Knihy
e-knihy Domácí mlékař
Archiv
Rubriky
Poslední témata
Nový časopis Mlékonoš
Domácí mlékař
Odběr novinek
fb twitter instagram
Login

Register| Forgot Password?

Archive for the ‘Nezařazené’ Category

Francouzi jsou vynikající pekaři, jsou však stále velmi konzervativní ve způsobu prodeje.
Oproti ostatním národům s novými, moderními pekárnami nenacházíme ve Francii v této oblasti příliš mnoho pokroku.
Obchod s pečivem se zastavil v 18. století a pekaři, kteří by byli schopni produkovat více než 2 000 liber chleba denně jsou skutečně výjímkou.  Chléb je až dodnes dodáván do všech částí Francie
a dokonce i do Paříže ve velkých nůších, připevněných na zádech prodejců, jak je znázorněno na obrázku francouzské prodejny z roku 1767.
Jak ve Francii, tak v Německu byli vždy pekaři rozděleni do dvou frakcí – na koláčové pekaře a chlebové pekaře. Ve Francii se nazývají  „boulanger“ a „patissier,“ a v Německu
“ der Conditor “ and “ der Baecker.“
Teprve v posledních letech začínají chleboví pekaři vstupovat také na pole pekařů koláčových.

The Baker’s book – Emil Braun  1901

(vydáno vlastním nákladem Emilem Braunem v New York City 1901)

img_1411

Tak je to tu. Takové malé deja vu. Půjčené auto, cesta do tiskárny, dokonce jsme viděli i nějaké stroje, jak tisknou. První osahání nového časopisu. Read the rest of this entry »

Konečně se dostalo na publikaci Analfabetových kartiček.  2_postcard

Tato hra pomáhá dětem vtipnou formou s výukou koncovek příčestí minulého a přivlastňovacích přídavných jmen. Nebojme se hru hrát spolu s dětmi, v přiloženém návodu najdeme kompletní vysvětlení gramatických jevů, které hra pomáhá naučit.

Původní záměr byl tisk a prodej hry ve stejném formátu, ve kterém se prodává např. Pexeso. Vzhledem k tomu, že kartičky jsou černobílé a jejich následná distribuce by byla několikrát dražší než cena samotných kartiček, rozhodli jsme se hru kompletně připravit ve formátu A4 a dát ji k dispozici k zakoupení k domácímu tisku.

Hru přinášíme ve třech různých tématech, která jsou mezi sebou kombinovatelná.

Pevně věříme, že se vám a především vašim dětem bude hra líbit. Zakoupit lze za 10,- Kč zde.

img_0514Před půl rokem se mi podařilo propojit takový menší tým skvělých lidí, kteří mi byli ochotni pomoci a přidat ruku k dílu. Jenomže jsem se trochu utavila. Hodiny trávila získáváním souhlasu s možností uveřejnit články, které již uveřejnil kdysi dávno někdo jiný a jsou skvělé, překládala si zajímavosti ze starých českých, anglických i amerických knížek. Studovala materiály od Inky a pak najednou konec. Vše bylo odpískáno, protože do toho začala škola a já jsem nic z toho nebyla schopná dělat dál. A všichni to kupodivu pochopili. A přijali. A možná si i oddychli :). A najednou se měsíc s měsícem sešel a já jim postupně začala opatrně psát, že toho časopisu, který nedělám, je nějakou záhadou najednou přes 50 stránek. A pak navíc napsali z Ekokozy, že si ho přejí v tiskové verzi a Petře se vylilo do applu 10 litrů mléka (neptejte se jak, mně taky rozšlápla kráva notebook, máme tematické nehody), takže to navíc bylo hlubší učení se zalamováním textu a do toho včera v noci počítání archů a správné zařazení stránek.

Člověk se stále učí a kupodivu to, co vůbec nepředpokládal, že bude někdy dělat. Krávy jsou tak kulaté, že nám vždy trochu roztáhnou vchod do dojírny a den ode dne nevěříme tomu, že tele bude až v lednu. A taky stárneme a pohodlníme. Pan domácí si dnes vyklidil půlku místnosti, aby si do ní mohl nastěhovat hoblici. V prostorách k tomu určených je už poměrně dost zima (rozuměj všechny prostory po otevření dveří místnosti do chodby). Nám, kteří s úspěchem celý život používáme stříbrnou pásku a provaz na zavěšení to přijde kvůli vyžádanému prknu na knížky skoro jako mrhání energií a prostorem, ale pokud to místo prkna, zavěšeného na provaze (jak to většinou narychlo někam umístím já) bude regulerní knihovna, ať si tu s námi s Pánem Bohem hoblice bydlí klidně do smrti :-).

