Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Přílohy’ Category

dscn2229okRok 2015 u nás započal, dá se říci, zcela tendenčně. Je tu zima. A pomalu se blíží duben, tedy pracovní špička, tedy zaječí úmysly. Touhu po odjezdu na jachtu, s koňma kamsi bez návratu, případně pan domácí pokukuje po padáku na půdě a mě jímá hrůza. Jsem moc ráda, že můj menší padák je prodaný a nečeká tam na horší časy, případně na to, až povyroste Kvído. Zatím došlo vždy k vystřízlivění dříve, než se jakákoli akce uskutečnila. Nabízí se otázka, proč by to mělo vadit mě, ale odpověď je vemi jednoduchá. Poctivě jsem absolvovala všechny rodinné aktivity a jsem to právě já, kdo zařídil negativku na kluzáku a koně, který reaguje na myšlenku, dostal i se sebou ze srázu do potoka. Pevně doufám, že tuto tendenci letošní rok také zachová a já se na pokročilá kolena nebudu učit třeba s kitem.

Vloni jsem to hodně zanedbala, ve víru knížky jsem opomněla mnoho zahrádkářských aktivit, ale Petra, moje dobrá duše mě letos nenechává na pochybách, že to napravíme. Zakládá velikou praktickou zahradu a bezelstně mě pečlivě informuje o svých plánech, což zase ve mě vyvolává potřebu zasít celer – už je nejvyšší čas!, vzír rýč a skočit do skleníku a foliáků a tuším, že tady zase pan domácí otáčí oči v sloup a pevně doufá, že nadšení vyšumí dříve, než dojde k akci (většinou je k ní v určité fázi nezbytně potřeba).

A tak před tím, než najdu truhlíky a půjdu na ten celer, doporučuju Read the rest of this entry »

Jedním z důležitých předmětů, které se děti učí, a který mám navíc velmi ráda, je dějepis. Pan domácí vyučuje zcela přirozeně – na otázku padne odpověď a já na to jdu vědečtěji :-)). Vyzkoušela jsem vše možné, abych jim ho přiblížila co nejlepší formou. Naposlouchala jsem toulky českou minulostí a pokoušela se jim je nějak jednoduše podat. Pustila jim z internetu schůdné dokumenty, někdy i neschůdné :-), čteme knížky, encyklopedie….. zatím nejvíce bodovaly „Dějiny českého národa“, upravené jako komiks, které dovezla Eliška. Stejně tak stejnojmenný seriál v archivu ČT. Něco mělo úspěch, něco méně, až přišel nápad, který zatím vyhrává na celé čáře.  Desková hra. Zásadní vtip ovšem není v tom, že deskovou hru připravíme my, ale že si jí připraví samy děti. Další plus pro mě.  Read the rest of this entry »

Jak tady tak Eliška hledá práci ve Francii, napadlo mě, jak to, že mě vlastně nikdy nenapadlo, že bychom měli zcela regulerní oupair? Jasně, peníze, pak taky nějaké ty zásady, možná by asi taky neměla kde bydlet, možná by jí bylo trochu zima, ale je to celkem zajímavá volba, jak se děti co nejjednodušeji naučí cizí jazyk. Uvažuju, co bych vyplnila do kolonky – potřeba drobná pomoc v domácnosti… :)  Asi by mi ani nevadilo, na rozdíl od francouzských domácností, kdyby byla kuřák, nevadilo by mi, kdyby za měsíc zmizela, ale bylo by fajn, kdyby nebyla moc hezká:). Kvůli dětem smozřejmě. Read the rest of this entry »

A jsme zase u toho. Jakmile napíšu veganské knedlíky, většina lidí bude mít hned po přečtení nadpisu kopřivku. Ale ruku na srdce, komu někdy nechybělo doma mléko a vejce a zrovna potřeboval udělat knedlíky? A tak jeden vymyšlený a řádně odzkoušený recept na knedlíky. Bez pachuti, nemdlé, velmi dobrá alternativa.

Potřeba je 250 g celozrnné mouky pšeničné přesáté, 3 tvrdé rohlíky, sůl, ždibíček droždí, 125 ml vody, polévková lžíce hrašky.

