Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Tak máme dnes slunovrat a kolem se to hemží čerstvě vylíhnutými a narozenými tvory, ale i už dvouměsíčními mazáky. Letos mi ale dávala nejvíc zabrat kuřata. Loňský rok byl úplně pohodový. Maruška přinesla dvě kvočny, ty seděly jak přikované, pak se vylíhly, pak je kvočna odvodila a bylo po ptákách. Proč je jednoznačně lepší mít kvočnu a ne kupovat čerstvá jednodenní kuřátka, to už je vše popsáno v tomto prvním článku o slepicích.

Letos tedy přišla zase další sezóna a my máme krásné zdrobnělé wynadotky, prý vynikající kvočny, araukany, prý vynikající kvočny a taky dobré kvočny maransky. A já nyní po dvou měsících trápení se všemi našemi vynikajícími kvočnami, s přemísťováním, s polemizováním s panem domácím a s házením flinty do žita, píšu tento článek, aby si stejnými peripetiemi nemusel procházet každý, komu sedne kvočna a pevně doufám, že se i v komentářích objeví vaše vlastní zkušenosti.

Jaké nosné plemeno?

Takže jsem zmínila naše plemena – wynadotka, maranska, araukana, prý dobře kvokavé, navíc máme ještě vlašku a vlaškošumavanku. Co je naprosto jasné je, že  vlaškošumavanka ani vlaška nesedá. Je to velmi vzácné. Co je naprosto jasné je, že je rozhodně vynikající kvočna wynadotka zdrobnělá. Z našich 9 loňských kvočen si jich sedo 6 a jedna, která už odvodila kuřata si určitě sedne znovu. S araukanou a maranskou je to tedy zatím velmi slabé. Heleny loňská araukana – stejná kuřata, jako máme my, si sedla, naše ani náhodou. Maranska se k tomu taky nemá. Takže z naší vlastní zkušenosti, pokud bychom měli doporučit nosné plemeno a vzhledem k tomu, že jsme ještě prošli i českými zlatými kropenkami, které také vůbec nic, jednoznačné doporučení zní

 • wyandotka zdrobnělá

Co když začne kvočna kvokat?

Pro ty, které zajímá celý proces odchování kuřat, je důležité vědět, co dělat, když začne kvočna kvokat. Kvokat znamená, že kvočna pod sebe nashromáždí dostatečný počet vajec, sedne na ně a má 21 dní na to, aby je vyseděla. Několikrát denně je obrací, udržuje vlhkost, skoro neslézá z vajec, aby se napila a nazobala – velmi sporadicky. Během doby sezení nesnáší kvočna další vejce. Vše to vypadá velmi jednoduše. Jednoduché to také je, ale v momentě, kdy nemáte další slepice.  Jaké je tedy úskalí kvokající kvočny? Pokud člověk kvočnu nechce a chce, aby mu zase snášela pěkně vajíčka, nejjednodušší řešení je, postavit milou kvočnu do drátěné přepravky, tak, aby měla pod sebou děrované dno. Vajíčka jí samozřejmě nenecháme a kvočna během pár dní kvokat přetane. Přejde jí chuť. Jinak, kdo ještě kvočnu neměl, nejlépe se kvočna pozná tak, že neslézá ze snášecí kukaně ani večer, nespí na hřadě, ale sedí na vejcích. V tom momentě je dobré zakoupit barevné kroužky á 2 Kč a kvočně kroužek navléknout. Kroužek se navléká velmi dobře a my během pár dní víme, zda je to skutečně kvočna. Po odvodění kuřat se kroužky jednoduše sundají a použijí příště.

My ovšem kvočny rádi a v tom případě je důležité si uvědomit fakt, že kvočna by pod sebou měla mít omezený počet vajec, pouze tolik, kolik je schopná schovat a obhospodařit – což u wyandotky je jistých 12, u větších plemen i o něco více. Kvočna si najde své místo na sezení a vy jí ho buďto můžete nechat, nebo jí přemístit jinam. Přemístit kvočnu je záhodno večer, za tmy, tím způsobem, že se dá do papírové bedýnky mísa, jako forma, obestele se slámou, do dolíku po míse se vloží vejce, bedýnka se dá do nějaké bedny a kvočna se uloží někde do klidu a samoty. Do prostoru se také přidá zrní – lépe suchá strava a voda.