Placky z brambor a dýně

Co by to bylo za podzim, nekonzumovat ve velkém dýně a brambory. A dnes jsou to skvělé placky, navíc velmi jednoduché. Budeme na ně potřebovat brambory, dýni, cibuli, vejce, celozrnnou pšeničnou mouku, sůl, majoránku, česnek, zelí, kmín a olej na smažení.

Nejprve uvaříme brambory ve slupce. Na placky i knedlíky mám ráda brambory vařené den předem, proto je optimální vařit brambory večer, slít a do rána nechat vychladnout. Ráno brambory oloupeme, nastrouháme nebo rozmačkáme. Před tím, než začneme loupat, očistíme dýni a dáme ji vařit do osolené vody. Uvařenou dýni bez vody přidáme k bramborám. Přidávám na objem cca stejné množství dýně jako brambor. Přidáme vejce. Na 1 kg brambor přidávám 3–4 vejce. Osolíme, přidáme majoránku, česnek, drobně krájenou cibuli a tolik celozrnné pšeničné mouky, aby šlo těsto rukou tvarovat, případně i rozválet a vykrajovat. Já tyto placky pouze rukou tvarovala.

Placky začneme smažit a mezi tím vložíme na osmahlou cibulkum, přidáme čerstvě krouhané zelí, sůl, kmín, můžeme osladit a trochu přikyselit. Chvilku podusíme a můžeme podávat s plackami.

titulkaPoslední dny byly trochu hektické. Ono vůbec vydavatelství postihují mléčné nehody. Když jsme dodělávali Domácího mlékaře, rozšlápla mi notebook kráva. Věřte nevěřte, zcela regulerně a skutečně. Nyní jsme dodělávali Mléknoše a naší grafičce Petře se vylilo do jejího applu 10 l mléka.  Lucie – editorka, už má novou roubenku, slepice, ovce – ovce zatím nejsou březí, tudíž nyní snad žádná mléčná nehoda nehrozí, i když …. nechme se překvapit. Manželé Čapkovi z Ekokozy nám totiž po shlédnutí Mlékonoše sdělili, že ho jednoznačně chtějí v tištěné verzi. Bez diskuzí. A tak nás čeká ještě práce na zalámání časopisu do tisku. Náš postup je zcela neklasický, jako vše. Většinou nakladatelství vyjede s tištěnou verzí a po určité době přidá i elektronickou formu. My jsme si ovšem časopisem natolik jistí, že si můžeme dovolit opačný postup :).

Mlékonoš je časopis monotematický a je pravda, že na své si přijdou spíše zpracovatelé mléka – 1. díl je kompletně o pařených hnětených sýrech, ale nenechme se mýlit. 2. díl bude celý zaměřen na kysaná mléka, smetanu a máslo. Tedy na to nejjednodušší co lze doma zpracovávat, přesto, že nemáme dojné zvíře a mléko běžně nakupujeme. Navíc je v časopise hodně zajímavostí z historie, hezké fotky, seznam míst, kde lze přímo nakoupit mléko ze dvora, seřazen podle krajů. A nebyl by to správný časopis, pokud by v něm chyběl komix.

Kdo by tedy chtěl mít tento nadčasový oběžník doma a raději má interaktivní verzi, ve které může proklikávat přímo do webových stránek, nechce za časopis dávat příliš mnoho peněz (39,-) a navíc chce získat skvělé bonusy našich partnerů – nejsou to bonusy pouze pro zpracovatele mléka, může si občasník zakoupit zde.

Kdo by chtěl tištěnou verzi časopisu, která sice nebude interaktivní, ale zase si ji lze založit do knihovny jako soubor návodů na pařené hnětené sýry, může cca od konce listopadu zakoupit buď v ekokoze nebo zde.

Pevně doufáme, že si časopis užijete a bude se vám líbit.  Budeme rádi za zpětnou vazbu – zde anketa.

img_0016Venku nyní stále prší, což nám vůbec nevadí. Brambory jsme stihli vyndat – mimochodem, mnoho lidí si stěžuje, že mají letos malé brambory, ne tak my. Museli jsme vzhledem k množství obrovských i trochu eliminovat sadbové. Ale tak je to u nás často. Až budou mít ostatní krásné brambory, nám je zase sežerou divočáci.

