Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Záviny’ Category

Venku pořád sněží, dochází dřevo, dochází elán, dochází slušná nálada. Probíráme neustále vyjmenovaná slova, zapojujeme elektrické obvody, děti se naučily pájet a pomalu nám začíná letošní zima lézt krkem. Včera jsem běžela s první várkou koření a byla šílená, ale šílená zima. Foukal vítr přímo do k… obličeje, v mp3 Dick Francisův sympatický detektiv, právě si lebedící na californské pláži a já měla na jazyku poslední třetinu cesty neustále chuť štrúdlu. Miluju štrúdl. Já tedy bohužel miluju každé jídlo. Ale nejvíc ze všeho chleba a štrúdl. Těsto odpočívalo u kamen a hnalo mě posledních pět kilometrů silou několika koní. Před chalupou jsem minula jedno dítě sedící na suchém záchodě, zpívající si a vidouc mě, utichnuvší a zvolající – huráááááá a spěchající domů. A já byla tak ráda, že mají radost, když se stejné hurá ozvalo i uvnitř chalupy a všichni sborem volaly – Klára je tu, Klára je tu! Ale pak jsem zahlédla pana domácího sedícího u stolu, potutelně se usmívajícího a nenechajícího si ujít přivítání vlastní. „Si asi myslíš, jak se na tebe těší co? A máš z toho radost co?“ a pak jen významně ukázal za kuchyňské okno. Poklesla mi brada a smutně jsem jen odvětila – no jo, tak to vyndejte! Read the rest of this entry »

Americký jablečný páj, neboli apple pie je velmi typickým americkým pokrmem. Jedním z nejtypičtějších. Američané používají jablečný koláč v mnoha svých rčeních, například „jako jablečný koláč“ což znamená „typicky americký“. Často je spolu s baseballem, hot – dogem a Chevroletem, apple pie používán v marketingu pro zdůraznění velmi americké věci či záležitosti. Ovšem otázka samozřejmě je, proč je jablečný koláč tak typicky americký.

Jablečný moučník velmi podobný jablečnému páji byl oblíbeným moučníkem za vlády Alžběty I. v Anglii, nebo klasický německý jablečný štrúdl  a jablečné severské koláče na podobné bázi. Jiní jazykové tvrdí, že sehrál roli také marketing a marketingová komise Cotland z New Yorku, kde začla veliká kampaň na počátku minulého století, kvůli  prudkému poklesu prodeje. Tato kampaň právě zahrnovala ustálené fráze jako “ Jedno jablko denně a nebudete potřebovat lékaře“ nebo „Tak americké jako jablečný koláč“.  Read the rest of this entry »

Mnoho komentářů přinesl článek „chlebová motivační na duben„, který snad dosáhl cíle, kvůli kterému jsem ho sem dávala, a to podpořit ty, kteří si nejsou zcela jistí, aby viděli, že každý někdy začínal, že lze skočit do všeho a postupně se s tím vyrovnat a další cíl – totiž na jednom místě si vybrat pro sebe nejlepší recept, nejlákavější fotku.  A tak přidávám druhý motivační článek – tentokrát štrúdlový.  My doma máme moc rádi štrúdl podle receptu mé babičky, který není ani tažený, ani listový,  je to takový rychlý, křehký závin.

Suroviny na něj jsou následující : 250 g másla, 420 g mouky celozrnné pšeničné, 12 lžic vody. Nic jiného. Vše se smíchá, těsto se rozválí a naplní klasickou náplní pro štrúdly, potře svrchu máslem a dá péci. Klasická náplň: jablka, moučkový cukr, skořice, rozinky naložené v rumu, strouhanka.

Pokud potřebuji nasytit rodinu na déle, rozhodně se ubírám ke štrúdlu kynutému, pokud si chci hrát, dělám si doma listové těsto a závin listový, případně závin z těsta podpořeného pivem.

Ovšem klasikou základní, která dostala  nový rozměr po ukázce Rachada, je jednoznačně štrúdl tažený. Na tažený štrúdl dávám vždy nejdříve do mísy cca 400 ml vody, 3 vejce, sůl, asi 50 g oleje, trochu octa a tolik mouky, aby vzniklo pěkné, hladké, jemné a nelepivé těsto – na toto množství ostatních surovin je to většinou ke kilu mouky. Mouku lze vzít jak hladkou, tak celozrnnou, ovšem z hladké mouky vznikne skutečně hodně tažený štrúdl, z celozrnné to bude vždy o něco horší s těsta táhnutím, chuťově však vynikající. Náplň stejnou, jako je nahoře.  Read the rest of this entry »

Už po několik dnů máme k snídani litr a půl ovocného kefíru. Kefírové zrno se už natolik rozmnožilo, že nám ideálně vystačuje pro celou rodinu a tak začala snídaňová debata, co s dalším zrnem. Jasně, že je jisté jeho další rozdání, ale jak ho rozdat nějak efektivně a tak jsme probírali, jak jsou prý na stránkách důležité soutěže, a že my ještě žádnou neměli.