Nejprve je třeba nasypat do mísy mouku, přidat opravdu ždibíček droždí, asi dvacetinu kostičky. Zalít vlažnou vodou, rozmíchat droždí v troše mouky a nechat chvíli odstát. Jakmile naskočí kvásek – těsto se malinko zvedne, přidat sůl, hrašku a nakrájenou housku. Vše řádně uhníst, ovšem pozor, těsto nebude zcela tuhé, bude malinko řidší.

Následuje kynutí, běžné, jako u klasických houskových knedlíků a po vykynutí – vyválet dva knedlíky na pomoučněném vále. Nedrží úplně tuhý tvar, ale ani se nerozlezou. Vložit do vroucí, osolené vody a vařit cca 35-40 minut. Následuje už jen vyndání z vody  a nakrájení nití.

Když pan domácí zaplatil vlastní hosting, dali jsme si na stránku statistiku a nechci lhát, stalo se naším rituálem podívat se, kolik lidí se dívá. A za tu dobu co se díváme, bylo pár zapamatováníhodných okamžiků. První velký skok bylo zhruba 80 lidí denně z pravidelných zhruba deseti a to v momentě, kdy na stránku zavítala Šárka Škáchová -Gurmánka a napsala k sobě na blog článek. Bylo to nečekané a dost milé. Když chodilo na stránku cca 80 lidí denně, stejně nečekaně napsal o blogu zprávu na svůj facebook pan Cuketka. My se zase dopoledne podívali na svých dopoledních cca 15 lidí a ve statistice bylo napsáno – 350. V poklidném běhu chalupy infarktový stav :-). Od té doby jsme nějak vychladli a nechávají nás statistiky celkem v klidu, až na jeden moment. Pan domácí si oblíbil statistiku „země“. A zcela unešen hlásil asi před půl rokem, že se na stránku dívá pravidelně někdo z Kuvajtu. Nic jiného od té doby nesleduje – jen Kuvajt.:-)) Kuvajt se stal jeho oblíbencem, synonymem pro statistiky na naší stránce.   Ovšem posledních 14 dní pan domácí chřadne. Zmizel mu Kuvajt. Marně jsem se snažila pana domácího uchlácholit, že je Kuvajt na dovolený, že se třeba přestěhoval zpátky do Čech, nic nepomáhalo. Kuvajt je Kuvajt. A dnes – Kuvajt je zpět a pan domácí pookřál.  Bože díky!!! Read the rest of this entry »

Dneska se konečně oteplilo, navíc přišla do schránky vanilka, na kterou se těším už od předvánoc. Měla přijít, ale česká pošta má občas mírně nestálé služby. Nepřišla.  Vanilku jsem koupila u pražské firmy vanilkové lusky a s naprosto čistým svědomím jim udělám reklamu. Zkušenostní reklamu :-)). Jakmile zjistili, že vanilka nedošla, požádali o zjištění na své poště, zda tam není nijak nikde založená a když jsem je mailem ubezpečila, že legálně na poště nikde neleží, okamžitě mi poslali na vlastní náklady vanilku novou s tím, že si tu nedošlou po třiceti dnech vyreklamují. Neměli už tu samou, co jsem chtěla, poslali delší lusky se samozřejmou omluvou. Někdy to někomu prostě funguje a příště si vanilku koupím rozhodně tam.  Nicméně, abych jí měla, musela jsem nazout pohory a dojít do schránky, což čítá i s cestou zpět čtyři kilometry a trochu jsem si to prodloužila, protože byla mlha taková, že kdyby byla jen o něco málo větší, možná bych si došla až pro lusky do Prahy. Můj orientační smysl ve spojení s mlhou vždy přináší ovoce ve formě neobvyklých zážitků :-)).

Dnešní jídlo je rychlé, poměrně syté, s vitamínovým mrkvovým salátem a není až zase tak moc náročné na suroviny. Je třeba brambor – tolik, kolik je rodina zvyklá, že sní jako přílohu. 6 vajec, 3 střední cibule, sůl, sladká paprika, 8 lžic mouky celozrnné pšeničné přesáté, větší sběračka mléka, olej, hořtice, kečup a 150 g  strouhaného sýru.

