Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Posts Tagged ‘koláč’

Další soutěžící v soutěži o Mlékonoše a Domácího mlékaře! Tereza zaslala svůj skvěle zpracovaný koláč z ricotty.

Mé poznatky:        Doba přípravy cca 45 min,   Obtížnost  *****

  • prdopeč (prášek do pečiva)
  • místo cukru jsem použila agávový sirup, v náplni – konzistence bez problému
  • citron by měl být chemicky neošetřený
  • místo pomerančové šťávy jsem z lenosti použila 100% pomerančový džus
  • může se použít i 400 g ricotty a 200g zakysané smetany

Read the rest of this entry »

Podzim nás začal atakovat zcela běžným způsobem – přinesl nám nějaký bacil. Padli všichni. Vysoké horečky, slabost, každý problém se svou slabou částí. Všichni –  kromě mě. To je zcela normální. Důvod je ten, že vždy musí někdo držet vlajku a já se rozhodla právě, že se musím markantně zlepšit v běhu – proto mi k tomu přibyla na chvíli i práce ostatních, abych svůj plán plnila na mnoho procent. Našla  jsem si virtuální parťačku, která má tréninkový plán od svého trenéra a začla „trénovat“. První týden byl famózní. Navýšila jsem kilometráž skoro o 100% a ani mi to nepřišlo. Když mám napsáno – běž 3, 7 v tempu a pak zase 3, běžím jak je psáno. Jsem poslušná. Druhý týden jsem cítila ohromný progress, ovšem tréninkový plán mírně korigovala. Ona měla v neděli napsáno například – regeneraci – 60 km na kole. Až do tého chvíle jsem si myslela o regeneraci zcela mylně, že to je něco úplně, ale úplně jiného. V tomto bodě jsem rezignovala. Regenerace ve formě dojení a všeho ostatního mi přišla dostačující. Měla jsem sice špatné svědomí, plány jsou od toho, aby se plnily, ale nedalo se nic dělat a i přes to, že jsem tak zásadně zanedbala onu „regeneraci“,před čtyřmi dny jsem myslela, že umřu. Že už nikdy v životě nevstanu a už vůbec se nepostavím na vlastní nohy. Pokorně jsem zkrotila hlavu a vrátila se opět ke svému oblíbenému plánu, totiž běhat podle chuti a pro radost. Rozhodla jsem se, že odmítám podporovat běžecký marketing a už si nikdy nekoupím žádný běžecký boty. Zakoupila jsem za 180 v nedalekém obchodě  slovenské „číny“, takové ty klasické kotníčkové plátěnky a libovala si, jak jsem na tom vyzrála. Minimalistické Inov za dva a půl a NB bratru za dva mi připadají úplně stejné a tak jsem se radovala. Ale jen chvíli. Nohy mám naprosto celé opuchejřované a dělám, že puchýře nejsou, ale jsou, jsou veliké a všude a bolí a štvou mě. Říkám si, to přebolí, noha si zvykne, ale jedna, co se zahojila, po dalším běhu se znovu rozedřela do krve. Odmítám si přiznat, že se nedá běhat v každé obuvi – jak to řešíte vy? Ráda si nechám poradit. Read the rest of this entry »

Na zahradě je poslední rybízový keř a tak je třeba vynikající mák proložit ještě občas rybízem, aby se mák nepřejedl :). Takže dnes jen mřížkovaná rychlovka. Na těsto je třeba klasický křehký recept mé babičky, totiž 7-14-21. Nejméně je cukru – 70 g, pak 140 g másla a nakonec 210 g celozrnné přesáté mouky. A na tento poměr jeden žloutek, trochu citronové kůry a malinko vanilky. Osobně vše dělám minimálně v dvojité dávce.

Všechny suroviny smícháme dohromady a těsto necháme chvilku odpočinout. Pak si oddělíme třetinu, kterou použijeme na mřížky. Dvě třetiny dáme do vymazaného plechu a to tím způsobem, že těsto navlhčenou rukou roztáhneme po plechu s vyšším okrajem. Na těsto pak vložíme nádivku, která je udělaná z tvarohu, moučkového cukru dle chuti, žloutku a navíc, s dvěma hrnky čerstvého rybízu (na 750 g tvarohu 2 hrnky rybízu, ale je třeba podle kyselosti rybízu a své chuti)  a také s 40 g kukuřičného škrobu, případně vanilkového pudingového prášku. Vše rozmixujeme. Na tvarohovou vrstvu položíme mřížky a již ničím nepotíráme. Dáme péci na 180°C a hlídáme. Krájíme až vychladlé.

