Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Woof systém’ Category

pálení větví
V červnu nás navštívil Joel z Canady , který studuje doma Češtinu a Ryan , jejíž dědeček utíkal do USA přes Rakousko v Balónu, úspěšně se usadil ve Spojených Státech a Ryan je jeho vnučkou, která se přijela podívat do České Republiky – do rodiště svých prarodičů. Oběma nevadilo, že se zde setkali s dalším dobrovolníkem a sdíleli spolu pár dní tee-pee.

Letošního nádherného dubna nás navštívili mladí manželé se Singapúru na svatební cestě. Po dlouhé cestě, kterou začali v polovině ledna přijeli celkem čerství….a dobře naladěni na svou první dobrovolnickou farmu…

u ohně v tee-pee

jsou velmi milí a pomalu si zvykají na 650 m.n.m. středoevropského klimatu na začátku dubna – i když velmi nadprůměrně teplého – v tee-pee
dojení
teepee v noci
Zavítali k nám sympatičtí manželé z Berlína. Byl to tady pro ně, jako velmi klidné lidi trochu hektický čas :-) Ideální byla kombinace – český vystudovaná bohemistika a angličtina. Vynikající kombinace pro vzájemné učení jazyka s našimi dětmi :-)
sbírání jablek
Sbírali jsme jablka….
vyorávání brambor
vyorávali jsme brambory….
rovnali prkna...
Letos nás kontaktovalo hned z jara několik dobrovolníků, ale jak bývá pravidlem, málokdo nakonec skutečně dorazil. I v tom je dobrovolnictví docela zábavné – buď a nebo. V červnu se ozvala Roxanne z Californie, že by ráda dorazila. Je vegánka, ráda vaří, bude cestovat po Evropě a ráda by zavítala i k nám. Proč ne. Komunikovali jsme pouze mailem a skutečně, ke konci července se ozvala, že by ráda přijela na začátku srpna. Vlakem prý přijede večer v sedm hodin na nádraží. Jestli chceme,

můžeme přijít naproti. Tak jsme disciplinovaně zapřáhli koně, vůz a přes místní hospodu, první stavení po cestě, 3km vzdálenou, dojeli na nádraží. Nevystoupila. Doma nás čekal mail, že vlak má zpoždění v Berlíně. Ráno nám volali z nádraží, že nám dorazila „ňáká američanka“, tak jí poslali po silnici doprava, a že snad dojde. Ale byly dvě odpoledne a Roxanne nikde. Hlavou nám šly různé scénáře – co se stalo s Roxanne, vždy jsme však došli k závěru, že asi někde spí.
Nakonec dorazila skutečně po spánku někde v polích asi ve čtyři. Snědá, vysoká, příjemná, s batohem, nenáročná a hned chtěla nějakou práci :-).
Roxanne byla výborná. Byli jsme její první farma a vpodstatě sem jela jako na takový jeden jistý záchytný bod na své cestě po Evropě. Netušila asi ani ve snu, do čeho jede,(věděla, že bude spát v tee-pee, ale o suchém záchodě a koupelně, kde teče teplá voda, jen když si zatopí, neměla ani páru a to je štěstí, že nepřijela vloni, protože by se s žádnou koupelnou neshledala) nedala na sobě však nic znát , pracovala úporně a naprosto precizně. Pomáhala nám plít záhony, sbírat jeřabiny, sbírat maliny, houby, plavit koně,telit tele, loupat jablka, …..

S vegánskou stravou nebyl vůbec problém, nám nevadilo vařit pro vegánku, jí občas nevadila strava z mléka a vajec, o kterých ví, odkud pocházejí…
Naučila se od dětí dvě nadmíru důležité české věty : „velké růžové prase “ a „bez kalhot“, poznala dalších pár lidí a s některými z nových známých odjela na festival do Trutnova.
Po návštěvě Roxanne budeme opatrnější v národnostním paušalizování.
PODOBNÉ ČLÁNKY: OPĚT VE WWOOF SYSTÉMU
Pro všechny příznivce dobrovolnictví dáváme na vědomí,

že jsme se opět po kratší odmlce přihlásili do dobrovolnického systému. Rádi vás přivítáme na našem hospodářství.


Náš první wwoofer byl z Čech a byla to pro nás ohromně zajímavá zkušenost, protože projel mnoho českých farem a my se dozvěděli, jak to na českých wwoof farmách chodí…
a taky třešně… k