Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Posts Tagged ‘byliny’

Když jsem minulý týden dávala recept, resp. tip na mražený libeček na zimu, v komentáři na fb stránce mě nadchl postup Moniky Procházkové a díky za něj moc! Zkusila jsem a vytvořila nástřel gramáže, snad vám také bude vyhovovat. Vynikající byla tato sůl včera na nové brambory s tvarohem (y).
Velmi dobře si umím představit spoustu kombinací, přesně, jak píše Monika a velmi se těším na barevné květy, na červenou bazalku (díky mamince) a na jinak barevnou sůl. Je to parádní počin a vřele ho doporučuji!

Read the rest of this entry »

Podzim je dobou různých viróz a nachladnutí, kdy se hodí  mít doma zásobu vitamínu C. Samozřejmě lze nasušit šípky, nechat je drcené vyluhovat a výluh pak ohřát a pít jako čaj, mnohem větší dávku vitamínů však získáme z čerstvé suroviny. Samotné šípky z pravé šípkové růže je lépe nechat před sběrem přejít prvními mrazíky, proto nyní na podzim sbírám raději růži dužnoplodou, tzv. Karpatii.

Velké dužnaté plody růže obsahují hodně bílých semínek které lze ale po rozpůlení plodu lžičkou dobře vyškrábnout. Na džem nebo na šípkové bonbony (vyrábím stejně jako jablečno-dýňové) plody zbavuji semínek pečlivě, na protlak jako surovinu pro následné pití nebo jen konzumaci lžičkou už tak pečlivá nejsem. Následující protlak lze samozřejmě vyrobit i z klasických šípků, jen je to opravdu o dost náročnější. Read the rest of this entry »

Už se sází, není chuť být u noťasu a tak jen dvě rychlovky s bršlicí.

První tip je na bršlicovou polévku, na kterou je třeba samozřejmě bršlice, sušené houby, cibule, pórek, pepř, sůl, bobkový list, sojová omáčka, medvědí česnek a vejce. IMG_1768Návod jednoduchý, osmahneme cibulku, přidáme bršlici, nakrájený pórek, medvědí česnek, houby, koření a vše uvaříme. Dochutíme sojovou omáčkou shoyu a zavaříme rozkvedlané vejce. Read the rest of this entry »

Čtyři děti jsou hodně radosti, ale také delší virózy. Když to jedno přinese, většinou to nechytnou všichni najednou. Je na to asi nějaké schéma nebo co. Vždy to jde tak hezky po sobě. Člověku skoro nic není, ale venku se sotva vleče a stále čeká, kdy se to samo vyseje, což ho oklikou vede opět zpátky k bršlici. Proč vysévat špenát, když je všude bršlice (krimě toho koberce, na kterém leží talíř, to prosím není bršlice!). IMG_1679ok

A tak podávám hotový talíř panu domácímu, dívá se na to zelené, pak na mě a ptá se jemně – co že to je, to zelený? Bršlice! Odpovídám o poznání tvrději, aby bylo jasné, že svou chycenou slinu bylinnou a rostlinodivokou myslím vážně. Do toho se vrací dcera ze školy, dívá se na ten talíř a praví:„tobě se nechce nic dělat co? A tak sis vymyslela, že budeme jíst divoce! Že jako nebudeš sázet, sít a budeme jíst medvědí česnek, bršlici a fialky!“ a to ještě vůbec netuší, co všechno přijde! Read the rest of this entry »

Znáte Kafe a cigára? Když toho je fakt hodně a vy přemýšlíte, jak něco omezit, poctivě si sedáte a v hlavě rozdělujete seznam na to důležité, nedůležité a to, co se prostě obětuje a pak vyjdete ven, do téměř letního dne, nadšení, jak to máte hezky srovnané. A  pak vás napadne, že by to nemuselo být špatný, pověnovat se trochu více seriálu o jedlých bylinách. Resp. vůbec o tom, co roste, aniž bychom se o to my starali, co prostě sebereme a uvaříme, upravíme, přichystáme, bez dřívějšího použití rýče, motyky, motyčky, kompostu, záhonů, jen s košíkem.

Že sice pár příspěvků už tu je, ale takový nějaký ucelený program na tento rok – to by za to stálo. A logicky, když už je to v hlavě srovnané, co je důležité, co nedůležité, může si člověk klidně dovolit něco málo k tomu přidat. Jedlé byliny na tento rok! Dnešním dnem počínaje, však už to taky venku celkem bují a je nejvyšší čas.

V tomto článku zatím jen takový menší rozchodník, abyste věděli, kam se podívat, než napíšete do komentáře svoje oblíbené recepty z divokých bylin. A že pište, případně i posílejte fotky.  Celý seriál není primárně určen k publikaci informací ohledně jednotlivých bylin a rostlin, ale jako tip na konkrétní recepty, co se z jedlých rostlin dá udělat, do čeho se dají použít.  Nově je publikována stránka Plané rostliny v kuchyni, kde jsou jednotlivé rostliny a k nim přiřazené recepty zobrazeny podle abecedy.

