Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Kynuté moučníky’ Category

Tato sladká cihla je kvasovým chlebem tak trochu na punk. Přidávám váhy kvůli představě, kolik zpočátku používat jakých surovin, nicméně, tato moje oblíbená cihla patří mezi kvasové chleby rychlé, nestejné, neboť běžně na ní suroviny nevážím a obměny schopné, variabilní dle momentální chuti. Read the rest of this entry »

Vánočka patří mezi pečivo, které připravují i ti, kdo neslaví advent.  První zmínka o vánočce sahá až do 16. stol. a během její existence se pojmenovávala různě: „pletenice“, „calta“, „pletanka“ atd. Svým tvarem má připomínat zavinovačku s novorozencem a peče se jako symbol plodnosti – nového života, což se nevztahuje pouze na narození dítěte, ale také např. na kvalitní úrodu obilí.

Do těsta se běžně přidávají rozinky, mandle, kousky čokolády, kandované ovoce. Následně se těsto dělí na správný počet pramenů, které se splétají. Někdo splétá zároveň z 8 pramenů, někdo splétá po patrech 4-3-2, tedy z 9 pramenů. Někdo plete pouze cop o 3 pramenech.
Před pečením pekaři většinou potírají vánočku žloutkem, někdo máslem a zdobí nasekanými mandlemi na plátky, na kousky nebo na osminy. Plátky i kousky se vánočka posypává, osminky se zapichují.

Read the rest of this entry »

V únoru ve sklepě dýně jako když najdeš a není třeba vařit z Hokaida jen dýňovou polévku nebo péci dýňové hranolky, dýně je skvělá i do chleba a nejen do slaného, klasického, ale nyní má u nás velký úspěch i sladký kvasový chlebíček.

 

Suroviny, které zde uvádím, vystačí na jednu formu na biskupský chlebíček (délka formy 21 cm). Read the rest of this entry »

Nyní mi  zbývá poměrně dost pšeničného kvasu a tak si ho předělávám na sladký kvas a peču a peču… a také smažím jako zrovna dnes. Pokud nemáme doma pšeničný kvas, ale máme žitný, jednoduše vezmeme lžíci žitného kvasu, vložíme do zavírací sklenice, přidáme dvě lžíce hladké mouky a dvě až tři lžíce vody. Zamícháme a necháme při pokojové teplotě několik hodin. Tento proces několikrát zopakujeme, čímž se dostaneme k pšeničnému kvasu. Read the rest of this entry »

Připravuju se pečlivě na nové kurzy pečení sladkého z celozrnné mouky – pravda, někdy člověk snese několik bábovkových keramických forem a úplně nevychytá okraje, ale taky proto to trénuju všechno několikrát, aby to bylo natuty a navíc jsem do toho přidala hodně sladkých kvasových, aby to fakt stálo za to.  Dneska je to jeden z nich.

U nás vede prim mandlová třená bábovka, ale někdy je třeba změny a čas na změnu nastal právě včera večer, kdy jsem se rozhodla zadělat bábovku úplně jinou, totiž z kvásku. Jako kypidlo jsem použila pšeničný kvas, velmi řídký, překonvertovaný z kvasu žitného (stačí ze žitného kvasu odebrat lžičku a postupně živit hladkou moukou a vodou – vody se dává více než na kvas žitný, cca 125 %). Read the rest of this entry »

Máme za sebou poměrně náročných pár dní, respektive spíše rodiče a sestra se švagrem, protože my jsme se upíchli někam na kopec, hodně daleko a jsme spíš jen morální podporou. Moje maminka byla vždy hodně excentrická, živá, temperamentní. To je možná důvod, proč, ač měla řidičák, nikdy moc neřídila. Existuje jen několik epizod, kdy si maminka sedla za volant (153 cm, 45 kg). Read the rest of this entry »

Běžně k nám sv. Martin skutečně přijíždí na bílém koni, budu upřímná – k naší nevoli. Letos se ale zpozdil, v USA dělá psí kusy a i když jim to vůbec nepřeju, doufám, že tam ještě dlouho zůstane. Nám to velmi vyhovovalo i včera, byl totiž jižní vítr, což je ideální vítr na polský Mieroszow. Netušili jsme však, že v Polsku je 11.11. státní svátek, Den Nezávislosti a to znamená, že má spoustu lidí čas, především paraglidisti.

