Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Archive for the ‘Mléčná jídla’ Category

Lidé používají mléko velmi běžně – syrové, vařené, do pečení, jako surovinu k přípravě pudingu, koktejlů, zmrzlin….. Pak ale narazíte na něco, co se již běžně nedělá, běžně neprodává, je to však v nějakých rodinách (anglických, na to bacha) tradičním dezertem. Navíc dezertem velmi rychlým. Ne každému bude tento dezert chutnat a ne u každého se stane běžnou součástí jídelníčku. Navíc velmi záleží na přípravě. Nikoli na té fyzické, která zabere cca 3 minuty, nýbrž na chuti. Mléko v kombinaci se syřidlem – tedy vzniklá sýřenina je totiž tak trochu podobné kuskusu – a o tom kdysi řekl Michal Hromas, že se chová jako „děvka“. Je přesně takový, jaký ho chcete mít. A stejné je to s tímto dezertem. Pokuch neochutíte mléko, které následně necháte zkoagulovat, bude doslova nijaké. Neslané, nesladké, nemastné. Pokud však do mléka přidáte cukr, vanilku, rum nebo skořici, nebo také kakao, kávu případně muškátový oříšek, nebo i místo části mléka trochu smetany, případně si připravíte navrch ovoce nebo šlehačku, uděláte dezert přesně podle své chuti.

A tak vám přináším to, co uděláte ihned, například když někdo přijde a vy potřebujete mít za tři minuty  hotové plné sklenice hezkého obsahu. Buďte obezřetní s hodnocením – konečný výsledek záleží především na tom, co do dezertu ze sebe vložíte. Read the rest of this entry »

Naše uvažování o oplatkách nastartovala hlavně zmrzlina, protože jsme zjistili, že zmrzlinové kornoutky nejsou zrovna libá záležitost, a že by nebylo vůbec marné si udělat svoje. Hledali jsme všude možně. Nakonec jsme našli jakýsi elektrický oplatkovač ze Slovenska, ale doma dělaný a říkali jsme si, nemusíme mít vše. Zase další krám domů, tři tisíce pryč a jistota, že bude fungovat žádná. Navíc jsme ani neměli jistotu, zda i nám vydrží entuziasmus a nebude to jen zbytečná bedna ležící po většin času na polici v chlívku. Ale jiskřička byla zažehnuta ! A pak…. pak jsme přišli na článek Farfally u pana Cuketky a ten jiskřičku dokonale rozhořel. Farfallin článek je čtivý a my začali hledat více, lépe a radostněji.Navštěvovali jsme pravidelně aukro, ale stále jen orezlé, poměrně drahé oplatkovače. Už jsem přestala doufat….. Read the rest of this entry »

veg
Palačinky jsou velmi žádané, ale stejně jako omelety,  musí se smažit neustále a
palačinky
dlouho !!!! Ale protože je stále k dispozici mléko a vejce není nad to, udělat si občas palačinku.
Podle wikipedie se název velmi podobný české „palačince “ dá najít na různých místech Evropy. Rakousko-bavorské „paltschinke“ je prý převzato z české palačinky, která je ovšem zase vypůjčena s maďarské „palacsinta“. A toto maďarské slovo pak pochází z rumunksého „placinta“,což znamená zákusek, koláč a to je slovo řeckého původu. :-)))) Tak teď jsem z toho jelen !!
V ruských fast foodech se prý palačinky na tisíce způsobů podávají místo hamburgerů a u nás na kopci se zase podávají většinou na málo způsobů, zato tisíckrát !!! Read the rest of this entry »

veg
Pomalu začíná zimní sezóna, což znamená, pečení sušenek, cukroví, slaných sušenek a
sušenky
všeho, protože zaprvé, je máslo, tvaroh a mléčné vůbec a za druhé, nikomu se nechce z kopce dolů, takže co si neuděláme, to většinou nemáme. A i když z kopce jdeme, batohy jsou omezeně veliké, na voze v zimě zima, prostě nakonec to vždy skončí vlastní tvorbou v kuchyni. Naštěstí na to není člověk sám, má k tomu přichystáno osm nožiček a osm ručiček a předčítače receptu :-)
Na sušenky používáme lis na těsto UNIVERSAL, který je jednoduchý i pro děti- tedy, pro děti s již alespoň trochou síly.
Samotná tvorba sušenek je zatím velmi kreativní. Kuchyně není na svém místě, kamna nejsou na svém místě – taková velmi řádná improvizace. Děti naštěstí k práci nepotřebují ani žádný stálý prostor, ani žádný stálý systém. Poradí si okamžitě a všude, což jen obrovská výhoda. Fotka níže je speciálně focená pro UFU :-), aby věděla, proč Read the rest of this entry »

