Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Protože nás zcela vyšplouchla stránka pro prodej Domácího mlékaře a Mlékonoše, vzali jsme kolo a vydali se s panem domácím nedaleko, domluvit pomoc u spřáteleného IT experta. Přijeli jsme vymrzlí a zacákaní bahnem, ale výsledek návštěvy za to rozhodně stál. Nejen, že jsme se díky rozmluvě vrhli do zcela nové stránkové strategie (nová šablona, nová platforma), která kupodivu dobře funguje, navíc jsem ochutnali tzv. víkendové zbytky, tedy to, co zbylo po jiné návštěvě, která má zálibu ve veganských receptech.

Ochutnali jsme mimo jiné skvělou majonézu od Míši Čermákové a když se mi do rukou dostal recept, nešlo to, než ji zkusit. Spíše pokusit se o něco podobného, protože tato majonéza je velmi variabilní a je důležité, které suroviny právě člověk má doma.

Míša vyrábí majonézu z rostlinného mléka jako základu. Buď si rozmixuje lžíci konopného semínka s 1 hrnečkem vody nebo si vytvoří mandlové máslo či mléko, které zastoupí konopné semínko. Majolka je poté podle Míši mnohem nadýchanější. V této fázi přidává Míša do mléka ještě lžíci lněného semínka (při použití zlatého bude bělejší a bez ďubek). Dále přidává na ochucení lžičku soli, 2 lžičky cukru či sirupu (javor, agave), lžičku octa, 1/–1 cibuli, lžičku hořčice a vše vymixuje. Do této hmoty poté postupně zamixujeme olej (na 1 díl mléka cca 2 díly oleje).

A protože doma nemám ani konopné semínko, ani mandle, šla jsem na to od lesa.
Zkusila jsem další dvě varianty a obě jsou tedy skvělé. Musím naprosto souhlasit s Míšou, že ta, při které se používá rostlinné mléko je nadýchanější.
V první variantě jsem použila 1 lžíci kakaového másla a cca 80 ml vody. V druhém případě pak domácí rýžové mléko.
Následně jsem již pokračovala dle receptu. V obou případech jsem přidala lžíci lněného semínka, trochu octa, cukru, soli, pepře a cibuli.  Nakonec jsem postupně zamixovala olej. Přilévala jsem pomalu a tak dlouho, dokud nebyla majonéze dostatečně hustá.
Obě majonézy jsou skvělé, druhá, z rýžového mléka, je nadýchanější. Kdo nemůže vejce a rád by zkusil rostlinnou majonézu, tyto jsou zatím nejlepší, které jsem dělala a vřele doporučuji.

Přidejte komentář