A kdo by tedy pekl, když může být se svými třemi muži v Polsku, mít báječný pocit, že na zemi je mnohem, ale mnohem menší zima než nahoře na obloze, dívá se neustále kolem sebe, protože plující barevné padáky na obloze člověku nic jiného nedovolí a přemýšlí, za jak dlouho bude zase jaro, začne termika a nebude se stát na jednom místě, ale budou se ti odletivší postupně sbírat různě po Čechách i Polsku. Read the rest of this entry »

Včera jsem se inspirovala u Julky Maškrtnice a nešlo to jinak, než dnes začít. Je po přezkoušení, mám prázdniny a tedy fůru času na pečení, vaření, dojení a po dnes skončeném mlezivu i mlékaření. A jestli budou na pořadu dne takovéhle věci, pak také asi nutně běhání, protože konzumovat tučné plundrové těsto bez přidaného pohybu by byl jednoznačně zabiják! Read the rest of this entry »

IMG_0033okJe před vánoci a tak se snažíme knížky odesílat každý den. A tak jsem hrdinsky vyrazila. Po dvou kilometrech jsem zjistila, že nemám jednu tašku na kolo. Tu velikou, drahou, červenou, pana domácího. Průser. Jak se mohla ztratit? Taky se mi začalo povážlivě kývat přední světlo – ztracená gumová podložka. Pak zhaslo úplně. Tma jako v pytli, všude bláto, jedna taška někde po loukách…. tak jsem to poslušně otočila nahoru do kopce, našla tašku a mezitím se rozednělo – problém s vybitým světlem vyřešen. Pak začala brzda brzdit kov o kov a pak mi v železářství, kde mám už pět neděl objednané podložky do boxů, na otázku, jestli už nepřišly, přišla odpověď – ne a ani nepřijdou! Tak jsem poslušně vycouvala z obchodu, vyzvedla si v knihovně skripta mlékařství a vydala se vstříc plná nadšení novému mlýnku a plundrovému těstu, odpočívajícímu přes noc za oknem. A taky Paštice, kterou pan domácí načapal, jak sežrala celou bednu pracen. Tak jaké máte granule pro svého Bernardýna vy? Pevně doufám, že taky volíte ty s ořechy a bez palmového oleje, přeci jen, zásady jsou zásady.

No a už tedy věnec z plundrového těsta. Je to trochu složitější kynuté těsto, ale je moc dobré. Je celou noc chlazené v chladu a připravuje se podobně, jako těsto lístkové. Z celozrnné mouky nikdy nelístkuje tak znatelně, jako z bílé, ale je velmi křehké, jemné, nadýchané. Rozhodně doporučuji.  Read the rest of this entry »

Začalo nám jaro. Letos má tato informace zcela nový nádech právě pro tuto stránku, neboť nechtíce ztratit svou tvrdě nabytou svobodu a nechtíce se zapříst příliš do vlaku zvaného „honba za větrem“, přirozeně zpomalujeme. To jde většinou ruku v ruce paradoxně s větší fyzickou aktivitou. Prodat vejce je velmi jednoduché a také – také velmi rychlé. Zpomalení znamená vzít 3 vejce, 330 g celozrnné mouky (tu nejprve namlít a přesát) a udělat těstoviny. A pak červené těstoviny a také zelené a těstoviny do polévky a do plátěné tašky a do další tašky a zbavit se postupně nadbytku 150 vajec pomalou formou.  Naplánovat si záhony, jezdit do lesa, likvidovat kopřivy, dojet na jasan na násady, udělat násady ( já řeším barvu těstovin, násady jdou mimo mě :) a tak to tak přirozeně plyne. A jak to souvisí se stránkou? Velmi. Interval mezi příspěvky bude takové oboustranné překvapení. Pomalý život ženy v přirozeném běhu času se už od doby kamenné téměř nemění – zabezpečuje rodinu, aby neumřela hlady. Rozuměj – dělá těstoviny do zásoby a občas přežvýká kůži, aby bylo co na sebe. Takový život přinese buď hodně nových receptů nebo málo energie na jejich publikování. Nechme se překvapit, jak to dopadne.  Co se však dozajista změní, bude interval odpovědí na komentáře. Bude se rozhodně zvětšovat. Není to z neúcty, nechuti, ale zcela přirozeně to tak vyplynulo. Proto, kdo máte co napsat, pište těm, kdo se ptají. Díky za pochopení. Read the rest of this entry »