Nejprve ze všeho je třeba oloupat brambory, omýt je a podélně nakrájet na plátky – ani tenké, ani tlusté. Zhruba půl cm. Plátky poklademe na plech, který jsme nejprve jemně polili olejem a olej roztáhli po celém plechu. Plátky brambor srovnáme pěkně vedle sebe, osolíme, posypeme paprikou a dáme péci na zhruba 200 st. C.Během pečení občas zkontrolujeme a pokud se už na bramborách udělá jemná krusta, můžeme je již jemně palačinkovou podběračkou otočit.

Mezitím si dáme do litrové nádoby 6 vajce, sběračku mléka, sůl, 8 lžic celozrnné mouky přesáté a pečlivě zamícháme. Vezeme si střední plech, na kterém necháme na plotně rozpálit olej, přisypeme na olej na kostičky nakrájenou cibuli a ještě než je cibule hnědá – to je důležité, protože pokud by již byla hnědá, po přilití vajec by se spálila – nalijeme na cibulku celou nádobu s vaječnou hmotou.

Počkáme tak dlouho, dokud hmota nedrží pěkně tvar. Pak rozřízneme na plechu na půlku a podběračkou každou půlku otočíme. Jakmile je omeleta hotová, vyndáme jí a nakrájíme na trojúhelníky.

Na talíř vložíme pečené brambory, pak naskládáme na sebe trojúhelníky omelety, které pomažeme vždy buď hořticí či kečupem a posypeme strouhaným sýrem.

Jako oblohu přidávám mrkvový salát s jablky, který je velmi jednoduchý. Jsou to jen nastrouhané mrkve s nastrouhanými jablky, ochucené cukrem, zalité vodou tak, aby byla hmota ponořená a je přidána šťáva z minimálně jednoho citrónu.


veg
Bramborové noky jsou alternativou k bramborovým knedlíkům. Těsto na ně může být
bramborové špalíčky
malinky řidší, než na knedlíky a mohou být bud hladké, nebo jemně rýhované vidličkou. Udělala jsem pár rýhovaných, ale mé dnešní odhodlání – vzít každý ten malý kousek a narýhovat ho vidličkou vzala velmi brzy za své, takže nakonec jen hezky hladké noky. A podle hesla „mírná nerovnost, oku lahodí“, není špalíček, jako špalíček :-))
Suroviny potřebné na noky : brambory – množství těsta dost nabyde přidanou moukou, proto zhruba jen polovinu brambor, které se vaří normálně jako příkrm, na zhruba 1 kg brambor 2 vejce, mouku – tolik, aby vzniklo hezké, nelepivé těsto, sůl.
Na špenát: dva špenátové protlaky, 2 vejce, sůl,50 ml smetany a 3 lžíce mouky.
Na cuketu: 2 cibule, 1/4 cukety, paprika sladká, sůl, pepř, nové koření,olej Read the rest of this entry »

