Knihy
e-knihy Domácí mlékař
Archiv
Rubriky
Poslední témata
Nový časopis Mlékonoš
Domácí mlékař
Odběr novinek
fb twitter instagram
Login

Register| Forgot Password?

Domů Fóra

224 komentářů to “Fórum”

 • avatar Dáda01:

  Dobrý den, knížka Domácí mlékař je úžasná, hlavně nás začátečníky. :-D Přece bych, ale potřebovala poradit, kde je zakopaný pes. Mám problém při výrobě jogurtu s marmeládou. Vždy, když dám dolů marmeládu hodně mi vyvstane syrovátka. A to jsem zkoušela i plnotuč. sušené mléko. Když udělám bílý, není problém, nahoře se udělá tuková krusta a syrovátka nevyvstane. Pokud dám na dno marmeládu vyvstane syrovátka na povrch a tukovou krustu protrhává při každém pohybu s jogurtem.

  Postup: mléko 4% tuku + sušené mléko 50g/l zahřeji přes 90°C cca na 4 min ochladím na 39°C přidám kulturu od milcomu rozmíchám a plním. Doba zrání 5 hod 30 min. Marmeláda složení: cukr, černý rybíz, glukozový sirup, pektin, kyselina citronová, voda
  Napadlo mě jestli to nedělá ta kyselina citronová, že třeba změní ph. Ale je ve většině marmelád, a někdo má jogurty husté.
  Vůběc nevím kde dělám chybu prosím poraďtě co mám ještě zkusit, abych tam neměla tolik oddělující se syrovátky.

  Moc děkuji a přeji hodně sil a sýrařských úspěchů

  • avatar Inka:

   Musím říct, že se mi to ještě nestalo, i když je pravda, že pokud výjimečně dávám na dno ovocnou složku, jedná se vždy o domácí džem.
   Kyselinu citrónovou bych podezírala asi až jako poslední, za předpokladu, že marmeláda skutečně drží na dně a nijak se v mléce nerozpouští, či se nerozpadá a kousky, které nemigrují vzhůru do mléka. I tak bych spíš podezírala rozpuštěný cukr.
   V minulosti byly různé pokusy, jak výrobu různých ochucených jogurtových mlék a jogurtů zjednodušit a přidat některé ochucující složky rovnou do mléka, vždy se pokusy obvykle zasekly právě na cukru, který celý proces negativně ovlivňoval.

   Spíš mám několik doplňujících dotazů:

   1. Kultura od Milcom – používáte malé balení = 1 – 5l, přeočkovávací, nebo velké balení pro přímou aplikaci (bez přeočkování) ???

   2. Pokud přeočkováváte – kolikrát?

   3. Jakou používáte očkovací dávku – pokud přeočkováváte, používáte stále stejnou dávku?

   4. Bílý jogurt x s marmeládou na dně – vyráběla jste vždy z jedné várky pouze jeden typ (= pouze s marmeládou, pouze bílý), nebo jste z jednoho hrnce vyrobila několik skleniček s marmeládou a zároveň i několik skleniček bílého jogurtu?

   5. Časový údaj 5 hod. 30 min – zrání jogurtu je totožný vždy u každé výroby?

   6. Používáte jogurtovač, nebo jogurt kultivujete např. v peřinách, v termoboxu, v troubě?

   7. Dáváte jogurt chladit do ledničky hned, nebo necháváte nejdříve někde prochladnout při pokojové teplotě?

   • avatar Dáda01:

    Používám balení na 1 litr vždy originál ze sáčku. Vyráběla jsem bílý i ovocný najednou a bílý utuhl a ovocný ne. Ano, jednou jsem zrála 5 hod a pak 5:30 vždy stejný výsledek. Kultivuji v polystyren krabici + do peřin. Jednou jsem dala hned od ledničky a jednou na chodbu cca 8 °C. Co jsem se bavila s kamarádkou je to určitě marmeládou asi vadí že není termostabilní a není v ní modifikovaný šrob. Jaké máte složení marmelády vy?

    • avatar Inka:

     Dobrý den Dádo.
     Tak pokud se Vám to děje v rámci jedné várky, tak to asi ano. Osobně jsem měla podezření, jestli třeba nepřeočkováváte, protože sušená kultura musí zrát výrazně déle, než při přeočkování živým jogurtem a když se to nechá kultivovat stejně dlouhou dobu, tak je potom výsledný jogurt přezrálý, hrudkovitý a na povrch vystupuje syrovátka. Což se u Vás zjevně neděje :). To můžeme vyloučit.

     No, jestli je ona inkriminovaná marmeláda natolik termolabilní, aby se začínala rozpouštět už při 39°C, takto na dálku těžko říct, záleží také jaký typ pektinu při výrobě použili. Ale i tak by se rozpouštět mohla. Předpokládám, že používáte opravdu marmeládu = bez podílu pevného ovoce.
     To by potom bylo jedině řešitelné tím, že by jste použila nějakou jinou ovocnou složku a nebo dávat marmeládu navrch, až na hotový jogurt, ale to nevím jestli je pro Vás přijatelné. Ve Francii se např. některé jogurty prodávají s ovocem nahoře, nikoliv vespod.
     No a potom je ještě možnost vyrobit si přímo „krémový jogurt“ = po ukončení kultivace jogurtu (v boxu, peřinách, troubě …) = před tím než ho umístíme dozrát do lednice, k jogurtu přidat ovocnou složku nebo rozpuštěnou čokoládu + spařené kakao + cukr, musli, rozinky, sekané oříšky, čokoládové hoblinky … co komu vyhovuje a lžičkou nebo vidličkou do jogurtu normálně rozmíchat. Pak umístit na dozrání do lednice. Dá se jíst za cca 12 hod., ale je mnohem lepší nechat vyzrát 24 hod. a úplně nejlepší je jogurt až třetí den.

     Osobně používáme výhradně domácí džemy nebo i povidla, případně rozvařená jablka s hruškami + trochu cukru a skořice – složení povidel či džemu je: A) ovoce + cukr, B) ovoce + cukr + čistý pektin (u některých druhů ovoce výjimečně kys. sorbová) nebo ovoce + cukr + komerční želírující přípravek (když zrovna není k dispozici čistý pektin).

     V neděli večer jsem schválně při výrobě jogurtu do dvou skleniček dala na dno domácí Schwarzwaldskou višňovou zavařeninu, která by i teoreticky mohla dělat neplechu. Jednak do ní přidávám hořkou čokoládu a kakaový prášek + vanilkový lusk, správně by se měl přidávat i alkohol, ale to nemáme rádi, takže nepřidávám, zato byla zavařenina poměrně řidší (používám na promazávání korpusu), takže by se teoreticky mohla s mlékem spolčit, ale nic se nestalo. Jogurt byl naprosto v pořádku, úplně stejný jako bílé jogurty.

     Spíš mi z toho všeho osobně vyplývá, že problém by opravdu mohl být ve zcela konkrétní marmeládě. Protože jestli se skutečně v mléce rozpouští, tak se s tím bohužel při kultivaci jogurtu těžko něco doma provede.

     • avatar Dáda01:

      Moc děkuji za rady, vyzkouším jinou marmeládu a dám vědět. Ještě mě napadlo, že by to mohla dělat velikost balení. Dělala jsem to do kelímku cca 250 ml s víčkem a kelímek byl široký (malá vrstva jogurtu na marmeládě)? Napadlo mě, že kdyby byl kelímek vyšší, že by to třeba bylo lepší. Vím, je třeba to vyzkoušet, jen mě samotnou zajímalo jáká mohla být příčina.

 • avatar peter:

  Dobry den,
  existuje aj offline verzia „Sýry a ml. výrobky podle abecedy a podle druhu“ ?
  Ak ano, kde resp. ako by som ju mohol ziskat ?
  dakujem za informacie ;-)

  • Peter neexistuje, existuje jen kniha Domácí mlékař a vše další, co v ní není bude případně v dvojce, která bude spíše pro pokročilé.

 • avatar Zlatka:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaký stroj na „tahání“ korbáčků. Všichni je máme rádi, ale výroba je zdlouhavá… Děkuji mockrát za informace :-)!

  • :) Zlatko, tuším, že nikoli. Z kolika litrů taháte běžně korbáčky?

  • Stroj na „tahání“ korbáčků skutečně funguje. Můžete si ho představit jako velký mlýnek na maso. Propařená hmota se tlačí přes otvory a padá do studené vody. Struktura takových nití není nějak extra kvalitní. Pokud se takovou nit pokusíte „rozebrat“ na jednotlivá vlákna, jak tomu jde u klasických tažených nití, tak se vám sýr bude trhat, jelikož tam k tažení nedochází. Takto vyrobené sýry jsou komerčního rázu a díky tomu může výrobce dosahovat velmi nízké prodejní ceny. Pokud se podíváte do supermarketu na ty nejlevnější korbáčky, tak ty jsou převážně dělané touto metodou. Mám i kontakt na firmu, která takový stroj momentálně dokončuje. Osobně jsem při několikahodinovém tahání obrovského množství sýrů o tomto stroji několikrát přemýšlel stejně jako vy. Vždy jsem si to ale naštěstí rozmyslel. Pak by mi asi ani nechytnali :-)

 • avatar Al:

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat ohledně vybavení. Už delší dobu přemýšlím, že bych si koupila zavařovací hrnec s termostatem, ale z diskuzí jsem vyčetla, že termostat je klidně o 20 °C mimo. Děláte někdo sýry v gastronádobách ve vodní lázni? Jak je to spolehlivé a praktické? Já jsem zvyklá zatím na 21 l hrnec na plotně a různé balení do dek… takže úplně polní podmínky, tak bych tomu chtěla dát trochu styl a ulehčit si výrobu.

  • avatar ganesa:

   Zdravím, el.zavařovací hrnec jsem taky kupoval na ohřev, píšou že je i na ohřívání nápojů. Ale to že nesedí stupnice u termostatu je to nejmenší. Dá se použít přesnější teploměr, test s vodou, a stupnici přemalovat. Kupoval jsem tento
   https://www.mall.cz/zavarovaci-hrnce/clatronic-eka-3338?v=447613
   Ale zavařovací hrnec ohříval až od 50stC výš. Po výměně to samé, zřejmě typová vada, stupnice od 30stC byla asi jen domalovaná. Termostat sice při otáčení uvnitř cvakal, ale nižší teplotu neudělal, prostě vypnul topení úplně. Než jsem zjistil co se vlastně děje, bylo to týden laborování. Vrátil jsem ho znovu.
   Teď jsem podobné hrnce někde viděl, na obrázku byla stupnice od 30stC, a na obalu už bylo od 50stC.
   Pak jsem ho nakonec koupil někde ve výprodeji za polovic, a laboroval. On ten termostat uvnitř je dvoustupňový, mechanický bimetalový je knoflíkem nastavitelný a je slyšet jak cvaká i při 20stC, ale přenos teploty ode dna hrnce k němu byl kapalinovým čidlem kapilárou, a to funguvalo bohužel až od 50stC, asi je to dané množstvím náplně. Nakonec se mi podařilo po rozebrání kapalinové čidlo upravit nepatrným zmáčknutím ve svěráku, znovu nastavením bimetalového termostatu, takže teď to funguje opravdu už od 25stC, a docela přesně, +-1stC. Ale cvakal mi zadek, je to velice pracná, choulostivá a nevratná úprava. Další věc je příkon 1800W, hustější obsah by se asi připaloval. To jsem vyřešil připojením přes nějaké větší trafo, 70V místo 220V. Tím že regulace je mechanická, menší napětí nevadí, funguje to bez problému, k plné spokojenosti. U hrnců s elektronikou a displejem by to asi nešlo, elektronika by na menší napětí nefungovala.
   Jo, a v recenzích jsou jsou všichni nadmíru spokojeni …
   Suma:
   Zařovací hrnce asi moc použitelné pro menší teplotu nebudou. Musel by při 30stC opravdu fungovat, a mít i nastavení topného příkonu, nebo být přímo jenom na ohřev nápojů. O něčem takovém nevím.

  • avatar lubos11:

   Zdravím, koupil jsem si tento zavařovací hrnec http://www.eleshop.cz/zav-a-bi-495-028-695-028?utm_source=google&utm_medium=product&gclid=CLrs_56Gw8kCFWsJwwodGaUDqg
   Jeho výhodou je termostat od 30°C. Na začátku jsem zahřál vodu a porovnal s digi teploměrem. Vyrábím jen základní měkký sýr s bylinkami nebo kořením na grilování sýra. Zjistil jsem, že mléko můžu zahřát v rozmezí 27-38°C a výsledek co do množství a chuti sýra je stejný. Mléko kupuji přímo v kravíně, je pouze zchlazené. Pak ho jen naliju do hrnce a zahřívám. Hrnec je skvělý, kromě sýra jsou z něho velmi chutné sterilované okurky :-)) a hlavně nezabírá místo na plotně.

