audio stereo systemsplastering machine
Knihy
e-knihy Domácí mlékař
Poslední aktivity na fóru
Svačinový speciál
bylinky
Tip na svačinu
Ječné sušenky Máslová dýně
Archiv
Rubriky
Anketa k mlékaři
Domácí mlékař
Přihlásit se
fb twitter

Jak  jsem psala již v článku o domácím másle, máslo v podobě, v jaké ho známe dnes a jak ho dnes především používáme se začíná používat až v 17. století a běžně používat až ve století minulém. Jeho jméno nebylo máslo, nýbrž „putra“ nebo „putr“ z  německého „butter“. Máslo -to byl naopak název pro to běžné, co se doma používalo a to je to, o čem píše dnešní článek- totiž máslo přepuštěné. Je to i zcela logické. Čerstvé máslo nebylo na denním jídelníčku, brzy se kazilo – žluklo, navíc máslo je surovina, která je v malochovu, totiž tam, kde je málo krav, potravina sezónní. Když je kráva zasušená – což je vždy dva měsíce až šest neděl před otelením – před narozením telete, nebo když je po otelení, tele už je na světě a není odstaveno, ale necháno pod krávou, je o tuto surovinu nouze. Proto v době, kdy je dostatek mléka, tudíž i dostatek smetany, je potřeba udělat si zásobu přepuštěného másla na horší časy.  Přepuštěné máslo chutná trochu jinak než máslo čerstvé, je koncentrovanější – je to víceprocentní tuk , je zbaveno přebytečné vody a v chladu dlouho vydrží. Používalo se a i nadále se dá používat na polévání kaší, na jíšky, na vymazávání plechů a pekáčů, ale i na pečení a vaření. Na zavářky, prostě tam, kde se nemaže čerstvé máslo na chleba – přepuštěné máslo rozehřejete, zahřejete, ale nenamažete. Jeho konzistence je jemně hrudkovitá, drží pohromadě v nalámaných kusech a jeho barva je závislá na karotenu v krmivu,potažmo v mléce. Když jsou krávy na pastvě a mají zelenou trávu, tudíž karotenu dostatek, máslo je tmavě žluté až červené. Když jsou krávy na seně a nejsou přikrmváni například krmnu mrkví, která má karotenu dost, je máslo světlejší – světle žluté.

Ještě dochází k jedné mýlce s přepuštěným máslem, často si ho chce přepustit někdo, komu máslo již žluklo, není úplně čerstvé a jemu je líto ho vyhodit. Ale to nefunguje !!!! Žluklé máslo žluklým zůstane a jediné, co s ním může udělat je, že ho použije jako indické ghí, kde se na žluklost zase tolik nehledí. Pokud chcete dobré přepuštěné máslo a chcete si uchovat tuto surovinu ať už z důvodu, že vám dojí hodně kráva a potřebujete na „potom“ nebo jednoduše proto, že mají v supermarketu zrovna super slevy, je třeba neotálet a přepustit hned a v chladu si schovat až máslo přepuštěné. Jak se zkazí, je s ním ámen.Pak už stačí jen koupit knot a udělat si z něj indickou lampičku, ale i s tím doporučuju příliš nekoketovat, i lampičky mají rády čerstvé máslo, protože krom toho, že bude všude hrozně začouzeno, bude to ještě smrdět žluklým máslem. Když už sedím v začouzené místnosti, je lepší mít kolem sebe alespoň odér libý.

K tomu, aby člověk přepustil máslo nepotřebuje skoro nic, ani šikovnost ne.:-)) Stačí máslo, nádoba -nejlépe co nejrozložitější, lžíce a zdroj tepla.

Máslo vložíme do nádoby, pro mě je to nejosvědčenější pekáč a zahřejeme tak, aby se máslo rozpustilo a začalo se hřát -nikoli, abysme ho dostali do varu a přepálili.

Na povrchu másla se začne dělat bílá pěna – čím více vody – syrovátky máslo obsahuje, tím více pěny a pak následně i vody pod tukem se udělá.

Pěnu sbíráme postupně lžící do misky.

Když nám zbyde už čistá žlutá tekutina, na které se žádná pěna nedělá, sundáme pekáč z kamen nebo sporáku  a dáme ho  do chladu.

Po určité době – jednoduše, až máslo vychladne a ztuhne ho opět přineseme do kuchyně a propícháme ho vidličkou.Pokud to bylo dobře vyprané a přepuštěné máslo, skoro nic nám nevyteče. Pokud ne, máslo – tuk, se usadí  nahoře a pod ním se naakumuluje voda. Tuto vodu pak vylijeme nahnutím pekáče dírami, které jsme v másle udělali a zbyde nám v pekáči jen máslo. Toto máslo má už konzistenci lámavou, není mazlavé, není vláčné, je tuhé a tvrdé a dá se zlomit.

Zlomíme jej tedy na několik kousků, které vložíme do uzaviratelné nádoby a dáme do chladu.  Je to jednoduché jak facka :-))

Máslo obsahuje na 100g 1.85 mg vitamínu E – to je dobré na potenci, ten bral můj děda :-), 0,608 mg karotenu- opět v závislosti na krmivu, 76 g mastných kyselin a má energii 3050 kj na 100g. Přepuštěné máslo má hodnoty rozhodně jiné, protože obsah látek počítá i se syrovátkou, kterou obsahuje čerstvé máslo a která je z másla přepuštěného odstraněna.