V nejbližší budoucnosti to jsou právě tyto rostliny, které najdeme, když vyrazíme ven

Read the rest of this entry »

Lichořeřišnice je nejen krásná letnička, pikantní zelenina, ale také hodně zajímavá bylina. A právě jako bylina nás bude hodně zajímat. Drogou lichořeřišnice jsou semena, květy, listy a také šťáva.  Šťáva z lichořeřišnice větší – šťávu lisujeme a užíváme vnitřně – na záněty horních cest dýchacích, při chronických zánětech plic, záněty močových cest.  Já osobně lisuji tím způsobem, že rostlinu rozmixuju ponorným mixérem a pak vylisuji čím to lze. Po celou dobu vegetace lze sbírat nať, listy a květy, po dozrání pak semena.

Lichořeřišnice obsahuje silice, isothyokyanát benzylnatý, draslík, bílkoviny, olej a látky, které se vylučují především močí a plícemi. Z toho také plyne, že její hlavní účinek je v oblasti ledvin – tady je široké spektrum působnosti. Droga působí na stafylokoky, streptokoky, escheria coli, salmonely a podobný účinek v menší míře se projevuje i u dýchacích cest. Je to jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik. Read the rest of this entry »

Třezalka tečkovaná – Hypericum perforatum, která se nazývá také bylinou sv. Jána, neboť nejlepší dobou sběru je svatojánská noc, tedy konec června. Ovšem to já osobně nikdy nestihnu. Většinou proto, že tady u nás na sv.Jana třezalka nekvete, rozkvétá později, a když už nějaký rok náhodou vykvete, počítám s tím, že tomu tak nebude :).

Podle herbáře pánů Janči a Zentricha se k této magické bylině váže následující historie:

Červenému barvivu, obsaženému v květech, se říká krev svatého Jana, neboť dle legendy zuřivá a prostopášná
Hérodiané, když jí přinesli na míse hlavu sv. Jana Křtitele, v záchvatu zuřivosti propíchala jazyk světcův za to, že neutajil její špatné skutky. Z krve, která skanula na zem, vyrostla bylina, připomínající tento ukrutný čin, mající listy podobné propíchanému jazyku.

A dalším problémem je, že je kolem nás třezalky jak naseto, ovšem třezalky skvrnité, která sice tu veledůležitou látku – hypericin – obsahuje také, ale v minimálním množství a tak stále během července hledám a hledám a většinou to je dílo náhody, že najdu. Například včera na třešních. Read the rest of this entry »

Je tu červenec a dlouho jsem dělala, že měsíček nevidím, ale už s tím bylo nutné něco začít dělat – lépeřečeno- začít sbírat. Jste často ve stresu? Ve stresu, který může časem být jednou z příčin vzniku rakoviny? Máte rakovinu v rodinné anamnéze? Máte problémy se žlučníkem, žaludkem, játry…… a s mnoha dalšími neduhy, být v sedmnáctém století a mít strach z moru –  je měsíček ta pravá bylina pro vás.  Samozřejmě je také velmi známou bylinou, ze které se používají dětšké masti a kosmetika. Prostě další perla.

Měsíček je letnička a sbírá se většinou jako pěstovaná bylina. Občas zplaňuje a téměř pravidelně se vyskytuje tam, kde se pěstoval vloni. Drogou měsíčku je květ- okvětní jazýčky, ale také případně celý květ s kalichem a oboje sbíráme od poloviny června do konce srpna, někdy ještě i v září a sbíráme nejraději dopoledne. Někdy se však vyskytne mezi květy i žlutý měsíček zahradní a ten je na dvě věci – na krásu a na okrasu. Nikoli na použití tam, kde je třeba měsíčku. S tím tedy šup ven, než odkvete a my budeme chtít sbírat semínka. Read the rest of this entry »

Kdo má doma malé děti, ale i starší žíly či úrazový nebo srdeční  problém, zásadně ocení arniku.  Arnika Montana, známá pod českým názvem Prha Arnika  je velmi hezká bylina, která má ráda kyselou půdu a proto se více vyskytuje na horských loukách – je to však chráněná rostlina, ohrožená a proto není příliš radno sbírat právě volně rostoucí arniku. Pokud však člověk věnuje arnice jen minimální péči, bez problémů mu roste doma na zahrádce.  Z rostliny se sbírá většinou květ. Od sběru oddenku se upustilo právě pro ohroženost rostliny, zvláště, když obsahové látky jsou jak v květu tak i v oddenku stejné. Read the rest of this entry »