 • avatar Lenka:

  Dobrý den, chtěla bych začít s výrobou sýra pro vlastní spotřebu, ráda bych zkusila Camembert, ale moc se mi nechce hned kupovat kulturu a „plíseň“ na velké množství mléka, kdyby se mi to nedařilo. Nenašel by se někdo, kdo by odprodal kulturu CHN11 a Camembertskou kulturu na cca 50 až 100 litrů mléka? Předem moc děkuji za nabídku. Lenka (mikulikova[zavináč]centrum.cz)

 • Přeji všem krásný den.
  Já rozhodně nejsem nějaký velký sýrař (i když jsem si taky chvíli hrála s přípravou jogurtů, kefíru i čerstvých sýrů), nedávno jsem ale vyzkoušela vyrobit domácí paneer a výsledkem jsem nadšená. Je to velmi rychlý a nekomplikovaný způsob, jak si vyrobit čerstvý sýr. Myslím, že by mohl zaujmout především začátečníky jako jsem třeba já a tak si sem dovoluji dát odkaz na recept: http://mlokcestovatel.cz/2015/03/30/domaci-paneer-s-podmaslim/#more-420

 • avatar pop:

  Krásný den přeji!
  Pokud budete mít chvilku,,Kláro,,
  Chtěl bych se zeptat asi opět ,,přitrouble ,,na věci!!

  v receptuře na Goudu ,,,,odebereme syrovátku ,,přilijeme vodu,,necháme teplou vodou dohřát,,
  a potom opakujeme proces…..znamená to,že opět odebereme čtvrtinu obsahu a nebo jenom vlíváme teplou vodu?
  Druhý dotaz se týká věci…..pokud sýru dopřeji podmínky ,ve kterých,má zrát,díky čemu je zrání např. v zimě prodlouženo!!!!
  Je to díky kvalitě mléka? vím že se pouze ptám a nemám zatím nic ,,čím přispět,a proto ,děkuji moc za případnou odpověď pepa

 • avatar Debustr:

  Ahoj Kláro, ahoj lidi
  Pro neúspěch jsem sýry co zrají vzdal na poměrně dlouhou dobu, ale získaje zkušenosti z čerstvých sýrů vrátil jsem se pro další. Udělal jsem základní sýr ze 6ti litrů mléka. Použil jsem mezobakterky a dosušil v teplotě kolem 38 vylisoval, solil vrchem do ruhého dne v pokojové teplotě. Sýr jsem uložil do sklepa 10-12°C. Zpočátku obracel denně a natíral solným roztokem. Pak jsem trochu polevil a chytil mi plíseň, tu jsem omyl, natřel solným roztokem a po oschnutí druhý den natřel olejem, od té doby byl klid.
  Po 6ti nedělích jsem ho slavnostně zakrojil a hle co jsem obdržel. Sýr je v řezu rozdělený na vnitřek a vnější slupku, ta je asi 8mm silná, nemá konzistenci sýra, je spíš jako oschlý tvaroh. Vnitřek má naprosto normální konzistenci, asi jako Blaťácké zlato, jen je ještě trošku kyselejší. Což to by šlo, ale co ta slupka? Ta nejen, že nevábně voní, ale i nechutná dobře. Mohla to způsobit ta plíseň? Té se ale u mě ve sklepě nevyhnu… Pravda je, že jsem byl v nemocnici a asi týden jsem na to ani nešáhl, takže to bylo pěkně plesnivé. Nemám PH metr, odpovědi tohoto druhu nejsem schopen zodpovědět.
  Děkuji za rady.

  • avatar pop:

   Jak jsem před chvílí říkal ,jsem absolut. začátečník ,ale i my bychom si mohli pomoci v nesnázích..hlídáš taky vlhost ve sklepě?
   Vloni jsem musel odejít z krásně vlhkého sklepa ..do spíže ,kde bylo tak max.55 % vlhka a sýry ,které zrály byly během týdne k nepoužití,asi tak k rychlému nastrouhání.Kurka 1cm a pukání ,,,

  • avatar katka1:

   Nemáte fotku? Myslím toho sýra :-)

 • avatar Josef:

  Pro mne největší novotou na těchto stránkách byl lis na malé kulaté balíky. Ten mě uchvátil a silně zaujal. Chtěl bych vědět odkud je a kdo ho vyrábí. Jaké má parametry a proč ho táhnou koně s nejakám samohybem? Mám k němu jen jednu výhradu a to je používání úzké balící síťoviny. Uvítám všechny informace a odkazy o tomto lisu.

  • Zdravím, lis dělá firma Galignani, sítě dělá Juta Dvůr Králové. Jsou to typizované užší sítě. Pokud nebudete mít štěstí a neseženete starší, je to zcela nesmyslná i investice, protože nový stojí přes 300 000,-. Stejné lisy dělal ve stejné továrně i Pötinger, rep. Gallignani pro Pöttinger. Pak ještě existují nějaké čínské stroje.
   Lis musí něco točit, takže je třeba minimálně 14 kw výkon motoru.

   • avatar Josef:

    Zdravím a ještě se ptám, jak veliké balíky ten lis dělá (průměr, délka), kolik váží ze sena a ze slámy. Tento byl přívezen v Německa ??? Kde na něj políčit? Děkuji za odpověď. Viděl jsem podobný na yotube poháněný je dvoukolovou frézou Rapid nebo Agria ale cenu jsem nikde nanašel. Ani na výstavách jsem ho nikde neviděl.

 • avatar Polarka:

  Dobrý den, Kláro, přečetla jsem si vaši poznámku ohledně užívání tinktury na vlasy z lichořeřišnice, že se má používat pouze jednou za 14 dní. Můžete mi, prosím, vysvětlit proč jen v tomto intervalu? Děkuji a přeji hezký den.

 • avatar kupicek.mar:

  Hezký den Klárko, díky za odpověď na mikrováhu a mohu se ještě zeptat, jaký používáš PH metr? Objednala bych si to s jedním poštovným. Moc díky a přeji fajn víkend. Markéta

 • avatar Petra:

  Dobry den, chtela jsem se zeptat, jestli byste mi mohli knihu zaslat do USA, s navysenym postovnym samozrejme. Dekuji za odpoved. Petra

 • avatar Jana:

  Prosím o radu, možná spíš kuchařinky než sýraře před dovolenou jsem nestihla zpracovat kozí smetanu – 3x 0,7 litru , chuť nakyslá s kozím ocasem…..co s ní??? prosím….zkusila jsem trošku ušlehat na borůvkové knedlíky, nezdrcla se, byla dobrá,ale padlo tolik cukru na přeražení kyselosti,až vrzala mezi zuby …. nějaký recept s kyselou smetanou? slípkám nebo čuníkům je mi líto tolika dobroty….díky

  • Kysaná smetana je vynikající na piškotový nepečený dort. Promíchat piškoty s kysanou smetanou a poskládat do dortové formy, proložit nakrájeným banánem, posypat kakaem a vanilkou, přiklopit talířem, zatížit a do chladu přes noc.

   Nebo se z ní dají upéct výborné preclíky, dává se do těsta. http://conovehonakopci.cz/?p=5453
   Nebo jakákoli omáčka smetanová. Někdo další určitě poradí nějakou smetanovou vychytávku.

   • avatar Anonym:

    díky za radu, sladkých dezertů z KYSANÉ smetany znám spoustu, ale tahle je KYSELÁ, tuším, že to není totéž..nemá tu klasickou lahodnou nakyslou chuť….prosím o další tipy či rady…..pro případné příště…

 • avatar Karol:

  Stilton
  Nedarí sa mi zaregistrovať do fóra z mobilého, preto vkádam tu.
  Věnka, pozrite sa na web o Stiltone.  stiltoncheese.co.uk  nájdete tam aj video o výrobe.
  Najlepšie problematiku pochopíte aj keby ste nehovorila anglicky podľa obrázkov tu  http://www.cheesemaking.com/store/pg/26-Making-Cheese.html

  • avatar Věnceslava:

   Pane Karol,srdečně vás zdravím a moc děkuji za radu.Stilton padl za vlast,byl výborný a návod jsem si uložila a bude druhý pokus.

 • Mariolberger Alm 3 metry sněhu :-O Trochu nám zmizela Käserei :-D

 • avatar tomasfcb:

  Dobrý večer, chtěl jsem se zeptat, zda jde doma vyrobit sýr typu Gruyére nebo Comté. Dobrý den, otázku i odpověď jsem přesunula do fora, děkuji za pochopení.

  http://conovehonakopci.cz/?page_id=1316&mingleforumaction=viewtopic&t=238.0#postid-1836

  • avatar tomasfcb:

   Dobrý den paní Inko,
   můžete prosím mrknout na odkaz – máte tam ode mě zprávu.
   Díky Tomáš

 • avatar Lenka28:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda jde doma vyrobit sýr typu Philadelphia, který by bylo možno použít např. do cheescaků. Děkuji předem za odpověď. Lenka

  • avatar Inka:

   Dobrý den Lenko.

   Na váš dotaz musím odpovědět trošku schizofrenně. Ano i ne.
   Pokud si představujete přesně takový sýr Philadelphia (P),jaký na vás vykoukne po otevření krabičky, tak přesně takový stejný se opravdu doma vyrobit nedá. Obzvlášť různé nadýchané napěněné varianty. Jsou produktem moderních technologií, které doma těžko nějak vytvoříme. Přidávanou mléčnou bílkovinu z mléka nijak nevydolujeme a takový homogenizér na tvarohovou sraženinu asi taťka v dílně nesmontuje. Také nepředpokládám, že má někdo doma běžně xanthan, karagenan či různé želírující látky a vazače vody byť přírodního původu, aby finální produkt vydržel po dlouhou dobu opravdu nadýchaný a neuvolňoval syrovátku jak si většinový zákazník žádá.

   Na druhou stranu původ tohoto sýru sahá hluboko do historie, je odvozen od francouzského Neufchatel, na jehož základě bylo vytvořeno mnoho různých národních variant. Dnes je tento typ sýrů sdružen do rodiny „termizovaných sýrů“, které se nejčastěji odlišují obsahem tuku. Právě P původem z US, patří mezi nejtučnější, patří do kategorie „cream cheese“. Tyto sýry se vyráběly už v dobách, kdy rozhodně nebyly takové technické možnosti. Princip výroby je velmi jednoduchý. Jedná se v podstatě o vysokotučný tvaroh dohřívaný v syrovátce.
   Tady možná trochu narazím, protože napříč různými fóry se vzedmula vlna odporu proti těmto sýrům a jako zaručené receptury jsou naopak uváděny postupy s výrazně nižší tučností mléka a bez záhřevu. Podle uváděných receptur člověk v dobré víře vyrobí maximálně tak lepší tvaroh, nepochybně velmi chutný, ale ne cream cheese v pravém významu slova.
   Nechci vůbec rozpoutávat ohnivé diskuse na téma tvaroh za studena versus tepelný záhřev. Sama nepřehřátý tvaroh a sýry také vyrábím, jedná se o dvě zcela samostatné kategorie, které se vyznačují odlišnými vlastnostmi včetně chuťových. Respektuji, že dohřáté s „lučinovou“ příchutí prostě někomu nechutná, což není ale závada výrobku.

   Takže vyvstává sugestivní dotaz, zda je možné vyrobit cream cheese bez záhřevu, nechat sraženinu jenom překapat. Ano překapání bez záhřevu je možné, ale výsledek bude jiný. Někomu může chutnat víc, někomu ne. To je zkrátka individuální. Je třeba také počítat s mírně nižší výtěžností.

   Obecný výrobní postup na CREAM CHEESE:

   1. MLÉKO upravené přídavkem smetany (standardizované) na tučnost 11,5%

   – tučnost by opravdu neměla klesnout pod 11% (11% a více)
   – pasterizováno
   – homogenizováno
   == ideální surovina v ČR je „12% smetana na vaření“ pasterizovaná v 0,5 l balení v krabičkách – Albert v albertích obalech nebo Kauf. v obalech Milblu, cena cca19 Kč. nebo Moravia lacto.

   Teplota mléka (smetany) = 20-22°C (pokojová)

   2. ZAOČKOVÁNÍ vhodnou očkovací kulturou přímo nebo 1% zákysu.
   Přidat CHLORID vápenatý – dávkování podle návodu a množství smetany.
   Přidat SYŘIDLO – menší dávka, stačí několik kapek – rozředěné ve vodě (né chlorované!)

   – vhodná kultura – mezo + termo – dívala jsem se na stránky P, ke mají uvedeno „acidofilní kultura“. Dalo by se předpokládat, že obsahuje Lactobacilus acidophilus (silně okyseluje) a patrně i smetanovou kulturu, což je v podstatě acidofilní mléko (ale je to pouze moje spekulace, přesné složení nikdo neprozradí). Osobně při výrobě používám mezofyl Omega nebo smetanovou + jogurtovou nebo Kappa1 + někdy Helvet (Kappa 4).

   3. ZRÁNÍ
   Nechat zrát při pokojové teplotě cca 20-22°C po dobu 12 – 16 hodin.
   Požadované výsledné pH = 4.6 (někde se uvádí 4,8 – 4,6) – ti co nemají pHmetr nemusí propadat panice, ten
   čas opravdu na prokysání stačí.

   4. ZÁHŘEV
   – sraženinu rozmíchat (pevný gel se rozpadne na jemné tvarohové cucky – nevím jak to nazvat) a ve vodní
   lázni pomalu postupně dohřívat až na teplotu cca 52°C (někde se uvádí 52-54 °C). Je vidět jak se odděluje
   syrovátka.
   – doba záhřevu cca 1 hodina- pomalu postupně zvyšovat teplotu, aby sýřenina nebyla hrubá, trupelnatá.
   (Zahřívám na cca 48 °C, pak vypnu sporák, hrnec přiklopím pokličkou a přikryji dekou. Nechám takto dojít cca 15 min. Vodní lázeň má setrvačnost a teplota v hrnci se sraženinou většinou stoupne akorát nad 50°C.)

   5. Po tepelném vytužení VYCHLADIT na cca 22°C

   6. Nalít do cedníku nebo formy vystlaného jemnou plachetkou, případně plachetku svázat, pověsit a nechat
   VYKAPAT.

   7. Přendat do misky, komu vadí nestejnorodost, lze prošlehat vidličkou. Asi by se dalo i promixovat na nižší
   otáčky.
   Uložit do lednice. Je třeba počítat s tím, že v lednici cream cheese ještě ztuhne.

   Výtěžnost podle množství odkapané syrovátky je cca 300g z 1 litru 12% smetany.