Už asi dva roky velmi úporně pracuji na slíbené knížce o pečení z celozrnné mouky, ale nyní už se psaní blíží ku konci. Psaní, ještě nás čeká editace a grafika a tiskárna a navíc máme ještě dvě děti, tudíž dva potenciální slepáky a navíc nás to dost baví, zkoušet desítky variací pečení, aby to bylo fakt vychytaný. Odmítám se nechat sama sebou nechat někam tlačit a tak to nechávám plynout, však ono to jednou dopadne :). Po návštěvě Juliany jsem do slova a do písmene chytla druhou nebo třetí psací mízu, jenže okolnosti se semkly proti, asi to tak má být. img_0018

V každém případě, dnes je to teplá sobotní snídaně několika bochníčků hydratovaného, velmi žitného chleba s ořechy. K tomu zelený čaj a kafe a přede mnou velmi lákavý podzim u počítače a opravování (krávy zasušené téměř, dýně skoro ve sklepě :), brambory a mrkev a řepa ve sklepě) – jen kdyby ty přijímačky nebyly :). Pan domácí mi naštěstí opravil Kitchenaid s podporou Kvída, který spájel utržený drátek kdesi uvnitř, jenž byl příčinou toho, že šly jen některé rychlosti a ještě špatně. Pokud by se vám to stalo, nezoufejte, dá se to opravit doma .).

A něco pro sdílení kůrky :)

Zkoušejte hydratované chleby, stojí to za to! Konkrétní recept až v knížce, aby nám do ní taky něco zbylo :)

Krásný podzim všem!

 

img_1742Kdysi jsem vložila naší dějepisnou hru a také její zeměpisnou verzi. Ke stažení je dějepisná zde ve fóru, zeměpisná je tam na ukázku, vypracovat se musí sama :).

A dnes už mi došla trpělivost a napadla mě tato nová češtinářská hra – u nás slaví úspěch, doufám, že bude i u vás.

Třeba je pouze pár listů čtvrtky a fixa. Čtvrtka se rozstříhá na kartičky – ideální stejné, ne diletantsky jako u nás a na kartičky se napíší

  • – podstatná jména v mn. čísle rodu mužského i ženského (ženy, muži, kokosy, sušenky, stromy, ptáci)
  • – podstatná jména končící na ovi – ve 3. pádě (tatínkovi, Martinovi, Michalovi, kupcovi)
  • – přídavná jména přivlastňovací s oběma koncovkami (Pavlovy, Pavlovi, Kaprovy, Kaprovi)
  •  -slovesa v mn. čísle, čase minulém s oběma koncovkami (šly, šli, mluvily, psali, kopírovaly, křičeli)
  •  -pár spojek a, i, ani, nebo
  • – pár prázdných kartiček s křížem
  • -vhodné je, jak jsme zjistili i pár kartiček s čárkou a negativními slovesy (nechodily, nechodili, nemluvili, atd. )
  • -na každou kartičku napíšeme body od 1 do 8 a to je vše a je to hned!

Pak už stačí hrát jako scrabble bez podložky. Každý si lízne 6 kartiček (dle dohody klidně 8:), a pak už se jen tvoří věty, jako ve scrabble. Vždy lze přiložit jen jedním směrem, ale v tomto směru klidně více karet a lze již založenou větu na obou stranách rozšířit (děti následně mají body opět ze všech kartiček věty), dolízává se vždy do šesti a píše se součet čísel, která jsme si napsali na každou kartičku.img_1743

Děti navíc navrhly, že kdo dá kartičky celé věty špatně, musí si je vzít zpět a hráč je bez bodu – ihned hraje pak další.

Mimochodem, na fotce je chyba :)

_SCN7177Recepty na zpracování mléčných výrobků, které zacházejí již příliš do hloubky jsme z pochopení, že ne každý se zabývá zpracováním mléka přemístili na stránku Domácí mlékař. Dnes ovšem přinášíme recept velmi jednoduchý, ba možná i nejjednodušší, ke kterému potřebujeme pouze jogurt a to nikoli pouze jogurt domácí, nýbrž lze použít bez problémů i jogurt kupovaný, a proto vkládáme odkaz na tento recept a videorecept i sem, právě pro ty, kdo nesledují stránku Domácí mlékař a přitom rádi experimentují s jednoduchou domácí výrobou. Recept i video zde.