 

Včerejší den zase patřil k mírným perlám.  Děti jsou v lese, já ryju ve fóliáku a pan domácí řeže na katru. Před domem štěká strašně pes na někoho, kdo na druhé straně rokle – cca 150m od domu stojí na cestě se psem a buďto fotí, nebo točí nebo telefonuje. Každý se věnujeme svému. Neuběhne ani dvacet minut a pes štěká znovu a přes tu samou rokli vidíme naproti policejní auto. Trvá to chvíli než dojede, než objede les, kde není vidět. Je to přesně rok, co stejné auto – jsou ostatně všechna asi stejná :-) přijíždí nahoru, dva policisté s kamennou tváří sedí uvnitř,stáhnou okénko a přejí si pana domácího. Pravím poslušně – protože já jsem vychovaná ve strachu k policii :-), že pro něj tedy dojdu, co potřebují? Oni, že pana domácího. Tož tedy jdu. Přijde pan domácí, policisté stále sedíc v autě mu oznámí, že si ho žádá kriminálka v nejmenovaném městě a aby jim nadiktoval svůj mobil. „Mobil nepoužívám a číslo na domácí telefon neznám „,  praví pan domácí. Takže nezbytný pan domácí zdá se býti celkem zbytným a telefon diktuji já. Oni vytáhnou okénka a Read the rest of this entry »

Rýma, horko, sucho, zakousnutá slepice, hodně vajec a hodně másla, přemýšlení o tom, jak máslo a vejce zpracovat na potom, učení venku u stolu, metry a metry dlouhé upletené provazy z pampelišek, jízda na kole přes čím dál vyšší skokánek a já urputně bojkotující touhu z okna se podívat, abych jim to nemusela zakázat a abych to raděj neviděla, Hugo skandující na žebříku, pan domácí skandující opravující mailer – nemá to nic společného s pc :-),  čerstvý hlávkový salát, roketa, vysoká řeřicha a plečkování, pletí, zalévání, záhy vstávat, pozdní usínání – to je přesně to, co se děje teď u nás doma. A aby bylo teplé jídlo, je nutné mu nějak předat energii a to mají za úkol kamna, ovšem když je venku tak hezky, nechce se topit a tak přichází na řadu také důležité plánování, jak to udělat, aby se stihlo vše a netopilo se moc dlouho. Věšinou se to hezky naplánuje- realita je také většinou úplně jiná :-) Read the rest of this entry »

Už dlouho jsem ho chtěla zkusit, pročítala různé diskuze, jaký recept na ten pravý a nakonec stejně tím,že je z celozrnné mouky, nemůže to být přesně ten pravý, jemný a tak nadýchaný jako z bílé mouky, ale to vůbec nevadí. Inspirovala jsem nakonec volně receptem z  apetitonline, ale jak uvedeno výše, mouka je celozrnná pšeničná přesátá, mouky je o 200 g více , protože jinak bylo těsto velmi řídké a do krému přidávám tvaroh.  S těste se velmi hezky pracuje a je pravda, že majolka ho opravdu nadýchá více, než je normální kynuté těsto. Takže pro milovníky celozrnných koláčů jeden příjemný recept- tedy trochu kalorická bomba, ale to občas musí být… Read the rest of this entry »


veg
Tedy na mě je teď pohled jak pro Bohy !! Včera jsme naskládali a navozili z louky prvních
borůvkový koláč
300 balíků, ale bohužel, zastínili jsme si anténku wi-fi a technici , kteří mají na našem pozemku wi-fi vysílač, a díky kterým jí máme, přijedou až zítra. Tak sedím až nahoře na seníku a chytám a chytám :-))), protože do provizorního obydlí to  nyní nedosáhne- vysílá to do balíků :-)), ale ten koláč a hlavně ptáčky z kopce sem prostě musím dát :-)))
Každý sbíral na koláč, tudíž je třeba dostát v zájmu dalších motivací slovu :-)). Borůvkový evergreen – kynutý klasický koláč s drobenkou. Množství dnešního koláče je na 4 plechy, takže lze dělit a dělit nebo případně násobit :-)))
suroviny: 1300g mouky celozrnné přesáté, 2 vejce, 300g cukru, 180g másla, 80g droždí, 6x vanilkový cukr, trochu rumu, 250g másla na drobenku hrnek curu a 500g celozrnné mouky na drobenku. 250ml mléka. No a samozřejmě borůvky. Zhruba 3/4litru na jeden plech. Read the rest of this entry »

veg
Obyčejný švestkový kynutý koláč. Jednoduchý, nenáročný, dobrý :-)
švestkový koláč
Suroviny: 1 kg mouky pšeničné celozrnné přesáté, 46 g droždí, 1/4+1/8 l mléka, 1 vejce, 1 hrnek cukru, 120g másla,citronová kůra. Kompotované odpeckované švestky- 2 sklenice, drobenka z 120g másla, 250g mouky celozrnné pšeničné přesáté a 250g cukru a trochu namletého máku smíchaného s cukrem. (Zbylo z těstovn – asi půl hlubokého talíře).
Nejprve kvásek – trochu mouky, mléka , cukru a droždí, rozmíchat a nechat vzejít kvásek. Pak přimíchat všechny zbývající suroviny a vše se uhněte do vláčného těsta. Těsto se nechá kynout asi hodinu. Pak se rozdělí na dva plechy, rozprostře se po plechu, vloží se na těsto švestky bez šťávy, posype se drobenkou – smíchaná mouka s cukrem a máslem a posype se mákem smíchaným s cukrem. Dá se péci zhruba na 180-200st. C. Krájí se vychladlé nebo mírně teplé.


