Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Zelenina nakládaná’ Category

Dnes trochu o přezrálých okurkách, které asi neuniknout na záhonu nikomu. Co pak s nimi? Jednoduché, rychlokvašky. )

Na dobré rychlokvašky je potřeba nádoba (zelák, třílitrová láhev), okurky (spíše větší), listy obsahující tanin (vinná réva, černý rybíz, višeň, křen) a sůl (na 1 l nálevu cca 1 polévková lžíce soli). Vždy ochucuji koprem a často přidávám ještě na kolečka nakrájenou mrkev.

Rychlokvašky omyjeme, do vymytého zeláku vložíme listy, na listy vložíme okurky propíchané na několika místech vidličkou, kopr, nakrájenou mrkev a zalijeme lákem ze svařené vody s přidanou solí.

Nakonec zalijeme víko zeláku vodou a necháme pár dní prokvasit.

Na tento recept je třeba tolik cibule, aby ideálně zaplnilo vybranou nádobu. Nejlépe keramickou nádobu.

Cibuli oloupeme, rozřízneme v půli a nakrájíme na půlkolečka.

Cibulí vyplníme celou nádobu. Přidáme do stran nádoby sušené feferonky, přidáme hrst sušeného šípku, hrst rozinek,

hrst směsi barevného pepře,  bobkový list a pár kuliček nového koření.

Vše jemně promícháme, abychom kolečka cibule co nejméně poškodili. Nyní nádobu zalijeme z jedné třetiny octem a zbytek dolijeme slunečnicovým olejem. Cibule musí být ponořená.

Přiklopíme a necháme zrát nejprve pár dní v pokojové teplotě. Posléze můžeme uložit v chladu.


veg
Druhá polovina prosince bývá ve znamení cukroví. Doma cukroví, na návštěvě cukroví,
nakládané papriky plněné balkánem
veřejně cukroví, tajně cukroví, ale co chudáci  my, kteří už jen při čtení receptu rekapitulujeme svůj skromný šatník. Nejde mi už ani tak o estetiku, jako spíše o praktickou stránku věci – vejdu se či nevejdu se? :-))) Libá vůně vanilky, skořice a perníkového koření namíchaná s vůní jehličí a punče však často předčí jakékoli pragmatické úvahy o tom, čím hlavně by živ měl být člověk. Ale vše se jednou přejí, pokud nezvítězí tvrdá střídmost a ta – většinou nevítězí a pak, jako když člověk najde syrečky, domácí chleba nebo například naložené papriky plněné balkánským sýrem a čerstvým zelím, které jsou jemně doplněné feferonkou, spolunaloženými vlašáky a naplněnými olivami. Ode dneška míjím krabice s cukrovím s ležérní ledabylostí a tvrdě bojuji s otevřením sklenice naplněné touto chuťovkou !!! Jsou dny, kdy souhlasím s provokativním životním krédem pana domácího …“ s ženou, aby se vydrželo na stáro, musí se utahat !!!“ a lehce unavená :-)) se nemůžu dočkat výsledků své práce :-)).
Plněné papriky – recept jsem zaslechla tak na půl ucha – plněné papriky balkánem a naložené v oleji, to je teprve chuťovka a už se mi v hlavě začaly spřádat plány, jak na to ! Balkán mám, papriky už ne, ale nevadí, zakoupila jsem a přidala si k tomu ještě to, co mi přišlo vhodné, jen škoda, že jsem letos nestihla sušená rajčata – ta by v tom byla taková třešnička na dortu !! Read the rest of this entry »

VGN
Další z velmi oblíbených dobrot. Pro ty, co jedí maso asi žádná extra přínos, snad jen to,
cuketa
že to je pochutina z čerstvé zeleniny,nijak tepelně zpracované, ale pro masové nejedlíky je to výborný způsob, jak sáhnout po něčem „malém“ na chleba nebo k chlebu, po něčem pikantním, jen tak na zub. Dělám tuto cuketu dost ráda a dělám jí na dva způsoby.
cuketa
První je ten, že se cuketa neloupe a nechává se ve dvou, případně třílitrové sklenici zrát a zároveň se během zraní už může jíst :-). Nezavařuje se tedy, jen stojí na skříni k okamžitému použití. Díky přítomnosti oleje a octa vydrží hodně dlouho.
Druhý způsob je pak tentýž, ovšem cuketu pro jistotu loupu – možná by slupka po zavaření nijak nevadila, ale bojím se trochu případného kvašení, možná neoprávněně a tak cuketu pro jistotu loupu, také se nechá den, dva zrát v hrnci, ale nakonec se dá do sklenic a při 70 stupních se 20 minut zavařuje. Vydrží bez problémů rozhodně minimálně do další úrody.

suroviny: 1 kg cukety(pouze dužniny), 20 dkg cibule, 100 ml octa, 50ml oleje, 1 lžíce soli, 1 lžíce cukru krystal, pepř celý – 20 kuliček, 3 bobkové listy
cuketa
cuketa
cuketka
Nejprve cuketu oloupeme (při variantě na přímou spotřebu neloupeme), nakrájíme asi na 7 cm dlouhé kusy a ty pak rozkrojíme a vyjadřincujeme – měkkou část nepoužijeme, případně dáme slepicím :-). Cuketu  pak rozkrájíme na tenké plátky, které dáme do mísy nebo velkého hrnce. Oloupeme cibuli, nakrájíme na plátky, přisypeme k cuketě a promícháme. Dále nasypeme sůl, cukr, pepř, bobkový list, ocet a olej a opět řádně promícháme. Pokud máme variantu na zavaření, přiklopíme a necháme do druhého dne- může za občasného míchání stát i dva dny – odležet a poté nandáme do sklenic, zavíčkujeme a ve vodní lázni zavaříme na 70 st. zhruba 20 minut.
cuketa
cuketa
Při druhé variantě pak nandáme celou promíchanou hmotu do dvou nebo třílitrové sklenice , pěstí upěchujeme a zavřeme víčkem. Již od druhého dne lze použít.
Takovéto cukety používám jako pochutinu na chleba s máslem – obě varianty
Zavařenou pak v zimě ještě na topinky a do různých směsí.

R

Komentáře

1 Veska Veska | 11. srpna 2010 v 12:08 | Reagovat

tohle jsem nikdy nedělala,takže si píšu recept a až dorostou cukety udělám,momentálně mám poslední dva kousky,ale spoustu malejch :-)
jo a podobně dělám okurky ty obr přerostlé

Protože je kadeřávku nadúroda, rozhodně se hodí jej zavařit. K zavařování v octu se příliš nehodí a proto je právě pro tuto zeleninu ideální zavařování pod tlakem. Dá se nahradit dvojitým zavařením ve vodní lázni – totiž zavařit jeden den a druhý den zavaření opakovat.
kadeřávek
Kadeřávek je třeba omýt, nakrájen na požadovanou velikost, u mě to jsou proužky asi 1cm široké, vložit do hrnce olej, na kterém se usmaží přiměřené množství cibule a trochu mrkve nakrájené na kolečka.Osolíme. Read the rest of this entry »