veg
To, co mému životu jednoznačně neschází je nuda. Pan domácí toho má dost – dost dětí
krupicová kaše
:-), dost práce a dost mých plánů :-), takže něco musí občas stranou. Jsou to jednoznačně včely. Rozhodně jsou právě včely to, kde se ubírá, když není kde brát a když je únava a člověk si chce odpočinout. Oni pak uletí, zase přiletí, jen si ta žijou v úlu a my z nich máme hodně. Opylují nám stromy, máme o ovoce, ale většinou se o nich nepéče setká s menším množstvím medu. A tak, když teď jedny včely přiletěly, jedny jsme si přinešly ze smrčku, pan domácí má dole střechu i strop, dělá novou podlahu, suší seno atd. a včely logicky odsouvá stranou, řekly jsme si s Ester – nejstarší dcera, že z nás budou včelařky. Že to zkusíme sami, když už jsme to viděly u pana domácího, že to vlastně umíme a že bude med. :-)
Nic jsme nepodcenily ! Vzala jsem si kombinézu, pohorky, rukavice, klobouk se sítí a fukar s troudem, abych jim trochu začmoudila, oni si naplnily bříška a nepíchaly !  Byly jsme nadšené!
Pak jsme přišly k úlu a já pro jistotu poslala Ester pro jakési nářadí zpět :-)). Pootevřela úl, nafoukala, zavřela, pootevřela, nafoukala, zavřela – přesně, jak to znám. Pak jsem otevřela víko úlu úplně a dala si ho bokem. Byla jsem nadšená ! Trochu jsem uvolnila jeden rámeček, že si ho tedy prohlídnu….. až posud to bylo vše trochu v mé režii, přesto, že si pamatuji,že když to samé dělal pan domácí, kolem úlu mu lítalo pár včel, ostatní pracovaly normálně uvnitř a zase tak moc je nezajímal. Já dělala to samé a lítalo kolem mě asi 10 000 včel a všechny bzučely, jak kdyby se chtěli vyrojit. Nebylo před bouřkou, bylo hezky a klidně a já si neustále říkala – buď v klidu, to k tomu patří !:-))) Read the rest of this entry »
veg

Zima, je strašná zima – brrrr !!! Zvlášť, když chybí střecha !!!! Dnes i děti iniciativně nosily
kedlubnový guláš
dříví do koupelny, aby se zatopilo v lázeňském kotli, protože všude jinde je zima a vlhko !, naštěstí jen dnes. Zítra už se to snad zlepší a pak zase sečení :-))) a sušení a snad i nandavání střechy.
Dneska takový oblíbený guláš. Nevypadá to nic moc, nezní to nic moc, ale voní a chutná výborně !!! .-))
Suroviny: 1 velká kedlubna, kadeřávek – 12 celých listů i s řapíkem, olej, 3 větší cibule, 100g másla, 100g mouky, 2 větší stroužky česneku, hodně červené papriky sladké, lžíce papriky červené pálivé, mletý pepř, sůl,2 bobkové listy, 6 kuliček nového koření, trochu chilli. Read the rest of this entry »

