Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archiv
Rubriky
Nový Domácí pekař
Domácí mlékař

Archive for the ‘Náčiní do kuchyně’ Category

Stává se vám občas, že na vás padne můra dokonalosti? Neptám se těch, co jsou dokonalí, pečliví, precizní a v pravém slova smyslu hospodyně či hodpodyňové. Protože ti to mají prostě od přírody a není to tudíž žádná ctnost :-). Ptám se těch, co jsou jako já. Nepečliví, ne moc pracovití, především netrpěliví a jednoznačně nesystematičtí – a nemusí mít ani všechny tyto mé přednosti :), bohatě stačí jen jednna. No a pak se stane, že přijde můra, vy máte pocit, že za nic nestojíte, že je všude nepořádek, což co si budeme povídat – on je – a to co vás nechávalo po dobu dnů , týdnů… dokonale v klidu, najednou se rozhodlo, že vám udělá těžkou hlavu. Vidíte každou věc, která není na svém místě několikanásobně zvětšenou a několikanásobně špinavější, zaprášenější, ošoupanější a ošklivější, než opravdu je. A všichni kolem za to můžou :)) a nikdo vám nepomáhá!

Jsou dvě cesty, jak z toho ven. První zastává pan domácí. Sednout si, uklidnit se a počkat, až to přejde. :) Na tu ale musíte přijít sami, protože pokud vám jí někdo poradí, je většinou první na ráně. Druhá možnost je vrhnout se na generální úklid. Štěstí je, že ta můra většinou přejde dřív, než člověk přejde do fáze druhé, totiž vytvořit systém, který posléze budu pečlivě praktikovat. To totiž člověku s mou náturou hrozí, že po šťastných pár dnech, kdy systém člověk dokáže udržet, přijde zákonitě deprese a  systémový pád :).  Ale opakování matka moudrosti, že :-) a tak je dobře si to hezky nacvičit a postupně se dostat do toho, že to nějak půjde samo.

A tak jsem si pro to, aby to šlo líp, přichystala takových pár rad z roku 1930 z knihy Učebnice domácích nauk od Ferdinanda a Anny Tomanových. A pevně doufám, že se kniha stane alespoň u někoho spouštěčem, ať v tom nejsem sama:)

A protože máte určitě praktickou kuchyni, kterou byste neměnili pořádek nepořádek, na kterou jste zvyklí, tak byste se mohli taky pochlubit a já bych se měla čím kochat. Stačila by mi fotka kuchyně – to mám ráda a pak něčeho, co je fakt vychytávka. Třeba já mám na stropě karisíť na které je zavěšené maximum potřebného nádobí. Výborná praktická věc, od Ikei , která to má železné, ušetřeno mnoho peněz a ani jsem nepotřebovala pana domácího :) Tedy – já jsem nepotřebovalal jeho pomoc, ale pak jí musel on sundat, předělat a znovu nandat :))- tak je to vlastně skoro vždy. Tak takové pěkné vychytávky, se kterými jste spokojení a které jsou praktické, které máte rádi a co fakt v kuchyni neoželíte – to mě opravdu zajímá. Za fotky díky a za komentáře bez fotek, co je vaše číslo 1 případně 2 budu taky moc ráda.

Read the rest of this entry »

Nedávno jsem dostala v komentáři prosbu ohledně lisu na sýr.  Tak dnes se k tomu dostávám.

Lisování sýrové hmoty je důležité proto, aby se spojila sýrová zrna. Sýry, které nemají být tvrdé, těm stačí lisování vlastní vahou. Lisování se děje zhruba v rozmezí 4-24 hodiny a je důležitý i postup lisování. Nejprve by se mělo lisovat na menší tlak a později na větší. V praxi to znamená, že například u tohoto sýra si dávám závaží nejprve na nejbližší zářez, později na nejvzdálenější. Dělám ale i sýry, kdy dám závaží jen na první – nejvzdálenější zářez, protož jdu spát a odmítám k tomu vstát :-)).  Jde o to, aby syrovátka odtékala nejprve pomalu a později více a více. Jako závaží lze použít cokoli. Buď veliké závaží, ve kterém je vyvrtaný závit a zavrtaná da něj jakási šibenice, za kterou se věší závaží, nebo naplěnou pet lahev pískem či vodou, zavázanou provázkem pod víčkem a pověšené – lisuji zhruba na 6 kg, ale veliké sýry se lisují až 25 kg závažím.

Spodní deska je prostě dřevěná deska, lze použít například velké kuchyňské prkénko. To ostatní jsou prostě prkýnka s vyvrtanými dírkami. Vše je spojeno vždy šroubkem a matkou.  Lze si lis nastavit přesně na to, co potřebujeme. Spodní deska je tak přesně akorát veliká na to, aby byl lis stabilní, možná by mohla být o něco širší.