   Předpokládám, že dotaz vznikl hlavně z důvodu ceny originál sýru P, která je závratná. Tímto způsobem by se dalo vyrobit 600g (potřebné na cheesecake)ze 2 l smetany – 76 Kč + syřidlo a chlorid +energie.

   U tučné varianty ze smetany chuť mléčného tuku spolehlivě přebije lučinovost. Rozhodně ale nechutná jako Žervé. Vyrábím ho občas při zvláštních příležitostech obvykle na vyžádání. Je to totiž velká tukově kalorická bomba :).

   Vynikající je v čokoládovém dezertu:
   -spařit lžičku kaka 2 lžícemi vařicí vody, prochladlé přimíchat ke cream cheese, přidat moučkový cukr, případně vanilku a vyšlehat. Poté přidat naškrábané hoblinky z hořké čokolády. Je to ukrutně dobré, ale nedá se toho sníst moc :).

   Ovocná varianta – do cream cheese se přimíchá rozmixovaný domácí jahodový nebo meruňkový jam nebo s borůvkami.
   Dá se nastavovat i zakysanou smetanou, ale už to není ono.

   Samozřejmě možné jsou i slané varianty a jako základ pomazánek nebo do salátů.

   Přeji hezký den.
   Inka

 • avatar zdena:

  Vase stranky jsou uzasne, rada bych take prispela troskou do mlyna ale nemohu se prihlasit, zkousim to uz asi dva mesice…

  • Zdeno, přihlaste se – registrujte prosím v levém sloupci na stránce. Dole – tam dáte registrovat. Tato registrace pak platí, pokud se přihlásíte i pro forum. .Netušíme , proč to nejde přímo ve foru .Zkuste to prosím tímto způsobem. Pokud by to ani pak nešlo, tak vás přihlásím a pošlu mailem. Hezký den.

 • avatar Dolomiti:

  Olls, olls guate aus Südtirol für alle in 2014… ;-)

 • avatar Dolomiti:

  Záčínám chápat stížnosti italských výrobců parmezánu, že jejich řemeslo pomalu vymírá ;-)

 • avatar Anonym:

  pavla moc hezke koralky

 • avatar Anonym:

  ahoj všem přeji krasne vanoce moc děkuju za stranky
  jsou supr a ja se na nich moc inspiruji to loupani česneku je oprvdu moc super

  a ty koralky apolenky a ester jsou taky moc super
  ale ja to nenosim tak to nekupuju ale holkam mužeš řict že to maji moc heyke a moc dik za vše

 • avatar katerina:

  dobry den
  Pokusne si vyrabim polotvrde syry z koziho a kravskeho mleka. Sice ve formach, ale ve trech hrncich na sporaku, prechazim od sporaku,kolem dveri k provizorni kuchynske lince a od ni pak ke drezu a cmrndam to mleko a pak syrovatku a formy mam postavene na lipovych prirezcich na vcelarske ramky dane pres pekac..ach jo. No a protoze jsem take vcelar-ka a tak podobne si cmrndam med jak prechazim od odvickovaciho ramku, co si levou rukou pridrzuju aby se mi nesvezl a pravou drzim vidlicku, pomalu co levou nohou tocim klikou medometu :o)
  tak se koukam ( uz dlouho a vytrvale) na nerez odvickovavaci stul. No a ted si rikam, ze by se mi mimo medovou sezonu ten skvely nerez stul- se sitem a vypustnym ventilem- hodil i na to me domaci mini-syrareni… ale protoze je to 7 tis, a okny mi fuci do chalupy, tak se divam, co vcelarsti mazaci maji za vychytavky… a ejhle- oni maji bednu na maso a na ni postavenou bednu na ovoce. Vylozene to maji sitovinou, aby nepropadaval vosk skrz relativne velka oka ovo-prepravky. Jini system maso-ovo bedna maji doplneny o derovany nerez plech.
  To bych si tu soustavu plastovych beden postavila hned vedle sporaku. Muzu si pak formy se syry odkapavat a jak je vyndam z forem, tak vlastne polozit do te bedny na ovoce a nechat je zrat ve studenem pokoji a paklize, bych opravdu presla od koz ku kravce- tak bych ty ovo- bedny mohla stosovat na sebe. Popripade bych je mohla vylozit nejakym muselinem, monofilem…nebo misto ovo- beden tak dat bedny na pecivo a ty na sebe pasuji bez mezery, to bych se ani nemusela bat, ze mi tam vklouzne mys… nebo kocka… i kdyz ty kulate otvory v pecivove bedne jsou mysi akorat… ted akorat, aby ty maso-ovo bedny neuvolnovaly ftalaty- ci jak se pisi ta zmekcovadla… ci neco jineho- pri teplote 40 stupnu..budu se muset optat tatinka chemika…:o)
  Zdravim- moc sikovna stranka… tedy : moc sikovni tvoritele tech stranek…
  Dobrou noc, tahle uz je prvni kratsi… jaro, musi uz prijit i kdyby nechtelo… :o))))

 • avatar pop:

  Ahoj!
  Můj problém je ten ,že bych rád vyrobil tvrdý sýr ,který bych chtšl nechat zrát třeba 6 měsíců.
  Teď mám ve sklepě 7 kousků po cca 80 dkg v různých dobách zrání cca po týdnu.
  První jsme snědli po 2,5 měsících….byl to výborný zrající trošku tvrdší,,Romadůr..
  Ve slepě je teď 9 stupňů ale pořád 95 % vlhkost.
  Takže dělám asi stále zrající sýr místo tvrdého sýr je oschlý,ale postupně na povrchu mazlavý s typickou vůní zrajícího . postup se snažím dodržovat na tvrdý sýr…teploty při sýření ,,lisování,,nasolení…
  může to být tou vysokou vlhkostí,,,nebo kde by mohla být chyba?
  za radu díky příjemný den pop

  • avatar Dane:

   Já týden potírám solným roztokem,(mám je na mřížce z vyřazené lednice)pak nechám oschnout a voskuji.

   • avatar pop:

    No jo ,ale já se chci voskování právě vyhnout,nevím jestli ten maz každý den otírat solným roztokem,ale to vlastně dělám . zdravím pop

    • avatar Dane:

     Ještě naposledy sem,protože by mojí odpověď možná „pop“nenašel.Měla jsem stejný problém.V určitém ročním období mi také slizly.Přestala jsem potírat solným roztokem každý den a sliz jsem smyla octem.Neměřím ve sklepě vlhkost,jen teplotu,ale mám tak 12 až 14 stupňů.Myslím,že 9 stupnů je málo.Teď,když mám sklípek vlhký,mám raději sýry ve studeném pokoji,tam nesliznou vůbec.Loňského roku jsem je odtud nevoskovala,měly pěknou kůrku.

  • Zdravím vás, zkuste prosím svůj komentář vložit do fóra do sýrové poradny, nebo do sýrů, nebo kam si vyberete, tam bude pro mnoho lidí jednodušší se vyznat v odpovědích a odpoví pravděpodobně i Milan nebo já nebo Inka. Nechce se mi psát sem, kde odpověď zapadne. Bohužel tam nejde váš komentář jen přesunout a pokud ho tam napíšu já, bude pod mým nickem, což je škoda, protože je fajn, když každý ví, komu a na co odpovídá. Díky moc a hezký den.

 • avatar Anonym:

  ahoj moc dík za cele tvoje stranky

 • avatar pop:

  Ahoj!

  Přeji hezký večer.
  Díky ještě jednou za předchozí radu.
  Mám tedy ve sklepě druhý váleček sýra z 5l mléka.
  ten první je tam 10 dní ,všechno vypadalo nadějně,mléko se krásně srazilo vylisovalo
  ale na sýru se objevují trhlinky,solil jsem v lázni poctivě ,otáčel prostě jsem ho hýčkal.
  Můžete mi poradit v tomto?
  Ve sklepě mám 14..15 stupnů()méňe to prostě nejde) ,ale vlhkost 94% ,,sýr,, je pořád s hodně mazem ,není to velkou vlhkostí?
  žádná plíseň .ale ty praskliny mě zneklidňují.
  asi to je málo informací,,, ,jen pokud k tomu máte nějakou zkušenost,díky za každý nový podnět.
  krásný večer!!

 • avatar pop:

  Ahoj !Prosím o radu..Koupil jsem Ml. kulturu Flora danica na 50 l mléka .Zkouším II sýr,v prvním jako zákys koupená zakys smetana.Teď bych rád zkusil naočkovat mléko Flora.
  V návodu je zmražené granule přímo nasypat do mléka 25-35stupňů ,15 min míchat ,je tedy mléko zaočkované ,nebo musí stát dále ještě těch cca 40 min? Snad hloupý dotaz ,ale pokud někdo poradí předem díky

  • nene, vůbec to není hlouý dotaz. Máte dvě možnsti. Nejprve floru Danicu v pytlíku pořádně rozválejte válečkem. Pak máte dvě možnosti. Buď si uděláte provozní kulturu – tzn. že vezmete kulturu do zcela čerstvého mléka ,dáte na špičku nože, zamícháte a necháte přes noc v pokojové teplotě. Ráno budete mít sklenici plnou mléka konzistence pudingu. Tím pak očkujete mléko na sýr v poměru 1% tohoto zákysu -tzn. na 10 l mléka 100g zákysu.

   nebo použijete rovnou granule – ale granule je chyba, má to být prášek – granule byste měl rozmělnit._A postup je následující
   a)zahřát mléko na 28°C
   b) přidat danicu prášek v množství 1g na 50 litrů -tzn. na 10 litrů mléka 0,25g
   c) řádně rozmíchat a ideální je mít ph metr, pokud nemáte, nechat ležet v pokojové teplotě. Danica kysá poměrně dlouho – zde je její technický list, http://conovehonakopci.cz/wp-content/uploads/2013/09/200110-CHR-Hansen-Brand-Mesophilic-Culture-FD-DVS-Flora-Danica.pdf kde je vidět křivka zcela na konci. Vás zajímá ta zelená čára a tam je vidět, že na cca 6,5, kdy budete sýřit se dostane až za 4 hodiny. Pro jistotu dělejte poprvé dříve, ale ne dříve naž za hodinu. Danicu nechce ležet v mléce rozmíchanou min. hodinu až 4 hodiny. Zkoušejte postupně, c vám vyhovuje. Pak teprve zasýříte.

   hodně zdaru

 • avatar heduse:

  Ahoj, koupila jsem poprve mleko v mlekomatu a jeden litr mi asi v lednici „zkysnul“ – obsah se oddelil na prusvitnou vodu dole a hustou vrstvu nahore, cele to trochu nakysle voni. Hustou vrstvu jsem ochutnala, je malinko nakysla a tucna. Nechce se mi to vyhodit, ale nevim, na co je to dobre. Treba na zavareni do kulajdy?

  • Zdravím vás. Tak to je zcela přirozený postup kysnutí mléka. Ta voda je syrovátka. To nad vodou je budoucí tvaroh a to nad tvarohem je tučná vrstva smetany, která už je asi smíchaná malinko s tvarohem. Takže už to bude brzy kysaná smetana. Jednoduše – pokud je hmota už hustá jako puding, tak dejte na mísu cedník, do cedníku nějaké plátýnko, utěrku a na to nalijte celý obsah sklenice. Pokud to husté není, tak to malinko zahřejte, nechte vychladnout a pak do cedníku a plátýnka. Ta voda v míse je syrovátka, to v plátně je tvaroh. Rohy překryjte a zatižte. Za chvíli máte regulerní tučný tvaroh.

   Do kulajdy nedávejte, protože by se vám zdrcla. Je to už tvarohovité.
   Hezký den
   K.

 • avatar jani:

  Umíte někdo péct chleba v ohništi, prosím? Nejasnou představu mám, ale budu moc ráda za jakékoliv vychytávky a rady. Týden na táboře bez trouby a s bílým pečivem a kupovaným chlebem je skoro noční můra… :)

  • Tady je odkaz na video na postup výroby a pečení podpopelného chleba. Osobně to budu zkoušet 1.6.
   https://www.youtube.com/watch?v=4Vm1Kjvk4DI&feature=youtube_gdata_player

  • avatar Anonym:

   Z kousků vykynutého kváskového těsta se vyválí dlouhý had a namotá se na prut a opéká nad ohněm, dokud nezhnědne (či nezčerná :)).

  • avatar rokytka:

   Nám se osvědčilo na žhavé uhlíky položit víčko od kotlíku, na něj chléb, přiklopit kotlíkem vzhůru nohama a přihrnout žhavým. Je potřeba chléb kontrolovat a nemít příliš velký bochník, který by vyplnil celý kotlík a připaloval by se (pekli jsme z droždí a ještě dost vyběhnul). Další možností je postavit pec z jílu a kamenů, uvnitř udržovat několik hodin oheň, pak vše vymést, vsadit chléb a pec dobře utěsnit. Podle velikosti bochníku po půl hodině až hodině zkontrolovat.

 • avatar mikepf2n:

  Rád bych se táké zeptal. Můj problém: Založil jsem v pondělí večer kvásek ze žitné mouky a vody (nic víc). V úterý jsem ho přiživil a večer už pěkně kynul, přinejmenším ztrojnásobil objem. Do rána ovšem byl zase bez bublinek. Ráno ve středu jsem znovu nakrmil. Něco se dělo, protože folie, kterou je přikryta láhev se na chvíli nafoukla. Ale kvásek už nenabyl (žádné bubliny). Co s ním? Bojím se, jestli to není kolísáním teploty, mám ho za oknem kam přes den praží sluníčko, takže je mu teplo a flaška celý den byla teplá, ale chvílemi se na něj okno otevře atd. Nemám ale doma teplejší místo. Co poradíte?

 • avatar dolomiti:

  Tak potřetí :-( Pořád mi to maže, asi poznal, že si na něj stěžuju :-D Otázka pro Kláru: proč mě ten váš systém nemá rád a pořád mě odhlašuje?