Výhoda toho, když se kvočna nechá tam, kde je, je ta, že si kvočna vybrala místo sama, ví, co dělá a z místa nesleze. Výhoda toho, že se kvočna vloží někam do klidu, mimo dosah ostatních slepic je ta, že pod ní nebudou snášet slepice další a další vejce. Přesto, že máme v kurníku 3 veliké kukaně a nespočet míst pod trusníkem, kvočna si našla místo na nejvrchnějším balíku a my jí tedy obehnali různými zábranami, aby vajíčka nespadla. Přesto že máme nespočet míst ke snášení, v tom momentě si k ní každý den přisedly minimálně dvě slepice a přisnely jí vejce a ona je poctivě podhrábla pod sebe. Jakékoli značení vajec je sice hezké, ale neznám tužku a fixu, která by za a) neškodila vajíčku a b) nesmazala značku na vejci slepice, když vejce otáčí a chladí a zahřívá.  Takže za nás po loňských i letošních pokusech

 • určitě vzít kvočnu, která zasedla, přemístit do bedýnky (líska pak může být i v papírové bedně) a udělat jí sólo prostor, takový, kam nemohou ostatní slepice. Ideální také je, když má pod sebou vejce z rozmezí max. dvou dnů. Pokud nemá, je dobré jí vejce sebrat a dát pod ní novou várku, stejně starých vajec. Vejce se mohou pod kvočnu dávat jakákoli z posledního týdne, uschovaná v chladu a samozřejmě s vidinou toho, že jsou oplodněná, tzn. z chovu, ve kterém je kohout.

Jak se kuřata líhnou?

Jak už bylo řečeno, kuřata se začnou líhnout 21 dní od zasednutí. Již den před vylíhnutím, pokud přiložíte vejce k uchu, je slyšet ťukání do vajíčka a pípání z vnitřku vejce. Nám se nic nemění, necháme kvočnu, aby v klidu dále seděla, podle vlastních zkušeností, kuřatům od dobré kvočny nepomáháme na svět. Vylíhnutí z vejce je pro kuře velmi náročný moment a schopnost se samo vylíhnout je pro kuře příslibem budoucí životaschopnosti.

Chvíli po vylíhnutí je kuře mokré a vypadá jak napůl mrtvé, za hodinu už se ale po kukani prohání opeřený drobeček.  A zde navazuji na předchozí stať.  Pokud se neuhlídá snášení ostatních vajec ke kvočně, může se stát, že má pod sebou vejce, která se budou líhnout v rozmezí i mnoha dnů. Kvočna ale nevydrží tak dlouho sedět. Jak se jí vylíhou kuřata, vydrží dva až tři dny, obhospodařuje pod sebou jak kuřata, tak vejce, ale jak kuřata rostou, vykašle se na vejce a stará se už jen o kuřátka. Vajíčka zastydnou v poslední fázi a nic se z nich nevylíhne.

A pokud máme kvočnu bokem, po vylíhnutí jí stále separovat?

Další dilema. Kvočna si před slepicemi, u nás, jak jsme zjistili, i před kočkami, svá kuřátka uhlídá. Takže pokud se kuřata vylíhnou, a my necháme kvočnu mezi ostatními slepicemi, kuřata může něco napadnout – agresivnější slepice (nestalo se nám) nebo kočka (také se nestalo), ale také nemusí. Co se ale stane jistě, pokud není kvočna s kuřaty nějak oddělena, kuřata se nenasytí dostatečně. Slepice jim naprosto vše vyzobou. V tomto momentě je velmi výhodné dávat krmení do budníku, ve kterém jsou kuřata s kvočnou již navečer, aby ráno, ještě než se budník otevře, aby se kuřátka nazobala. Výhodná je také bedýnka, do které se velikostí vchodovýh dveří :), vejdou pouze kuřata a nikoli slepice a také ne kočky ( naše kočky všechny čekají v řadě u kurníku, když se slepicím nese tvaroh).

