Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Posts Tagged ‘jablka’

Ve stejný den jako loni, tedy včera, nám napadl sníh. Je tu naprosto neoddiskutovatelně zima. Pozitivní je, že nám fungují kamna, peče trouba, máme jablka a kvas, takže zima + teplý chleba + jablečné řezy, to je kombinace, která jde vždy dohromady. Určitě se u vás tyto řezy pečou s různou obměnou poměru surovin a já budu moc ráda za vaše poměry, co ve vašem receptu chybí, co přebývá, čím řezy vylepšujete ve vaší rodinné verzi.

Potřeba je:

250 g hery nebo jiného rostlinného tuku (lze samozřejmě použít máslo), 450 g celozrnné (nebo hladké mouky), 150 g moučkového cukru, velká lžíce vanilkového cukru, citrónová kůra, 4 větší vejce nebo 6 malých, 1 prášek do pečiva, 6 velkých jablek, vanilkový cukr na posypání jablek a skořice.

Utřeme (v robotu lopatkou, ručně vařečkou s dírou uprostřed nebo ručním šlehačem s háky) tuk, cukr, vanilkový cukr, žloutky a citrónovou kůru do pěny. Přidáme mouku a těsto rozdělíme 2:1. Větší část uložíme přikrytou do lednice nebo do chladu, menší část do mrazáku (cca na 2 h).

Poté si připravíme jablka – oloupeme a nastrouháme a ušleháme z bílků sníh.

Po vyndání z chladu těsto mokrou rukou rozprostřeme na plech, pokryjeme nastrouhanými jablky, procukrujeme vanilkovým cukrem a posypeme skořicí. Na jablka nandáme lžící tuhý sníh a roztáhneme po celém plechu a nakonec posympeme nastrouhaným těstem z mrazáku. Pečeme cca 40 min při 150 °C.

Celé tři neděle, kdy jsem se měla rehabilitovat a odpočívat a užívat si prázdné hlavy v lázních jsem myslela na to obrovské množství jablek a ořechů, které se letos urodilo a hned po návratu jsem povolila uzdu nahromaděné energii a pustila se do jednoduché buchty, při jejíž výrobě se spojí právě ořechy a jablka, ale také linecký základ.

Na spodní těsto je třeba: 300 g celozrnné pšeničné mouky, 100 g cukru moučka (lze přidat trochu méně, kdo raději méně sladké), 100 g tuku (máslo, rostlinný tuk), 1/2 prášku do pečiva, 5 lžic vody a citronová kůra. Nepřidáváme žádné vejce a někdy je třeba trochu více vody, záleží na savosti mouky. Read the rest of this entry »

Rok se s rokem sešel a už jich je 27 od té doby, co jsme stáli na Vyšehradě a 2x se oddali. Dvojitá svatba nebyla úplně běžná, paní matrikářka  pobíhala neustále po radnici a sháněla všechny občanské průkazy, prstýnky, pan domácí byl trochu zašpiněný, protože celé ráno opravoval našeho Trabanta, který nechtěl naskočit zrovna ve svatební ráno a vidina toho, že si nevěstu nebude odvážet svým modrým kombíkem mu hodně zkazila den. Ale vzali se a ráda bych napsala – žili spolu šťastně až do smrti, zatím je to tedy jen část cesty, byť fakt šťastná. Ten den se ale nepovedlo více věcí. Salát na hostině byl kyselý, celá třída gymplu odešla a neslavila u zakopaného sudu na zahradě, protože standardní oslava, sešli se dohromady tři rodiny, tak už to bývá, když je deblsvatba, z nichž dvě se vůbec neznaly a tak to trochu vázlo. Read the rest of this entry »

img_1405Je možné, že patříte mezi schopné, cílevědomé a praktické ženy či muže, kteří se neskloní před krátkodobou nepřízní či drobnými výkyvy ze systému. Já patřím jinam. Ne příliš systematická, praktická z nutnosti, cílevědomá ano, ovšem cíle mě často brzy opouští. Jsem startér, kterému následně musí pomoci externí motor. Pokud motor stávkuje, startér vyhasíná. A to se objevuje v pravidelných intervalech. S elánem jsem se každoročně vrhala do předvánočního ruchu. Do doby, než jsem poprvé otěhotněla. Počátek každého mého těhotenství se datuje na předvánoční čas, listopad a prosinec, dlouhé zimní večery…. a tehdy to bohužel přišlo. Hned poprvé jsem měla začátkem prosince přichystáno asi 7 druhů těsta. V nezměněném stavu ta těsta zrála i na konci prosince. Každé ráno jsem s nesmírnou únavou otevírala skříňku se zabalenými těsty a … tím to každé ráno skončilo. Tehdy jsem také zjistila, že to jde i tak. Že to prostě někdy nejde.