 • avatar marie.radka:

  Dobrý večer, mám snad dobrou zprávu. Pracuji v knihkupectví a zjistila jsem, že na podzim (asi v září) vyjde kniha o výrobě sýrů. Jsem zvědavá jestli tam budou nějaké zajimavé novinky pro nás sýrový „blázny“ a nadšence. Hned jak ji budu mít v obchodě dám vědět. Mezi tím bude báječná sezóna na zahradě na kterou se už moooc těším. Brzké jaro. Radka

 • avatar duffy:

  Recept na fetu najdete na Jaknato.webpark.cz

 • avatar duffy:

  Ahoj Kláro!Díky za tvé rady na tvých stránkách,už se mi podařilo vyrobit pár sýrů dle tvých rad a poznatků!Ale potřeboval bych s něčím poradit,prosím tě!Nevím proč,ale při zrání sýrů po solné lázni mi praskají na povrchu,docela hodně!Nevíš čím by to mohlo být?Začal jsem je dělat podle té tvé tabulky na eidam a dřív jsem je dělal podle těch starších receptů na polotvrdý sýr a to bylo v pohodě!Děkuji za radu Duffy.

  • Úplně jsem na váz pozapomněla.Omlouvám se. Milan určitě napíše. Raděi bych to nechala na něm s fotkou. Mně praská sýr v momentě, kdy je těsto už z více kyselého mléka. Počkejme na fotku, bude to určitě pak jednodušší.

   • avatar dolomiti:

    Fotku najdu kde? ;-)

     • Nechám ortel na Milana, ale podle mě je to silně přesušená sýřenina. Aspoň se tím učím .-)

     • avatar dolomiti:

      Mám ještě otázku. Jak vypadá těsto toho měsíc starého sýra?

      • avatar duffy:

       Na pohled vypadá dobře,ale těma prasklinám se tam chytla lehká plíseň i když jsem je ošetřoval solným roztokem!Ale chuťově jsou nahořklý!Je možné,že to může být tou vlhkostí!Ještě 1 poznatek-to praskání vzniká při sušení,hned po solné lázni!Suším normálně v kuchyni při teplotě max 18st!

       • avatar dolomiti:

        Tak jo. Pokud byl sýr hořký měl jste moc sýřidla a pokud ještě k tomu praskal, tak jste měl problém v mlíce. Sýr po solné lázni se nechává okapat, ale nesuší se ;-) Naopak se musíte neustále snažit, aby byl povrh pořád vlhký. Pokud máte problémy s vlhkostí při zrání, tak je nevyřešíte tím, že si koupíte vlhkoměr (jak zde někdo radil), ale musíte zvýšit vlhkost ;-) Například, že sýr dáte do nějaké nádoby a zakryjete mokrým plátnem. Těch možností je řada, fantazii se meze nekladou :-D

        • avatar duffy:

         Zdravim a dík za rady!Ale jestě 1 technická otázečka!Udělal jsem par nových sýrů a dělal jsem je podle receptu na tvrdý sýr od Kláry a měl jsem je jen v kuchyni asi týden než trochu oschly a ani prasklinka!Jak píšeš,že sýr musí být vlhký,tak jak to mam udělat,když ho chci zavoskovat!Vlhký nejde voskovat!

         • No bezva, takže už jen podle mého receptu a žádný eidam :)). S tou vlhkostí nemusí být vlhký sýr, ale prostředí. Může třeba stát na něčem nad miskou s vodou. A těsně před voskováním sýr vysušit.

          • avatar dolomiti:

           Chyba ;-) :-D Prostředí je samozřejmost, ale jde o povrch a ten by neměl oschnout. Samozřejmě, že se tomu oschnutí neubráníte, ale je třeba na to dbát. S voskováním neporadím, nikdy jsem to nedělal a ani neviděl dělat ;-)

     • Dobrý den,
      od začátku je to jasné, je to malá vlhkost při zrání sýra/ V ZÁVISLOSTI NA DANÉ TEPLOTĚ /. Odhadl bych 55% klasická ledničková teplota a vlhkost Doporučil bych pořídit vlhkoměr. Vlhkost při zrání tvrdých/polotvrdých sýrů min 75% -90%.
      Pavel K.

      • avatar Dolomiti:

       No je to jedna z možností, ale pokud píše, že měl předtím sýry v pořádku a tohle je až po změně postupu, tak předpokládám, že zrání probíhá normálně ;-)

       • avatar duffy:

        Zapoměl jsem,že jsem udělal ještě 1 sýr stejně,popraskal též stejně,ale po 14 dnech jsem ho zkusil a byl chuťově dobrý!A stejně jsem udělal i ořechový,těsto dobré,ale problém s ořechy,že jsou náchylný na plíseň,ale jen na povrchu!

 • avatar jani:

  Nevíte někdo, jak na sýr feta?

 • avatar duffy:

  Milane potřeboval bych radu prosím tě!Mám problém,že mi nějaký sýr popraská a jiný ne,čím to může být?Myslím,když sýr zraje! Dík za odpověď Duffy

 • avatar dolomiti:

  Frohe Weihnachten, Buen Natale, Feliz Navidad, Veselé Vánoce… ;-)

 • avatar duffy:

  Stojí 100kč/1kg srážedla!A na 10L syrovátky je potřeba 12g!

 • avatar duffy:

  Zdravím!Něco málo k té Ricottě-na Ekokoze prodávaj srážedlo na Ricottu,mam to vyzkoušené,funguje výborně i bez přidání mléka!A sráží na 83st.Ale ten ocet chci taky vyzkoušet,bude to asi levnější!Srážedlo stojí kolem 100kč tak že to jde!JO a je to hrozně dobrý doporučuji vyzkoušet,můžete pak Ricottu ochutit dle vlastní chuti!!!Mějte se a ať se daří ve výrobě,po novým roce dám vědět jak se vyvedly zavoskované sýry!čau Duffy

 • avatar radka:

  Dobrý den, můžete mi prosím poradit? Se zpracováním mléka začínám a spíš tak trochu experimentuji. Zkyslo mi mléko,které jsem předtím ohřála cca na 70 st., tak jsem ho dala do papiňáku, zavřela a nechala svému osudu v pokojové teplotě( v domění že z něj udělám tvaroh)když jsem ho po několika dnech otevřela vykoukla na mě krásná sametová plíseň jako je na Hermelínu a celý můj „poklad“ taky tak voní :-),myslíte že je možné, že se z toho klube něco jako Hermelín a nebo to mám celé radši obětovat záchodové míse ?Děkuji Radka

 • avatar duffy:

  Zdravím!mě proti plísním výborně zabírá potírat sýry vinným bílým octem tak 1xtýdně!

  • avatar dolomiti:

   Ale fuj :-O. Jak jsem již několikrát psal, u plísní je alfou a omegou prvních 15 dní. Po stabilizaci povrchu sýra (pokud nemáte problematický sklep) se povrch sýra pokrývá jemnou bílou plísní, kterou není až tak akutní neustále omývat (dodává sýru jeho osobitou chuť).

 • avatar Šárka:

  Dobrý den, prosím opět o radu,cca po 14ti dnech mi začal polotvrdý sýr plesnivět. Začíná hezky tvrdnout,žloutnout,ale tvoří se malé plesnivé tečky.Potírala jsem solným roztokem,snažial se dodržet hygienu a každý den obracela. je to na výhoz?:-(.Děkuji a přeji hezký den Šárka

 • avatar Anna:

  Zdravím všechny a potřebovala bych poradit. Nemáte někdo dobrý a vyzkoušený recept na švestková povidla nejlépe bez míchání a bez cukru? Zkoušela jsem loni tak, že jsem přidala cukr a ocet a vařila celý den, ale letos bych je ráda zkusila bez toho cukru. Nevím, co z toho vlastně způsobí, že se nemusí míchat.. ten ocet? Díky kdyby někdo napsal recept.

  • avatar Nany:

   Dobrý den, já jsem letos povidla pekla v troubě.Je to šikovné a bez míchání:).Do pekáče na maso jsem nasipala odpeckované švestky, maličko podlila vodou a přiklopila.Ze začátku než to pustí šťávu jsem pekla na 150*C a pak přidat na 210*C.Pekla jsem asi tak 4 až5 hodin.Nakonec jsem vše rozmixovala ponorným mixerem.Do skleniček pak navrh nalévám ještě lžíci rumu. Přeju hodně štěstí s povidly.

  • avatar irka:

   Povidla bez míchání vařím tak, že naplním nerezový asi 3l hrnec se sendvičovým dnem naloupanými švestkami. Dám na nejmenší plynový hořák a bez přikrytí a míchání nechám vařit, až se vyvaří voda ze 3/4. Teprve pak začnu míchat. Vaření trvá asi 8 – 12 hodin při nejmenším příkonu plynu. Podmínkou je nenechat se vyprovokovat myšlenkou, že bych to zkusila zamíchat? Protože pak se míchá celou dobu až se voda vyvaří. Pokud nechci sladit, tak loupu na povidla hodně zralé švestky, které jsou sladké.

 • avatar Petrula:

  Pěkný den Kláro, nevím kam to napsat, tak píši do univerzální kolonky fóra. A protože to je dotaz jak na vás, tak i na další, snad se to najde. Sháním potravinářský oves někde tady u nás v kraji. Dostala jsem vločkovač a všechno ostatní obilí si sehnala, jen ne oves ( a v bio-kilo za šede se mi zná tak trochu moc). Jsem docela zoufalám, protože mám pocit, že se nedá sehnat. A hlavně tedy sehnat nějakého ochotného zemědělce, který se se mnou bude bavit i jednom pytly. Neznáte někoho. Děkuji, Petra

 • avatar TuLáK:

  Zdravím,
  nám nějaké přebytky ze zahrady, nemáte zájem?
  Více na http://www.facebook.com/media/set/?set=a.346933845384089.78052.100002024281548&type=3

  • Tak to je teda ale na prd! To zamrzí co? Zase můžete dát chladit víno a můžete si vybrat kam. Půjde to alespoň vypálit?

   • avatar TuLáK:

    Na vypálení je to málo zralé. Loni bylo málo švestek a tak i slivovice.
    Letos to vypadalo slibně, ale bude to ještě horší. Mám poslední dva litry :-(

 • avatar Golda:

  Dobrý den,
  milá Kláro, chtěla bych vám moc poděkovat za vaše stránky, za čas, který jim věnujete. Díky za všechny recepty, zrovna včera jsem pekla buchtu s kandovanou dýní podle vás. Vaše stránky jsou jako čistá studánka v lese, ze které se žíznící může v horkém dnu napít.
  Golda

 • avatar duffy:

  Zdravím!nemáte nějaký fígl na slimáky,jak se jich zbavit a nebo aspoň je odlákat od zeleniny!Sběr pomáhá,ale málo je jich hodně“potvor slizkých“Dík Duffy

  • avatar Roman:

   Máme úžasný fígl na slimáky:-). Párek indických běžců!! Kachna nám sedla a máme třítýdenní kachňata a mohu nabídnout.tel 737126013

  • avatar Golda:

   Já jsem používala vloni proti invazi slimáků s úspěchem toto: do plastových misek jsem dala lžíci mouky, lžičku cukru, kousek kvasnic a zalila vodou. V jedné hlubší misce bylo do rána až 30 slimáků, toto řídké těsto milují. Misky jsem chodila průběžně kontrolovat i několikrát za den, protože se občas přišli namlsat i motýli, takže jsem je chodila zachraňovat. Ale podařilo se mi tímto způsobem hodně zredukovat masivní nájezdy slimáků. Doporučuji vyzkoušet.

  • avatar Marie:

   Slimáky sbírat, nosit na kompost, kde mají dost jiného jídla a podporovat krtky a slimáky. Nebo sypat kolem napadaných rostlin rozdrcené skořápky. Je to trochu zdlouhavější proces, ale já se slimáků zbavila během 3 let naprosto. Ale je fakt, že zase máme dost krtin. Jenže do kypré hlíny rtiny spadne semínko a možná nám tam vyroste nějaká kouzelná rostlina… Krtky prostě nevyhánět, jsou moc užiteční!!

 • avatar kutil:

  Možná jsem úplný PC analfabet, ale mě se tu prostě možnost nového tématu nenabízí,proto tohle píšu v „reagovat“, aniž bych předtím zvolil na co má reagovat.

  • A mluvíme oba o fóru nahoře, kde jsou jednotlivá témata, kam můžete přispívat, pokud se přihláíte? Nebo myslíte tyto komentáře, do kterých píšeme nyní? Já mluvím o fóru, na které jsem vám posílala link v minulém komentáři. V těchto komentářích se dá pouze psát. Mluvím o stejném fóru, do jakého jste psal o kachlových kamnech :)

   • avatar kutil:

    Díky,musím první otevřít okruh témat a pak můžu vytvořit své téma v tom určitém okruhu.Já jsem ten okruh neotevřel a tím pádem mi to nové téma nenabídlo.Ještě jednou dík.

 • avatar kutil:

  Dlouho jsem chtěl vyrobit sýr,ale neměl jsem čerstvé mléko.Teď jsem ho už sehnal a vařím podle vašich postupů s velkým úspěchem,ale vzhledem k tomu,že máme 3 syny,kteří jsou jak kyselina,tak si doma připravujeme všechno a když zdražily i jejich oblíbenou paštiku Matěj,rozhodl jsem se ji udělat doma.

  • Moc zdravím, kutile. To je bezvadný. Omlouváme se velmi, jen tato stránka je zaměřená na bezmasé recepty a to je asi jediné, co si tady hlídáme, protože si nepřejeme, aby tu byly návody na přímé zpracování masa. Díky moc za pochopení a hezký den.

