Archive for the ‘Naše fauna’ Category
Tak je to zase po roce tady – narozená dvě telátka a začíná po kratších prázdninách tzv. bílá sezóna, totiž „všude kam se podíváš, tam je mlíko!“. Stačí se podívat na to šílený vemeno Marjánky a je jasný, že na kopci potravinová krize následující rok nebude. Díky za to!
A tak dnes jen takové malé podzimní pozastavení a trochu mrazivé a také adrenalinové. Read the rest of this entry »
Tak dneska už ne naše Veselka, ale Veselka od Petry, grafičky mlékaře má za sebou první připouštění a dnes mě Petra inspirovala na vytvoření a vložení tohoto kalendáře březosti. Respektive, já se jí zeptala, kdy se bude Veselka telit a Petra znala datum inseminace a chtěla to složitě počítat. A protože už téměř deset let máme doma papírový inseminační kalendář – z roku 2005 a stále ho vesele a úspěšně používáme, říkala jsem si, že by se určitě hodil i někomu dalšímu.
Takže jsem vyrobila verzi, kterou si může kdokoli vytisknout, případně se na kalendář podívat přímo v počítači.
Dobalíkovali jsme poslední balíky a vydali se do rybníka, abychom ze sebe spláchli prach. Po návratu přišla Ester, že její Márinka, jalovice, kterou si odchovala od narození, že bude rodit. Pan domácí to zkontrolovala šel si po své práci. Já tam naštěstí nebyla, protože bych běhala s porodníma provázkama kolem, volala na pana domácího, ať už jde, ať už jí pomůže….. A tak vše proběhlo v naprostém klidu. Byla tam jen Ester, která si Márinku natočila a pak nám jen přišla sdělit, že máme tele. „Nebyl problém, tak jsem vás nevolala“, pravila. A tak kdo chce vidět naturální telení, viděno hledáčkem třináctiletého dítěte a prvních 15 min. života telete, máte možnost.
Dnes máme celkem úspěšný stavebnický den. Stavebně destruktivní den – pan domácí urazil 700 km a přivezl Juraje. S půjčeným autem, půjčeným vozíkem a půjčeným řidičem. Ve středu. Jura se aklimatizoval a dnes byl vpuštěn do stáda. Jura žil s mámou a tetou a megery naše stádní dosud nezažil. Tak si to dnes užívá a pan domácí s ním. Spravuje ohrady, prasklá břevna, přeražená prkna a Jura hlavu neskloní a neskloní, Sláva nepřestane a nepřestane říjit a Lesy odmítá zapomenou, že již před dvěma měsíci kdesi nechal kulky a před Jurajem si Slávu hájí a ta si evidentně vybrala právě Juru, protože je hezky vymydlenej – chudák holka, taky je bez kulek. Read the rest of this entry »
Tak máme dnes slunovrat a kolem se to hemží čerstvě vylíhnutými a narozenými tvory, ale i už dvouměsíčními mazáky. Letos mi ale dávala nejvíc zabrat kuřata. Loňský rok byl úplně pohodový. Maruška přinesla dvě kvočny, ty seděly jak přikované, pak se vylíhly, pak je kvočna odvodila a bylo po ptákách. Proč je jednoznačně lepší mít kvočnu a ne kupovat čerstvá jednodenní kuřátka, to už je vše popsáno v tomto prvním článku o slepicích.