Těst mi bylo samozřejmě líto, ale ten prožitek, že to jde i tak, ve mně zůstal. Bohudík nebo bohužel. Dnes, po čtyřech dětech jsem již chytřejší. Celé si to vizualizuji raději předem. Někdy ovšem zapracují děti a chtějí hníst, vykrajovat, péci. Letos chtěly hníst, vykrajovat dva plechy a pak se nakazily. A tak jsme přešli k plánu B, totiž upečeme to najednou, aby to mělo větší smysl, vezmeme to do školy jako svačinu, bude snídaně a obecně to bude lepší. Inteligence je nástroj slepé vůle a zde zafungovala perfektně. A tak jsme si udělali zcela nový jablečný koláč!

Na koláč je třeba linecké těsto dle tohoto receptu na linecké cukroví, 1,5 kg jablek, skořice, 100 g másla, cukr dle chuti, trochu rumu. Dále vrchní těsto dle receptu na tříbarevnou buchtu. Na jednu várku těsta na tříbarevnou buchtu je třeba 4x množství na linecké (vyjde na dva plechy jablečného koláče).

Linecké těsto rozprostřeme na dva plechy a pokryjeme jablečnou náplní, kterou vytvoříme tak, že rozpustíme máslo, na které nasypeme na plátky nakrájená oloupaná jablka. Přidáme cukr, skořici a necháme mírně podusit a cukr s máslem mírně zkaramelizovat. Rum přidáme až po sundání z kamen.

Podle receptu na tříbarevnou buchtu ušleháme druhé těsto a polijeme jablka. Dáme péci do trouby vyhřáté na cca 180 °C a pečeme cca 45 min.

 

cc6d4ae854_102041515_v1Tak jsem si tak říkala, že po dnešním pečení bude alespoň na dva dny hotovo, ale to jsem se hluboce mýlila. Dva druhy chleba, dva druhy sýra, mísa másla, šest členů domácnosti a jedna návštěva a mizí to jako o život! Slyším jenom „a ještě pláteček bych prosil“.5c47a9c604_102041393_v1

Oba dva dnešní chleby jsou opravdu skvělé, každý jiným způsobem. Jeden je klasický bochník, který je  vylepšený praženým sladem, díky čemuž dostává neobyčejně tmavou barvu (díky moc Halko).  O tomto sladu bych neměla tušení, neboť nevytáhneme paty z chalupy, jak je rok dlouhý, ale jednou takhle přišel balík, jen tak, byl obrovský a o to větší překvapení bylo, když jsem balík otevřela a v něm několik sladů pražených a také jeden tekutý. Má radost neznala mezí :D.  Kdo by se chtěl mrknout, jsou odsud. Read the rest of this entry »

Na stránku přibyla nová rubrika –historické rady do domácnosti, jejíž nové příspěvky se neobjevují jako článek, nýbrž pouze v dané rubrice a vždy poslední vlevo dole na liště v galerii. Kdo máte v zásobě historické rady, sem s nimi, budu ráda.

Také přibyla stránka Domácí mlékař v praxi, všimli jste si? Pokud ano, je to výzva i pro vás. Pokud vyrobíte jakýkoli mléčný výrobek podle knihy, nafoťte a pošlete fotku na my@conovehonakopci.cz, uveřejníme ho v Mlékaři v praxi.

A teď už fakt ke koláčům. Včera byl první den, který se vrátil svým průběhem jakž takž do normálu. Cestu na poštu za mě vzaly děti a tak byl čas oddat se něčemu příjemnému, například pečení koláčů.  Jedná se o zcela klasické koláčky, které lze plnit čímkoli, dnešní verze je však specifická právě náplní. Jsou plněné nejen makovou nádivkou, ale také pečenými jablky. Zkuste to, změna je občas příjemná. Read the rest of this entry »

Dnešní recept je původní, tedy vlastní. Jedná se o velmi jemné kynuté pečivo a uvedené množství je pro šestičlennou rodinu. Proto je pro menší rodinu nutné množství surovin upravit.  Také příprava šneků je časově malinko náročnější – začínám je dělat v podvečer a hotové jsou na snídani – to proto, že se dělají z těsta kynutého přes noc. Read the rest of this entry »