   • avatar kutil:

    Moc se omlouvám to jsem nechtěl a protože u nás na jihu moravy začíná bezová sezona,tak se již těšíme na bezové řízky.Jedno jsme byly na jaře v Ŕímě a přivezli jsme si i tašku řízků,protože tam kvetl o měsíc dříve.Asi nosím dříví do lesa,ale přesto,zde je recept.
    připravím si těstíčko z hladké mouky a dochutím podle toho jesli je chci na slano k bramboram,nebo na sladko.Vezmu květ za stopku,ponořím do těstíčka a dám smažit.Při smažení odstřihnu u těstíčka stonky a řízek osmažím i z druhé strany.
    Jinak děláme i diviznový sirup, nebo v zimě z přemrzlých měkkých šípků šťávu za studena s velkým obsahem vitamínu C.

    • Máte bezvadný recepty, to je škoda, aby to zapadlo takto v komentářích. Zkuste je dát nahoru do fora. Můžete si vpravo tlačítkem nové téma, i vytvořit příslušné fórum, jaké by se vám líbilo. Zvláště ten diviznový sirup mě dost zajímá. Díky a krásný den.

     • avatar kutil:

      diviznový sirup:
      Do zavařovací sklenice nasypu vrstvu květů,posypu cukrem a tak to střídám dokud není sklenice plná.Každou vrstvu květů zmáčknu.Na plnou 3l sklenici je potřeba cca taška květů.Nechám asi 1-2týdny stát dokud se nevytvoří tmavý sirup,poté přecedím přes plátno a uložím do chladna.Sirup je dobrý od kašle a užíva se po lžičkách několikrát denně.Žádná autorská práva nejsou vyhrazena,kdo má tu trpělivost nasbírat tašku květů ať je zdravý jak řípa.
      Kláro klidně to dej do receptáře.

     • avatar kutil:

      Bohužél na pravé straně můžu kliknout na tvůj obrázek,jinak můžu jen komentovat.Možná jsem tvou radu špatně pochopil.
      Naše Micina včera večer porodila krásné koťátka a Ben jako správný hlídač mě zavolal k porodu,ale nemusel jsem zasahovat.Všichni jsou zdraví.

 • Dobry den,
  hledala jsem na webu biologicke farmare a objevila jsem Vas a byla jsem uplne nadsena vsim co jsem na Vasi strance videla. Volala jsem sve kamaradce Lide , kterou znam ze svych studentskych let na FAMU, ktera mi vypravela kdysi o svem synovci a jeho rodine, ze se rozhodli odejit z mesta a zit zivot o jakem se mi, pravda, casto jen zda. Zavolala jsem Lide, jestli nahodou nejste jeji pribuzni. a ejhle, svet je malej, potvrdila mi to, tak jsme se smaly a povidaly si, jak nam Vase recepty delaji chute. Vcera vecer, kdyz jsem prohlizela Vase recepty s obrazky, dostala jsem na vsechno tak silenou chut, ze se mi az tocila hlava. Moc Vam fandim a prirode, a konim, a kravickam a domacimu chlebu, slepickam a zahradkareni a zivotu na samote, gratuluji, ze se Vam to podarilo a dari, o cem ja proste tady ve velkym meste nekdy touzim jako po tezko dostizitelnem snu.
  Moc a moc pozdravu Vam posilam z „nejvetsi vesnice sveta“, ale rozhodne ne klidne a rozhodne ne ciste. Kdyz jsem sem v roce 1985 prijela a touzila jsem videt kousek prirody a les, Lida mne vzala do auta a musely jsme jet jely 50 mili nez jsme se vubec dostaly z mesta. Moc se mi libi Vase fotky. Zapady slunce – neuveritelna krasa. Prosla jsem si vsechny a silene se mi libily. My jsme se tu s dcerou Barborkou ujaly alespon kocoura co nemel domov, abychom se te prirode nejak priblizily. Chodi ven, zna cele okoli, utika pred lidmi, nebo je na ne zly, ale nas dve ma rad.
  Tak ahoj, moc Vas zdravim z Los Angeles,
  Bara JV

  • :-)) To je hezkýýýýý!!!! Tak tu sedíme oba a čteme si o LLidunce a právě včera jsme zasadili část jejích zaoceánských darů. Těším se na Giant Noble – giantický špenát! My, když za Lídou dojeli, tak jsme si taky představovali, jak budeme samostatní :) a pak nám jedna cesta od ní k oceánu vzala skoro půl dne :-) a to hned na začátku už jsme ho viděli :-))) A tak jsme pokorně sedli do auta s Lídou a jeli k Eastnům na pomeranče :)), tam by se jinak pěstovalo !!! Jenže už jsme měli tohle koupený a tak nás to táhlo do zimy :-))

   díky moc za heký komentář a zdravíme taky kocoura a Barborku a Lídu a až pojedete s Lídou k nám, tak něco upečem a na Lídu máte prý dohlídnout, ať se hejbe a už konečně se vykoupe (v oceánu):-))

 • avatar Vitulka.V:

  dobrý ale pro nás s družkou svízelný večer.Jsme fanoušci vašeho kopce. dnes pečem
  pohankový chlěb který se vyvedl na 135%,nebot trochu více vyrostl.Rádi by jsme poslali
  foto a podrobně veselí recept ,tak jako to tvoříte vy.Jestli mně takto na dálku pomocnou
  ruku podáte budeme vděčni. Víta a Vlastina Náchod

 • Dobrý den, hledám recept a hned dostávám šok.
  Foto v profilu velice dobře znám, prosím jestli jsem se strefila.Ale nevím, zda to mohu napsat sem do Fora, kontakt jsem neobjevila,místo na fotce je moje velká srdeční záležitost, moc mě zajímá, víc než buchta. Ta až potom.

  • Anno zdravím, moc vám nerozumím :-), ale to nevadí. KOntakt je v kontaktech, nebo dole na stránce- jinak tedy my@conovehonakopci.cz, moc děkuji, že stíte soukromí, to je parádní. Napište do mailu- tedy doufám, že nejsem moc sebestředná, protože z vašeho komentáře není jasné ke komu míříte, tak kdyžtak prosím bud můj mail, nebo ještě doplňte pro toho neznámého ostatního :-) díky , zdravím a hezký den Klára

 • avatar yvetta:

  Zdravím vás všechny milci přírody a hopodaření,
  ač jsem prapůvodně dítě velkoměsta,neustála jsem to a jsem na vsi.
  Nemáme hospodářství, zatím ale pracujeme na tom.Zatím mám zahradu a využívám jí k pěstění.
  Klára mě požádala o napsání receptu na třezalkovou mast na alergické projevy kůže, popáleniny či ragády.
  Tak vám jí všem ráda předávám.Snad Vám pomůže od nesnází jako pomáhá mojí holčičce.

  Třezalková mast :
  třezalky sbírejte v plném slunci, aby květy byly otevřené a plné. Trhejte celé stvoly, aby jste mohli třezalku zavěsit do stínu pokud možno bez průvanu, aby se semínka z květů po dobu sušení nevysypávala.
  Dostatečně suché květy – poznáte podle toho že ztmavnou do ruda a při dotyku barví tmavěrudou barvou. Vydrolíte je na podložku – snažte se vydrolit jen květy, bez lístků.Vydrolené květy nechte ještě 3-5 dní sušit na ošatce a následně je nasypejte do sklenice od nutely, či jiné podobné s plastovým víčkem.
  květy zalijte olejem – slunečnicový postačí, pokud vašk nechcete šetřit použijte olej olivový- panenský.Oleje nalijete do sklenice tak aby všechny květy byly pod hladinou a zavíčkujete.Sklenici pak vezměte a najděte místo kde je nejvíce slunce, tak aby na sklenici dopadalo co nejvíc slunečních paprsků, polední slunce je nejvhodnější.Na slunci ponechte květy v oleji tak 14-20 dní.Směs ztmavne až úplně do ruda, na povrchu se vytvoří jakoby černavá vrstva.
  Tuto směs zpracujte následovně : vzměte si krajáč,porcelán či sklo a přes něj natáhněte plátýnko-do něj nalijte bylinkovou směs s olejem a protlačte a vymačkejte co nejvíce to půjde.Čistou tmavěrudou tekutinu
  nalijte do sklenice a zavíčkujte.Směs následně můžete používat samostaně na potírání ran, popálenin, omrzlin anebo ji zapracovat do masti : kupte v lékarně vaselinu albu – čistou vaselinu a vmíchejte do ní tekutinu.
  Na jeden 1 dílek vaseliny 2 dílky tekutiny.Pořídtě si odměrku na kávu a tou můžete odměřovat.
  Vytvoříte si tedy tolik masti kolik potřebujete.Směs by měla mít konzistenci jako krém a bude mít načervenalou barvu.

  Rady :
  Nikdy nepoužívejte železné nebo nerezové potřeby, misky porcelánové, míchátka dřevěná – třeba čínské hůlky, odměrky plastové, keramické lžičky.Přírodní látky obsažené v třezalce reagují s kovy a snižují účinek bylinky.
  netrhejte třezalky po bouřce či lijáku – voda vyplavuje cenné látky, slunce zvyšuje. Proto třezalky rostou na slunných a suchých místech nejraději.Nesbírejte třezalky podél silnic či blízko polí – je v nich vysoké procento olovnatých látek a pesticidů, které bohužel rostlina do sebe vstřebává.
  Mastičky dělejte menší množství, je lepší ji dodělat „čerstvou“ než aby žlukla.Mast je ve směsi s vaselinou
  dobře funkční tak 1/2 roku.
  Pořiďte si sklenici od nutely nebo sklenice se skleněným víkem, aby jste předešly styku s kovy.

  Musím říci že mast působí skvěle. Naší holčičce vadí saponáty a tekutá mýdla. Perojevuje se to rozpraskáním
  bříšek prstů a rudou vyrážkou v podobě puchýřů, které praskají a bolí. Mažeme to podle potřeby a nejlépe na noc a zaryjeme bavlněnými rukavicemi. Ráno je pokožka změklá,zklidněná. Puchýře se zatáhnou a nepraskají.
  Ovšem aby byl ůčinek fakticky 100% je dobré mazat mastí den co den po dobu alespoň týdne, aby se do pokožky vpravilo dostatečné množství účinných látek a za tři týdny zopakovat.

  Přeji pěkné chvíle s třezalkami v plném létě s krásnou vůní
  yvetta

  • Podobně dělám třezalkový olej – jen z čerstvých květů, převážně. Na slunci nechám klidně měsíc a denně protřepu. Olej je nádherně rudý. Taky bezvadně pomáhá na neuralgii troklaného nervu – na ten pomáhá máloco. Mast je z něj možné udělat i jednoduše tak, že se emulguje včelím voskem. Ale je pravda, že vazelína má sama o sobě léčivé účinky, takže je to takhle prima, určitě zkusím!

   Jen pozor na slunce. Třezalka obsahu látky zvyšující fotosenzitivitu. Můžou v místech potření naskákat ošklivé fleky.

   • avatar yvetta:

    Souhlasím Lucko, když je třezalka ponechána na slunci až moc dlouho – není todobře. Někdo může reagovat na množství látek fleky.Ale to je bohužel risk-někdo může být naopak citlivý na něco co je v třezalce…to je vis major.Ale už jsem to zaznamenala.

 • avatar Lí:

  Zdravím moc na kopec, jsem na Vašich stránkách poprvé, ale hned na první pohled jsou mi velmi blízké, moje „krevní skupina“. Četla jsem si Vaše receptíky a také info o zahradě a chtěla bych poprosit o radu. V záložce zahrada jsem se dočetla, že skleník doplňujete i kravským hnojem. Já skleník mám, ale jelikož se o něj vždy co se navážení hlíny týče, staral děda (99 let), který už bohužel nežije, nevím, jak o skleník pečovat, aby v něm zeleninka co nejlépe a nejzdravěji rostla. Vedle zahrady máme souseda, který vlastní koně, takže o koňský hnůj by se s námi určitě podělil. Spíše bych potřebovala poradit jak by měl obsah skleníku, než se začne sázet vypadat a jak se o něj dále starat (převážet atd.)
  Moc díky za Vaše cenné rady.

  • Taky moc zdravím. Existuje asi hodně propracovných postupů, jak na skleník a fóliáky. U nás to funguje tak, že máme koňský a kravský hnůj- čerstvý a ten dáváme na hnojiště, kde zůstává minimálně rok, pak ho používáme na hnojení na záhony a do skleníku, když nestihneme skleník zrýt na podzim a děláme to až na jaře. Pokud stíháme na podzim, tak si tam dáváme i čerstvý koňský hnůj z pastviny. Aby to ohřívalo, jako podehřev.
   Jinak tedy skleník ryjeme ručně, vždy do brázdy hnůj – bud čerstvý nebo na jaře pak rozleželý, přikryje se to další zrytou brázdou. Pak mám ještě ve skleníku část, kam dávám vždy čerstvý a velikou vrstvu, aby to bylo dost záhřevné – to mám na předsazování semínek. Je to takový obdélník třix +1,2 metru. Lze to i ještě ve skleníku shora přikrýt sklem. Nahoru na hnůj pak kompost a zeminu. A to je vše :-). My jsme dost vysoko a skleník nevytápíme, takže tam v březnu sázím semínka na předsadbu, pak kelímkuju, když povyrostou a dávám do přepravek – dýně, papriky, celer a rajčata pak když někdy v květnu mrzne ještě nosíme na noc domů v přepravkách. Jinak postupně celý skleník zaplním kelímky s předsazenými rostlinami a postupně začínám od konce dubna až května dávat ve skleníku do země nakelímkovanou sadbu. Ostatní kelímky jsou ještě na policích a mezi sadbou.

