Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘veganská jídla’ Category

Díky nasazení a bezobalové žádostivosti všech zúčastněných se nám podařilo vytvořit základ něčeho, co by v budoucnu mohla být fungující biobanka. Máme z toho fakt radost. Plné třílitrové sklenice cizrny, barevné čočky, hrachu, fazolí, neslazených a nesolených kukuřičných lupínků a hlavně skvělých sušených meruněk a mandlí a jeden sud, kde odpočívá zbytek, a který, pravda, zabírá trochu místa, ale překnává ho hřejivý pocit z množství obalů, které opadly a hlavně z výborného sociálního happeningu, kdy si v jeden okamžik cca 15 žen na relativně malém prostoru váží své potraviny….kdo nezažil, nepochopí.

A protože u nás frčí dlouhodobě domácí marcipán, je třeba ho někdy trochu odlehčit (odlehčit svědomí). Na tuto verzi je třeba mandlí (neloupat), sušené nesířené meruňky, rozinky, kvalitní hořké kakao, trochu rumu a lžíce vody. Množství dle chuti, dávám většinou mandlí stejně jako rozinek a meruněk dohromady.  Read the rest of this entry »

Včera jsme navštívili festival Jeden svět v Polici nad Metují, tradičně skvěle připravenou akci, kde připravovalo raut Bistro Pecka. Šli jsme tentokrát pouze ve třech a nejstarší dítě nám v polovině cesty k silnici sdělilo, že se oddělí a pojede samo, protože s námi vždy čeká na auto mnohem déle. Někdy se podaří síla nechtěného – tentokrát vedeme generačně 1 : 0. Pan domácí zkusmo mávnul ještě, když byl 50 m od silnice na poli; nestává se denně, aby zrovna naším směrem jeli tak empatičtí řidiči, ale tentokrát to klaplo. Se stopováním máme kvůli povinným autosedačkám už asi 10 let utrum, ale před tím se podařil stop s kánoí, nedaleký známý úspěšně stopoval s koněm, se psy to bylo běžné, jednou se čtyřmi dětmi. Nyní už děti odrůstají, a když nejedeme všichni, pomalu se smyčkou zase vracíme zpět.

Shlédli jsme film Rebelská střední škola v Berlíně, který rozhodně v člověku vyvolává poměrně velkou vlnu emocí, otázek, depresivní nálady a poté ochutnávali raut Pecky, jejich skvělé pomazánky. Kdysi jsem zde uveřejnila rybičkovou pomazánku bez rybiček  z tvarohu a z dýně a nyní, po inspiraci Lenky Hlaváčkové z Pecky, bych ráda uveřejnila variantu č. 3 – nepravou rybičkovou z tofu.  Read the rest of this entry »

Protože nás zcela vyšplouchla stránka pro prodej Domácího mlékaře a Mlékonoše, vzali jsme kolo a vydali se s panem domácím nedaleko, domluvit pomoc u spřáteleného IT experta. Přijeli jsme vymrzlí a zacákaní bahnem, ale výsledek návštěvy za to rozhodně stál. Nejen, že jsme se díky rozmluvě vrhli do zcela nové stránkové strategie (nová šablona, nová platforma), která kupodivu dobře funguje, navíc jsem ochutnali tzv. víkendové zbytky, tedy to, co zbylo po jiné návštěvě, která má zálibu ve veganských receptech. Read the rest of this entry »

Přichází velká vichřice a my se pouštíme  do mého oblíbeného receptu. Hodí se pro dny, kdy spěcháme, nemáme chuť příliš vyvařovat, ale nechceme se vzdát dobrého, kořeněného jídla. V tomto případě si připravíme pouze 2 cibule, cca 1 kg brambor, 3 větší mrkve, hlavičku česneku, olivový a řepkový nebo slunečnicový olej, sůl pepř a kadeřavou petrželku.

Oloupeme  brambory, omyjeme je a nakrájíme na plátky o tloušťce cca 4 mm. Brambory vložíme na olejem potřený plech. Přidáme na kolečka nakrájenou cibuli a na kolečka nakrájenou, očištěnou a omytou mrkev. Osolíme, opepříme černým pepřem, promícháme a necháme péci v troubě na cca 190 °C. Read the rest of this entry »

Doba drahého másla dává netušené možnosti. Mnozí nejen, že zkouší vyrábět máslo doma, dostávají se také k potravinám, které jinak obcházeli obloukem, protože pro ně byly poměrně drahé. Jestliže se ale klasické máslo dostává na částku 220 Kč / kg, mnozí si dopřejí i jinou pochutinu. A mezi ty patří bezesporu ořechové a semínkové pomazánky. Když jsem sem vložila příspěvek o ořechové domácí pochutině minule, ihned napsal do komentáře jakýsi eshop a nabízel svá nejlepší ořechová másla. Tak přesně k tomuto nemá tento příspěvek vést a nyní prosím předem, zdržte se komerčních komentářů – stránka je zaměřená na domácí výrobu, komerčně, průmyslově vyrobené potraviny jistě umí každý vygooglovat a najít si sobě nejlepší obchod.

Mák – malý zázrak přírody, koncentrovaná vápníková bomba. Ve 100 g máku nalezneme 1400 mg vápníku. Navíc zde nalezneme hořčík, vitamín E, fosfor a železo. Pokud vlastníme tyčový nebo stacionární mixér, můžeme si vyrobit velmi snadno makové máslo. Bude nám k tomu stačit 150 g celého máku a v mém případě 20 g kakaového másla (lze experimentovat i s přidáním různých druhů olejů místo kakaového másla).

