Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Stroje a nářadí’ Category

 


Téma „domácí mlýnek na obilí“ je takovým evergreenem. Dotazy typu „jaký mlýnek na obilí si pořídit“, případně „jaký mlýnek na obilí máte vy a jakou s ním máte zkušenost“ se pravidelně objevují jak v komentářích, tak ve fóru a přicházejí také mailem. V první řadě je nutné dodat, že naše zkušenost s mlýnky čítá cca 19 let, zkusili jsme jich povícero, ale přesto není „směroplatná“.

IMG_0016okTýká se pouze nás, naší rodiny a našich potřeb. Je možné, že to, co vyhovuje nám, nebude vůbec vyhovovat vám. Pokusíme se přinést tedy pouze naši vlastní zkušenost a popsat co nejpodrobněji klady a zápory jednotlivých kusů. Zvážení, která vlastnost je pro koho ta zásadní a co i bez problémů oželí je již na každém jednom uživateli. Navíc je třeba dodat, že vlastně vše, čím jsme prošli bylo v danou chvíli dostačující a v podstatě by bylo i nadále :D. Odkazy do nadpisu dáváme pouze tam, kde jsme nakupovali přímo od výrobce a s mlýnkem i přístupem výrobce jsme natolik spokojeni, že ho vřele doporučujeme. Článek není PR a jedná se pouze o naše zkušenosti.

Read the rest of this entry »

Na tuto stránku chodí poměrně často dotazy na ukrajinskou odstředivku na mléko. Naposledy se nás tento týden ptal známý na výhody a nevýhody odstředivky a domluvili jsme se, že mu natočím video z odstřeďování, aby viděl stroj v praxi a mohl se lépe a radostněji rozhodnout. Než se dostanu k videu, nejprve pár drobných poznatků

Odstředivka na mléko je velmi dobrý pomocník, ovšem v momentě, kdy člověk odstřeďuje alespoň 12 litrů. Odstředivka je stroj, který je spojen z většího množství komponent, které se všechny během procesu dostanou do kontaktu s mlékem a je třeba stroj ihned po práci umýt. Na videu je z tohoto důvodu vidět jak skládání, tak i rozkládání odstředivky. Pokud tedy má člověk málo mléka, musí se rozhodnout, zda mu velikost stroje, to, že někde musí být umístěn a musí se okamžitě po odstředění umýt, zda mu stojí za to stroj pořizovat a raději mléko nesbírat.

Read the rest of this entry »

Je tu nepořádek, nemáme večeři, ale přišel lis na olej!!! Jdu zase olejovat a to se tedy těště na report, protože tak dobrý salát, s domácím olejem z buráků, sezamu a oliv jsme doposud neměli :)

 

a už to fičí!

 

http://www.youtube.com/watch?v=2wtjytrAfSI

Je to legrace, jak se nic nemění. Vše se točí neustále ve spirále a u všeho lze dohledat vše i v minulosti. Máme doma knihu Praktický hospodář z roku 1924, kterou uspořádal a upravil Karel Pavlů. I dříve byla většina chalup a nikoli statků, i dříve se dojilo mléko hlavně ručně, bez dojícího zařízení,  i dříve se sbírala smetana a nikoli odstřeďovala, máslo se utlouklo v ruční obyčejné stojací máselnici, vše šlo a jde vždy jednoduše bez náročných nástrojů – náročněji pro naše tělo, nebo naopak, náročněji na nástroje a přístroje a rádoby-lehčeji pro naše tělo. To, že na ty nástroje třeba vydělat, to, že třeba vše umýt, starat se o to, to budiž zapomenuto. Historie se  nemění – i tato kniha stejně jako dnes doporučuje, jak je skvělá technika a pokrok :-) a pro ty, pro které je zde doporučovaná technika už historickou nádherou, pro ty pár obrázků a malý výlet do historie. Read the rest of this entry »

sena

Když jsme začali poprvé sekat seno pro naše zvířata, s ideou, máme ovečky, bude to hračka- kompletní systém vari – nám zaručoval příjemné proběhnutí prací. Reklamní slogan je jedna věc, realita pak často zcela jiná. Nejen, že hektar, který jsme tehdy měli,respektive 7000 m, byl pro tento stroj na hraně, ale mnohem horší bylo to, že po dosečení člověk smrděl, jak kdyby nebyl v 650m. na samotě, ale pracoval na Nuseláku ve špičce. Read the rest of this entry »

Na letošní sena jsme se těšili, protože nám svitla naděje, že začneme sena už s „potrem“ – potažním traktorem. Pro spoustu zemědělců nepochopitelná záležitost – traktor, který táhnou koně. Pro nás ale naprosto ideální spojení. Snažíme se dělat většinu věcí jen s koňma, ale bohužel, jsme lidé z města, narozeni pro vstávání na sedmou, nikoli na čtvrtou, od malička hýčkaní a vychovávaní pro uživení se mozkem. Hlavně, aby tělo příliš netrpělo. Read the rest of this entry »