   Janka, která sem občas napíše, to jsou zahradníci, ti si ještě přepařují zem a předsazují do přepařené hlíny, aby se zabil všechen plevel. My zatím vyplevelujeme a nepřepařujem :-). To samé s pařeništěm, tam hodně čerstvého hnoje, na něj vrstvu zeminy – to na jaře další rok vyvezu na záhon jako kompost a navezeme znovu čerstvý hnůj, zeminu a pak do toho dáváme sazenička. Ptejte se na cokoli, co jsem zapomněla :-)

 • avatar Vera Kratka:

  dobrý den Klárko,
  chodím na kopec už celkem dlouho.Jsou tady rady k nezaplacení i to co se nedá sehnat,tak se tady najde.Mám malou farmu na vysočině a dalo by se říct,že ji teprve zakládám,ikdyž se zvířaty už mám hodně zkušeností a delší dobu dělám sýry,jak kozí tak kracské.Na podzim bych chtěla sýrárnu.Celkem se mi daří.Ale potřebovalo by to nějakou injekci.Za měsíc čekáme první kůzlata,tak to bude mazec,máme 7 koz.V březnu se mi otelí kravka.V prosinci jsem o jednu přišla,což byla velká ztráta.Ale co tady chci.Chtěla bych radu.Několikrát jsem zkoušela Nivu podle Vašeho receptu,ale nikdy se mi nepovedla.Nemhu přijít na to,kde je zakopaný pes.Niva se mi povede,paráda,jak se zakoupenou kulturou práškovou,tak zakoupenou jako sýr.Je to krásný dortík,ale pak!!!asi po t10dnech mi začne sýr tvrdnout.neudělá se ten mazový povlak a když ho pak omývám,mám ho v komoře,je tam asi 14-15 stupnů,Tak pak tvrdne.Můžete mi říct proč se mi to děje,děkuji za radu a přijmu jakoukoli radu.

  • MIlá Věro, přemýšlela jsem o tom, nejsem si jistá, zda můžu odpovědět, zda na to mám dost zkušeností. Podle mě je zrno pravděpodobně dost vysušené. Zkuste ho tolik nesušit při dosoušení. Aby bylo zrno trochu měkčí. A druho věc, co bych udělala je, že bych nechávala kratší dobu v solné lázni. JInak niva snese asi i 12-13 °C. Nicméně i naše niva je tvrdší než polotvrdý sýr, spíš drobivější konzistence. Zkusila bych méně dosušovat a kratší dobu solit. krásný večer

   • avatar věra:

    Ahoj Klárko,
    moc ti děkuji za odpověď,při první možnosti to hned vyzkouším.Mám malou farmičku,kde je zhola nic,jen 7 koz a jedna kravka.ráda dělám sýry a teď se tomu věnuji jako hlavnímu úvazku.Našla jsem tady hodně inspirace a spoustů vynikajících nápadů.Ráda čtu jiné zkušenosti lidí a ráda se sem mezi Vás zařadím.ještě jednou děkuji a přeji hodně zdaru a dobré nápady.Též zdravím všechny okolo.věra

 • avatar 7kenedz:

  Ahoj Kláro v den poslední krásný a milý roku 2011, právě v rádiu ČR2 zní ABBA a náš svět je, je to milé a snad i dále naše existence vyvrátí předpokládaný konec světa od Májů.Jistě se mýlili a pokud fyzikální důvodu naší jsoucnost nezruší a kosmická tělesa nezmění co jest dáno ve sluneční soustavě, pak i dál povede náš život k radosti a štěstí. Já jsem se Kláro trochu odmlčel ale myslel sem na Vás a jako všem přátelům kolem sebe sem Vám přál uspěch štěstí Lásku a zdar.K otázce doporučovaných nožů poskytnu svou dobrou informaci že jsem kdysi byl managerem ,,Zepter“ a nože firmy ,,Solingen“ jsem rozdával jako dárek když si odemne někdo koupil výrobek ,,Zepter“ a tak nože ,,Solingenů“ od ,,Zepter“ používám k vysoké spokojenosti a potěší i kladné hodnocení pana nožíře který když je dávám brousit říká,,ty se brousí dobře to je dobrý výrobek, totiž v jeich sadě je také ocílka a každý nůž před použítím potáhnu svým neumělým způsobem po ocílce abych mu jeho ostří osvěžil a aby ostří dlouho sloužilo a ono se jistě snaží.Ostří se unás vtírá hlavně do zeleniny,i do kapra tedy masa a do pečiva jistě né, protože to jsem prostě vyloučil ze svého života.Hmm je to tak, ale je to makačka, lepek je snad všude a snad se i časem dovím více než že lepek je bílkovina a že člověk na něj může být alergický.Já jsem Vám svou odmlkou dokázal že o Vás jak jste se domnívala nebudu pečovat, protože Vy jste paní svého těla a sami sobě přinášíme svá potěšení a prožitky brané za štěstí, ale mnohé může být i jinak a jak to snad napoví čas.Sám jsem také zvědav.V ,,Meteoru“ slýchám že pšenice má o řád výše geny než jsou naše lidské a když si přejeme jejich ztrávení a rozebrání asi je to … …nevim,ale tlustí svou tloušku nosí spíše z povinnosti a hubení si poskakují a snadno se prokrvují.Jé zas se nějak rozhlížím až na kopec až k Vám, ale u Vás je to možná jinak a já Vám od nás z nížiny přeji vše dobré.Také zdraví štěstí a úspěch ve všem Vašem rodinném konání.papa Zdeněk

 • avatar AnnaT:

  Dobrý den

  už asi 2 roky sleduji váš web, a je zde moc zajimavých věcí. Konkrétně mě zajímá výroba sýru. Mám celkem velký přístup k čerstvému mléku a celá má rozvětvená rodina (jsme s manželem oba ze čtyř dětí a sami máme tři) velkou chuť na sýr. Na vašich stránkách jsem našla hodně inspirace pro tuto práci.
  Nicméně jsem začala před deseti lety výrobou sýra, který bych nazvala sýr našich babiček. Jedná se o sýr, který dělala má babička a pomatuje si jej tak i z domova. Mléko se nechá přirozenou cestou zkysnout, mírně se za občastného míchaní ohřeji dokud se nezačne srážet, pak se odstaví nechá dojít, následně zcedí a vytvoří tvaroh. Vytužený tvaroh se rozdrobí promíchá se solí popř. kmínem a nechá na teplém místě sýřit.
  Později jsem také díky vašeho webu začala dělat sýry balkánského typu, mozarely ( mimochodem pařený sýr nakrájený na špalíčky promíchaný s česnekem a bazalkou, jako takový je dobré ho nechat pár dnů uležet,je výborný), rikoty.
  Teď jsem se po nějaké době dostala znovu na vaši stránku a moc se mi líbí vaš seriál o výrobě sýru (1,díl materiál,2.díl mléko), a zjistila jsem jistou podobnost mezi námi. Také pořád použivám zavařovací teploměr(pátrala jsem po jiném, ale žádny mě nezaujal), pH určuji podle kyselosti sýru, použivání Laktochymu z Milkomu ap.

  Chtěla bych vás proto poprosit o bližší informace o vašem digitálním teploměru, který používáte, a také jste psala o pH metru, který není moc drahý nebo raději pH papírky?Ráda bych se zeptala na jak píšete monofil. Na co je třeba si při koupi dávat pozor, aby se pak dal prát při vyšších teplotách.

  Jsem velmi zvědavá na článek o šířidlech a kulturách, bylo by fajn kdyby byl dost podrobný i v tom, kde je sehnat.

  • Anno, díky moc za milý komentář. Tak popořádku – článek o kulturách a následně syřidlech bude, ale bylo stále hodně práce a už je to lepší, takže už za nedlouho. Musím vybírat z více knížek a čekala jsem také na dodělání nějakých sýrů, počítám tak do týdne. Ano, napíšu i odkud se dají sehnat a jakou s tím mám zkušenost. Teploměr – mám přesně tento – http://www.tipa.eu/cz/teplomer-digitalni-vpichovaci-det3r-vodotesny/d-117729/, nevím už odkud, pán mi doporučil místo mnou vybraného tento, že je vodotěsný a souhlasím s ním, je to důležité :-)), už mi několikrát spadl do mléka. výhody – je perfektní, má maximominimální funkci, měří okamžitě. Nevýhoda – těžko se někam pověsí, musíte ho držet, ale vzhledem k měření kratšímu než za jednu sekundu je to jedno. Má dírku ve víčku a tak ho mám pro jistotu stále pověšený, aby nikde neležel.

   Ph metr- osobně se více přikláním vynaložit peníze za mikrováhu, ta je fakt bezvadná. Navíc v odborných knížkách je vše popsáno v SH měření. Papírky mám, ale jsou příliš málo podrobné, vyčtete z nich 5 a 6, což je příliš málo. Možná přímo mléčné papírky na měření sh. Nícméně myslím,že to není alfa omega. Ten ph metr měří nicméně velmi pěkně. Mám jen úplně obyčejný z aukra za cca 200 kč.

   Monofil kupuji buď v diakonii – jako záclonu nebo přímo monofil v obchodě s látkami. Je to dost specifická látka a já jsem s ní naprosto spokojená, ale netuším, zda existuje více druhů.Používá se to třeba na svatební šaty atd. Já s tím nemám žádný problém, látka neřídne, vydrží velmi dlouho – mnoho praní, krásně se přemáchává i v ruce, nezapáchá, pro mě ideál. Šiju si z toho buď pytlíky nebo jen nechám velký čtverec. Tak snad vše, kdyžtak se zeptejte, doplním. díky.
   Kopíruji s dovolením tento komentář pod sýry, kde možná bude zajímat pár lidí.

 • avatar Tereza:

  Dobrý večer všem,
  včera mě přepadl obrovský absťák na domácí chlebík..nejen na jeho chuť, ale i přípravu..je taková blbá doba- doma ani teplo (v létě 25 – 30 stupňu), ani zima (ještě netopíme), nechce mi vzejít kvásek a tak čekám a čekám, až se konečně začne pořádně topit..a nezbývá mi nic jiného, než se tady chodit kochat:-) Dokonce jsem měla na kváskový chleba takovou chuť, že jsem si ho koupila v pekárně. Je to teď velká móda, kváskový chléb za 40 kč (brrr, ta cena!!!) Hned po rozkrojení mi bylo jasné, že tohle nebude nic moc a po prvním soustu jsem se přesvědčila..chutnal jako chleba obyčejný konzumní, po kvásku ani nevoněl..no děs! Asi by se měli naši milí pekaři podívat na vaše stránky, Kláro! Není nad krásně voňavoučký doma upečený..parádní odměna za tu práci. Děkuji vám za vaše recepty a rady..mějte se krásně. Terka

 • avatar Danka:

  Děkuji za vaše úžasné stránky. Jednou jsem k vám „přišla“ jen pro recepty na domácí chleba a už jsem u vás zůstala. Moc ráda k vám chodím „na návštěvu“, je to vždycky příjemné počtení a spousta inspirace. Pustila jsem se postupně do zkoušení vašich receptů, zatím vždycky s velkým úspěchem :-) Takže budu s radostí docházet i nadále (každá návštěva je to pro mě takové pohlazení po duši). Ještě jednou moc děkuji a přeji krásné babí léto :-)

 • avatar jan:

  Dobrý večer na kopec. Hledám, hledám co udělat – spíš uvařit z dýně, ale nic na vašich stránkách nemohu najít. Poradíte? díky

 • avatar j.v.:

  Dobrý den, chtěla jsem vás poprosit o radu – mám v úmyslu si pořídit vločkovač – nebudu ho používat pouze pro domácí potřebu, ale máme dávat našemu koni cca litr až dva vloček z ječmene denně – litr stojí sedmnáct korun a to se dost prodraží – proto jsem se rozhodla pro koupi vločkovače – otázka je, jestli to zvládnu tím mechanickým, nebo bych spíš měla jít do elektrického? Budu moc ráda, když si najdete chvilku a zkusíte mi poradit. Děkuji Jarka v

  • Zdravím,
   pro koně se dá sehnat mačkač bazarově, např. tyto dva dole, ale je to už dost drahé, dají se staré sehnat i levněji, jak na kliku, tak na motor.Pokud nemačkáte koňům oves ve velkém- my dáváme po práci oves, ale jen po práci a většinou dostávají co hodina těžké práce, litr ovsa,ale nemačkáme ho, dáváme jim ho celý, protože pro koně na rozdíl od krav je zásadně důležité, aby ho proslinili, tak máme těžký, starý, litinový elektrický. Jinak pokud vám stačí občas jen litr, určitě stačí obyčejný malý domácí. Nicméně zase naopak, pokud budete mít nějaký starý, venkovní pro koně, bez problémů z toho můžete použív vločky i vy.

   co se týká vločkovače, ruční bohatě stačí, má na rozdíl od mlýnku stejný výkon jako elektrický a není to žádná těžká práca, zase na rozdíl od mletí. takže pokud vám nevadí tomu dát čas- a netrvá to dlouho, tak rozdíl mezi el. a ručním není. Problém ale vidím v pluchách. Pokud krmíte ječmenem, pravděpodobně pluchatým, tak na videu uvidíte dost zásadní rozdíl.Mačká se špatně, i když se povolí mezera mezi válci.Pokud byste si tedy na to koupili raději elektrický, tak ten je zase tak drahý, že to už bych rozhodně raděj volila průmyslový, viz odkazy níže. Jinak jsem vám udělala jen takové rychlé ne moc kvalitní video pro představu,jak mačkač mačká :-), třeba vám to k něčemu bude. Ta první miska je oves, je to bezpluchý oves a ta druhá je ječmen s pluchy nebo s pluchy- ječme má spíš takovou hrubou skořápku než klasické pluchy.

   http://zvirata.bazos.cz/inzerat/11744077/Prodam-mackac-ovsa.php
   http://www.i-bazar.cz/1955105-mackac-ovsa/

   • avatar j.v.:

    @Klára:
    Dobrý den, děkuji za zcela neuvěřitelnou odpověd, kdybych věděla, kolik tomu dáte času, ani bych neměla odvahu se vás na to ptát. Děkuji ještě jednou,jsem dojatá, že jste tak úžasní. Zdravím Jarka.v

   • Zdravím. Sice to není odpověď pro mě, ale opravdu před váma smekám, protože dneska je hrozně málo lidí, kteří by si jen tak pro někoho na internetu dávali práci s videem, radama atd… A vůbec díky za celý tyhle stránky ;)

   • avatar janka:

    @Klára:
    Ještě Kláro, chci se zeptat, jak ten tvůj vločkovač drží na stole, tedy myslím, jestli se při mletí nějak posunuje?? já mám jeden starý švýcarský půjčený a je to hrůza, jelikož se při mletí točí jak kolotoč a štve mě to, tak přeci jenom uvažuji si sehnat nový lepší…

    • Milá Janko, moc tě zdravím !!! ten vločkovač, podívej se tady dolů do komentářů, je mezi nimi video – to je ten vločkovač v akci. Nejezdí a neposunuje se vůbec, jsem s ním moc spokojená a to vločkují děti :-)

 • avatar SarkaCGY:

  Hezký večer na kopec,
  jako malá holka jsem měla knihu „Už vím proč“. Milovala jsem ji. Byla ohmataná a já donekonečna prohlížela obrázky, co se to děje s moukou, že je z ní nakonec chléb, co s mlékem a tak. Dnes, o 30 let „moudřejší“, nevím snad ani to, co předtím. Nevím, jak fungují ty nejzákladnější věci, a to mě poslední dobou hodně zneklidňuje. Proto jste pro mě naprosto klíčovým zdrojem informací a já jen doufám, že Vám za to někdy budu moci osobně poděkovat.