Na sociálních sítích a na blozích se to jen hemží mazanci a beránky, symboly velikonoc v kuchyni, které letos vyšly na tento víkend. Málokdo však ví, že dnešní den byl vlastně velmi dlouhou dobu 1. dnem roku a březen byl prvním měsícem.

25. březen, dříve Starý začátek léta, později den zvěstování p. Marie, incarnatio Domini.

Za pohanské doby býval tento den jeden z nejslavnějších dní v roce, neboť býval prvním dnem léta, stejně jako březen byl prvním měsícem. V Uhrách se kupříkladu počínal rok tímto datem ještě ve 12.–13. století.

Když francouzský král Karel IX. (Gallorum rex) r. 1567 vyzdvihl starý pořádek počínati rok (more veteri sublato), uvádějíc počátek roku 1. lednem, setkával se v Německu s nemalým odporem. Hlavně Trevířští, kteří přilnuli ke starým pořádkům vždy počínali rok 25. března.

Církev přeložila na ten den počátek takřka křestanské doby a mnozí papežové od toho dne datovali své bully. Ještě i Řehoř XV. roku 1621.

I mezi Slovany je však ještě mnoho hojných stop, které dokládají 25. březen jako první den roku. Tak se až dodnes v Čechách traduje pověra, že kukačka je pták jarního zvěstování, proto prý žije bez samce, že na den zvěstování P.M. (25. březen), když všichni ptáci svátek světili, ona jediná pracovala. Kukačka ale byla Slovanům a to zvlášť Polákům vtělení Vesny či Živy a Rusové přímo věří, že na Blagověščenje Vesna zimu poborola – pobořila, přemohla. Déšť toho dne spadlý, vláha jarní zvěstuje Rusům až podnes úrodu obilí.

U Rusínů rodí se toho dne upíři a viďmy z plodu počatého. Jejich viďmy jsou čarodejnice, jako pozůstatky starých bohyň.

U Srbů je též „blagozvijest“ slavným dnem a jak se i říká, je to „pripovijest“ jara. Pomocí uťaté hlavy hadové, do které se česnek, prostředek proti čarodějnicím, vstrčil, může se na ten den u Srbů poznati, která žena je věštící čarodějnicí.

Bájeslovný kalendář slovanský 1860

IMG_1296ok Někdy je nutné odskočit si od gastronomicky lákavých, WHO však nedoporučovaných potravin a dát si nějaký odlehčující čas, aby si následně mohl člověk dopřát zase pár Brillat savarinů. A výhodou je, že je to jídlo celkem rychlé.  Navíc mi dneska ráno volala Helena a tázala se na rozesazování salátů. Jako vážně? Už se seje a sází? Letos nás to nějak zaskočilo a vůbec se mi nechce a kachna hledá místo, kam by si sedla a na nástěnce má na prvním místě pan domácí napsáno – další bedna pro kachnu! Taky se mu nechce. Nástěnku jsme nikdy neměli, ale už byla evidentně potřeba. V obchodě jsme se trochu pohádali o velikost. Pan domácí chtěl o dost větší, než jsme nakonec vzali, já jsem tam byla tentokrát za realistu. To je asi tři měsíce. Pak trvalo nějakou dobu, než jsme si udělali systém, než jsme vymysleli, kam to tam vše rozmístíme a koho bude čí sektor. A pak jsme to slavnostně otevřeli. Od té doby tam ta nástěnka tak hezky visí, sektory jsou srovnané, nikdo v nich nedělá bordel, protože do nich více již nikdo nezasahuje, taková nástěnka je potřeba. To člověk hned ví, co všechno by mohl dělat, kdyby se mu chtělo. A taky jsem zapomněla napsat, že je velmi důležité nějaké strategické místo. Je potřeba ji pověsit někde, kde nehyzdí místnost, není moc vidět, aby se člověk zbytečně nepřepínal kdykoli jde kolem.  A do toho jsem zjistila, že je 23. března, což znamená, že už mám jen necelý týden, než se udělají daně. A už by měl být asi zaset mák a petržel. Já bych tak jela do lázní! Read the rest of this entry »

Scroll Up