Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Buchty’ Category

Celé tři neděle, kdy jsem se měla rehabilitovat a odpočívat a užívat si prázdné hlavy v lázních jsem myslela na to obrovské množství jablek a ořechů, které se letos urodilo a hned po návratu jsem povolila uzdu nahromaděné energii a pustila se do jednoduché buchty, při jejíž výrobě se spojí právě ořechy a jablka, ale také linecký základ.

Na spodní těsto je třeba: 300 g celozrnné pšeničné mouky, 100 g cukru moučka (lze přidat trochu méně, kdo raději méně sladké), 100 g tuku (máslo, rostlinný tuk), 1/2 prášku do pečiva, 5 lžic vody a citronová kůra. Nepřidáváme žádné vejce a někdy je třeba trochu více vody, záleží na savosti mouky. Read the rest of this entry »

Pokud bychom rádi vytvořili dort a nemáme na něj příliš mnoho času a už jsme vyzkoušeli bleskovou roládu, můžeme vytvořit dort z tzv. černé buchty.

Jedná se o velmi specifický moučník, který si díky způsobu výroby zachovává vysokou vláčnost – část těsta se odlévá do hrníčku a polévá se jím již upečený zbytek těsta. Read the rest of this entry »

Děti dnes dorazily do kuchyně, rozhlédly se a pravily: „Zase sladké!“ Zvolním, už budou zase jen brambory!

Saffransbullar je pečivo, které se peče tradičně ve Švédsku na den sv. Lucie, kterou oslavují 13. prosince. Nalezneme je ovšem také ve Finsku, Norsku a velmi vzácně v Dánsku.  Název – bullar napovídá, že se jedná o bulky, tedy jednoduché půlkulaté pečivo. V různých částech Švédska i v různých rodinách se však pečou tradičně i v jiných tvarech – jako zatočené uzly, rozkrojená zarolovaná roláda, bulky tvaru osmičky. Pečivo je spíše těžší, je plné másla a cukru a často se do něj přidávají rozinky, mandle nebo kandované ovoce. Důležitou součástí pečiva je šafrán, který mu dává velmi jasnou, žlutou barvu. Na jasnou barvu je ale třeba šafránu vemi mnoho, průmyslově se nyní ve Švédsku vyrábí šafránové pečivo častěji barvené potravinářskou barvou. Lze také přidat velmi malé množství kurkumy, která dobře žlutě barví, ovšem má také specifickou chuť. Read the rest of this entry »

Včera jsem se inspirovala u Julky Maškrtnice a nešlo to jinak, než dnes začít. Je po přezkoušení, mám prázdniny a tedy fůru času na pečení, vaření, dojení a po dnes skončeném mlezivu i mlékaření. A jestli budou na pořadu dne takovéhle věci, pak také asi nutně běhání, protože konzumovat tučné plundrové těsto bez přidaného pohybu by byl jednoznačně zabiják! Read the rest of this entry »

Začínám se trochu vracet do normálního režimu. Doba před ukončením knihy, poté doba, kdy se tisklo a vyhořel motor, nervy, zda bude vše, jak má být, to vše na mě trochu lehlo a po vydání jsem cítila docela stres. Přeci jenom vlastní vydání knihy čítá hodně výdajů, člověk to nehodí za hlavu, že to případně velké nakladatelství odepíše, kdyby to nebylo dobré. Sice to můžu hodit na malé nakladatelství, totiž na pana domácího, ale ten je natolik klidný, že by to vůbec nemělo žádaný účinek. Svému jedinému autorovi, chvála Bohu, věří a stejně tak ilustrátorce, kterou si vybral a prosadil.

O grafičce a editorce netřeba mluvit, to jsou držáci. Grafička už dostala za svou práci tři! různé sekačky (jak ta byla ráda), tak to je jasné, že za takovou odměnu se pak pracuje s radostí (jsou o tom přesvědčení tedy jak pan nakladatel, tak grafiččin domácí :).

Nakonec vše dopadlo dobře i v tiskárně, navíc tiskárna, kde přiváží knihy do nakladatelství majitelka a navíc s sebou veze pro autorku nádhernou kytku, od takové tiskárny se neodchází, takový vztah se pěstuje!

