Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Nezařazené’ Category

Po mnoha dotazech těch, kteří znají naší historii domácího vzdělávání a tuší, že máme nějaké oblíbené materiály, jsem vše utřídila, kdyby se někomu materiály hodily a vkládám především online zdroje, které mohou děti používat jak na pc, tak na telefonu a rodiče z nich mohou i tisknout pracovní listy.

Z vlastní zkušenosti doporučuji neprotahovat zbytečně dobu učení, domácí vzdělávání jednoho dítěte z očí do očí je velmi intenzívní, mnohem intenzívnější, než když je ve třídě hodně dětí a jsou schovány v davu. Po určité době děti přestávají vnímat a učení se tak stává neefektivní. Optimální je podle mé zkušenosti využít především kontakt s dítětem a mimochodné učení – povídání na různá témata, využití diskuzí, debat atd. Read the rest of this entry »

Jet na kurz, kde člověk vyučuje pečení chleba a pak si hladoví cestou z kurzu kupovat česnekové špenátové bagety je fakt hřích a je to úplně absurdní, proto není od věci si s sebou  na cesty brát veky doma upečené, klidně se špenátem a česnekem. A jak na ně? Velmi jednoduše.

Připravíme si staré těsto (pokud pečeme např. housky nebo rohlíky nebo toustový chleba, odendáme část těsta, přesně 360 g a uložíme v chladu). Dále 610 hladké mouky, 25 g droždí, 15 ml oleje, 10 g světlého kvasu, 326 ml vody a 16 g soli. Na náplň 1x špenátový mražený protlak, 1 vejce, sůl a česnek.  Read the rest of this entry »

Včera v Poličce jsem slíbila, že dám k dispozici tabulku, která by vám mohla pomoci se zápisky běžného denního pečení, kdy si nechcete vypisovat rukou od mouky elaboráty, ale jen si zapíšete do přednastaveného vytištěného papíru váhy, časy, to nejzákladnější. Samozřejmě si i ručně spočítáte hydrataci :d
 
Počítá se tak, že se kolonka voda celkem (např. 600 g) vydělí kolonkou mouka celkem (patří tam i slady (např. 1000 g) a vyjde nám 0,6. Následně vynásobíme stem a máme hydrataci, tedy 60 %.
 
Kolonky jiné využívám např. na droždí 25g, nebo u sladů je větší políčko, abych si zapsala nejen gramáž, ale i jaký slad to je. Případně kmín, vločky atd.
U kvasu si kroužkuji, zda se jedná o pšeničný, žitný atd. a rozepisuji rovnou, z kolika množství vody a mouky sestává.
 
Je to rychlý pomocník, který využijete, když se vám zadaří a budete se chtít k hodnotám z receptu vrátit.

Tabulka ke stažení zde.

Vzor ke stažení zde.

Drobné radosti lidského života jsou často přijímány jako samozřejmost, o kterou není třeba pečovat, což se mnohým stává osudovou chybou. Velké věci i velké radosti většinou nemají dlouhé trvání, ale ty každodenní drobné, kterých si moc nevšímáme, mají většinou dalekosáhlé důsledky. A tak od té doby, co přišel syn, že by chtěl lítat a naplnil tak mou noční můru posledních 16 let, raduju se z létání mužského osazení rodiny několikrát denně. Nejprve, když je správný vítr (rozuměj, fouká to na nějaký vhodný kopec) a oni každý den jak o Vánocích chystají ty obrovské bágly, podruhé, když letí a ve vysílačce člověk slyší jejich euforické stavy (nijak se to časem nezmenšuje), zatřetí, když vím, že mě do toho nenutí, a že mé pětileté paraglidové intermezzo je nenávratně pryč a nikomu to nevadí, protože za řidiče a servis jsou raději a pak samozřejmě ta největší radost. Když odletí a zpoza xx km, kam už nedosáhne vysílačka, čekám s telefonem v křečovité ruce, a když poprvé zazvoní, můžu Hugovi sedícímu vedle mě a neustále mě uklidňujícímu sdělit – jeden žije! A jak praví známé pořekadlo, když prší, je lépe se usmívat, než mračit, protože i když se budu mračit, pršet nepřestane, je to stejné s létáním. Ale za tou usměvavou a přející maskou je často obrovské množství racionality a iracionální já je stále uvnitř, sevřené a čekající na večer, až se člověk uvolní a řekne si – fakt hezký den to byl :)

Read the rest of this entry »

Své knihy Domácího mlékaře a Domácího pekaře jsme vydali svépomocí, založili si nakladatelství a víme, jak celý proces probíhá. Od začátku jsme byli rádi, pokud někdo náš počin podpořil, protože jinou reklamu než je sdílení mezi přáteli nemáme. A z toho důvodu také rádi podporujeme podobné projekty v našem okolí, ať už se jedná o knihy Petra Bergmanna nebo nyní o projekt Marie Vintrové.