  No a nebyla bych to já, abych neměla hned dva dotazy (jeden ale dám přímo pod příslušný článek).
  Máte zkušenosti s výrobou vlastních ovesných vloček? Vím, že je potřeba vločkovač, ale tím mé znalosti bohužel končí. Předpokládám, že lze ovesné vločky vyrobit doma, jen jde o to, jak vlastně?

  • Milá Šárko, díky moc za milý komentář. Vločky jsou nejjednoduššeji upravené obilné zrno. Ať už ovesné, pšeničné, žitné nebo ječmenné. Ovesné je pěkné, tenké, pšeničné a žitné je spíše trochu rozbité. V každém případě je to vždy rozpláclé zrno a nic víc. Je prostě zmáčklé do placky. Nejjednoduššeji si to představíte tak, že byste vzala kladívko a zrno prostě rozbouchla. Což je ovšem celkem náročné, když potřebujete třeba kilo :-),takže existují průmyslové mačkače, nebo i domácí a všechny jsou na stejném systému. Jedou proti sobě dva válce, mezi které zrno spadne a rozmáčkne se. Toť vše. Výhoda je ta, že vločky jsou snadněji kazitelné, stejně jako mouka na rozdíl od celého zrna, takže lepší je skladovat si půl pytle ovsa a namačkat si čerstvé vločky. Podívejte se na video výše, je sice velmi amatérské a nekvalitní, ale pro ukázku toho, jak se udělá z obilky vločka to myslím bohatě stačí. Hezký den.

 • avatar renata:

  …ahoj Kláro,pozdav z lesa na kopec…tak zase opět sedím u kafe a pročítám…Chtěla jsem se zeptat,jestli nezařadíš v budoucnu(až budeš mít čas)nějaký článek o zkušenostech s kravkama.Mám krávu a jalovičku teprve 3týdny,tak hledám nějaké povídání.Moje kravulka se bude telit první týden v září,tak hledám informace…Moc se mi líbil článek o senáži,ale u nás bych musela šlapat sama…Ha,dobrou větu jsem splodila.
  Ahoj

 • Dobrý den, na „kopec“ chodím už hezky dlouho…moc se mi líbí články i recepty…máte to tady moc hezké a velmi inspirativní…dnes jsem se i zaregistrovala, abych nakoukla i „pod pokličku“…moc díky…Magda

 • avatar LINET:

  chodím občas navštěvovat vaše stránky:-)),hltám každou novou informaci a hlavně recepty,co však je bezkonkurenční je ten pohled na kopec…závidím:-)hodně štěstí přeji

 • avatar renata:

  Ahoj,já jsem náhodně narazila na vaše stránky a od té doby si je zapínám každé ráno ke kávě…Jste pro mě velký životabudič!!!Včera mi trvalo asi hodinu než jsem se zaregistrovala,na nástěnce se nějak neorientuji,ale to je můj hadicap s počítačem….
  Žiji život malinko,malinečko podobný vašemu,ovšem s vymoženostmi naší doby,tak si vždycky vzpomenu na vás,když zapínám pračku a myčku a pořád nestíhám….Nejsme ani vegetáriáni,ale vaše recepty jsou výborné a inspirující….Mám 2 dospělé děti,1 čtyřleté, 5kozenek,1 kravičku,1jalovičku,spousta kačen,ovce,prasátka,slepice,husy,krůty a zaplevelenou zahrádku,ze které sem tam vydobiju něco do kuchyně..
  Těším se na vaše psaní a dokonalost vašich stránek….Renata

  • milá Renato, díky moc za hezký komentář .-). Však my máme taky vymoženoti naší doby, protože bez nich by člověk byl dost ko.-)), jen je trochu selektujeme. Krásný den a ať se vše daří !!

 • avatar TuLáK:

  Dobrý přístup k životu „obzvlášť pan domácí“ :-)
  Musím přiznat, že jsem opravdu velmi příjemně překvapenej, že o tomto způsobu života pouze nemluvíte, ale
  opravdu tak žijete.
  Nevím zda to není někde vysvětleno, ale já jsem na to zatím nenarazil. Pokud se řídíte tím, že stačí při výběru (pěstování atd.) potravin „používat zdravý rozum“, proč nejíte maso? S takovým uzeným bokem na půdě za komínem, by se zima přečkala lépe.
  Jinak Vám moc fandím.

  • Zdravím Tuláka, díky za posunutí na hierarchickém žebříčku naší rodiny ;-). Nejdřív k tomu, abysme žili, tak jak myslíme, tak k tomu máme ještě hodně daleko(velká brzda – společnost skrze děti ;-)).

   K tomu vegetariánství, prvotní impuls bylo to, že jsme opravdu začali žít se zvířaty a tudíž přišlo uvědomění a následně neschopnost ;-) zvíře zabít. Mám s tím asi stejnej problém, jako zabít člověka. Ale občas mi rupne v hlavě a zabiju hovado, ale toho se člověk moc nenají.;-) Po těch 10 letech, co maso nejíme, trochu vypilovanější vysvětlení …podle mě jsou dvě možnosti, buď je člověk na vyšší úrovni než ostatní zvířata- nebo v to doufá a v tom případě z etických důvodů nepřipadá v úvahu, aby je jedl.Nebo je člověk jen obyčejné zvíře ( k tomu se tedy kloním víc) a pak ať si klidně konzumuje co chce a přirozeně se jako zvíře chová, což je v podstatě realita.

   Málokdo dokáže zabít svého psa nebo kočku nebo koně. Ale myslim si,že je dost takovejch,kterým by nedělalo problém pod rouškou zaručení, že se to nikdo nedozví, zabít svého souseda ;-)Otázka je, posune se to někdy? Takže stejně jako způsob života i to vegetariánstí je jakási chiméra v hlavě, prostě takový pubertální projev, ale zatím se nenašel žádný rozumný dospělý, který by nás vrátil zpět k přádku ;-)

   • avatar TuLáK:

    Dík za odpověď.
    To u mě v tomto případě zvítězil zvířecí pud. Jen mláďata zabít nedokážu (prostě psychickej blok) a je jedno jestli jde o kůzle nebo mládě škodné zvěře. Kůzle sice nezabiju, ale pokud to udělá někdo jinej, tak já ho pak sním (pokud jde o souseda, tam je to obráceně :-)).

    Ps: není potřeba jíst hovada, teď zrovna stačí nedívat se do třešní :-)

 • avatar Marek:

  Hluboce před vámi smekám. Obdivuji váš systematický přístup kombinovaný se systematickou fotodokumentací – třeba při zkoušení kvasu, kdy vám není zatěžko zreprodukovat neúspěšný pokus čtenářky. Podobné poctivosti je na webu poskrovnu.

  Jinak děkuji, že jste. Bez roztomilých cvoků, jako jste vy, by svět byl šedivější a chudší. Live long and prosper.

  • :-) díky Marku, “ zreprodukovat neúspěšný pokus “ :-)) hezké sousloví. Plný souhlas, čím víc rozmanitosti, tím příjemnější svět :-)

 • avatar Láďa:

  Dobrý den. Už asi měsíc brouzdám po netu a snažím se najít nějaké stránky o chovu kravičky, produkci mléka a výrobků z něj. Něco jsem našel, ale tato Vaše stránka mne dostala.Nevím kde tohle všechno provozujete, ale dost mi vrtá hlavou jak to všechno stíháte, kolik lidiček s Vámi vlastně na Vaší farmě pracuje? Chodíte ještě někam do práce? Dá se farmařením uživit? Moc Vám fandím,chtěl bych něco podobného zkusit z kravičkou (Jerseykou) a měl jsem zpousty dotazů – už jich tolik nemám, ale stejně bych rád poznal někoho „live“, kdo takovouto kravku doma má a vše kolem. Už mám pár kontaktů, tak nezbývá jen na ně vyrazit. Přeju moc radosti, úspěchů a zdraví. Děkuji že jste. LITT

  • Zdravím Láďo. Díky moc za moc hezký komentář. Jsme rádi, jestli vám to při pořízení krávy trochu pomůže. Je to podobný jako malý dítě. Dělá se z toho moc věda a nakonec oboje potřebuje strašně málo. Hlavně příjemný prostředí a klid. K těm otázkám. Bydlíme nedaleko Krkonoš, jsme 650 m.n.m. Jsme tu pouze naše rodina- pan domácí, já a čtyři malý děti. Občas jsme měli takové proluky, že k nám jezdili wwoofeři na pomoc, ale to jsme postupně zrušili. Takže teď jsme tu sami. Stíháme v pohodě, protože nejsme moc nároční a hlavně nemáme zase spoustu jiné práce, kterou má člověk ve městě. Třeba kadeřník, kosmetika, běžná raní kosmetika, posilovna, cesta do práce, všechny oslavy atd. atd. Díky tomu, že tohle vše odpadá, je tady dost klid :-) Na druhou stranu tady od května do října stále někdo je na návštěvě.
   Uživit se zemědělstvím rozhodně dá. Jen je otázka jak. My nejsme na rozdíl od pár známých, co žijí podobně jako my, žádní dříči. Máme rádi svůj klid a pohodu. Bereme zemědělské dotace a to je velmi příjemný zisk. Ovšem pro nás, kteří dělají téměř vše s koňma a nelijí to do nafty. Sami moc neprodáváme, spíš se snažíme po celý rok uživit sami sebe s občasným prodejem přebytků. Uživit se dá, ale je to docela dřina. Trochu z té romantiky bolí ruce :-). Rozhodně to není na zisk. Zemědělství takovým způsobem, jako to provádíme my :-), je na klidný život pospolu, na svoje jídlo, na alespoň poloviční soběstačnost,nemuset odcházet dolů z kopce a přežít bez problémů i když člověk nejde dva měsíce nakoupit.
   Jersa- jsou to nádherný krávy. my bohužel měli špatnou zkušenost se zabřeznutím, ale to je třeba výjímka. Známí mají Jerseyku už hodně dlouho, má ohromně tučné mléko a má ho docela dost.
   A k tomu vyrážení – doporučujeme z vlastní zkušenosti raděj do toho skočit rovnýma nohama a pak postupně zjišťovat, co a kde zlepšit. Protože v opačném případě se často stává, že člověk zjišťuje pořád co je ještě třeba a nakonec k tomu ztratí odvahu. Hodně štěstí a napište časem jak se daří- krásný den.