Byla to zase jízda, dlouhá, delší než u Mlékaře, však ta kniha je také skoro dvojnásobně objemná. Bylo to náročné, milé a i když jsem jasně proklamovala, že „Už nikdy!“, už teď mi to chybí. Jsem moc ráda, že se na celé věci mohou podílet děti od začátku do konce, navíc dost kreativně a jejich čas navíc ještě pokračuje, protože právě ony chtěly knihu nejvíc, aby nemusely otevírat počítač na pečení.

Za sdílení zmínky o knize budeme moc rádi, protože kniha je vytvářena vlastním nákladem a stejně tak budeme moc rádi za zpětnou vazbu, moc děkujeme.

A tak začíná doba sbírání plodů, totiž napečení pekaře. Většina receptů je již na blogu, ale často v trochu jiné podobě, v knize jsou učesanější. Těším se na to moc a na dnešní neděli jsem vybrala velmi rychlou rebarborovou buchtu. Je to variace na již uveřejněný recept z roku 2010.

Read the rest of this entry »

Máme stále zimu a stále nepřechází. Zima pro mě bývá nejhorší takto v předjaří …. ale letos, po představě, že už by se měl vyset celer a papriky a připravit skleník a fóliáky, zimu vítám. Je tu nádherně.  Tvrdá vysoká vrstva sněhu, po které se dá chodit, hodně dřeva, hodně mléka, objednané kakao a hořká čokoláda …. dnešní snídaně je, pravda, tomu všemu trochu vzdálená, ale zeměkoule musí být v rovnováze, a proto je nutné někdy na chvíli přejít i do modu cereální střídmosti.

Pro dnešní muffiny jsem se snažila jsem  najít takovou variantu surovin a v takovém množství, aby byly muffiny vláčné, držely hezky pohromadě a byly chutné. A to se povedlo, jsem spokojená.

Kdo nemá rád jídla zcela bez přidaného cukru, lze přidat do těsta trochu cukru, případně i trochu datlí nebo rozinek. Já osobně volím raději tuto variantu a nakonec polité bílým tučným domácím jogurtem a posypané mraženým nebo zvařeným ovocem.

Na 7 muffinů jsou třeba 2 vejce, 200 g kefíru (použila jsem domácí tučný), 70 g ovesných vloček, 20 g kokosu, 4 g kakaa a 150 g černého rybízu (mohou být jahody, borůvky, nedoporučuji červený rybíz, muffiny by byly příliš kyselé).

V míse metlou ušleháme vejce, přidáme vločky, kefír, ovesné vločky, kokos, kakao a černý rybíz. Nalijeme do formiček na muffiny (7), velmi lehce vytřených olejem a dáme péci na cca 30 min do trouby rozehřáté na 180 °C.  Ihned po upečení nevyndaváme, ale obřízneme okraje nožem. Vyndáme až po vychladnutí.

Poléváme tučným jogurtem a sypeme ovocem.

img_1405Je možné, že patříte mezi schopné, cílevědomé a praktické ženy či muže, kteří se neskloní před krátkodobou nepřízní či drobnými výkyvy ze systému. Já patřím jinam. Ne příliš systematická, praktická z nutnosti, cílevědomá ano, ovšem cíle mě často brzy opouští. Jsem startér, kterému následně musí pomoci externí motor. Pokud motor stávkuje, startér vyhasíná. A to se objevuje v pravidelných intervalech. S elánem jsem se každoročně vrhala do předvánočního ruchu. Do doby, než jsem poprvé otěhotněla. Počátek každého mého těhotenství se datuje na předvánoční čas, listopad a prosinec, dlouhé zimní večery…. a tehdy to bohužel přišlo. Hned poprvé jsem měla začátkem prosince přichystáno asi 7 druhů těsta. V nezměněném stavu ta těsta zrála i na konci prosince. Každé ráno jsem s nesmírnou únavou otevírala skříňku se zabalenými těsty a … tím to každé ráno skončilo. Tehdy jsem také zjistila, že to jde i tak. Že to prostě někdy nejde.

