Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Proplky pana domácího’ Category

Jak učíte koně?  Nějak to neumim. Nejsem koňák a nikdy jsem se nepohyboval mezi lidma, co koně vlastní. Nejde mi je učit, pořád mám pocit, že všechno umí, že zádrhel je jen v domluvě. Jsem přesvědčenej že ty čtyřnohý potvory mi vidí do hlavy, takže to není nikdy o nich, ale o mně.  Ani vlastní děti neumim naučit jezdit na koni. Oni jezdí, což o to, ale jezdí jako já – nenaučeně. No a v sobotu jsem se ráno probudil – no dopoledne a napadlo mě, že při tak krásném počasí, než přihodím seno koňům, tak bych ty naše dva puberťáky mohl obsednout. Zkušeností s tím moc nemám, do teď jsem tu obsedal 4 huculy. Z toho jenom jeden se u nás narodil a tři jsme pořídili jako ročky. Je tomu už tedy drahně let zpátky a ani si to moc nepamatuju, tak jsem si říkal, uvidíme.  Lesymu jsem věřil, je to konec konců moje miminko a Jurášek se u nás sice nenarodil, ale dle jeho chování měl  jemnýho, citlivýho a láskyplnýho majitele.

A tak, když se děti ptaly, jak to vypadá v televizním studiu, nebylo nic jednoduššího, než říct, „bafněte foťáky“ a můžem zkusit natočit obsednutí Jury a Lesyho. Byly nadšené a vůbec nevadilo, že jeden foťák je na odchodu a druhý už téměř odešel. Navíc každému funguje jen něco. Katka tu má ve fóru moc hezký výměnný inzerát, totiž, že vymění sedlo za foťák. Já bych taky tedy měl jedno sedlo, kdyby někdo měl ty foťáky dva. :). Vzhledem k tomu, že je to kožený dětský westernový sedlo, na kterým se moc dobře nejezdí, tak slibuju, že by vůbec nevadilo, kdyby ten kompakt byl taky menší a já taky nebudu koukat vyměněnýmu koni na zuby.

 

 

Read the rest of this entry »

Pokud práci  zvládnou koně, volím je. Ale občas se stane, že mě přepadne lenora a nechce se mi zapřahat a říkám si, že to zvládnou naše vidle. Jako tuhle v dubnu, kdy jsem potřeboval dojet pro pár kůlků, co mi chyběly na ohradu. Všude bylo ještě trochu sněhu, ale ne tolik, aby to vidle neprojely.

Nadšený Hugo zasedl vedle, ne již tak nadšeného mě, a vyrazili jsme pro kůlky. Sotva jsme vjeli do lesa, v úvozu jsme zapadli, museli nechat vidle stát a jít pěšmo domů pro lopatu. Když jsme se vrátili a vyházeli se, sedli jsme opět do vidlí, popojeli pár metrů, sklouzli ze stráně a opřeli se o strom. S vidlema už se nedalo ani hnout.

Procedil jsem mezi zuby spousta různých slov, vzal milého Huga, který od začátku cesty pusu nezavřel, a šli jsme pro Bábela, abychom se mohli vytáhnout. Když Bábel vidle zachránil, udělali jsme kůlky – s Bábelem a bylo vyřešíno. To byl okamžik, kdy jsem si řekl, že už nikdy nevyměním koně za vidle, když vím, že to koně zvládnou. Read the rest of this entry »

No tak jsem na kopci po mnoha letech osiřel, no že by se to už párkrát nestalo to ne, ale tentokrát je to víc než jedna noc. Trpoši s Klárou odjeli směr jihozápad. Trpoši jeli jednoznačně na výlet. S Klárou to je zapeklitější, ale asi bych to nazval „jela plnit povinnosti“. Zatím co trpoši zabalili co jim Klára „doporučila“ ona sama si s sebou vzala kromě nutného i jejího druha v životě. A totiž neklid, stres, věčné obavy? No prostě něco takového co si někteří lidé pěkně hlídají a nechtějí to opustit. Read the rest of this entry »