A že teda bysme mohli udělat soutěž o kefírové zrno :-), ale problém nastal ve vymyšlení, jakou soutěž. Načež teda pan domácí přišel s prvním nápadem, že by to mohla být taková hezká malá fotosoutěž, o nejhezčí akt a děti, které pečlivě poslouchaly, ihned začaly notovat -joóóóó´, nejhezčí fotku přírody- nééé´, nejhezčí div přírody- pan domácí jen přitakal – „vždyť říkám…..“:-))

No, ale nejsme prostě soutěžní nebo co a tak jsme žádnou soutěž nevymysleli. Jedině snad o nejlepší námět na soutěž :-) No a pak to začalo…. už večer jsem dala těsto do chladu do chodby, že ráno začnu lístkovat. Což jsem taky udělala, a když jsem byla ráno po čtvrtém převálení, nastal čas najít si pořádný recept na baklawu, sladkou bombovku a první kroky jasně vedou k El Soukovi, kde záhy zjišťuji, že mé už čtyřikrát převálené domácí listové těsto je mi přesně na dvě věci. Baklawa je totiž z taženého těsta- má to svůj originál název- fillo nebo phyllo nebo prostě filo , ale víc se mi líbí klasické tažené těsto. A tak se do toho pouštím a listové bude na potom. Otevírám pro jistotu ještě Cuketku, kde doporučuji projít si diskuzi. Procházím ještě pár zahraničních webů, kuchařku s baklawou bohužel nevlastním a nakonec tedy s chutí do toho. Abych nebyla takový patriot, po strašně dlouhé době vytahuji hladkou mouku, kterou mám v chodbě na housky a rozhoduji se, že udělám půlku celozrnnou a půlku z hladké. Tak, pro pocit, abysme zase po x letech porovnali. Read the rest of this entry »

Tak kromě hořčice už není ani sladká paprika, poslední dvě lahve oleje, děti jsou nešťastný, protože došel kečup – blíží se neodvratně cesta dolů. Nezbývá nic jiného než udělat něco, na co jsou všechny suroviny – takže štrůdl.

Štrůdl – můj nejoblíbenější moučník – miluju štrůdl ! Ale poslední dobou to doma vypadá jak v kasárnách. Pan domácí začíná Read the rest of this entry »

PIVNÍ ZÁVIN JABLEČNÝ – JABLEČNÝ ŠTRŮDL


veg
Mám  moc ráda štrůdly, jakékoli štrůdly a nejraději mám ty, co dělá někdo jiný :-)). Je to
štrůdl
asi můj nejoblíbenější moučník. Bohužel, mají ho rádi i všichni doma :-).  A nemůžu říct, že ho nerada dělám, ale s každou šiškou mě opouští energie a nechce se mi do těch dalších, ale pak, když se jí, zase mě chytá energie do štrůdlů dalších. A tak jsem si řekla, že zkusím konečně, štrůdl pivní ! Prošla jsem si spoustu receptů a nakonec jsem s dovolením použila pivní štrůdl od Vesky. Použila jsem obyčejnou desítku staropramen, mouku celozrnnou pšeničnou přesátou a jablka bez názvu. S těstem se báječně pracovalo –  nechala jsem podle rady odstát hodinu – bylo vláčné, nelepivé, jen jsem musela být disciplinovaná a těsto podle návodu rozdělit opravdu na čtyři díly. Měla jsem tendenci nerozvalovat tolik a udělat šišky jen tři, ale to by byla chyba! Read the rest of this entry »
veg
Bude štrůdl !!!! To kolem mě běhají už hodinu a křičí, že cítí štrůdl!!! Nejprve ale
závin
rozhodně každý krajíc chleba ! Je to nezbytná nutnost. Není možné dát  k snídani bohužel jen štrůdl, protože by byl okamžitě všechen pryč a kvůli zachování mojí mentální stability je nezbytně nutné, aby zbylo alespoň na odpoledne !:-))
Tentokrát klasický štrůdl z listového těsta. Pokaždé, když ho dělám říkám si, “ vždyť to nic není, prostě zaděláš těsto a pak ho během dne párkrát vyválíš no a je rozhodně nejlepší, tak proč jakési jiné jednodušší náhraždy“? , ale pokaždé dojde mezi jedním a dalším listovým těstem k několika jednodušším variantám. Proč? Jsem bez argumentů !:-)))) Read the rest of this entry »
veg
Na závin používám obyčejné kynuté těsto a je to taková jednodušší varianta buchet :-)
zavin
suroviny: 1kg mouky pšeničné celozrnné přesáté, 50g droždí, mléko, citronová kůra, 90g másla, 2  vejce, 100g cukr, vanilkový cukr,
na drobenku: 100 g másla, 200 g mouky, 100 g moučkový cukr
náplň maková: 250g máku, půl hrnku cukru, citronová kůra, trochu skořice, hrnek mléka
náplň tvarohová: 500g tvarohu, citronová kůra, rozinky, rum, vejce, půl hrnku cukru
máslo na pomazání.
V míse si uděláme z trochu mouky, droždí, trochu cukru a mléka kvásek. Když vzejde, přisypeme ostatní suroviny, máslo rozpuštěné a vše dobře vyhněteme. Necháme minimálně hodinu a půl kynout. Z vykynutého těsta vyválíme dva pláty. Nemusí být extra tenké. Potřeme nádivkou.
zavin
maková: nameleme mák, přidáme všechny suroviny a dáme do hrnce zahřát. Když se provaří asi 10 minut, necháme chvíli odstát a namažeme po celém plátu. Plát zabalíme do závinu. Potřeme máslem a posypeme drobenkou – smíchaným máslem spolu  s moukou a moučkovým cukrem.