Pak už nezbývá nic jiného, než oboje řádně umixovat a uložit do sklenice do chladu. Můžeme ochutit také čerstvě namletou hrubozrnnou solí. Ale bacha, s mákem není zase až tak úplně legrace – s denní i jednorázovou dávkou to není radno přehánět, přeci jen to umí pořádně rozjet.

250 g takto vyrobené pomazánky nás bude stát 30 Kč při ceně máku 70 Kč / kg a ceně kakaového másla 500 Kč / kg.

 

Rostlinná mléka jsou poměrně drahá, ale jsou velmi jednoduchá na domácí výrobu, tudíž není od věci znát recept, jak na to. Na jedno, z mého pohledu nejchutnější.

Na přípravu 500 ml mléka stačí 100 g rýže. Záleží poměrně na tom, z jaké rýže se vyrábí. Nedoporučuji rýži Basmati, naturální ani jinak předpřipravenou. Nejlépe se mi osvědčila příprava z rýže na sushi nebo z kulatozrnné rýže. Lze vyrobit i z jasmínové, ale pokud je to možné, volila bych raději rýži kulatozrnnou.

Rýži nasypeme do vyšší nádoby a zalijeme vodou (cca 3 cm nad rýži). Během 24 hodin několikrát vyměníme vodu. Měli bychom brát zřetel na obsah arsenu v rýži (podrobný článek ohledně arsenu lze nalézt na webu d-testu) a rýži proto pečlivě proléváme vodou a vodu odstraňujeme. Po uplynutí 24 hodin rýži naposledy propláchneme, zalijeme vodou tak, aby celkové množství dosahovalo 500 ml (pokud chceme hustší mléko, volíme méně vody). Následně rýži rozmixujeme ponorným mixérem. Mixujeme několikrát, vždy s pauzou cca 5 min, protože nerozmixovaná rýže se usazuje na dně. Každým dalším rozmixováním se zbavíme většího množství zbytkové rýže.

Rozmixované mléko nakonec dochutíme trochou medu nebo různými druhy sirupů.

 

img_1286okMáme za sebou výživný čas a ještě jednou tolik před sebou. Já mám vždy takovou radost, když se do něčeho pustím a pak podruhé, když už to skončí. Zrovna jsem ve fázi nakupování většího než malého množství hořčíku a také hořkých čokolád, sušených meruněk a mandlí. Hořčíku není nikdy dost. To, když se člověk takhle odstěhuje na samotu, aby žil fakt v klidu a pohodě a pak si to někdy zařídí tak, aby se stal stres po určitou dobu jeho hlavním přítelem, nepřála bych si vědět, jaké by to bylo například v běžném procesu. Vlastně se každému docela klaním k zemi, jak to stíhá. Naštěstí děti stárnou a nacházejí si aktivity, které nespadají do mé kompetence. Tak třeba fyzikální kroužek s osvíceným pedagogem. A když jedno dítě přijde domů s něčím, co svítí, protože je to namočené v kyselině citronové a dítě po nás nechce, abychom mu to vysvětlili, naopak, vše to řádně vysvětlí nám a navíc dodá – to je super, že mi to tam popíše tak, že to fakt chápu, nejsem si pak úplně jistá, jestli to považovat jako životní výhru nebo jako částečné selhání. V zájmu zachování psychického zdraví volím výhru. Read the rest of this entry »

img_0680okDneska ráno cesta na kole na poštu a v obchodě jsem zahlédla zeleninové chipsy.  A tak jsme sedli na kolo, dorazili domů a pustili se do chipsů domácích.

Není to vůbec nic náročného. U nás to dnes byly chipsy celerové a z červené řepy. Na chipsy budeme potřebovat celer, červenou řepu, olivový olej, sušenou bazalku a sůl.

Zeleninu oloupeme, omyjeme a nakrájíme z ní škrabkou na brambory tenké plátky. Plátky vložíme do mísy, nakapeme na ně olivový olej přidáme sušenou bazalku (případně jiné bylinky nebo koření dle vlastní chuti), osolíme (ne příliš) a vložíme na plech do trouby vyhřáté na cca 180 °C. Pečeme cca 25 min. Musíme hlídat, abychom je nespálily.

Velmi se těším, až je budu kombinovat s vyzrálým čedarem a vínem od Ondry. :)

Protože je potřeba k snídani také něco slaného, pomazánky jsou skvělá varianta a na zeleninovou pomazánku (bude následovat vzápětí) se hodí rostlinná majonéza. Dneska jsme natočili majonézu dle tohoto mého staršího receptu, neboť video hned jasně prozrazuje, že je to opravdu funkční. Někdy se stane, že člověk potřebuje rychle připravit právě pomazánku a nemá ani majonézu, ani vejce. Tady tedy návod, jak na to.

vegansyrovéddd

U nás od večera taková ledovka, jakou jsme v životě nezažili. Každý lístek trávy je úplně skelný a ledový, všude, kde je pevná zem je kluziště, slepice, kachny i psi podkluzují a ze stromu visí led. Omlouvám se všem, kdo čekají v pátek knihu, dnes se cesta na kole na poštu odkládá, neb je to nemožné i se skvělým kolem od Honzy.img_0646ok

 

Dnes rychlý makovec k snídani. Není třeba ani mléka ani vajec, ale je dobré nešetřit mákem. Na makovec potřebujeme 1 vanilkový puding, 200 ml oleje, 250 ml cukru, 500 g celozrnné pšeničné přesáté mouky, 260 g máku, 500 ml vody, trochu rumu, skořice.

Nejprve nasypeme do mísy vanilkový puding, přidáme cukr a olej a ušleháme do pěny. Read the rest of this entry »