šátky
Prší !!!! Je zima a vlezlo, ale s vidinou toho, že budeme v našem kurníku celou zimu, protože tesaři zatím oddalují a oddalují, je relativně horko ! :-))
Pro jistotu dozobytňujeme kurník, utemováváme všechny díry, aby nefoualo :-)) a vařím jídla, která už byla vařená. Jsme všichni trochu unavení a když už je hodně zle, přicházejí na řadu i výlety, kde lze koupit i rohlíky a chleba, čímž se ještě násobí možnost nevařit až tak zběsile :-))
Těším se na zimu !!!
šátky
Ale taky je občas chuť udělat něco extra pro děti – třeba vernisáž udělaných šátků :-))). Koupili jsme ruli mulu, tři barvy a udělali si pro každého šátek, aby nám nebylo takový vedro a Ester nepadaly konečně vlasy do obličeje (gumičku a sponky zaručeně ztrácí !¨)
Na to, že jsme výtvarní analfabeti, jsme byli nadmíru spokojení :-). Jen, když jsme chtěli zkusit savem vysavovat na šátku kočky, objevili se nám tam víceméně – veliké fleky :-)), v pozitivnějším vidění světa pak medvědi !
A pak hrášek !! Protože jsem ho prostě nestihla sebrat a vyloupat v kvalitě na zavařování, to jest mladý a měkký – tak ho prostě budu sušit, nedá se nic dělat! Když se kácí les….. :-)))
hrášek
Dnešní cuketové plátky jsou jasný favorit v jednoduchých jídlech a v nezdravém obědě. Chce to
jednou za čas :-))
Suroviny: 1střední cuketa – dnes bílá, 3 cibule, olej, olej olivový, sůl, paprika sladká, větší svazek saturejky. Brambory, sůl, červená paprika, větší svazek kopru, větší svazek zelené petrželky. Eidam – 200g. Majonéza. Salát ze salátové okurky – 2 salátové okurky, ocet, cukr, sůl, pepř, voda.
cuketa
Nejprve rozpálím olej na plechu, do kterého vložím oloupané, omyté a na plátky – asi 1/2 cm vysoké – brambor. Vše posypu solí, červenou paprikou a nechám péci v troubě. Ještě než jsou brambory s tuhou kůrkou, posypu je řádně nasekaným koprem a petrželkou najemno a dám ještě zapéci.
cuketa
Na druhém plechu, ale na plotně si též rozpálím olej slunečnicový a na něj pokladu na kolečka nakrájenou cibuli a na kolečka nakrájenou cuketu – neloupanou, jen mytou. Kolečka opět cca 1/2 cm široké  – možná trochu méně. Osolím, opaprikuji a nechám restovat za častého obracení koleček. Občas trochu podliji olivovým olejem. Zhruba ve 2/3 restování posypu jemně krájenou saturejkou a když je jídlo hotové, do každého kolečka zvlášť vložím asi lžíci strouhaného sýra a nechám natavit.
Podáváme s majonézou, ale není nezbytné, zato se hodí bílý chléb.
Přidáváme salát ze salátové okurky, který dělám tak, že nastrouhám okuru i se slupkou, přidám vodu, ocet, cukr, sůl a pepř dle chuti. Vše zamíchám.

Komentáře

1 * Ki.Wi _ FruiTS ♥ * Ki.Wi _ FruiTS ♥ | Web | 25. července 2010 v 7:33 | Reagovat

Ahoj :-) potřebovala bych od vás pomoct…Chtěla bych si trochu zvýšit návštěvnost a zrovna váš vstup na moji stránku by mě moc potěšil :)Dále bych taky chtěla vědět jestli píšu články jen pro sebe a nebo i pro vás…Pokud tedy máte čas a chuť podívejte se prosím na můj blog kiwi-fruit.blog.cz a ohodnoťte můj blog… :)sry za reklamu :-)

2 Jana Jana | 25. července 2010 v 9:59 | Reagovat

Na kiwi blog jsem se snažila nahlédnout, ale jsem na to asi moc jednoduchá, nepodařilo se mi pochopit mapu stránek, takže :-( :-( :-(

3 Veska Veska | 26. července 2010 v 9:23 | Reagovat

[1]:nějak nepochopím,v čem bychom ti měli pomoct,nějak jsem nepochopila smysl tvých stránek,takže :-(

4 Veska Veska | 26. července 2010 v 9:24 | Reagovat

Jsem si říkala,že čas a počasí vás určitě tlačí ,ty šátky škoda že nejsou víc vidět,ale vypadají moc dobře stejně jako cuketa :-P

5 Veska Veska | 26. července 2010 v 9:28 | Reagovat

škoda,že nemáte gril tam by se tyhle rychlovky jako grilovaná zelenina všeho druhu hodila nejvíc a zaúkolova bys děti a ty by vás ještě překvapili co všechno se dá na gril hodit k tomu bochník domácího chleba a máš o oběd postaráno :-)
PS nemusí být koupený,stačí nějaký starý rošt, ohýnek a alobal na který dáš zeleninu

6 Klára Klára | E-mail | Web | 26. července 2010 v 11:34 | Reagovat

Už jsme o tom přemýšleli – rozříznout nějaký starý lázeňský kotel, postavit a nahoru dát rošt – to by byl prima gril :-))) zkusím to navrhnout,něja to navlíknout, že třeba, když ještě nepřišli tesaři a vlastně se flákáme :-)))), mohl by pan domácí zapracovat na grilu :-))) – obávám se, že to teď neklapne, ale rozhodně to bude zkoušet dál :-)) a šátky – z těch mám ohromnou radost – nikdy jsem předtím nic nebarvila, tak tohle naše první dílo mě nadchlo.