Naopak, pokud máme kuřata stále zavřené, není to nijak prospěšné kvůli nemožosti pastvy. Zelené je pro čerstvá kuřátka nejlepší prevence proti různým neduhům.  Navíc, ideální je, pokud mají kuřata hned od začátku kontakt s ostatními slepicemi. Jsou na sebe zvyklé a již po měsíci jsou kuřata plně aklimatizovaná a zařazená, sama si začnou zalétávat do kurníku a zařadí se do hejna.

Takže naše zkušenost je

 • Kvočna i s kuřaty má svůj prostor, kde je alespoň dopoledne s kuřaty zavřená, aby se kuřata mohla napást, ale zároveń jsou kuřata v kontaktu s ostatními slepicemi, protože se mnohem lépe o 3 neděle později zařazují do hejna.

Nakonec ještě pár drobností – odchovat kuře araukan je velmi náročné. Araukanám, pokud chceme, aby měly oplodněná vejce, je potřeba prý ostříhávat peří na celé zadní části a je tedy pravda, že zatím žádné araukaní vejce se nepodařilo vylíhnout a vždy po pár dnech zahřívání začlo kvaklat jako pukavec.

Pokud jsou kuřata pod kvočnou, je to nejlepší prevence proti kokcidioze, pokud mají také samozřejmě přístup na zelenou pastvu.

Kuřata po vylíhnutí krmíme buď směsí pro kuřata – což my nemáme a dáváme směs šrotu – kukuřice a pšenice a tvaroh. Nezbytná navíc je pastva a sušené kopřivy.

Kuřata se sexují – rozeznává se pohlaví – první den po vylíhnutí. To my neumíme :) a čekáme tedy 8 neděl a necháváme se překvapit.

 

26 komentářů to “Odchov kuřat”

 • Jana:

  Slepice mi sedí již 75 dní a pořád odmítá z vajec vstát. Ale stále nemám kuřata. Nevíte, čím by to mohlo být? Je oddělena od ostatních, má zrní a vodu, stále sedí a když k ní přijdu, tak se načepýří a rozčiluje se. Už nevím, co mám dělat. Vajíčka pod ní nechávám tak 25 dní. Vajíčka jsou od stále jiných lidí, takže od jiných slepic a kohoutů. Poradí mi někdo?

 • Pavel:

  Dobrý den chtěl bych se zeptat z vašich zkušeností jak stará vajíčka mohu dát pod kvočnu ??

 • Chci kuře ale mi máme blbí slepice

 • jakub vondrak:

  Chci

 • Magdica:

  Dobrý den, jdu k Vám na radu :) Mám kvočnu s desetidenními kuřátky, jsou zdravá a silná a kvočna se o ně dobře stará. Myslíte, že je můžu dát o ostatním (deset slepic a kohout) do hejna? Zatím jsou oddělení, ale ráda bych, aby byli spolu, zároveń se bojím, aby je slepice nenapadaly. Bude lepší je dát dohromady večer, aby se spolu probudili? Díky moc, M.

 • Katka:

  ahoj Klárka,

  viem, že ste vegetariáni ako riešite vyliahnutých kohútikov? To, že sa roda aj liahnu aj mužský jedinci, ktorí nie sú použiteľní na mlieko či vajcia, iba na rozmnožovanie a mäso u mňa vyvoláva morálnu dilemu. Nechcem sa podielať na ich smrti a pri tom by som tak rada chovala sliepky a možno aj ovce a kozy. Milujem vyrábanie syrov…kedysi som sa tým zaoberala, ale práve táto dilema spôsobuje to, že som momentálne vegán. Preto ma veľmi zaujíma Váš pohľad na celú vec.

  • Zdravím Katko, každou vteřinu na týhle planetě umírá miliarda živých organismů. Smrt není nic špatného, je to součást bytí. Kohoutky se snažíme udat tak, aby mohli žít, ale je to téměř nemožné. Takže jako vše to bereme s klidnou hlavou. To, že nejíme maso my neznamená, že ho nejí někdo jinej, a že ten někdo je horší nebo lepší. Kohouta nezabijem. Předáme ho vždy živýho. Nechceme měnit svět.