Těst mi bylo samozřejmě líto, ale ten prožitek, že to jde i tak, ve mně zůstal. Bohudík nebo bohužel. Dnes, po čtyřech dětech jsem již chytřejší. Celé si to vizualizuji raději předem. Někdy ovšem zapracují děti a chtějí hníst, vykrajovat, péci. Letos chtěly hníst, vykrajovat dva plechy a pak se nakazily. A tak jsme přešli k plánu B, totiž upečeme to najednou, aby to mělo větší smysl, vezmeme to do školy jako svačinu, bude snídaně a obecně to bude lepší. Inteligence je nástroj slepé vůle a zde zafungovala perfektně. A tak jsme si udělali zcela nový jablečný koláč!

Na koláč je třeba linecké těsto dle tohoto receptu na linecké cukroví, 1,5 kg jablek, skořice, 100 g másla, cukr dle chuti, trochu rumu. Dále vrchní těsto dle receptu na tříbarevnou buchtu. Na jednu várku těsta na tříbarevnou buchtu je třeba 4x množství na linecké (vyjde na dva plechy jablečného koláče).

Linecké těsto rozprostřeme na dva plechy a pokryjeme jablečnou náplní, kterou vytvoříme tak, že rozpustíme máslo, na které nasypeme na plátky nakrájená oloupaná jablka. Přidáme cukr, skořici a necháme mírně podusit a cukr s máslem mírně zkaramelizovat. Rum přidáme až po sundání z kamen.

Podle receptu na tříbarevnou buchtu ušleháme druhé těsto a polijeme jablka. Dáme péci do trouby vyhřáté na cca 180 °C a pečeme cca 45 min.

img_1405Moc nepíšu. Trochu mě odrovnal Mlékonoš, který je právě v tiskárně. Pekař, který je stále v počítači a mnoho hodin korektur a grafiky. Bylo toho natolik hodně u monitoru, že nyní, jen kolem procházím, dělá se mi špatně. A tak potřebuju pauzu. Malou pauzičku. Ideální doba na takový mezičas je týden před Vánoci, kdy všichni, kteří nemají napečeno a naklizeno, pečou a uklízí. To může znít jako nesmysl, ale není. Není tehdy, když Vánoce příliš neslavíte. Jakmile děti začaly brát rozum, vpašoval se do našeho života stromeček, cukroví a bramborový salát. Letos jsou však až do půlky ledna zasušené krávy a tak není dostatek másla, jen záloha smetany v mrazáku. Kdyby náhodou. Read the rest of this entry »

Někdy se to tak sejde a může nastat situace, že je třeba upéci bez mouky. A pak se může hodit recept na fazolové brownies. Pokud nechcete věřit tomu, že lze upéci buchtu z fazolí, tak tomu věřte. Pro ty, kdo nechtějí cukr lze dokonce péci zcela bez cukru, pro ty, kdo raději sladké doporučuji trochu přisladit. Ideální je upečené ozdobit jogurtem nebo šlehačkou.

IMG_2104

Připravíme si 2 větší vejce, 245 g sterilovaných červených kidney fazolí, 30 g kokosu, dvě lžíce kakaa a 15 g kakaových bobů. Cukr můžeme přidat dle potřeby. Read the rest of this entry »

DSCN6499Tak u nás to dnes vypadá až do července. Zima mírná, ale dlouhá a přituhuje. Včera mi pan domácí říkal – zítra to bude padat celý den. Netuším, proč jsem předpokládala, že bude pršet. Sněží a sněží vydatně. Hugo před chvílí přiběhl a křičel – kdo půjde ven? Jdem se koulovat! To není dobré. Také nám napsali dva dobrovolníci, že jedou na kole z Francie do Číny, a že by se cestou rádi zastavili a pomohli. Duben nebo květen. Ha ha.  Hned na to, napsala jedna slečna ze Singapúru, že má vzdělání v malbě a designu a také by ráda přijela pomoct, nejlépe ještě v březnu. Asi přehlédla náš návštěvní kurník. I když měli by zážitky.  Read the rest of this entry »