Zdá se to jako těžký život neživočichožravce, ale není tomu tak. Naopak, počáteční měsíce v tomto modu, přivádějí člověka do situací vypjatého nadšení, když přijde na něco, co mu zpestří jídelníček. Pak už to zná a není to taková extáze. Jsem milovník jídla a to jakéhokoli. Nejlépe takového, které mi připraví kdokoli jiný. Jsem nevybíravá a skromná. Tedy – byla jsem . Pak jsem si začala vybírat vše, co neobsahuje maso. To už je dost dávno. A ne tak dávno, před několika měsíci, začala jsem si vybírat zásadně pouze to, co neobsahuje žádný živočišný produkt. Očekávala jsem, že budu trpět. Že si projdu osobním očistcem. Že mě budou doma všichni litovat a přemlouvat. No, bohužel, chyba lávky. Nikdo mě nelituje. Nikdo mě k ničemu nepřemlouvá. Díky separační metodě se to nedotklo nikoho jiného a mně osobně tato volba kupodivu přinesla pouze samé výhody – krom jedné – netrpěla jsem a  nemohla jsem se tudíž litovat :)). Nejnečekanější je ovšem ten efekt, že jsem přestala chuťovat. Mé tělo po mě najednou vyžaduje jídlo, když mám hlad a nikoli chuť. Dosud nepoznané!! :-)))

No a občas se separace, totiž oddělování nežádoucí součásti pokrmu, ne zcela dobře daří. To, když se podává například zmrzlina, která sice může být čistě ovocná, její konzistence je však jiná, než dětmi požadovaná krémová. A tak je třeba pustit se do neznámého a vymyslet si recept takový, aby byl dobrý a zároveň, aby splňoval chtěná pravidla – tedy nic živočišného. Žádné mléko, žádou smetanu, žádné máslo ani žloutek. Těžké.  Read the rest of this entry »

Americký jablečný páj, neboli apple pie je velmi typickým americkým pokrmem. Jedním z nejtypičtějších. Američané používají jablečný koláč v mnoha svých rčeních, například „jako jablečný koláč“ což znamená „typicky americký“. Často je spolu s baseballem, hot – dogem a Chevroletem, apple pie používán v marketingu pro zdůraznění velmi americké věci či záležitosti. Ovšem otázka samozřejmě je, proč je jablečný koláč tak typicky americký.

Jablečný moučník velmi podobný jablečnému páji byl oblíbeným moučníkem za vlády Alžběty I. v Anglii, nebo klasický německý jablečný štrúdl  a jablečné severské koláče na podobné bázi. Jiní jazykové tvrdí, že sehrál roli také marketing a marketingová komise Cotland z New Yorku, kde začla veliká kampaň na počátku minulého století, kvůli  prudkému poklesu prodeje. Tato kampaň právě zahrnovala ustálené fráze jako “ Jedno jablko denně a nebudete potřebovat lékaře“ nebo „Tak americké jako jablečný koláč“.  Read the rest of this entry »

Včera, v pozdních hodinách přijela Eliška. Její první kroky vedly logicky k centru místnosti, totiž ke stolu. Její první slova po překřičení nadšení dětí byla “ ááá, copak to tady máme dobrýho?“ Pan domácí se smál a já vytušila, že dovolená skončila :). Ale Eliška mě převezla, a když jsem dnes v podvečer šla doběhnout – to je ale velmi zajímavý obrat :-), šla tedy doběhnout pro kultury do mrazáku pod kopcem, upekla tři koláče a dva chleby.  Neběžela jsem to zase tak dlouho, aby to vše stihla celý, už to kynulo,:), ale pomoc to byla veliká. A taky tu byl naše španělská oupair Vítek a tak jsem ještě zapálila zase a znovu nový lis na olej. Pan domácí zase a znovu prohodil „ááááááááá, jdeme olejovat“ s očima v sloup a vylisovali jsme další pytlík sezamu a pytlík vlašáků, které ráno Eliška vyloupala. My dvě jsme křepčili kolem lisu a obě neustále zvedaly palce na znamení toho, že lis je jednička, pan domácí a Vítek stáli opodál (pokud pan domácí neběhal s francouzákem kolem lisu, neutahoval a nakonec netočil klikou) a velmi skepticky se ušklíbali. Čím byli skeptičtější, tím více jsme my dvě skákaly, ochutnávaly vlašákový olej, lily si ho na rohlík a velmi ocenily Vítkovu mimochodnou poznámku, že by mohl ze Španělska přivézt pytel oliv. Read the rest of this entry »