   A to dilema, to je vždy na osobní rovině a vidění světa. Každý si musí dát sám na misku vah. On se pos… svět stejně, ať jíme maso, nebo si vozíme soju z Brazílie.

   • Katka:

    Ďakujem za veľmi milú odpoveď. Dúfam, však, že to nevyznelo tak, že by som niekoho za jedenie mäsa odsudzovala. Nebol to zámer. Aj ja som kedysi jedla mäso a preto nemám právo súdiť. Cítim však príliš veľa bolesti pri predstave, že nejaké zviera ešte kvôli mne zomiera aj keď ho ja sama nezjem. Prijateľná predstava bola zatiaľ pre mňa len chov vynosených sliepok z veľkochovov, ktoré si tak majú možnosť užiť trošku pekného života a pri tom mám z toho na úžitok vajíčka. Z ostatným sa musím popasovať. Ja viem, že svet sa nedá vidieť čiernobielo, ale asi si túto dilemu musím prehrýzť sama. Vďaka ešte raz.

  • Monika:

   Katko, mně se kohoutci vyřešili šalamounsky – dala jsem inzerát, že jsou na prodej, a hned druhý den si je jeden pán odvezl do svého chovu. Ale i kdyby je zbaštil, nemusela jsem to dělat já…a toho posledního, zasloužilého otce zatím 10 dětí, taky předám dál

 • denisa:

  Dobry den.zajtra mame 21 den sedenia nemame kohuta takze sme podlozili pod sliepku vajcia od kamaratky co ma liahen.len nevieme co mame robot kedze svokra nam povedala zze mame kuriatka zobrat od kury pomoct im dat ich domov do tepla..lenzr oni chovali prd xy rokmi a vtedy robili to co uznali za vhodne aj ked to dobre alebo rozumne nebolo.tak by som vas poprosila o radu co mame robit co im nachystat papat a podobne.dakujeme

  • irena:

   Podle mne je nejlépe nechat kvočnu napokoji a až se vylíhnou všechna kuřátka a kvočna sama sleze z hnízda a kuřata vyvede, dát jim misku s vodou /nízkou / a doprostřed kámen/ aby se neumočily / a na zobání na talíř nebo tácek vařené, najemno nastrouhané vejce, strouhanku, krupici nebo prosátý šrot a do toho zamíchat najemno posekané kopřivy.Kvočna se o kuřátka postará. Jestli máte na dvoře i jiné slepice, je dobré kvočnu s kuřaty mít aspoň pár dní oddělené.

 • Zdravím vás,
  s wyandotkami zkušenost nemáme. Zatím jsme zkoušeli tato plemena (jak pro oko, tak užitkovost): češky, maransky, brahmánky, vlašky, hedvábničky, araukany, rýnské, rousné zakrslé. Obecně-lehká=nosná plemena slepic nekvokají, nebo zcela výjimečně. Češky nám nekvokali nikdy (chováme 3.rokem), kvoká již 2. rok jedna vlaška, ale ta vždy jak začnou kuřátka už ve vejci pípat, tak vejce rozbije a kuře vyhodí z hnízda. Od rousných jsme se nedočkali ani vajec (dostali jsme je darem). Hedvábničky prý kvokají hodně a spolehlivě sedí. To se nám nepotvrdilo, hedvábnička sice seděla, ale neustále měnila hnízdo a různě odcházela. Araukány zatím nekvokali, ale ani jsem nikde nečetla, že by měli nějak extra kvokat. Rýnské chováme letos prvně, zatím s maximální spokojeností, ale kvokavost u nich nečekám. Brahmy mně učarovali svou majestátností, jsou krásné a klidné. Bohužel také dost přešlechtěné, náročné..ale také by měli celkem kvokat a být spolehlivými matkami. Naše brahma seděla dobře a dlouho, ale jakmile se kuřátka vyklubala a začla pípat, tak je zabíjela. Jako jednoznačně nejspolehlivější a celkově nejlepší kvočny se nám osvědčili (opakovaně) právě maransky. Vždy spolehlivě seděli, bez problémů přijali i cizí kuřátka a své svěřence ubránili i před kunou. Takže maransky jednoznačně doporučuji jako nejlepší kombinované plemeno. Nutno ještě zmínit, že snad u všech plemen je snaha pud sezení naopak potlačit. Takže správně by všechny kvočny měli jít pryč z chovu:-/

