Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Kdo má doma malé děti, ale i starší žíly či úrazový nebo srdeční  problém, zásadně ocení arniku.  Arnika Montana, známá pod českým názvem Prha Arnika  je velmi hezká bylina, která má ráda kyselou půdu a proto se více vyskytuje na horských loukách – je to však chráněná rostlina, ohrožená a proto není příliš radno sbírat právě volně rostoucí arniku. Pokud však člověk věnuje arnice jen minimální péči, bez problémů mu roste doma na zahrádce.  Z rostliny se sbírá většinou květ. Od sběru oddenku se upustilo právě pro ohroženost rostliny, zvláště, když obsahové látky jsou jak v květu tak i v oddenku stejné.

Informace o arnice, které vám tady teď předložím, a které jsou pro mě dost zásadní, protože právě arnika je vedle kostivalu nejzásadnější sbíranou a zpracovávanou bylinou u nás doma, jsem přejala z Herbáře léčivých rostlin od pánů Janči a Zentricha. Herbář je natolik dobře zpracovaný, že vůbec nemám potřebu se poohlížet jinde a navíc mastička podle této knihy, kterou si dělám už několik let je vynikající.

Tak tedy tato bylina má dvě základní oblasti působení: patří mezi nejlepší hojivé prostředky a také má své široké použití v kardiologii. Působí například na prokrvení věnčitých cév. Zevně působí droga na prakticky všechny rány, vředy, ovšem také např. na zánět křečových žil.

To co se používá hlavně z arniky je arniková tinktura. Zevně většinou na obklady, kdy rozmícháme jednu čajovou lžičku ve 100 až 130 ml destilované nebo převařené vody, namočíme lněný nebo bavlněný hadřík a volně přikládáme, bez převazování. Obklad měníme každých 20  minut asi po dobu 2 hodin, 2-3x denně. Obklady se dají použít i na otékající nohy.

Tinkturu si vyrábím tak, že je třeba mít arnikové květy  a alkohol. Alkohol by měl mít hodně procent. Já používám 65-70% slivovici. Lze použít i lékařský líh nebo v nejhorším případě koupenou žitnou či režnou. Poměr by měl být zhruba 1:5. Natrhané květy arniky vložíme do sklenice a zalijeme alkoholem. Každý den protřepáváme  a takto necháme několik týdnů, ale už po zhruba dvou až třech týdnech nabyde tinktura neuvěřitelně sytě zelené barvy. Pak tedy tinkturu přecedíme a slijeme do sklenice. Ovšem v samotných květech zbyde ještě poměrně dost tinktury, kterou lze s úspěchem ještě použít na jedno ošetření.

Ovšem pozor – koncentrovaná arniková tinktura je toxická a působí až leptavě. Při vnitřním používání může způsobit tachykardii až otravu, proto se zcela upouští od vnitřního užívání a zevní použití je omezeno neotevřenou ránou. Arnika se nesmí dostat do otevřené rány. Já osobně používám arnikovou tinkturu v kombinaci s tinkturou kostivalovou právě na všechna poranění a úrazy, tedy na potírání místa – ovšem opět na všechny rány, při otevřených ranách pouze kolem, nikdy ne do rány.

Vedle tinktury je velmi dobrým prostředkem také mastička. Pánové Janča a Zentrich mají ve své knize přesný recept na arnikovou mast, kterou by měla umíchat každá lékárna, ovšem neděje se tak, protože když jsme si chtěli nechat mastičku umíchat poprvé, pověřili jsme maminku pana domácího, aby objela lékárny po republice tam, kde se pohybuje a ani jedna neměla arnikovou tinkturu. Nakonec jediná lékárna ze všech,  kde jsme to zjišťovali, byla naše dole pod kopcem. Tam jsme si také nechávali mastičku míchat asi tři roky po sobě. Jenomže pak jsme sehnali sazeničky arniky montany, výborně se ujala, krásně roste a od té doby si mastičku děláme doma sami.

zmíněný recept :