   • avatar janka:

    @Klára:
    Ahoj Kláro, tak koukám, že jsem tady dlouho nic nečetla, no jen ti chci poděkovat za větu, že člověk by měl do toho Viz. zvířata skočit rovnýma nohama…jelikož tedy už dosti vážně uvažujem o koze, Ondra tuhle někde koupil kozí mlíko a všem moc chutnalo a chutná mi víc , jak kravské…a přesně jsem začla zjišťovat co a jak a došla jsem k tomu, že na to snad ztratím odvahu…tak už nic nečtu…:)), a jinak , jak já bych se těšila na tvoji kuchařku…:))), moc zdravím…Janka

 • avatar sisa:

  Ahoj Kláro,doufám, že nepíšu do nějakého špatného fóra, jsem na to tupá, ale VYDEJ TO KNIŽNĚ!!!:-)) Úplně se vidím, jak si pěkně listuju knížkou s recepty a při vaření to mám otevřené na lince.Je to úplná bomba už takhle na webu, mislým, že jako kuchařka by to mělo úspěch. Já bych to určitě koupila.Míša

  • Míšo, díky moc, jsi hodná, ale úplně jasně vidím, jak tu knížku si musím vydat sama, protože nikdo jiný by to nevydal a na lince jí pak budu mít otevřenou já, ty a celá moje rodina povinně :-)) a na půdě budou ve svazcích stát svázané knížky, které nikdo nebude chtít a já budu muset do smrti sázet a sázet a sázet saláty, abych je prodala a zaplatila ten mínus :-)))

   • avatar Hela:

    nene, já bych ji měla taky a moc ráda :)

   • avatar banditka:

    Take objednavam min. 5 ks :)

     • avatar anethka:

      Já také objednávám pár kousků a zároveň se bezplatně nabízím na zlom knížky a přípravu do tisku. Zatím se tím ještě živím, ale už mě to táhne spíš ven k půdě ;-))
      Tak až se rozhodnete, ozvěte se :)
      anethka – Hanka

     • avatar banditka:

      @Klára: Jakpak to vypada s tou knihou? :)

      • No blbě :-), nějak mám pocit, že na to moc nemám :-))

       • Taky se přimlouvám za knížku:) A vlastně by to ani nemusela bejt knížka. Stačily by nějaký „skripta“. Já například nejsem moc schopná zapamatovat si napoprvý celej recept nebo postup a štve mě, když odbíhám z kuchyně k počítači a pořád dokola si něco pročítám. Mít to na papíře by bylo mnohem lepší. A samozřejmě – můžu si to přepsat nebo vytisknout sama, ale to by nějak nebylo ono:) Navíc vytisknuto a přepsáno toho mám už plno a všude možně se mi to ztrácí. A vy navíc teď potřebujete ty boty a pojištění a tak;)(já vím, že teď to řešíte cukrovím a nestíháte…ale třeba příště)…tak co kdybyste vybrali třeba všechno o sýrech nebo všechny dosavadní recepty na pečivo nebo cokoliv na nějaký téma (aby tam zas nebyly celý stránky), sesumírovali si to ve wordu, přidali nějakou omáčku a bonusy, co na stránkách nejsou, hezký fotky (který jsou mimochodem opravdu úžasný a já tu nad každou druhou fotkou sedím, žulím se a říkám si „konečně někdo, kdo nad focením přemejšlí“:) a pověřili některou děvečku nebo čeledína, ať to ve městě nechá natisknout na barevné tiskárně. Doma by se to secvakalo, děti by nakreslily na obálku krávu, pecen chleba nebo hromádku dýní (podle toho, o čem by to bylo) a myslím, že by vám lidi urvali ruce;) (A kdyby to přece jen nikdo nechtěl, neznamenalo by to zdaleka takovou ztrátu jako při tisknutí nákladu knih.) Distribuce by mohla probíhat podobně jako u potravin, až na to, že lidi by museli včas objednat, abyste věděli, kolik toho nechat natisknout a následně by museli počítat s nějakou čekací lhůtou, která by se lišila podle vašich momentálních časových možností;)….Je to jen nápad, ale kdybyste realizovali něco podobnýho, hlásím se o cokoliv, co se týká sýrů;) A pečení posléze taky…

        • avatar petra štípek:

         Tak mě Fearn poňoukla, abych napsala souhlasný komentář. Jako tak nějak postižená vařením a grafikou už o tomhle tématu taky nějakou dobu dumám. Docela chápu, že se ti Kláro nechce do té knížky, je to trochu riskantní/pracný/závazný podnik, ale napadlo mě už před časem něco podobného jako Fearn. Kdyby si k tomu časem dospěla, že jako jooo – co udělat každý recept na samostatnou A5 nebo A6 kartičku? V kuchyni se s tím manipuluje líp než s knihou, kdo chce, mohl by si to secvaknout do sešitu, recepty by šly i libovolně dodělávat, jak by šel čas a přicházely nové… Prodávat buď jako vytištěné kartičky a rozesílat poštou – pro vás komplikovanější varianta, potenciálně možná ne moc výdělečná. Popřípadě zasílat zájemcům – proti platbě – v pdf a každý si může tisknout sám… To je riskantní v tom, že to někdo může začít šířit bez placení, ale pro vás by to byla nejméně pracná varianta. Zase mám pocit, že největší zájem o tvé recepty jsou z řad čtenářů těchto stránek a to bych řekla, že jsou samý čestňáci, kteří za kuchařku rádi zaplatí :-) No, jen sem si říkala, že už bych o tom měla přestat jen přemýšlet a taky to napsat. Klidně a moooc ráda bych s tím i pomohla, kdyby nááááhodou :-) No, hlavně se od nás nenech do ničeho nutit chachachaaaaa.

        • avatar petra štípek:

         jaj, teď teprv koukám, že už minimálně jednu nabídku na zlom máš, tak nic :o)

        • Milá Fearn i milá Petro, píšu najednou. Díky moc za zájem. Popíšu své uvažování :-).Knížka – těch je na trhu tak strašně moc, že to až hezký není a navíc si vůbec nemyslím,že zrovna já bych měla přidávat další :-). Další věc je že naprosto chápu tu potřebu papíru, protože i já si připadám jak blb, když už nemám svůj starý sešit, protože nevím kde je :-) a vše mám na webu a vracím se na svou vlastní stránku, ze které si opíšu ingredience, protože znám postup, a když to opisuje třeba po třetí, chápu, že někdo by rád papír do kuchyně :-) naprosto.
         A jak tedy skloubit výše napsané a toto? Už jsem něco podobného udělala v zimě, ale pak to smázla – pdf. se všemi sladkými recepty. Za mě osobně by bylo nejlepší, kdybych udělala pdf, různá pdf- chleba a pečivo, sýry, sladké atd. a dala je tady na stránku ke stažení. Pro mě nejideálnější situace je vložit je tam, dát číslo účtu a kdo bude chtít zaplatit 15 Kč, bude to bezvadný, kdo ne, tak si to stáhne zadarmo. Protože osobně mi přijde nesmysl, abych si kupovala tonery, tiskla, s obrázky, bez obrázků, nosila to 7km na poštu, když už to samotné vytištění, pokud bude komplet hotový soubor není až tak těžké. Jsem zvědavá co vy na to, fakt jo a taky jsem dala na titulní stránku do levého sloupce novou anketu, pro názory ostatních. Díky vám moc ……

         • avatar Milan:

          no navrhla jste to jako správná češka… :-))))))

         • avatar petra štípek:

          Tak nějak sem si řikala, že bys to mohla mít. Knížka by sice byla super, ale už je to trochu jiná liga, tvrdé lokty a tak… A ač by to určitě byla krásná knížka (protože na rozdíl od tuny jiných by měla mezi recepty originální a čtivý příběh) jsou to pro tebe zbytečné nervy – zkoušet prorazit v té záplavě co na trhu je. Ze zbývajících variant určitě vítězí pdf ke stažení, jen si myslím, že by sis tu práci přece jen měla nechat zaplatit ;o) Prostě bonus k tvým/vašim super stránkám.

         • Já se právě snažila uvažovat a vymejšlet to tak, abyste s tím moc práce neměli. Třeba místo kupování tonerů by vám to mohl někdo vytisknout, nebo by to dal ve městě do tiskárny. Počet výtisků by byl podle objednávek, takže byste to měli předem zaplacený…a na poštu byste zašli prostě až byste šli kolem. Nebo by to poslal někdo spolehlivej, kdo by od vás odjížděl…nebo by to u něj bylo k vyzvednutí osobně. Ale chápu, že je to prostě další starost navíc a pokud se vám do toho nechce, budu ráda i za pdf. Pro mě není problém si to vytisknout (a vytisknu si to, protože se mi nechce mít pořád otevřenej počítač:), to rozesílání papírového vydání jsem propagovala hlavně proto, abyste z toho taky něco měli, bojím se, že pdf brzo bude zdarma kolovat po internetu. A je od vás sice moc hezký, že by vám to nevadilo, ale dobrejch rad jako jsou ty od vás je málo a není to samozřejmost. Tak se aspoň pokuste, aby vám aspoň ze začátku lidi zaplatili (třeba přístup po zaplacení přes nějaké heslo)…hlavně z toho důvodu, aby si toho vážili ;)

 • avatar Dasenka:

  Máte moc pěkné stránky, čerpám z nich nové informace o zpracování mléka. Chěla jsem se zeptat, jestli nevíte, kde bych sehnala na krávu ohlávku, ne vazák, ale ohlávku. Děkuji.

 • avatar trousil:

  Díky moc za informace,já používám k výrobě měkkých sýrů obyčejné kořenové květináčky-nevím přesě jak se jim říká,ale takové ty jako síto,nebo obyčejné trubky 6cm vysoké bez dna.Vše um.hmota.Problém je,že veškerá um.hmota si uchovává pachovu stopu po dezinfekci a tak je používám jednodruhově a jen je přepařuji.Také se přizném že dosud jsem dělalsýry jen pařené z polotovaru vyráběného na zakázku.Tak tedy v současnosti sbírám zkušenosti sezákladní výrobou.I když mám některé moudré knihy,většinou se jedná o velkovýrobu.Tak jsem rád že můž s někým pokecat.

 • avatar trousil:

  Zdravím,četl jsem s jakou vervou vyrábíte sýry.Moc se mi to líbylo.Chtěl jsem se zeptat kde se dají sehnat popřípadě nechat vyrobit formy na tvrdé sýry?Sháním též rohož na odkapávání sýrú,ale něco dostupného 500,-Kč za metr se mi zdá dost.Měl jsem v ruce katalog výrobce něčeho podobného,ale bohužel již nevím kdo to byl.Děkuji.

  • Dobrý večer, tak to jste ale na špatné adrese :-)), protože já nemám vůbec, ale vůbec žádný originál :-). Tak, formu na sýry nemám, já mám tento http://www.zasilkovyobchod.cz/inshop/akcni-nabidka/naparovaci-hrnec-1-%28id-110237%29.htm Není to nic na vaření, není to extra tlustostěnné, ale na sýry super. Prostě se dá sýřenina do děrovaného, položí do normálního, přiklopí udělaným prkénkem a dá do lisu nebo něčím zatíží. Ideální. Krásně se i vyklápí, když to jó nejde, tak se prostě trochu pobouchá rukou na dno a sýr krásně vyjede. Za tuto cenu tam navíc máte dvě velikosti toho cedníčku, ten veliký je pro mě na 25-30 litrů, ten malý je na sýr do z dvaceti litrů.

   zrát sýry nechávám na tomto a mě to vyhovuje naprosto- Lze to koupit jen takto a někam to položit, já mám od stejného prodejce koupenou ještě gastronádobu neděrovanou, do které to přesně zapadne a nahoře se to přikryje víkem.
   http://aukro.cz/gastronadoba-gn-nadoba-derovana-9-l-10203-i1534975722.html

   s čímkoli originál nemám bohužel vůbec zkušenosti. Tyto věci mám už několik let, vyhovují mi a dobře drží. Malé sýry dělám v děrovaných kelímcích od veliké hořtice, takových těch s držátkem. Udělám si dirky do dna i víka a obracím nebo do kelímků zhruba na 1 litr. Vyšších a užších. Firmu vám neporadím, fakt neznám. Včera jsem jen psala do komentáře k panu Cuketkovi, kde právě nějaká firma napsala, protože mě to vytočilo, neboť prodávají odstředivku, která se dá u výrobce zakoupit za 4000 kč, na aukru nová se zárukou za 3600,- — odběratel od výrobce a firma s věcmi na sýry to prodává za 10700,-, naprosto identický produkt :-))

  • jinak dá se jako podložka koupit naprosto vše z plastu, mřížka, cokoli, moc bych to neřešila, hlaně aby to šlo umýt.

 • avatar Jana:

  Farfallo hooodně bych si považovala podrobnější „uživatelskou“ zprávu o tomto robotu http://www.mall.cz/roboty/bosch-mum-4780 neb stávající nás opustil a chtěla bych ještě před sezonou koupit jiný a tohle je můj momentální favorit /na dražší nemaje:-(/ Jenže měl by vydržet a to nejen zápřah, ale nějaký ten rok a proto sháním info co nejpodrobnější…………předem díky!

 • avatar ilang-ilang:

  Všechno moc hezký, ale chybí recept na chlupaté knedlíky s houbami.

 • avatar Veronika:

  ahoj Kláro! potkali jsme se na Silvestra-vzpomínáš? :) krásné a nápadité stránky, budu chodit pro inspiraci! :) Mávám k vám na kopec z Frýdku-Místku a přeju naplňující rok 2011. Veronika

  • SAmo, že vzpomínám :-))))) Moc zdravím a těším se na příště a díky moc za komplimenty !!!! krásný rok i tobě. A taky pozdravy Františkovi !

   • avatar Veronika:

    :))) u nás je už skoro úplně po sněhu…ale to u vás asi taky že? já jsem v neděli pekla kváskový chleba s mandlemi a makadarskými ořechy a byl mňamózní! :) a kvásek ve skleničce tak ožil, že málem vytekl i přes zavřené víčko :) zdravím rodinku.orevoir!

    • :-)) díky, ráda bych napsala po sněhu ani památky, ale bohužel :-)), sněhu kupy!! Dnes musím k zubaři, tak si to užiju – buon giorno to Frýdek- Místek .-))) francouština mi nedělá po ránu dobře .-))zvládla bych napsat voyage a díky Elišce ještě „že sví fu du tua“ a to jenom verbálně, protože to naučila všechny čtyři děti a neslyším tu nic jinýho, ale obávám se, že by ani jedno nebylo to pravý :-)))

     • avatar Veronika:

      :))) já jsem taky francouzštinář typu „lezie lev do tramvajieee žerre mandliee lpeee si jéééé“ :)) snad jsi zubaře přežila bezbolestně a bez dentální újmy! :) u nás total jaro, čekám, až se na stromech objevi pupeny…hezkou neděli!

 • avatar jezinka:

  Blahopřeji k novému webu- trochu ve mě hrklo, když jsem viděla jen zprávičku na vašich stránkách…ráda na vaše stránky chodím, inspiruji se, je to super. Moc a moc díky že nám všem dáváte kus sebe.

Přidejte komentář

Scroll Up