Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Vegerecepty’ Category

Tato sladká cihla je kvasovým chlebem tak trochu na punk. Přidávám váhy kvůli představě, kolik zpočátku používat jakých surovin, nicméně, tato moje oblíbená cihla patří mezi kvasové chleby rychlé, nestejné, neboť běžně na ní suroviny nevážím a obměny schopné, variabilní dle momentální chuti. Read the rest of this entry »

Ve stejný den jako loni, tedy včera, nám napadl sníh. Je tu naprosto neoddiskutovatelně zima. Pozitivní je, že nám fungují kamna, peče trouba, máme jablka a kvas, takže zima + teplý chleba + jablečné řezy, to je kombinace, která jde vždy dohromady. Určitě se u vás tyto řezy pečou s různou obměnou poměru surovin a já budu moc ráda za vaše poměry, co ve vašem receptu chybí, co přebývá, čím řezy vylepšujete ve vaší rodinné verzi.

Potřeba je:

250 g hery nebo jiného rostlinného tuku (lze samozřejmě použít máslo), 450 g celozrnné (nebo hladké mouky), 150 g moučkového cukru, velká lžíce vanilkového cukru, citrónová kůra, 4 větší vejce nebo 6 malých, 1 prášek do pečiva, 6 velkých jablek, vanilkový cukr na posypání jablek a skořice.

Utřeme (v robotu lopatkou, ručně vařečkou s dírou uprostřed nebo ručním šlehačem s háky) tuk, cukr, vanilkový cukr, žloutky a citrónovou kůru do pěny. Přidáme mouku a těsto rozdělíme 2:1. Větší část uložíme přikrytou do lednice nebo do chladu, menší část do mrazáku (cca na 2 h).

Poté si připravíme jablka – oloupeme a nastrouháme a ušleháme z bílků sníh.

Po vyndání z chladu těsto mokrou rukou rozprostřeme na plech, pokryjeme nastrouhanými jablky, procukrujeme vanilkovým cukrem a posypeme skořicí. Na jablka nandáme lžící tuhý sníh a roztáhneme po celém plechu a nakonec posympeme nastrouhaným těstem z mrazáku. Pečeme cca 40 min při 150 °C.

Vánočka patří mezi pečivo, které připravují i ti, kdo neslaví advent.  První zmínka o vánočce sahá až do 16. stol. a během její existence se pojmenovávala různě: „pletenice“, „calta“, „pletanka“ atd. Svým tvarem má připomínat zavinovačku s novorozencem a peče se jako symbol plodnosti – nového života, což se nevztahuje pouze na narození dítěte, ale také např. na kvalitní úrodu obilí.

Do těsta se běžně přidávají rozinky, mandle, kousky čokolády, kandované ovoce. Následně se těsto dělí na správný počet pramenů, které se splétají. Někdo splétá zároveň z 8 pramenů, někdo splétá po patrech 4-3-2, tedy z 9 pramenů. Někdo plete pouze cop o 3 pramenech.
Před pečením pekaři většinou potírají vánočku žloutkem, někdo máslem a zdobí nasekanými mandlemi na plátky, na kousky nebo na osminy. Plátky i kousky se vánočka posypává, osminky se zapichují.

Read the rest of this entry »

Celé tři neděle, kdy jsem se měla rehabilitovat a odpočívat a užívat si prázdné hlavy v lázních jsem myslela na to obrovské množství jablek a ořechů, které se letos urodilo a hned po návratu jsem povolila uzdu nahromaděné energii a pustila se do jednoduché buchty, při jejíž výrobě se spojí právě ořechy a jablka, ale také linecký základ.

Na spodní těsto je třeba: 300 g celozrnné pšeničné mouky, 100 g cukru moučka (lze přidat trochu méně, kdo raději méně sladké), 100 g tuku (máslo, rostlinný tuk), 1/2 prášku do pečiva, 5 lžic vody a citronová kůra. Nepřidáváme žádné vejce a někdy je třeba trochu více vody, záleží na savosti mouky. Read the rest of this entry »

Dnes více receptů v jednom. Také máte na zemi spoustu letňáků a na zahradě obrovské množství rybízu? Pokud ano, ideální recept pro vás, pokud ne, ale zaujme vás možnost vyrobit si lehkou přesnídávku na cesty, lze samozřejmě použít jakékoliv ovoce a nejen to, ale to až v článku. Read the rest of this entry »

Pokud bychom rádi vytvořili dort a nemáme na něj příliš mnoho času a už jsme vyzkoušeli bleskovou roládu, můžeme vytvořit dort z tzv. černé buchty.

Jedná se o velmi specifický moučník, který si díky způsobu výroby zachovává vysokou vláčnost – část těsta se odlévá do hrníčku a polévá se jím již upečený zbytek těsta. Read the rest of this entry »

Recept na tuto roládu (bezlepkovou) – neroládu lza již na webu najít jako babiččinu bleskovou roládu a stejně tak v Domácím pekaři str. 272, kdo stejně jako já peče raději dle papíru než podle telefonu nebo počítače.


Read the rest of this entry »

Když jsem minulý týden dávala recept, resp. tip na mražený libeček na zimu, v komentáři na fb stránce mě nadchl postup Moniky Procházkové a díky za něj moc! Zkusila jsem a vytvořila nástřel gramáže, snad vám také bude vyhovovat. Vynikající byla tato sůl včera na nové brambory s tvarohem (y).
Velmi dobře si umím představit spoustu kombinací, přesně, jak píše Monika a velmi se těším na barevné květy, na červenou bazalku (díky mamince) a na jinak barevnou sůl. Je to parádní počin a vřele ho doporučuji!

Read the rest of this entry »

Někdo miluje každý den jinou snídani, dle chuti a někdo (já) je konzervativní, a když už jsem si našla tu svou, neměním ji, dnes už více než rok a půl a zatím se k tomu ani nechystám, jen tedy v lázních ráda přeruším navyklou sérii 🙂.
Kdo má navíc rád snídani takovou, že po ní sáhne do lednice, kde má hotovo na několik dní, tak tady je jedna vyzkoušená, která dodá dost energie na několik hodin. 🏃🏃🏃

Read the rest of this entry »

Každý má asi nějaký oblíbený systém, metodu, jak uchovat bylinky na zimu. Ráda suším, ale ráda také mrazím a mražené každý tvoří a uchovává asi trochu jinak. Nedávno jsem slyšela o metodě rozprostření bylinek na plech nebo tác, zmrazení a následně jen celý plát vložit do sáčku a ulamovat. Read the rest of this entry »