 • Tinc. arnicae                             20,0
 • Heparoidi SPOFA ung.          50,0 M.funguentum
 • Dermauzuleni SPOFA ung.  30,0
 • Adipis lanae q.s.            ad     150

jedná se tedy o arnikovou tinkturu, mast Heparoid, mast Dermazulen a plnidlo- vazelínu. Jako plnidlo lze koupit buď lékařskou vazelínu nebo mast leniens.  Dále je potřeba nějaký kelímek, který se dá koupit také v lékárně, zhruba za 4 kč.  Mastičku si dělám v dvojím provedení, jak se Heparoidem a Dermazulenem, tak pouze čistou vazelínu nebo lenienskou spolu s tinkturou.  Kupovaná mastička ve vysokém kelímku, kam se vejde cca 200g astičky vyšel v lékárně po umíchání na cca 150 kč.Domácí se pak odvíjí podle toho, jak drahý je zakoupený alkohol. My máe kamaráda, který nám přiváží slivovici, která není povedená na pití, takže ideální produkt na arnikovou mastičku.

Mastičku velmi laickým způsobem vyrobíme tak, že smícháme postupně vazelínu s Heparoidem a Dermazulenem a nakonec vmícháváme arnikovou tinkturu. Je třeba velmi dobrého rozmíchání. Používám schválně plastovou misku a dřevěnou vařečku, kterou mám jen na mastičky. Nechci používat kov. a na dalším obrázku pak mastička jen z vazelíny a tinkturya srovnání obou mastiček

Matička vydrží v chladu velmi dlouho.

Používám jí hlavně u dětí na modřiny, podlitiny, uhozeniny. Jinak ještě na bolesti zad a namožené svaly.

Arniku lze zakoupit například v Krakonošově zahradnictví v Jilemnici -posílají poštou a potřebuje kyselou půdu, my jí tedy dáváme každý rok dávku hrabanky. Velmi odnožuje- většinou mimo železný kruh, ve kterém roste.

26 komentářů to “Arnika-náš favorit mezi bylinami”

 • Michaela:

  Dobry den,ten poměr arniky a alkoholu je 1:5. Ale čeho kolik? Kolik arniky a kolik alkoholu? Ja abych to nezvojtila,tak se radši optám :-)

  • Michal:

   Také bych rád dovysvětlení. Logika mi říká že 5 objemových dílů alkoholu a 1 objemový díl arniky. Aby byla pod hladinou. Ale může také jít o hmotnostní poměr, což je jistě přesnější…..Tak jak to tedy je?

 • vakul:

  Dobrý den, nerada bych vypadala jako rejpal, ale mě z té Vaší fotky přijde ta arnika taková trochu divná. Možná, že má u Vás až moc dobré podmínky, tak je taková napapaná, ale já znám arniku teda úplně jinou. Měla by mít ty žluté jazykovité listy mnohem huběbější a delší a ty středové květy by měly být žluté (jasně) i když rostlina už takřka odkvétá. Navíc mi opravdu přijde na arniku podezřele přebujelá. Vůbec jí neznám jako takto zahoustlý trs. Jaký máte její zdroj, že jsem tak smělá? Lucka

  • Lucko, to je v pohodě, ona ta fotka je malinko zavádějící, já vám jí vyfotím, až bude, nyní je při zemi. Máme ji z Krakonošova zahradnictví, cca před šesti lety, nejsem si jistá, kdy přesně.

   • vakul:

    Tak jsem trochu zapátrala a jsem si skoro jistá, že se jedná o arniku americkou, která má v podstatě identické léčivé účinky, jen se údajně pěstuje o poznání lépe než naše zmíněná A. montana (prha (arnika) chlumní). Odpovídají tomu i fotky: http://www.zahradnictvikrulichovi.cz/prodej/Arnica-chamissonis—arnika–prha. Já totiž arniku znám z Jestřebských slatin, kde mj. lehce podporujeme občasným dosazením z pův. genofondu její výskyt a fakt mi to vzhledově neladilo. Hlavní jen, že obě jsou víceméně stejně léčivé. Mě totiž zaujal komantář té paní, co psala, že vylila tinkturu, jelikož nebyla tak krásně zelená a říkala jsem si, že třeba paní má tu naši a že škoda tinktury i práce….