Prkénko, které se položí na sýr je ideální udělat přesně na průměr nádoby jen s malou vůlí. Takže pokud máme více nádob je dobré mít i více přesných, raději tlustších prkének. Menší kroužek je dost důlžitý. Tento je z rozpadlého dřevěného koně, takže mám čtyři :-)), ale je potřeba jen jeden a vždy se položí ještě navrch přikrývacího prkénka. Je to proto, že prkénko má během lisování tendenci se sklápět, když není přesně vystředěné. Toto malé s dírkou zabezpečí to, že vše krásně drží.

Tady tedy obrázek s rozměry lisu. Na jeho výrobu není třeba žádná exotická věc, jen malinko šikovnosti, vrtačka a chuť ho vyrobit.

Rozměry dřevěného lisu na sýry

Je to pracant a rozhodně bych ho nedala pryč. I přes to, že je objemný a své místo zabere, stojí za to – samozřejmě pro toho, kdo pracuje s mlékem častěji. Jinak to bude hlavně hezký doplněk do kuchyně.

Lisy na sýr existují v mnoha variacích. Jsou lisy vertikální, ale i horizontální, ktré si můžeme představit jako hever na ležato. Tady malá galerie lisů, které jsem našla na internetu jako alternativa lisu dřevěnému. V každém případě mi pákový lis zatím vychází jako nejpraktičtější. Ty ostatní jsou ovšem možná jednodušší na výrobu a proto je sem dávám pro ty, kteří chtějí mít rychle lis, který je multifunkční – například lis číslo jedna, jenž  lze s úspěchem kombinovat s domácí posilovnou :-)))

http://justinsomnia.org/2009/02/how-to-build-a-cheese-press/

http://justinsomnia.org/2009/02/how-to-build-a-cheese-press/

http://biology.clc.uc.edu/fankhauser/Cheese/Cheese_5_gallons/Cheese_press/44_next_AM_PC180152.JPG


Tento článek není rozhodně PR článek :-). Píšu ho prostě proto, že tento strojek je naprosto
lis na těsto
nezbytný nástroj v naší kuchyni – on by jistě byl zbytný, vše se dá dělat i na vále s válečkem na nudle, ale někdy si člověk chce udělat radost tvarem, formou a výsledkem – osobní obsese, aby věci vypadaly „jako kupované “ :-)))
Na sušenky používáme ideální český strojek  UNIVERSAL, který se ještě i teď dá koupit normálně v v internetových obchodech pod lisem na těsto, nebo  jít cestou jako my, navštívit bazar, diakonii či aukro, kde je zrovna nyní jeden v prodeji.  My ho koupili v diakonii za 50,- (už po třetí :-), protože čtyři děti vyžadují minimálně 3 strojky) a vřele doporučuji koupit takový, aby co nejvíce jeho komponent bylo z kovu !! Stejně se při častém používání časem  zničí
lis na těsto universal
silikonový přítlačný plíšek, který už bohužel nelze nijak nahradit, ale to je otázka opravdu několika let při častém užívání.Sama bych dosti uvítala, pokud by vnitřek přítlačného lisu byl k dokoupení, což možná ovšem je ….. Originální výrobce strojku  byl kovozávod Semily. Otázka je, zda mám nový strojek z diakonie koupený ještě z doby bolševika, nebo zda kovozávod Semily ještě existuje
Strojek používám na sušenky, jak na sladké, tak na slané – sýrové, na zdobení šlehačkou a nově i na špagety – následující článek :-) Sada obsahuje 15 tvořítek a dají se s ní bez problémů udělat zcela identické sušenky Lucie, Esíčka, Oválky. Jediným problémem je pro mě trochu málokapacitní trubice, do které se těsto plní. Osobně bych brala alespoň třikrát tak velikou, aby nebylo tak často třeba plnit, ale to jen malý technický detail, zcela zanedbatelný. Read the rest of this entry »

Přivezla jsem si domů novou, úžasnou, ručně dělanou formu na bábovku.
formababovka
Takže spolu s prvním beránkem, nepiškotovým, obyčejným, bude i jedna malá bábovka.

Reklama


Buď první, kdo ohodnotí tento článek.


Komentáře

1 Alena Alena | Web | 10. června 2010 v 22:12 | Reagovat

Ta bábovka je krásná. Jestli se můžu zeptat, odkud jsi ji přivezla? :-)

2 vegereceptynakazdyden vegereceptynakazdyden | E-mail | Web | 10. června 2010 v 22:39 | Reagovat

Určitě – jezdíme jednou do roka k jedné prima ženské na keramiku – nechá nás tam udělat pár věcí, ale bábovka byl dárek, stejně jako konvice – většina keramiky, kteou používám je od neznámý