 • Roman P.:

  Dobrý den,

  slepice máme už přes 2 roky a chtěli jsme mít kuřátka a čistě náhodou jedna začala kvokat a sedět na vejcích. kohouta nemáme tak jsme pořídili oplozená vejce od známých, 1. i 2. pokus _ slepičku napadli nějaké potvory tak jsem ji museli broučků nebo co to bylo zbavit a u 3. pokusu jsem ji raději preventivně stříkali a kontrolovali více než obvykle. Je to už 27 dní, z původních 13 se jich do 21 dne dochovalo 9, po několika dnech jsme je kontrolovali a několik sejich vyhodilo (záprtky) dnes jsme jedno vejce rozbyli abychom zjistili zda je v něm kuře a bylo jen ne živé. Nevíte co se mohlo stát?

  Předem velice děkuji za jakoukoli odpověď

  • borisjuk:

   Proč se kuřata nevylíhla, takhle na dálku je složitá věc. Příčin může být hodně – od krmení slepic, která snesla násadová vejce, po zdravotní stav těchto slepic či špatné sezení kvočny. Pokud je vajec více a kvočna je neobsedne všechny … Kvočna by měla sedět max. 6 týdnů v kuse. Takže, pokud se první líhnutí nepovede, dají se dát ještě honem nová vejce, ale lepší je poohlédnout se po nějaké líhni v okolí a sehnat buď čerstvě vylíhlá kuřata, nebo vejce už inkubovaná a ta kvočně večer podložit.

 • riri:

  Letošní rok je u nás asi ve znamení čísla devět. Kachna pižmovka úspěšně vyseděla 10káčat z 12 vajec. O jedno jsme přišli /cizí kočka/ takže zbylo 9. Darovaná kvočna, dostala jsem ji i s 15 vejci, vyseděla 9 kuřátek a jedno naklované vejce pípalo na hnoji. Pomohli jsme mu k vylíhnutí i když víme , že se to nemá a ověřili jsme si,že příroda ví co se má udržet při životě a co má zaniknout. Takže i kuřátek máme 9. Jenom králíků bylo 8 a teď se budou líhnout další pižmovky, tak uvidíme. Jinak úly jsou zřejmě obecně inspirativní pro vytváření chovatelského zařízení. Tu kvočnu s kuřátky mám ve starém upraveném dvojúlu kde je vyseděla. Zdravím na kopec a všechny příznivce

 • IvaP:

  I my máme zdrobnělé wyandotky a musím jim přiznat silný pud k sezení. V loňském roce jsme si koupili čtyři slepičky plus kohoutka a z toho sedli tři. Bohužel ta první, která si to nechtěla nechat rozmluvit (sedla již v březnu) z neznámého důvodu pošla asi týden před vylíhnutím káčat indických běžců. V té době již seděla na slepičích vajíčkách další wyandotka, ale ta po dvou týdnech zdrhla, takže další ztracená naděje na mláďata. Do třetice všeho dobrého jsem si před měsícem přivezla darovanou kvočnu (neznámého původu), která právě zasedla, umístila jsem ji na samotku s malým, krytým výběhem a kvočna se od té doby ani nehla. Druhý den večer jsem pod ni dala deset kachních vajec a předevčírem se vylíhli první dva běžci a včera další čtyři. Dnes se kvočna z vajec již zvedla, takže další kachňata již bohužel nebudou. Protože to jsou naše první kachňata, tak je chodím stále okukovat. Zatím se mají čile k světu, jen nevím, zda mám postupovat podle návodu výše a vypustit je i s kvočnou mimo chráněný výběh, kde pobíhají dospělí běžci. Máte s tím, Kláro, zkušenost?
  Za článek moc děkuji, je obsáhlý, plný důležitých informací.