veg
Když má naše Mařenka nebo Máří 35 litrů mléka denně, většinou se u nás střídají tyto
puding
snídaně – puding – palačinky a tvaroh – puding – palačinky – tvaroh – puding….. Jenomže někdy se stane, že i když má člověk dvě krávy, aby se hezky vystřídaly – protože kráva musí stát šest neděl před teletem takzvaně nasucho- nedojí se, aby nabrala sílu na další laktaci, tak se mu povede, že jsou zasušené krávy obě a pak se obě najednou otelí a člověk má navíc ještě 60l mléka ! Letos se nám toto načasování nevyhnulo jen z poloviny. Jedna už je zasušená a druhá se otelí v srpnu, takže k prvnímu červnu je s mlíkem konec – a to asi umřeme na nedostatek pudingu. A protože dnes ještě mléko je a zatím i docela dost, tak si ten evergreen musíme ještě dopřát…..
Váhám, jestli napsat, z jakého množství se ten puding dělá….. ale k pochopení historky, co se k našemu pudingu váže, je to celkem důležitý údaj :-)). Takže nedělám puding z pudingového prášku, protože trhat při každém vaření pudingu osm pytlíků, proklepávat je, aby tam polovina nezůstala je činnost značně nepříjemná, takže jsme si sehnali kdysi firmu, která v Čechách vyrábí kukuřičný škrob a v počátcích vlastnictví internetu jsme jim napsali mail a řekli si, že půjdeme s dobou a naučíme se žít po síti a naučíme se tak i nakupovat :-), když tady všude prodávají jen škrob bramborový a kukuřičný nikde.  Pudingový prášek totiž obsahuje jen kukuřičný škrob a ethylvanilin a vyrábí ho tatáž firma. Balen je ovšem jen po 40g a je v celkové gramáži o dost dražší. Maizena – kukuřičný škrob je v papírové krabičce a jedna krabička vyjde na 2+ 1/4 l mléka.
Paní na druhé straně počítače nám napsala, že sice soukromým osobám neprodávají, ale že tam tedy někdy pošle obchodního zástupce, abych napsala adresu. Já adresu napsala a protože se dlouho nic nedělo, tak jsme na to zapomněli. Zhruba za
puding
dva měsíce najednou na cestě naproti – ta cesta je opravdu velmi špatná – velmi velmi špatná – 2km je špatná – veliké auto a přes údolí stojí pán a křičí- dobrý déééén ! Tady natúúúúúúra!!! Vezeme vám ten škrob!!
Měla jsem v té chvíli  dalšího spojence !!! Kromě operátorky telefonu, které jsem občas volala, když jsem se cítila už hodně osaměle a potřebovala komunikovat s někým jiným než s krávou, jsem teď měla nového partnera – Naturu! Internet nás v tento moment nadchnul. Nezklamal. A i pan obchodní zástupce byl nadšený! Vzali jsme si dvakrát více balíků, než všechny obchůdky okolo dohromady. Obávám se, že nám dodnes nevěří, že z toho děláme puding ! :-)))
Suroviny na puding : ( pro jistotu uvedu množství jen na jednu krabičku :-))) – 1 krabička maizeny – kukuřičného škrobu. 2+1/4 l mléka , 9 lžic cukru (na půl litru 2 lžíce), 2 lžíce hořkého kakaa.
puding
puding
puding
Nejprve je třeba nalít mléko do hrnce – chce to litráž hrnce alespoň o litr více, než je tam mléka. Zhruba 1/4-1/2 l mléka si odlejeme do misky. Mléko v hrnci dáme hřát na kamna, přisypeme cukr a přivedeme téměř k varu – rozhodně od horka. Mezitím si v mléce v misce rozmícháme kukuřičný škrob. Když je mléko horké, nalijeme do něj mléko se škrobem. Není nutné opravdu spěchat, zbytečně dlouho se pak puding míchá. Puding je během nalévání mléka se škrobem nutné silně míchat – ihned zhoustne.
Puding v tomto složení nemá chuť vanilky, takže si do něj lze buď nasypat vanilkový cukr, nebo vanilku, nebo se ho naučit vychutnat takový jako je, nebo do něj přidat kakao. Kakao lze samozřejmě přidat už do mléka, ale máme raději puding mramorový a ten se udělá v momentě, kdy se kakao přimíchává až po uvaření. Takže po uvaření nasypu kakao a opět rázně zamíchám.

Komentáře

1 Veska Veska | 16. června 2010 v 9:21 | Reagovat

teda puding to by ti manža líbal kdidně i nohy páč puding je jeho miláček dodnes a nic ho nepředčí,vlastně takový jako vaří on já neudělám :D ač se snažím jak chci takže klasika kakaový z litra mléka a půl pytlíku piškotu do něj to je normální porce pro jednoho normálního chlapa po obědě jako zákusek
(co jsem od něj vypozorovala tak dává do hrnce prvně cukr a na něj naleje studené mléko a nemíchá až v momentě když dává rozmíchaný puding,takže jemu odpadne mytí připálech nádob :-! )já drhnu

2 Lůc Mác Lůc Mác | Web | 28. června 2010 v 20:38 | Reagovat

puding mám ráda, ale určitě není nad vlastní, vypadá neodolatelně a určitě bych se do něj hned pustila :-P


zmrzlina
Dnes byl ten slavný den, kdy k nám byl dovezen ten slavný zmrzlinovač ! Tedy bylo to včera, ale protože musí 12 hodin stát, jako by to bylo dnes. Na hádanku dost slabé – uhodl hned první :-)Děti skoro nedospaly, ještě že tam byla ta lhůta 12ti hodin, jinak by dnes byla zmrzlina k snídani a já bych tento blog mohla ihned přejmenovat na vegetariánsky – nezdravě ! .-))( no, už se tomu pomalu blíží i tak :-))

Doma se rozhodli, že se to konečně  musí začít dělat pořádně a ne takové fušování, jako dělám já. Hezky nafotit krok za krokem, suroviny psát že netřeba, hlavně aby to mělo nějakou chuť :-))) a aby bylo pořádně vidět, co se dělá !!! Takže hned potom, co jsem udělala máslo, pohádala se, kde je na mlýnku ta správná čárka na mletí krupice (samozřejmě byla změněna- ta moje není ta pořádná, pořádná tam bude až po dnešku :-), odsouhlasila správný hrnec, správné množství mléka, správné množství krupice – měla jsem dovolenou :-))kase
Takže dnešní snídani dělaly děti a pomáhal jim pan domácí. Nejprve si došly pro obilí :-)
jogurt
veg
Domácí jogurt, ovesné vločky čerstvě mačkané, vlašské ořechy, rozinky a lžička marmelády.
tvarohova. pom. cesnek