Marie Vintrová svou lásku k židovské historii spojila se svým povoláním (práce kantorky na střední stavební škole) a přizvala studenty k celému projektu, což je tedy skvělé.

Společně se podíleli nejen na sestavení knihy, ale především na jejím obsahu a na výstavě jak přímo ve škole, tak v infocentru v Náchodě.

Kniha nás nadchla, je to malý průvodce jednou částí dějin – tentokrát města Náchoda a jeho židovských obyvatel a svou formou člověka vtáhne a donutí přemýšlet, na chvíli knihu odložit a vžít se do nám, naštěstí neznámé situace.

Jen pro úplnost dodám, že o knížečku už požádaly třeba Národní muzeum – knihovna, Praha, Židovské muzeum v Praze, Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové (mimo povinné výtisky), Nadační fond obětem holocaustu Praha, Památník Terezín – knihovna; Knihovna Židovské obce v Praze, Židovská obec Liberec, Knihovna Nové Město nad Metují…dostala se i do USA k jednomu z těch, o kterých je v knize řeč (a ten měl velikou radost, jenže bohužel v prosinci umřel…).

Vůbec se nedivím, že je o knihu zájem a rozhodně ji vřele doporučujeme!

„Němé svědky“, které graficky zpracoval a vytiskl Integraf, s.r.o. Náchod, je možné si vypůjčit v náchodské Městské knihovně nebo zakoupit v knihkupectví paní Horové a v náchodském Infocentru, případně objednat přímo  na adrese autorky, nebo se s ní domluvit na osobním předání v okolí Police nad Metují, Broumova a Náchoda

vintrovam@centrum.cz. Cena knihy je 150,- Kč.

Jeden z dalších produktů, které není radno, aby chyběly v kuchyni. Tento recept mám od Dana, který vyráběl i pastu na fotce a myslím, že je fakt skvělá! Samozřejmě záleží na druhu papriček, ze kterých se chilli omáčka vyrábí, každá má trochu jinou chuť. Ta na fotce je vyrobená z  papriček Red Habanero. Read the rest of this entry »

Vaflovač patří mezi přístroje, které jsou určitě zbytné, pro mě ale je v letních dnech, kdy nechceme topit a rádi bychom rychlou snídani, velmi dobrým pomocníkem.  Mezi rychlé snídaně patří právě banánové vafle. Mám je moc ráda i proto, že splňují i docela vysoké nároky na výživu. V jedné porci přijímáme jak tuky, tak bílkoviny a složené cukry, žádný bílý cukr, navíc jednu porci ovoce.  Na vafle pak samozřejmě co komu libo – jogurt, tvaroh, omáčku z čerstvého ovoce, samotné ovoce, skořici, nic…

Na jednu dvojvafli nebo dvě čtvercové vafle potřebujeme: 2 vejce, 30 g ovesných vloček, lžičku kaka (je zbytné) a 100 g banánu (1 menší banán) a špetku prášku do pečiva.

Suroviny vložíme do nádoby, rozmixujeme a nalijeme na rozpálený vaflovač (rozetírám stěrkou). Pokud nemáme vaflovač, můžeme použít i pánev a osmahnout jako lívanečky nebo přímo do lívanečníku.

 

Rádi bychom uveřejnili pozvánku Petra Bergmanna na slavnostní zahájení výstavy o zajateckém táboře z 1. světové války

Celá pozvánka ke stažení zde.

Už dlouhou dobu jsem nedávala žádný článek jen tak. Je to přesně dva měsíce, co vyšel Domácí pekař a u nás se to pomalu vrací k normálu. Adrenalin klesá, začínám se trochu uklidňovat, že zaplatíme tiskárnu, a že se kniha Domácí pekař prodá. Píšete hezké zprávy na facebook i na instagram a do mailu, za což moc děkujeme.

 

Miluju stále pečení chleba, nejraději časně ráno, kdy jsem v kuchyni sama a můžu zadělávat při severské  detektivce do ucha. A ohromně mě baví seriál online výroby sýrů ve skupině Domácí mlékař na facebooku.

Read the rest of this entry »

Dnes trochu o přezrálých okurkách, které asi neuniknout na záhonu nikomu. Co pak s nimi? Jednoduché, rychlokvašky. )

Na dobré rychlokvašky je potřeba nádoba (zelák, třílitrová láhev), okurky (spíše větší), listy obsahující tanin (vinná réva, černý rybíz, višeň, křen) a sůl (na 1 l nálevu cca 1 polévková lžíce soli). Vždy ochucuji koprem a často přidávám ještě na kolečka nakrájenou mrkev.

Rychlokvašky omyjeme, do vymytého zeláku vložíme listy, na listy vložíme okurky propíchané na několika místech vidličkou, kopr, nakrájenou mrkev a zalijeme lákem ze svařené vody s přidanou solí.

Nakonec zalijeme víko zeláku vodou a necháme pár dní prokvasit.