Letos tedy přišla zase další sezóna a my máme krásné zdrobnělé wynadotky, prý vynikající kvočny, araukany, prý vynikající kvočny a taky dobré kvočny maransky. A já nyní po dvou měsících trápení se všemi našemi vynikajícími kvočnami, s přemísťováním, s polemizováním s panem domácím a s házením flinty do žita, píšu tento článek, aby si stejnými peripetiemi nemusel procházet každý, komu sedne kvočna a pevně doufám, že se i v komentářích objeví vaše vlastní zkušenosti. Read the rest of this entry »
Maily s prosbou na zaslání semen dýní se neutěšeně navyšují a jsem si naprosto jistá, že je nás mnoho, kteří mají něčeho přebytek a něčeho se jim nedostává. Pokud tedy někdo hledá konkrétní semínka, sazeničky, plodiny, stroje, nástroje, partnera, není nic jednoduššího, než vložit svůj požadavek či svou nabídku do příslušného fóra.Naše první nabídka je výměna kohouta wyandotky zdrobnělé nebo kohouta araukana – slušně vychované. zn. foto ilustrační, nevíme, kterého chytnem. Vyměníme za štěně border-colie, za přebytečné hříbě frísana, případně za jehlice na pletení a vlnu. Nebo tedy za cokoli no. :-)) Read the rest of this entry »
Pipiny se dočkaly a mají na letošní zimu zesílenou stěnu o 50 cm. Read the rest of this entry »
Slova zbytečná – toto jsou fotky zachycující dosavadní život Lesyho – to znamená jeho celé dva měsíce. Nikoli dva měsíce celistvé, občas se foťák vytáhnul …
Po zajásání před měsícem, že máme díky Marušce kvočnu a pod ní 14 vajec, se po týdnu nadšení stabilizovalo a nálada povadla. Kvočna nejprve tři vejce ze čtrnácti rozbila a pak jedno ráno sice seděla, ale mimo vejce. Propadla jsem panice, která se vystupňovala, když se ten den kvočna zcela nekontrolovaně procházela po ohrádce jako po korzu a vejce nechala svému osudu. Pak už ovšem zbylých 14 dní disciplinovaně seděla. Pro jistotu jsme jí sedět nechali a se zcela jasným závěrem, že z toho nic nebude, jsme poctivě čekali.
21. den jsem to nevydržela a přiložila vejce k uchu a většina vajec hlasitě pípala. Nálada doma se opět zvedla. Já chodila kontrolovat každou chvíli kvočnu, kdy že už se to vyklube, ale nic. Navíc klubání je pro život kuřete zcela stěžejní a pokud je něaká chyba v zasednutí vajec, kuře je sice živé, ale nemá sílu se vyklubat a s tímto závěrem jsem usínala :). Read the rest of this entry »
Protože moravská líheň tvrdě zklamala, objednaná jednodenní kuřátka, která měla být na konci dubna se posouvají až na konec června, pokud vůbec budou – všechny tři rodiny, které jsme se na objednávce podílely, sázíme se vzájemně, jak to dopadne, byly děti hodně zklamané. A když tu byla včera Maruška na nákup :), navrhla nám, že má ještě další kvočnu, kterou už nechce, už má vylíhlá letos 2x kuřátka a jednou kuřata bažantí, a že jí přiveze, ať si vylíhneme kuřátka sami. Všichni logicky zajásali.
A protože Marušky tatínek je dlouholetý chovatel drůbeže, přinesla Maruška spolu s kvočnou i několik cenných rad. A vzhledem k tomu, že to jsou informace velmi praktické, píšeme je i pro ostatní.
Pro kvočnu je ideální bedýnka, která má cca. 10cm okraj – může být od zeleniny, do které se vloží hnízdo, udělané sím způsobem, že se do sena vloží hluboká mísa, zatíží a chvíli se tam nechá, čímž vzhnikne ideální prohlubeň. Také se dělá ze slámy, a to tím způsobem, že se dá podklad ze slámy, pak se kolem mísy napěchuje sláma – je to to samé, ovšem u slámy je lepší, když se nevymačkává, ale rovnou se pěchuje kolem.
My máme kvočnu Vyandotky zdrobnělé, která velmi dobře sedí a vejde se pod ní až 14 vajec.To jsme také udělali – 10x vyandotka proto, abychom měli svoje kvočny, protože tato vyandotka zdrobnělá je moc dobrá sedavka, 3 vlašky, abychom omladili snášecí hejno a jedno šumavanko-vlašáka z nostalgie :) Read the rest of this entry »