  • Ivo bohužel neporadím, s kachnami vůbec nemáme zkušenost. Jde fakt o cit a o prostředí – přečtěte si komentář Casa https://conovehonakopci.cz/?p=6805&cpage=1#comment-62129 někde jsou predátoři náruživí, někde leží kočka s kocourem jako mrchy a kuřata pozorují. Kdysi jsme měli nějaké americké hybridy, jako první slepice a ty byli celkem agresivní při přijímání nových slepic, s vlaškami máme jen dobrou zkušenost. Takže opatrně vyzkoušet co jde. My necháváme úplně malá kuřátka týden tak, aby na sebe viděli na ostatní slepice, pak vyrostou a začnou občas vycházet skrze pletivo od kvočny a postupně je úplně vypustíme a odeberem pletivo.

  • M.:

   Položím (asi divnou) otázku. Proč, pokud chcete plné dolíhnutí, mláďata neodebíráte a neuděláte „školku“?

   • borisjuk:

    Ano, také to tak dělám.
    Nejlepší je pokud máte dvě kvočny nasazené najednou.
    To potom pod jednu kvočnu dávám vylíhlá kuřata od obou kvočen a té druhé dám zbytek nevylíhlých vajec a čekám, jestli ještě něco bude. A většinou je. A kdyby ne, tak jí vejce seberu a zase vrátím pár kuřat,
    aby měla také něco na starání se.
    Pokud mám kvočnu jen jednu, tak vylíhlá kuřata, cca min. den stará,
    několikrát za den vyndám, nechám napít a nazobat a zase vrátím pod kvočnu.
    Kvočnu také na chvilku vyndám, aby se nazobala a vyprázdnila a poté zase vrátím. Nejlépe do zykrytého hnízda, aby sama předčasně neslezla.
    Ale dobrá kvočna většinou na vejcích sedí dlouho, některé musím vejce nakonec vzít, když je jasné, že už se nevyklubají, jinak by snad neslezla :-) z hnízda.

 • Sylvie:

  Nebudete mít náhodou kočinky zakrslé na prodej..moc po nich toužím, mám slíbenou slepici s kohoutem, ale ještě 2-3 slepičky bych ráda přidala…Děkuji za odpověď!!

  • borisjuk:

   @Sylvie: Možná by se něco našlo :-), ale nemám výstavní kusy, mám je jen pro užitek – kvokání. Tak že je to mix barev. Ani nekroužkuji. Letos jsem žádné kočinky nenechala líhnout, takže by připadaly v úvahu, jen ty z loňska.

 • SarkaCGY:

  Kláro,
  pokud by Vám zbyla nějaká wyandotka z letošních kuřat navíc, tak se hlásím. Letos jsme pořídili kuře – kohouta k našim Vlaškám a ráda bych příští léto kuřata. Jen nevím, jestli by se jedna slépka (navíc zdrobnělá) zařadila dobře do hejna, aby ji nevyštípali.

  • Sárko, určitě nějaká kuřata budou, ale problém je, že už nemají originál kohouta. Máme jen araukana a maransku. Nám se zařadily dobře, ale pokud bude sama, těžko říct, ovšem od velkých kohoutů dostávají dost zabrat. V každém případě, tím, že to bude kříženec s velkým plemenem, navíc obě jsou sedavá, tak by to mohlo být lepší. Pokud budou letos samí kohouti, tak určitě příští rok :). Ale myslím, že i letos nějaká slepička přebyde.

 • borisjuk:

  Co se týče kvočen, tak já za sebe mohu doporučit kočinku zakrslou. Mám 9 slepiček a všech devět už vodí kuřata. Tedy ta, co kvokokala první, už kvoká letos znovu a čeká na vejce indického běžce. Jinak mi vyseděly letos kuřata slepic, křepelek a krůťata.
  Jinak moc pěkný a poučný článek.

Přidejte komentář