Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Hospodářství’ Category

Read the rest of this entry »

 


Téma „domácí mlýnek na obilí“ je takovým evergreenem. Dotazy typu „jaký mlýnek na obilí si pořídit“, případně „jaký mlýnek na obilí máte vy a jakou s ním máte zkušenost“ se pravidelně objevují jak v komentářích, tak ve fóru a přicházejí také mailem. V první řadě je nutné dodat, že naše zkušenost s mlýnky čítá cca 19 let, zkusili jsme jich povícero, ale přesto není „směroplatná“.

IMG_0016okTýká se pouze nás, naší rodiny a našich potřeb. Je možné, že to, co vyhovuje nám, nebude vůbec vyhovovat vám. Pokusíme se přinést tedy pouze naši vlastní zkušenost a popsat co nejpodrobněji klady a zápory jednotlivých kusů. Zvážení, která vlastnost je pro koho ta zásadní a co i bez problémů oželí je již na každém jednom uživateli. Navíc je třeba dodat, že vlastně vše, čím jsme prošli bylo v danou chvíli dostačující a v podstatě by bylo i nadále :D. Odkazy do nadpisu dáváme pouze tam, kde jsme nakupovali přímo od výrobce a s mlýnkem i přístupem výrobce jsme natolik spokojeni, že ho vřele doporučujeme. Článek není PR a jedná se pouze o naše zkušenosti.

Read the rest of this entry »

 

img_0350okTak je to zase po roce tady – narozená dvě telátka a začíná po kratších prázdninách tzv. bílá sezóna, totiž „všude kam se podíváš, tam je mlíko!“. Stačí se podívat na to šílený vemeno Marjánky a je jasný, že na kopci potravinová krize následující rok nebude. Díky za to!

A tak dnes jen takové malé podzimní pozastavení a trochu mrazivé a také adrenalinové. Read the rest of this entry »

Tak dneska už ne naše Veselka, ale Veselka od Petry, grafičky mlékaře má za sebou první připouštění a dnes mě Petra inspirovala na vytvoření a vložení tohoto kalendáře březosti. Respektive, já se jí zeptala, kdy se bude Veselka telit a Petra znala datum inseminace a chtěla to složitě počítat. A protože už téměř deset let máme doma papírový inseminační kalendář  – z roku 2005 a stále ho vesele a úspěšně používáme, říkala jsem si, že by se určitě hodil i někomu dalšímu.

Takže jsem vyrobila verzi, kterou si může kdokoli vytisknout, případně se na kalendář podívat přímo v počítači.

Kalendář březosti krav

 

Kalendář březosti krav

Užijte si diskuzi v tomto vlákně

 

„Dvojuhličitan sodný neboli jedlá soda, jenž je součástí některých minerálních vod, jest méně rozpustný nežli soda (uhličitan sodný), v kterou se rozkladem teprv mění. Používá se ho proto k odstranění kyselosti v zažívacím ústrojí (při pálení žáhy ap.). K povzbuzení pochodů lučebných jako jsou udržování rozpustnosti bílkovin a proměna kyseliny močové v močovinu při otylosti, dně a cukrovce, do pečiva místo droždí,“

tolik Domácí Vševěd z roku 1929

Hydrogenuhličitan sodný (Na HCO ) neboli jedlá soda, o které se píše v citátu z Domácího Vševěda výše, je bílý zásaditý prášek, který známe především z kuchyně a přípravy pokrmů, případně z výroby šumivých nápojů nebo nápojů proti pálení žáhy. Jedlá soda je označována jako emulgátor E500. Soda je také součástí kypřících prášků do pečiva. Prášky do pečiva dále obsahují plnidlo, většinou škrob nebo mouku a nějakou kyselou složku. Prášek do pečiva má označení E 450. Ne náhodou obsahují složky se stejným označením také tavené sýry, neboť E 450 jsou difosforečnany, kde je důležitá kyselina fosforečná.

Již méně známá schopnost sody, změkčovat vodu, čistit a pohltit nežádoucí pachy.

  •  Jako prevenci zatuchlé pračky můžeme nasypat po praní do bubnu trochu sody, aby pohltila pachy a vlhkost.
  • Půl hrnku do pračky usnadní praní prádla.
  • Výborné čistidlo získáme, pokud smícháme sodu a ocet na kašovitou hmotu. Tou pak můžeme používat podobně, jako tekutý písek. Tuto pastu bezvadně využijeme, pokud jí potřeme dno připáleného hrnce a necháme přes noc.
  • Sodu můžeme rovnou také nasypat na plyš a pak jen vykartáčovat.
  • Sodu smíchanou jen s vodou můžeme použít na mytí nádobí.
  • Pastu ze sody a vody můžeme použít jako pastu na zuby.

