Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař


Máme novou krávu !!!
Máme zase Marii. Po Máně, Mařence, Mance, Marjánce, Máničce a Máří došlo na Marii. Máňa byla
tele
první a měla málo mléka, tak šla na pastvu jinam. Mařenku a Máří máme jako dvě naše matky rodu a Máničku a Manku bohužel nemáme, protože byly z dvojpohlavních dvojčat, pobyly si tu holky do dvou let, kdy se zjistilo, že nemají pohlavní orgány a šly pryč. Bohužel ale nastala situace nemilá, kdy jsme zjistili, že jedna kráva nezabřezla a druhá , kterou jsme poctivě zasušili šest týdnů před porodem, jenž měl nastat 12.8., že v sobě i přes zjištění březosti v šestém měsíci, telle nemá. Pan domácí měl tušení, a když má tušení ohledně zvířat, většinou ho nezklame. Pro nás to tedy znamená dalších devět měsíců bez mléka, což je naprosto nemyslitelný, takže jsme holkám pořídili další kámošku. Vysokobřezí jalovici – na výjímu mze, protože už někdy rodící krávu jako ekozemědělci koupit nesmíme. Jaldu přivezli a ona se nám ve středu otelila. Porodila krásnou jalovičku, navíc, žádná saň při učení dojit, stojí jak beránek, nekope, nevzteká se a má hezkých 16 litrů mléka čtyři dny po porodu – tedy zatím mleziva. Malou jalovičku musíme krmit my, prootže prvotelce zatím nedorazil mateřský pud a na tele trochu kašle :-))
Začne nám blahobyt !! :-))
Stále ještě mléko není, až pátý, šestý den po porodu se přemění na mléko počáteční mlezivo, což bude zítra a pak konečně ……. ale do té doby zatím sporadické mléčné recepty, proto další variace na čínu – tentokrát z cukety :-))

suroviny: 1 cuketa, 2 cibule, 1 sterilovaná kukuřice ve slaném nálevu, sůl, sojová omáčka shoyu, olej, rýže, turmerik, trochu červené papriky, naturamyl 3 lžíce, trochu vody,med – 3 lžíce, 4 listy čerstvého kadeřávku,buráky
čína
Nejprve uvaříme rýži se solí a trochou turmeriku. Poté si rozpálíme olej, do kterého přidáme na půlkolečka nakrájenou cibuli. Přidáme oloupanou a na kostičky nakrájenou cuketu. Poté buráky.
med a vše promícháme. Poté přidáme sůl, trochu červené papriky a hodně sojové omáčky, sterilovanou kukuřici. Necháme chvíli dusit a pak zasypeme přiměřeně solamylem, zalijeme ještě trochou sojové omáčky a zředíme trochou vody. Nakonec přisypeme na proužky nakrájený kadeřáve. Promícháme ještě zhruba 5 minut a můžeme podávat s uvařenou rýží a ozdobené broskví, naplněnou rybízovým džemem.

Komentáře

1 Veska Veska | 20. září 2010 v 7:35 | Reagovat

teda plně chápu,že mléko je pro vás jedna z nejdůležitějších potravin
a když chybí tak je to špatné,
my můžem skočit do supermarketu a koupit krabičák,že :-?
a telátko je nádherné

Jedna odpověď to “Čína z cukety III.”

Přidejte komentář