Došlo k tomu, že nazrál čas na koupi kámoše. Koně nikoli na práci, ale koně pro mě. Postavil jsem se k tomu zodpovědně :). Vytýčil si podmínky – že chci kobylu a tmavá kopyta, musí to být trošku inteligentnější plemeno, nerozuměj poslušnější a zároveň nesmí být už moc inteligentní, tzn. tarpan a hucul už je moc. To už by bylo na příliš hlubokou filosofii. Živější, ale zároveň klidnější :)  že pro ní budu mít čas, a že spolu zestárneme. Ponořil jsem se do internetu a hledal, protože každý koněprodávající server má svá specifika a byla to dřina to denně projíždět :). Projížděl jsme já, děti i Klára, ale také Petra a Saša. Petra je dávná známá a Sašu jsme sice neznali, ale znala jí Petra a to dobře. Je to koňačka odmala, koně mají obě jejich rodiny, momentálně bez mužů, kteří odjeli na koni dobývat Ameriku. Zatím ho tam nesehnali, ale to přijde :-) Read the rest of this entry »

Chtěl bych touto cestou pogratulovat všem, kteří si stihli objednat cukroví od Kláry- protože to je pevně doufám naposledy- dříve, než jsem zaujal postoj zlého muže a tím jí donutil pozastavit proud Read the rest of this entry »

Je to už pár let co jedni známí měli  pod střechou stodoly opravdu obrovské sršní hnízdo.

Read the rest of this entry »

Člověk slovy Jonathana Swifta – nikoli „rozumný“, ale „rozumu schopný“ udělal obrovský zábor. Patří mu v Evropě v podstatě všechno. Poprvé si svou devastační roli lidé uvědomili až v roce 1872, kdy byl vyhlášen jako první národní park na světě Yellowstonský národní park v USA. V naší blízkosti to pak byl rok 1909 a devět národních parků ve Švédsku-  a Češi vyčkávají a debatují ! A to až do roku 1963, kdy byl vyhlášen KRNAP. Read the rest of this entry »

K podobnému tématu se vracím podruhé a je velmi vhodné, postavit si oba články vedle sebe. Tedy dnešní a také ten první.

Po delší době jsem si tedy zase otevřela Masanobu Fukuoku, protože po návštěvě Janky a Ondry se u nás doma rozvinula dost zásadní debata ohledně mulčování a permakultury. To je ale natolik rozsáhlé téma, že potřebuje mnohem větší přípravu  a publikované myšlenky pana Fukuoky, které se věnují jídlu jsou natolik zásadní, že předbíhám téma permakultura a přírodní hospodaření a pokračuji v načaté debatě ohledně potravin. Read the rest of this entry »

Je důležité, aby tohle vidělo co nejvíc lidí? Já jsem  pesimistický realista a tvrdím, že není, že stejně většina je pohodlná a místo změny vnímání svého okolí a života, udělá se jakási kosmetická úprava. To, co říká film, raděj se zeptáme jak, než proč. Zatímco Klára , jako optimistický idealista si myslí, že to důležité je, jinak je bez argumentu.

Otázka do diskuze však je, zda je tou správnou cestou cesta větších a pečlivějších kontrol  – nebo zda stačí osobní přístup  – “ V tom nejedu „. A lze v tom současném způsobu našich běžných životů nejet ve větší míře? Lze to bez nějakého sebeomezení a jsme toho schopní? Umíme opustit své pohodlí, proto, abychom žili životy?  nebo jediná možná diskuze je o tom, jak pohodlí neopustit a přesto nebýt těmi z toho filmu- myšleno tím krmeným dobytkem.

Video je sice z USA, ale i na malém pískovišti se může objevit  pěkně velký , zapáchající trus.

