Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Posts Tagged ‘hádanka’

Nejprve ze všeho veliké poděkování všem z okolí, kdo reagovali na loňskou prosbu a věnovali nám odkopky rebarbory. Všechna se chytila parádně a už jedou krásné tlusté rebarbory jako blázen. Můžu za to letos nabídnout arniku nabo medvědí česnek. Obě se mi hezky rozrůstá. Read the rest of this entry »

Společné učeí s dětmi přináší často okamžiky neuvěřitelné, častěji pak dětské odpovědi jsou zcela racionální, jen my, pod tlakem mnoha let vzdělávání, bereme je jako úsměvné

Nedávno to byla angličtina a určování zvířat. Došlo na klokana…… jak zcela přirozeně odpoví dítě, když chcete vědět, jak se řekne klokan? :)

Nastává sobota, čas hádanky. Minulý plod brambory slavil úspěch. Souhlasím, že častěji by bylo mnohem příjemnější, kdyby se ze země vyndavaly kiwi, moruše nebo ořechy, ale i brambory jsou prima. Mimochodem, jak jste na tom s bramborama? My letos měli rekord. Předpředevčírem jsme je vyndali za pomoci našeho španělského oper, roztřídili a oslavili bramborama na loupačku a opečenýma čerstvýma brambůrkama ze sklepa, které rostly na posledních loňských bramborách, co ve sklepě zbyly. Spolu s kvasnicovým pivem báječná pochoutka. Brambory, pivo, máslo a sůl – není nic lepšího. A dnes chlupatý knedlíky s čerstvým zelím a houbama, neboť včera si vyjela naše delegace do lesa. Já běžmo, všechny děti koňmo. Ony seděly na hřbetě a pouze ukazovaly,, případně mi Jentl sdělovala, že jí spadl třmen, či má moc vzadu sedlo.d3dc5f9a04_95501446_v1 Já běhala jako blázen kolem cesty a sbírala babky, dávala je do otočené šusťákovky a dnes bude báječná večeře.

Ale zpět k hádance. V jedné z knížek Dicka Francise se píše jednoduchá pravda dnešních dní. I kdyby vše ze světa zmizelo, člověku stačí, aby dvě věci zůstaly. Zapomeňte na takové přízemnosti jako vzduch, voda, jídlo…. nikoli. Tato hádanka je mnohem sofistikovanější a týká se už života samotného, nikoli přežívání. Dnes panu domácímu praskla sluchátka, jeho neodmyslitelný atribut a hned mě napadlo, že se se svou hádankou – totiž touto životní pravdou podělím a zjistím, jaké že jsou to dvě nejdůležitější věci pro vás. Read the rest of this entry »

Dnešní den byl plný zajímavých výroků. Začalo to u snídaně, když nám Hugo sdělil, že by rád viděl svůj mozek. Pan domácí na to bleskově odpověděl “ Bezva, podejte sekeru!“ a Kvído stejně promtně přidal „A lupu!“. :)

A pak jsme u večeře měli výchovu k občanství a zcela spontánně probrali výživové směry. Co je to vegetariánství, veganství, co jsou vitariáni, frutariáni, jaký je rozdíl mezi brehtariánstvím a anorexií a vše to začalo zcela nevinně. Naprosto demagogickým článkem v jakýchci novinách na internetu, který nám přečetl pan domácí, o deseti nejnebezpečnějších potravinách. Nebudu na něj dávat ani odkaz, protože na takovou věc neradno lákat. Bylo tam mnoho zeleniny – např. brambory a to proto, že jsou nebezpečné v bramborovém salátu kvůli salmonele. Nelžu! :-) Read the rest of this entry »

Venku očekáváme zítřejší mráz a -15 v týdnu a pevně doufáme, že už to za týden rychle skončí a nastane sázení a sázení a sázení. A zatím, než to přijde, jedna malá hádanka. Čím jsou nabarvená naše velikonoční vajíčka? Je to čistě přírodní barvivo.

Tak mám konečně taky  hádanku . Copak to asi Klára dělá ? Read the rest of this entry »

Dneska se mi dostalo té cti, že pan domácí dodělal ten zcela nezbytný předmět do kuchyně, který jsem si předudělala sama a je to takový zase na nic. Sice to rok odsloužilo, ale letos už je to připraveno na “ kdo to zase bude uklízet!“ :). No a pan domácí se tedy pustil do díla a otázka logicky zní, co to je a k čemu to bude sloužit? Nápověda je, že to bude v kuchyni a je to pro nás zcela nezbytné. Read the rest of this entry »

Dnes přišla do schránky zásilka koření – taková menší, 15 kg – kmín, paprika a hlavně zelený pepř a tentokrát za krásného počasí a pošťačky vyndaly z auta nejen tu strašně obrovskou bednu, na kterou jsem tentokrát měla připravené boby uvázané za pasem, ale přidaly mi ještě pět kilo naší bezva americké tetičky – shodou okolností – koření. Bednu, kterou jsme nečekali.  Prostě kořenící den.  V České bedně se překvapení nekonalo, veliké pytle, báječná paprika – doma to po hodině vonělo velmi, po nasypání zeleného pepře do třílitrovky jsme museli větrat :-). Read the rest of this entry »

Dnes jsme s dětma prohlíželi a třídili semínka na jarní a vlastně už na zachvilkové setí – za chvilku dojde na celer a papriky a moc se nám líbila tato semínka.  Abych to trochu zkomplikovala a ztížila, je tedy fakt, že jsme si neobjednávali pouze zeleninu, ale to může být i zavádějící :-)

A tak prostá otázka – k jaké rostlině patří tato roztomilá semínka?

Je tu neděle a tak je čas na nějakou malou, pro většinu asi pravděpodobně zcela jasnou hádanku. Není to tak dlouho, co jsem viděla krátké video o tom, jak malé děti ve škole nedokáží rozeznat různé druhy zeleniny. Byly to sice děti, sice americké děti, sice je to dost daleko, aby nás to tížilo, ale nezadržitelně se to blíží asi i k nám a tak je čas se jen nesmát, nedivit případně nežasnout,  ale čas od času si pohrát s vlastním úsudkem. Postupně se zlepšovat ve „zbožíznalství“.  Pouze podle vzhledu, ty děti taky nemohly ochutnat :-).

Je asi evidentní o jakou surovinu se jedná, možná i ne, není však už tak jednoduché určit druh a tak se ptám, co to  je?