17 Odpovedi na “Máslo, žádná putra!”

 • avatar Kris:

  Dobrý den,
  lze ghee pouzit take jako zaklad na nejake „tycinky“ na svacinu – rozpustit, pridat nasekane orisky, vlocky a nechat ztuhnout?

 • avatar dolomiti:

  Proč se v dnešní době máslo přepouští?

 • avatar dagmara49:

  Dobrý den, když mi pod přepuštěným máslem žádná tekutina nezbyla, udělala jsem někde chybu?
  děkuji

 • avatar mkulicka:

  Dobrý den, přepuštěné máslo mi právě chladne na plotně:-) Co s tím „zbytkem“? Vyhodit nebo se dá nějak upotřebit?

 • avatar Lota:

  Můžu se zeptat na tu jíšku? Jaký je přesně postup a jak se pak používá?
  A ještě prosím… pokud bych z mléka udělala máslo (podle Vašho postupu u jiného článku ale bez odstředivky), co se zbylým odtučněným mlékem? Mléko samotné doma nepijem, takže bych ho potřebovala nějak zpracovat. Lze z něj pak udělat sýr nebo tvaroh? Děkuji….

  • Milá Loto, tak jsem to raději hned udělala přehledně,než to popisovat :)) http://conovehonakopci.cz/?p=1563
   Kdyby přesto byl jakýkoli dotaz, stačí napsat.
   Doporučuju zkusit jíšku na nějaké obyčejné polévce- ideálně bramborové – je to dost značný rozdíl od bezjíškové.

   A k tomu mléku a máslu. Není vůbec problém sebrat smetanu a to mléko, které zbyde – a to není úplně bez tuku, protože rukou člověk vždy nechá dost tuku, tak z toho lze všechno, co s tučným. Sýry, tvaroh. Ale… je třeba počítat s tím, že sýry takto udělané jsou hubené, tzn. že nebudou tak mazlavé, budou spíše drobivé a tvrdší. Například já ho používám na balkán, který pak dávám do salátů. Takovéhle sýry se špatné roztékají, lépeřečeno- neroztékají se vůbec. Tvaroh je z toho udělat ideální a dokonce na syrečky se používá výhradně hubený tvaroh- tvaroh bez tuku. Dalši rozdíl je ten, že mléko bez tuku kysne mnohem rychleji, než mléko tučné. :-)

 • avatar Veska:

  No jo máslo je máslo né žádné pudrkróty,když jsem se vdávala a peklo se na svatbu tak paní co dělala vrchní kuchtu nechtěla tuk do cukroví ani vidět jen máslo žádnou potru ,což měla pravdu …
  není nad domácí čerstvé máslo namazané na voňavý chlebík a k tomu hrnek mlíka … mňam

 • Ahoj Janko, já ho mám hrozně ráda na jíšku do foroty. Prostě si z něj do veliké sklenice dělám jíšku a nechávám pak v chladu a je to hrozně příjemný pak jen sahat a sahat a sahat :-))

  • avatar Veska:

   Jíška do foroty to je věc,já nesnáším ty koupené co vypadají jako krmení pro psa a chutnají kdoví po čem
   takže po vzoru babičky dělám jíšku dopředu a vychladlou nacpu do šroubovací sklenice a pak jen stejně jako ty vytahuji,pak odpadne to,že na poslední chvíli se praží jíška a honem honem se vřelá nacpe do jídla …
   výsledný žmolkový efekt je pak zaručen …

 • avatar janka:

  Ahoj Kláro, tak ty tvoje stránky mě nutí k činnosti, zjišťuji na co všechno zapomínám, co už jsem dlouho nedělala a ve kterých kuchařkách už jsem dlouho nelistovala. A stejné je to s tímhle máslem, už jsme ho dlouho neměli, máme ho rádi na chleba a třeba ještě posypat opraženým sezamovým semínkem…dobrota…

Reagovat

Optionally add an image (JPEG only)

Multiroom Amplifier
sac a main lancel pas cher church sound systems,restaurant sound systems,digital home audio systems professional sound systems,whole home audio controller,multi room sound systems for homes best home audio systems,whole house audio video distribution system,home audio multi room systems http://www.northeastern.edu/rhochi/wp-content/uploads/2015/09/root/4.htm whole house music systems,cheap multi room audio system,home audio systems in wall multiroom speaker system,best multi room audio solution,multiroom video system room speaker system,background music system design,music systems for gyms background music systems,entire home audio systems,residential audio systems industrial pa system,multi room audio visual systems,system multiroom audio audio multiroom system,multi room audio airplay,amplifier for multi-room speakers sounds system for home,music systems for business,popular multiroom music systems in uk restaurant music systems,multiroom hifi system,best price multi room audio system for india market bluetooth multi room speaker system,multi-room audio distribution system,hifi multiroom system installing multi room audio system,multi room surround sound system,background music systems multi room speaker amplifier,multi room ceiling speaker system,background music system design multiple speaker bluetooth system,multi room audio video distribution system,audio multiroom system best whole house audio systems,latest music systems for home,amplifier for multi-room speakers The best home multiroom audio system,smart home system,family karaoke machine,background music system cheap price for sell . .