Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Připravuju se pečlivě na nové kurzy pečení sladkého z celozrnné mouky – pravda, někdy člověk snese několik bábovkových keramických forem a úplně nevychytá okraje, ale taky proto to trénuju všechno několikrát, aby to bylo natuty a navíc jsem do toho přidala hodně sladkých kvasových, aby to fakt stálo za to.  Dneska je to jeden z nich.

U nás vede prim mandlová třená bábovka, ale někdy je třeba změny a čas na změnu nastal právě včera večer, kdy jsem se rozhodla zadělat bábovku úplně jinou, totiž z kvásku. Jako kypidlo jsem použila pšeničný kvas, velmi řídký, překonvertovaný z kvasu žitného (stačí ze žitného kvasu odebrat lžičku a postupně živit hladkou moukou a vodou – vody se dává více než na kvas žitný, cca 125 %).

 

Na bábovku budeme potřebovat: 250 g pšeničného řídkého kvasu, 1 vejce, 100 g másla, 500 g celozrnné pšeničné mouky, 150 g cukru moučka, 200 g tučného tvarohu, 100 ml vody, 100 g kandovaného ovoce, citrónovou kůru, cukr s vanilkou a lžíci rumu.

Pokud se rozhodneme péci, je třeba  pšeničný kvas přiživit cca 6 h před začátkem přípravy bábovky. Poté vložíme do mísy všechny suroviny a řádně je hákem uhněteme. Vznikne těsto, které namočenou rukou můžeme v míse ještě vytáhnout a přeložit.

 

Poté přikryjeme mísu igelitovým sáčkem a vložíme do lednice na 12 h. Během prvních dvou hodin těsto několikrát přeložíme (vytáhneme těsto z každé strany a přeložíme vytaženou část do středu).

 

Ráno těsto vyndáme z chladu a vložíme do vymazané a strouhankou vysypané formy na bábovku, opět přikryjeme a necháme na kuchyňské lince dalších cca  6 h kynout.

Poté vložíme formu s těstem do trouby rozpálené na 10–180 °C a pečeme cca 1 h.

Po upečení bábovku opatrně vyklopíme a pocukrujeme.

Přidejte komentář