Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Videonávody’ Category

Protože je potřeba k snídani také něco slaného, pomazánky jsou skvělá varianta a na zeleninovou pomazánku (bude následovat vzápětí) se hodí rostlinná majonéza. Dneska jsme natočili majonézu dle tohoto mého staršího receptu, neboť video hned jasně prozrazuje, že je to opravdu funkční. Někdy se stane, že člověk potřebuje rychle připravit právě pomazánku a nemá ani majonézu, ani vejce. Tady tedy návod, jak na to.

vegansyrovéddd

Na tuto stránku chodí poměrně často dotazy na ukrajinskou odstředivku na mléko. Naposledy se nás tento týden ptal známý na výhody a nevýhody odstředivky a domluvili jsme se, že mu natočím video z odstřeďování, aby viděl stroj v praxi a mohl se lépe a radostněji rozhodnout. Než se dostanu k videu, nejprve pár drobných poznatků

Odstředivka na mléko je velmi dobrý pomocník, ovšem v momentě, kdy člověk odstřeďuje alespoň 12 litrů. Odstředivka je stroj, který je spojen z většího množství komponent, které se všechny během procesu dostanou do kontaktu s mlékem a je třeba stroj ihned po práci umýt. Na videu je z tohoto důvodu vidět jak skládání, tak i rozkládání odstředivky. Pokud tedy má člověk málo mléka, musí se rozhodnout, zda mu velikost stroje, to, že někde musí být umístěn a musí se okamžitě po odstředění umýt, zda mu stojí za to stroj pořizovat a raději mléko nesbírat.

Read the rest of this entry »

Rodiče nám poslali mailem jeden nápad, jak se rychle loupe česnek. Je u nás zrovna naše španělská oper Vítek, v civilu kuchař a tak jsme si tak vzájemně ponotovali, že to je tedy pěkná ptákovina, je to blbost a rozhodně to nefunguje. Dnes jsme se vrátili s vozem s koňma z hrušek, kde je zároveň nedaleká hospoda, kde jsme zaparkovali koně a šli na hranolky, kofolu a pívo. Všichni jsme měli holiny, Vítek navíc k holinám kraťasy. Hugo měl díru na koleni a na zadku. Ester měla k holinám s sebou ještě učebnici francoužštiny – prostě klasické pracovní doplňky :) a tak jsme tak všichni vpochodovali do naší zánovní restaurace. Mezi čekáním na jídlo si Kvído a Hugo hráli na zemi malou hokejkou z MS 84´  -taková ta malá dřevěná atrapa, kterou to hrozně bolí do hlavy, tak tou si hráli mezi stoly hokej a pan domácí pravil, že už s nima nikdy nikam nepojedu.

A po návratu domů si Vítek všiml kopy česneku, část, která spadla ze sušící zdi a zauvažoval, jak to je s tím loupáním? Tak jsme to zkusili. Žádné americké estrády skorooloupaného, bělostně čistého čínského česneku. Hezky jsme vazli palice rovnou ze snopu, i s fousama a zbytky hlíny. Ať ukáže experiment, jak to funguje nebo nefunguje. Naturálně přinášíme tento vylepšovák, po kterém se sice musí stroužky česneku omýt, nicméně ruce jsou suché, neulepené, a když člověk vaří guláš pro 15 lidí a potřebuje česneku spoustu, jako když ho najde.

Stačí na to dvě stejně velké mísy a chvilinka času.

Pokud práci  zvládnou koně, volím je. Ale občas se stane, že mě přepadne lenora a nechce se mi zapřahat a říkám si, že to zvládnou naše vidle. Jako tuhle v dubnu, kdy jsem potřeboval dojet pro pár kůlků, co mi chyběly na ohradu. Všude bylo ještě trochu sněhu, ale ne tolik, aby to vidle neprojely.

Nadšený Hugo zasedl vedle, ne již tak nadšeného mě, a vyrazili jsme pro kůlky. Sotva jsme vjeli do lesa, v úvozu jsme zapadli, museli nechat vidle stát a jít pěšmo domů pro lopatu. Když jsme se vrátili a vyházeli se, sedli jsme opět do vidlí, popojeli pár metrů, sklouzli ze stráně a opřeli se o strom. S vidlema už se nedalo ani hnout.

Procedil jsem mezi zuby spousta různých slov, vzal milého Huga, který od začátku cesty pusu nezavřel, a šli jsme pro Bábela, abychom se mohli vytáhnout. Když Bábel vidle zachránil, udělali jsme kůlky – s Bábelem a bylo vyřešíno. To byl okamžik, kdy jsem si řekl, že už nikdy nevyměním koně za vidle, když vím, že to koně zvládnou. Read the rest of this entry »

Neemigrovala jsem, neutekla, na stránku myslím, ale posledních 14 dní méně. Málo. Skoro vůbec. Jak psal pan domácí, mí bratři – stres a neklid a sestry – obavy, jsem posledních 14 dní opravdu pozvala na celodenní vzájemné soužití. Vše mělo být ukončeno přezkoušením o víkendu. Ani  nejbájnější představy však nevykreslily tak barvitou skutečnost. Read the rest of this entry »

Na stránce jak pod domácím kváskem, tak i pod všemi chleby je veliké množství komentářů od všech, co chleba nezkusili a chtějí :), co ho zkusili a  co jim zcela elementární věci pro toho, kdo peče běžně, nepřijdou vůbec základní a jasný a také věc  ukázaná je většinou často názornější. Proto tedy toto obyčejné video na základní bochník celozrnného chleba.