7 ufa ufa | E-mail | 26. července 2010 v 19:34 | Reagovat

Já viděla udělaný gril ze starého kolečka…nahoru se dal rošt, vevnitř normálně uhlí…a už grilovali, moc se mi to líbilo…to jen takový nápadík, kdyby na ten gril došlo… My už máme postaven krbík ještě se musí drobet dodělat, ale pak se bude grilovat jedna bášeň..:-) Jinak cuketu úplně milujeme, v létě jednoznačně vede právě grilovaná na grilu, jen s bylinkami, ale tenhle receptík vypadá velmi dobře…vyzkouším.:-)

8 Mirabelka Mirabelka | 27. července 2010 v 11:49 | Reagovat

Dobrý den! Prosím Vás, kde jste koupili MUL – jestli tomu dobře rozumím, tak tu jemnou látku? A v roli??? Já to sháním……Můžete to nafotit, děkuji moc :-)

9 Klára Klára | E-mail | Web | 27. července 2010 v 22:53 | Reagovat

[8]: Dobrý den, mul jsem koupila roli v lékárně, zabalenou v igelitu, zhruba 10 m, udělalo se z toho devět šátků, zítra sem ještě vyfotím. Stála zhruba 100 kč. Nevím přesně, jak se to jmenuje, ale je to mul – prostě široký obvaz zhruba metr :-)))

10 Klára Klára | E-mail | Web | 27. července 2010 v 22:54 | Reagovat

[7]: díky, už je doma – udělaný ze spodku lázeňského kotle – cuketa, kadeřávek a kedluben byly výborný!!!!

11 Veska Veska | 28. července 2010 v 10:21 | Reagovat

super,koukám že to bylo rychlé a i na kadeřávek došlo že,já nemusím papriku ale grilovanou jo ta mi chutná a k tomu když na horké rozpustíš sýr tak ani chleba netřeba a tím jak dáš různé koření,česnek ,medvědí česnek a prostě bylinky co zrovna rostou tak dosáhneš vždy jiných chutí ,včerá jsme měli hermelín v alobalu s trochou oliváče a medvědím česnekem a bylinkami
fakt super jídlo a k tomu kopec grilované cukety

12 Veska Veska | 28. července 2010 v 10:25 | Reagovat

Jo a pokud zbyde grilovaná zelenina dá se udělat salát jakýkoliv a s čímkoli
– s jogutem,tvarohem ostrým sýrem smíchat s těstovinami,bramborem  a klidně dát i zapéct zalité vajíčkem a posypané bylinkami k tomu nějaký dobrý dresing jasně že domácí a máš další oběd :-P

13 Klára Klára | E-mail | Web | 28. července 2010 v 11:56 | Reagovat

[12]: jasný – když zbyde !!! :-D :-D :-D

VGN

Kdysi byly děti na jedné návštěvě, kde dostaly kolínka s rajskou omáčkou. Od té doby na
RAJSKÁ
ně pějí ódy pokaždé, když si v obchodě všimnou kolínek :-) To samé se stalo na minulém nákupu – zprava tři křičely – kolínka s rajskou a zleva jeden – néééééé- školní jídelna -úúúúúúúúúú
Školní jídelna to bohužel prohrála a dojídá brambory a polívku a ostatní, kteří nejsou zatíženi zkušenostmi závodních jídelen se ohromně těší na kolínka s rajskou. Zajímavý je, že při každém dalším nákupu si vzpomenou na tu první na té návštěvě a  nikdy ne na tu mojí, která je pak pokaždé disciplinovaně na základě pokřiku uvařena. Každodenní nespravedlnost světa :-)))


suroviny: 1větší cibule, olej, hrst mouky, 1,5 litru vody, 2 střední rajské protlaky, 3 nové koření, sůl, 1 bobkový list, 4 hřebíčky, trochu skořice, 7 lžic cukru, trochu citronové šťávy.
Nejprve si rozpálíme tuk, pak na něj vložíme na kostičky nakrájenou cibuli a osmahneme.Po osmahnutí cibule zaprášíme moukou, zamícháme a vlijeme rajské protlaky. Rozředíme vodou, osolíme, vložíme koření, osladíme cukrem dle chuti a vaříme za častého míchání do husta. Jako příloha byla dnes vařená kolínka.