červenec 2004

BERLUSCONI ČESKÉHO ZEMĚDĚLST VÍ – ANDREJ BABIŠ Produkce hnojiv a agrochemie, obchod sobilím, výroba krmných směsí a masný průmysl. Vlastnictví desítek potravinářských závodů. To je Agrofert, podnik nejmocnějšího muže českého zemědělství, Andreje Babiše. Nedávno k němu připojil další větev: pekárenské seskupení Penam….celý článek a zdroj zde

17. červenec 2007

Babišův Agrofert ovládne velké výrobce osiv

Andrej Babiš pokračuje v cestě, která má vyústit v plné ovládnutí českého a výhledově rovněž slovenského zemědělství. Nyní kupuje bzeneckou Osevu a vnorovský OS-IN, které vyrábějí a prodávají osiva zemědělcům.celý článek zde

25.únor 2008

Agrofert Holding si upevnil pozici největšího domácího producenta prasat, když koupil předního specializovaného výrobce vepřového masa zdroj a celý článek zde

2.dubna 2009

Obří fúze v zemědělství: Babišův Agrofert koupil firmu Agropol   .. zbytek článku a zdroj zde

11. květen 2010

Poličan, lovecký salám a pršut Krahulík už nebudou vyrábět finančníci z J&T a PPF, ale miliardář Andrej Babiš. Energetický a průmyslový holding totiž prodává svou masnou divizi, kam patří Krahulík – Masozávod Krahulčí a Kmotr – Masna Kroměříž, Babišovu holdingu Agrofert. Zdroj a zbytek článku zde

10.listopad 2010

Agrofert koupil předního obchodníka s masem a zvířaty Animalco…  zdroj a zbytek článku zde

18. červen 2010

Nedávno jste ohlásil další velkou akvizici – koupi tří masokombinátů. Jaká je vaše filozofie při akvizicích? Někde jsem si přečetla, že kdo vás štve, toho koupíte…

To je nesmysl. Naše filozofie je jasná: kupujeme známé české potravinářské značky. Máme už Vodňanské kuře, Vodňanskou kachnu, Florián, Olmu, Kostelecké uzeniny, Maso Planá, Uzeniny-Vysočina, Krahulčí, Kmotr. Většinu z těch masokombinátů zakládal pan Satrapa už v roce 1915.

A k těm potravinářským podnikům chcete mít vždy i příslušnou zemědělskou prvovýrobu, tedy celý na sebe navazující řetězec?

Ano, chceme mít i příslušnou prvovýrobu, ale pokud možno bez zvířat, preferujeme rostlinnou výrobu. Ale pokud v tom podniku, který akvírujeme, jsou kromě polí i krávy a drůbež, jsme schopni to převzít i s těmi zvířaty. celý článek a zdroj  zde

11. únor 2011

Agrární kolos Agrofert podnikatele Andreje Babiše převezme skupinu Citonice Agro. Operaci provede Agrofert prostřednictvím dceřiné společnosti Navos. Pod tu by měly být firmy patřící podniku Citonice Agro začleněny. Do stáje Agrofertu tak přejde i obří zemědělský podnik Agro Jevišovice. Zdroj a celý článek zde

11.květen 2011

Společnost Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše koupila firmu Ethanol Energy, která ve Vrdech u Čáslavi vyrábí biolíh a další produkty. celý článek a zdroj zde.

19. květen 2011

Skupina Agrofert Andreje Babiše je údajně těsně před koupí tuzemské jedničky na pekárenském trhu United Bakeries.    zdroj a celý článek zde

7. červen 2011

Proč chce Agrofert do lesnictví? Ptejte se jeho majitele Andreje Babiše… zbytek článku a zdroj zde


Je mnoho činností,  na který Jidáš nemusí myslet a když nemusí myslet, začne občas přemýšlet a z toho jsou jenom deprese a proto…proto se rád kochá myšlenkami druhých :-))

o tohle vás  nemůžu připravit- je to z Moskva Petuški a stojí to za to :-) – zařadíte se někam ?

Moskva Petuški