Zhruba před deseti dny jsem odložila na kraj pracovního stolu robota a vrátila se v rámci zachování vlastní fyzické kondice zpět k veliké keramické míse, kterou mi nechal udělat pan domácí a jsem ráda, že i video je bez nějakých zásadních materiálních vstupů. Chleba je základní surovina a lze si ho doma udělat dobrý, voňavý a chutný bez všech oblíbených zbytečností.

Na výslovné přání pana domácího také vkládám video v původním znění :), bez podbarvení hudbou. Dokonalejší by to podle něj ovšem bylo, kdyby Jentl zpívala místo Sto zvířat J.H. Krchovskýho :)

Takže video není žádný pokus o umění, nýbrž pomoc těm, kdo tápou a prosím o shovívavost :)

 

 

Tyto dva chleby jsou výsledky z minulého videa, které se bohužel smazalo .

 

A zde vynikající výsledek diskuze a přímý link na něj, aby do budoucna nezapadl v historii dějin – totiž Víťův chleba, jakožto chleba pekaře. Pro mě osobně zásadní Víťovo prohlášení – „moc se s tím….. nebo jak se to říká jinak… “ :-)

Majonézová estráda je báječná, protože si člověk vyzkouší, to co ještě neumí.  Například jak bravurně zvládnout na lusknutí zdrclou majonézu :)). Ale nakonec se zadařilo. Vyndala jsem vejce zpoza vnitřního okna, kde bylo tou dobou kolem tří stupňů a vzala olej na skříni, takže to byl rozdíl teplot dejme tomu 14 stupňů a navíc jsem dala oleje málo a výsledek se dostavil. Majonéza se udělala zdrclá. Bylo to dost nutné, protože mi občas přicházejí na mail otázky ohledně majonézy a vždy je lepší to vidět, než to jen číst. Tak tedy dnes speciál o tom, jak to udělat a jak to nedělat.O této majonéze jsem se dozvěděla v manuálu k mixéru Braun, je to asi šest let a od té doby nedělám jinou.  Základní článek o majonéze je tady.

K videu už asi nemá smysl moc toho psát, snad jen, že aby byla jistota, že se majonéza povede, je nutné mít teplotu oleje a vajec přibližně stejnou.

– nezáleží na nádobě a nezáleží příliš na oleji. Osobně mám zkušenost, že majonéza se udělá skoro z každého. Do majonézy lze přidat česnek a papriku a pepř, hořtici, kapku worcesteru – to vše lze na začátku. Citronovou šťávu, nakrájenou cibuli, jogurt, smetanu, nakrájenou okurku- to vše lze na konci.

– základní poměr je 1 vejce na 200-250 ml oleje.

a nyní tedy estráda č. 1  – základní majonéza

http://www.youtube.com/watch?v=vlsJtRhcRhU

estráda č.2 – proč se udělá majonéza řídká, odpověď na častý dotaz, proč je majonéza řídká. Pokud není zdrclá, nejsou evidentně oddělené složky vajec a oleje od sebe, jedná se většinou o malé množství oleje. Člověk  má pocit, že čím více oleje přilije, tím více majonézu zředí, ale opak je pravdou. I v konečné fázi si pak lze s majonézou hrát a přilitím malého množství oleje regulovat její definitivní podobu. Výsledek je pak tvar majonézy,který se dříve prodával ve vaničkách a na kterém bylo až do spotřebování znatelné, jak se majonéza do vaničky stáčela.

http://www.youtube.com/watch?v=FcD8rgi-XlM

a estráda č.3- jak napravit zdrclou majonézu – také už jste spěchali a vzali studené vejce, nebo studený olej a majonéza se zdrcla? Umixovala se jen olejová kalná voda, ve které plavaly kousky žloutku? Pokud jste začali dělat majonézu novou dobře, ale pokud jste tuto špatnou vyhodili, chyba !!. Domácí majonéza, přikrytá alobalem vydrží v chladu dlouho a proto je mnohem lepší i tuto špatnou upotřebit a udělat z ní dvojnásobnou várku nové. Snadná pomoc.

http://www.youtube.com/watch?v=JrTkBY_cmew

a podotýkám, neměl by být nikde poblíž žádný pan domácí, natož např. točit video, protože pak se nevyhnete debatě o tom, jak jezdit kovovou lžičkou po nožích mixéru není vůbec praktické !!!:-))