Komentáře

1 Mona Mona | 6. června 2010 v 9:22 | Reagovat

krasna letní kompozice na fotce: hory, louka, sluneční den a jídlo:-D

2 zlatkan zlatkan | 6. června 2010 v 10:05 | Reagovat

Opět nádherná fotka……
Jaký používáš rajský protlak?

3 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 6. června 2010 v 10:11 | Reagovat

Sem napište komentář

[1]: díky :-)

[2]: nejraděj svoje rajčata, ale už od ledna jsou v nenávratnu všechny zavařený protlaky snědený, takže teď 140g taková obyčejná plechovka ortomio – je to bohužel italský protlak, ale je v něm jen sůl a rajčata. Jinak tady seženu jen se škrobem a ten nerada :-))

4 Veska Veska | 7. června 2010 v 19:42 | Reagovat

Nádhera,jídlo venku v přírodě je vždy super a to klidně zblajznu i rajskou s kolínkama,já zase miluji rajskou s rýží
a snad ještě víc rajskou polévku s příslušnou porcí rýže,raději víc než míň,ač školní jídelnou odchovaná nemám k ní averzi(jen knedlíky nemusím) :D

5 Pipi Pipi | Web | 9. června 2010 v 15:20 | Reagovat

Kolínka jsou ohromné retro :-))  já na školní jídelny nevzpomínám s traumatickými zážitky a i proto mne tohle jídlo moc láká! Návrat do dětství…

veg
Dnes ráno nevedly první kroky nikoho vzbuzeného  říct dobré ráno nebo na
koprovka
záchod, ale k plechu s rebarborovým koláčem. Udělal to totiž  první – což byl naprosto jasný signál pro ostatní – kdo zaváhá – bude mít chleba s máslem a sýrem :-)
A pak došlo na to vše ostatní základní a potom přiběhl Kvído, směrem ke mě, ale stála jsem vedle plechu, takže se mi elegantně vyhnul, ani se nepokoušel o náznak, že ho zajímám já a dívaje se do plechu zakřičel -jéééééééé – on už není koláč !!!! Tak říkám lítostivě, to nevadí, upečeme další a v tom se stala věc, na kterou bych dala hlavu, že se stát nemůže a ještě nikdy v životě se nestala. Podíval se na mě a odpověděl – ne, uděláme koprovku !!! :-)
Takže dnes smetanová koprová omáčka a špaldové houskové knedlíky.
Dostala jsem včera první čerstvý kopr – náš vlastní jsem bohužel nezasadili do skleníku, ale jen ven, takže je zatím příliš malý. Vařím tedy z cizího, dobrého, darovaného, místního, českého a voňavého :-)
suroviny : na omáčku: máslo, asi 60 g,  mouka – cca 100g, voda, sůl,ocet – 3 lžíce,  kopr – čerstvý nasekaný – asi jeden hrnek, smetana 250ml, vejce na tvrdo – podle počtu předpokládaných jedlíků – 1,5 kusů na kus :-)
Na knedlíky: 750g mouky špaldové ,20g droždí,  4 tvrdé housky nebo rohlíky, sůl, 2 vejce, mléko 250g
¨koprovka
Nejprve si uděláme z trochy mouky, droždí a mléka kvásek, který když vzejde, smícháme se zbylou špaldovou moukou, mlékem, solí-asi jedna pol. lžíce, nakrájenou houskou či rohlíkem na kostičky a vejci a uhněteme řádně hladké těsto, které necháme asi hodinu kynout. Po hodině uválíme z těsta hezké dvě šišky, které vložíme do vroucí vody a vaříme asi 30 minut. Po uvaření vyjmeme z vody a nakrájíme nití na plátky. Read the rest of this entry »