A píšu to vše proto, že jsem od Lucie dostala dárek – 3 kg jedlé sody a chci se podělit o informaci, že se dá koupit velmi levně, protože používat sodu vypsanými způsoby a kupovat ji v malých sáčcích by bylo asi nepoužitelné. A proto informace, že lze zakoupit tuto tříkilovku za cca 100 Kč.

Máte svůj osvědčený recept na jakýkoli přípravek do domácnosti se sodou?

 

Máme po senech a nějak se tu začíná uklidňovat situace. Letošní jaro nám dalo trochu zabrat, pevně doufám, že včerejší předěl do léta bude činit pozvolnou hranici k vydařenějšímu zbytku roku. Práce se zvířaty je bezvadná, ale oni také někdy odcházejí a je to vždy trochu jiné, než když člověk utrhne květák. A když se toho semele více najednou, člověk si až zpětně, když je trochu klid, uvědomí, jak to na něm vše sedí, jak přesto, že se snaží vše brát fatalisticky, když je toho hodně, semílá ho to a jak by to bylo jednoduché, sedět jen u počítače a shodit ze sebe všechnu tíhu za všechno kolem sebe.  Read the rest of this entry »

Dobalíkovali jsme poslední balíky a vydali se do rybníka, abychom ze sebe spláchli prach. Po návratu přišla Ester, že její Márinka, jalovice, kterou si odchovala od narození, že bude rodit. Pan domácí to zkontrolovala  šel si po své práci. Já tam naštěstí nebyla, protože bych běhala s porodníma provázkama kolem, volala na pana domácího, ať už jde, ať už jí pomůže….. A tak vše proběhlo v naprostém klidu. Byla tam jen Ester, která si Márinku natočila a pak nám jen přišla sdělit, že máme tele. „Nebyl problém, tak jsem vás nevolala“, pravila. A tak kdo chce vidět naturální telení, viděno hledáčkem třináctiletého dítěte a prvních 15 min. života telete, máte možnost.

 

Dnes máme celkem úspěšný stavebnický den. Stavebně destruktivní den – pan domácí urazil 700 km a přivezl Juraje. S půjčeným autem, půjčeným vozíkem a půjčeným řidičem. Ve středu. Jura se aklimatizoval a dnes byl vpuštěn do stáda. Jura žil s mámou a tetou  a megery naše stádní dosud nezažil. Tak si to dnes užívá a pan domácí s ním. Spravuje ohrady, prasklá břevna, přeražená prkna a Jura hlavu neskloní a neskloní, Sláva nepřestane a nepřestane říjit a Lesy odmítá zapomenou, že již před dvěma měsíci kdesi nechal kulky a před Jurajem si Slávu hájí a ta si evidentně vybrala právě Juru, protože je hezky vymydlenej – chudák holka, taky je bez kulek. Read the rest of this entry »

Nejprve ze všeho veliké poděkování všem z okolí, kdo reagovali na loňskou prosbu a věnovali nám odkopky rebarbory. Všechna se chytila parádně a už jedou krásné tlusté rebarbory jako blázen. Můžu za to letos nabídnout arniku nabo medvědí česnek. Obě se mi hezky rozrůstá. Read the rest of this entry »

Na tuto stránku chodí poměrně často dotazy na ukrajinskou odstředivku na mléko. Naposledy se nás tento týden ptal známý na výhody a nevýhody odstředivky a domluvili jsme se, že mu natočím video z odstřeďování, aby viděl stroj v praxi a mohl se lépe a radostněji rozhodnout. Než se dostanu k videu, nejprve pár drobných poznatků

Odstředivka na mléko je velmi dobrý pomocník, ovšem v momentě, kdy člověk odstřeďuje alespoň 12 litrů. Odstředivka je stroj, který je spojen z většího množství komponent, které se všechny během procesu dostanou do kontaktu s mlékem a je třeba stroj ihned po práci umýt. Na videu je z tohoto důvodu vidět jak skládání, tak i rozkládání odstředivky. Pokud tedy má člověk málo mléka, musí se rozhodnout, zda mu velikost stroje, to, že někde musí být umístěn a musí se okamžitě po odstředění umýt, zda mu stojí za to stroj pořizovat a raději mléko nesbírat.

Read the rest of this entry »