    • Lucko, díky moc, jasně, podle fotky vypadá jako americká. My ji kupovali jako arniku montanu a vůbec nás nenapadlo, že by mohla být jiná :). Pošlu pak stejně pro srovnání fotky. Ale je zajímavé, co píšete, ta vaše, co dosazujete volně do luk, její tinktura je jiná než zelená? Díky moc za info.

     • Vaklu:

      Já z ní tinkturu ještě nikdy nedělala, ale tady mě zaujala diskuze, pak ta fotka a ve finále informace paní Anny o barvě(viz výše)a napadlo mě, že když ty kytky jsou vzhledově (pro mě) dosti odlišné, tak že třeba budou mít i jinou barvu tinktury. A patráním jsem našla tento druhý druh, ke všemu se stejnými účinky, což mě nadchlo. Ta, co vysazujeme, je v chráněném území, takže tinkturu z ní neudělám, ale právě chci někde jinde sehnat pravou montanu a zkusit to. Já arnice moc věřím, protože jí léta užívám jako homeopaticum s velkým úspěchem u sebe i u dětí. Tak jsem chtěla poznání rozšířit o vlastní tinkturu. Lucka

      • Lenka:

       Já jsem z ní tinkturu dělala a je hnědá.Naložené je to v 42 proc. lihu. Docela jsem znejistěla když jsem viděla tu krásně zelenou tinkturu. Je pravda že moje rostlinky nejsou tak mohutné, rozhodně nedělají trsy. Rozlézají se „oddenky“ do plochy – ne agresivně. Rostliny byly zakoupeny v Krakonošově zahradnictví minulý rok.

     • Vakul:

      Já z ní tinkturu ještě nikdy nedělala, ale tady mě zaujala diskuze, pak ta fotka a ve finále informace paní Anny o barvě(viz níže)a napadlo mě, že když ty kytky jsou vzhledově (pro mě) dosti odlišné, tak že třeba budou mít i jinou barvu tinktury. A patráním jsem našla tento druhý druh, ke všemu se stejnými účinky, což mě nadchlo. Ta, co vysazujeme, je v chráněném území, takže tinkturu z ní neudělám, ale právě chci někde jinde sehnat pravou montanu a zkusit to. Já arnice moc věřím, protože jí léta užívám jako homeopaticum s velkým úspěchem u sebe i u dětí. Tak jsem chtěla poznání rozšířit o vlastní tinkturu. Lucka

 • Anna:

  Dobré ráno, na mé jméno jste vloni zodpověděla dotaz jiné čtenářky:-). Letos počkám, až ona rostlina vykvete a pak pošlu foto. Dostala jsem ji od kolegyně – ač mladé, tak založením „báby kořenářky“. Ale nikdo není neomylný.
  Ještě zkusím Krakonošovo zahradnictví. Pokud byste snad Vaši arniku musela poněkud usměrnit, tak bych poprosila o malý kousíček.
  Děkuji a přeji samé „bylinkové“ radosti.
  Anna

 • Anna:

  Dobrý večer,naložila jsem arnikové květy do vodky, ale výsledkem není zelená tinktura jako na obrázku. Tekutina je spíše tmavě hnědá. Nevím, jestli je možné ji používat, nebo raději zlikvidovat.
  Hledala jsem na netu informace o této rostlině, ale až na vašich stránkách jsem našla hezky „polopaticky“ vysvětleno, jak s arnikou zacházet. Děkuji.
  Anna

  Tento dotaz jsem na tyto stránky vložila v loňském roce. Raději jsem pak tinkturu zlikvidovala. Letos se pokusím o novou, jen nevím, zda ji opět zlikvidovat, pokud nebude mít tu správnou barvu.