Komentáře

1 HaF HaF | Web | 15. června 2010 v 23:22 | Reagovat

Švestky s mákem – kombinace, která nezklame!!! :-) Jen aby se letos urodilo, tady u nás na Hané zatím nic moc.

2 Alena Alena | Web | 15. června 2010 v 23:35 | Reagovat

Souhlasím, že tato kombinace nikdy nezklame. :-) A jdu raději spát, na to se nedá v takovou noční hodinu koukat. :-(

3 dadaz dadaz | 16. června 2010 v 7:37 | Reagovat

který blázni jsou skoro o pulnoci vzhůru – kromě mých dětí- ?:-)

„oldýs goldýs“ starej dobrej koláč, no, do svestek daleko :-(

4 Klára Klára | E-mail | Web | 16. června 2010 v 8:11 | Reagovat

:-D upřímně musím přiznat, že jsem to taky psala už dost pozdě a naštěstí !!!tady už zůstalo jen pár okousaných okrajů. Bláhově jsem si myslela, že  máme snídani !! :-(

5 Veska Veska | 17. června 2010 v 6:47 | Reagovat

I po ránu mě tohle dostane,jak mák moc nemusím tak tuhle kombinaci jsem ještě nedělala to přiznám a strašně mě láká :-P jen hned po ránu neslintat :D

6 DolceVita DolceVita | Web | 17. června 2010 v 8:57 | Reagovat

Švestky s mákem jsem si zamilovala, je to naprosto geniální kombinace :-) Koláč na pozadí zelené přírody působí velmi uklidňujícím dojmem, takovou snídani v trávě bych si nechala líbit :-)


veg
suroviny
Je tolik ředkviček, že se musí prostě spotřebovat stůj co stůj.
suroviny
Tak mě napadl starý babičky štrůdl – tedy lépe řečeno – těsto na něj!
Na to jsou suroviny vždy a dovnitř prostě přijde to, co zrovna je – tudíž ředkvičky – ale i spousta jiného !
suroviny
suroviny: na těsto: 250g přepuštěného másla (pokud není, lze použít prostě 250g másla), 420g mouky celozrnné pšeničné přesáté a 12 lžic vody. Na vnitřek: tvaroh – asi 500g, sůl vejce do tvarohu, rajčata – zhruba 3 ks, 4 stroužky česneku, ředkvičky – svazek – ky , česnek medvědí – listy -asi 10 listů, svazeček dobromysl, sušené oregano, sůl, olivový olej, 3 vejce na polití. Jedno vejce na potření.
suroviny
Nejprve se uhněte z mouky, tuku a vody těsto. Je velmi vláčné a příjemně se s ním pracuje. Pak se vymaže plech a polovina těsta se do něj vloží – tedy vyloží se těstem plech, včetně stran.
suroviny
Těsto potírám olivovým olejem.  Na těsto se natře tvaroh, který je umixován se solí a listy medvědího česneku a také s vejcem.
kolac
Na tvaroh přijde vrstva plátků ředkviček a plátečky česneku, na česnek pak plátky rajčat, nasekaná dobromysl, posypané sušeným oreganem a zaliji třemi rozkvedlanými vejci.
suroviny
Vše přikryji rozválenou druhou polovinou těsta – ekvilibristický kousek :-)
koláč
Nakonec se mašlovačkou a jedním celým vejcem koláč potře. Kdo se radoval, že je těsto bez vajec, po dojití až sem jich napočítal celkem pět :-), prostě když jsou, těžko se mi s nimi šetří :-)))) Koláč se dá péci a nechá vychladnout.
koláč

Komentáře

1 Jarka O. Jarka O. | 15. června 2010 v 15:27 | Reagovat

Báječný nápad, medvědí česnek miluju :-)


veg
Protože ještě zbylo listové těsto, udělala jsem dnes experimentální koláč – tak jako
koláč
většinou :-). Koláč byl výtečný, měl jen jedinou vadu – bylo ho dost málo ! Nakonec se všichni shodli na tom,že ho nemá cenu vůbec dělat. Že je to nesmysl. Že je sice výborný, ale je hned pryč !!!:-) , že akorát navnadí chutě !
koláč
suroviny: listové těsto buď kupované nebo vlastní, tvaroh cca 500g, cukr moučka do tvarohu dle chuti, 1 vanilkový cukr, 2 lžičky skořice,3 žloutky, sníh ze 3 bílků, pečící papír.
Listové těsto rozválíme,(nehcáme si
kousek na proužky na povrch koláče) vložíme na dno plechu vyloženého papírem . Na těsto potřeme tvaroh, který jsme umixovali se žloutky, cukrem, vanilkovým cukrem a skořicí – pokud je řidší, lze do něj přimíchat asi 5 lžiček maizeny. Na tvaroh poklademe v pruzích pevný sníh z bílků – bez cukru a mezi sníh položíme proužky těsta. Dáme péci asi při 190 st. C. Krájíme lehce
koláč
vychladlé, ale ještě teplý je vynikající :-). Ze zbytku těsta pak pár šátečků s tou samou náplní.