  • Milá Anno, netuším, na co jsem vám to vloni odpovídala :), nicméně nyní uvažuji o té barvě. Nemáte někde fotku své arniky? Bylo by možné, že by to nebyla arnika? Já osobně mám vždy sytě zelenou, nikdy ani nahnědlou. Zkuste poslat fotku, budeme chytřejší. díky

 • Anna:

  Dobrý večer,naložila jsem arnikové květy do vodky, ale výsledkem není zelená tinktura jako na obrázku. Tekutina je spíše tmavě hnědá. Nevím, jestli je možné ji používat, nebo raději zlikvidovat.
  Hledala jsem na netu informace o této rostlině, ale až na vašich stránkách jsem našla hezky „polopaticky“ vysvětleno, jak s arnikou zacházet. Děkuji.
  Anna

  • Milá Anno, právě mám arnikovou mastičku doma čerstvou, ale abych se přiznala, na spáleniny jsem ji nikdy nepoužila z obavy, že by neměla arnika přijít do rány a spálenina mi, nevím proč, ránu vždy připomínala :D. Bohužel vám s tímto z vlastní zkušenosti neporadím.

   • Pani Jana Konecna, mam velmi dobrou zkusenost s lecenim spalenin HLADKOU MOUKOU.V jakem koliv rozsahu a druhu popalenin ma stoprocentni ucinost, za 15 minut je po bolesti, utrvori se jenom maly, nevodnaty puchyrek a dokonale se zhoji s minimalni bolesti a s minimalni jizvou. Dale pouzivam kasicku z mouky na vsechny kloubni bolesti i na bolest bricha pri nadymani, to je dobre mit kasicku teplou.

 • Jana Konečná:

  Používala jsem arnikovou mast na popáleniny s fantastickým účinkem. Zakoupila jsem ji před lety v lékárně (Arnika od Dr. Theisse). Došla mi a další v lékárně nemohu sehnat.
  Máte zkušenost s aplikací Vaší masti nebo tinktury na popáleniny???
  Děkuji za odpověď
  Jana Konečná

 • Katka:

  Dobrý den,můžu poprosit o přesný recept na tuto mastičku.moc děkuji

 • dolomiti:

  Tohodle máme plný louky ;-) :-D

 • slunecnicebp:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli nemáte nějaký recept na mast pro koně, na uvolnění svalstva po dostihu.Existují přípravky, které se dají koupit v chovatelských potřebách,ale myslím si, že je to jen reklamní tah.Vím že se dá míchat i doma, nejlépe hlína jílovice, kafr, octan,…ale netuším přesný recept.Myslím že ale arnika by měla mít stejný vliv a význam jako kafr.Máte nějaké zkušenosti?

 • fraji:

  Tak to je nádhera, konečně jsem uviděla,jak arnika vypadá,a to ji používám již léta. Je krásná a mastička taky.

 • Jana:

  Krakonošovo zahradnictví mi nechce přijmout objednávku ani na čtvrtý pokus:-(((((
  Takovou krásnou kytičku přece nemůžu minout bez povšimnutí, zvláště když doma ještě nějaká slivovice zbyla a mastička má super účinky………………………..díky za istruktáž, teď jen sehnat to hlavní….

  • No, my to tam objednávali po neúspěšném e-shopování mailem a vše došlo perfektně zabalené – bylo to předloni a toto udělala arnika za dva roky. Prostě nádhera. :-)takže mail, nebo zkusit luckydinu a její vypleté kelímky :-))

  • aneth:

   Ahoj, já ji tam objednávala taktéž 10.6. a dnes dorazila. Musela jsem ale použít jiný vyhledavač (mám Mac tak Safary) než Firefox, asi ty jejich stránky mají nějaké SW problémy ;-)))

 • luckydina:

  Mně arnika ještě nekvete a odnožuje fakt hodně, na jednom místě ji stíní ořech a každý rok se sune víc na sluníčko, při pletí ji lituji vidíš holka, jsi chráněná a nikdo tě nechce, tak ji sázím do kelímků.

 • Veska:

  Teda tobě nádherně kvete …

Přidejte komentář