Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Nedávno jsem dostala v komentáři prosbu ohledně lisu na sýr.  Tak dnes se k tomu dostávám.

Lisování sýrové hmoty je důležité proto, aby se spojila sýrová zrna. Sýry, které nemají být tvrdé, těm stačí lisování vlastní vahou. Lisování se děje zhruba v rozmezí 4-24 hodiny a je důležitý i postup lisování. Nejprve by se mělo lisovat na menší tlak a později na větší. V praxi to znamená, že například u tohoto sýra si dávám závaží nejprve na nejbližší zářez, později na nejvzdálenější. Dělám ale i sýry, kdy dám závaží jen na první – nejvzdálenější zářez, protož jdu spát a odmítám k tomu vstát :-)).  Jde o to, aby syrovátka odtékala nejprve pomalu a později více a více. Jako závaží lze použít cokoli. Buď veliké závaží, ve kterém je vyvrtaný závit a zavrtaná da něj jakási šibenice, za kterou se věší závaží, nebo naplěnou pet lahev pískem či vodou, zavázanou provázkem pod víčkem a pověšené – lisuji zhruba na 6 kg, ale veliké sýry se lisují až 25 kg závažím.

Spodní deska je prostě dřevěná deska, lze použít například velké kuchyňské prkénko. To ostatní jsou prostě prkýnka s vyvrtanými dírkami. Vše je spojeno vždy šroubkem a matkou.  Lze si lis nastavit přesně na to, co potřebujeme. Spodní deska je tak přesně akorát veliká na to, aby byl lis stabilní, možná by mohla být o něco širší.

Prkénko, které se položí na sýr je ideální udělat přesně na průměr nádoby jen s malou vůlí. Takže pokud máme více nádob je dobré mít i více přesných, raději tlustších prkének. Menší kroužek je dost důlžitý. Tento je z rozpadlého dřevěného koně, takže mám čtyři :-)), ale je potřeba jen jeden a vždy se položí ještě navrch přikrývacího prkénka. Je to proto, že prkénko má během lisování tendenci se sklápět, když není přesně vystředěné. Toto malé s dírkou zabezpečí to, že vše krásně drží.

Tady tedy obrázek s rozměry lisu. Na jeho výrobu není třeba žádná exotická věc, jen malinko šikovnosti, vrtačka a chuť ho vyrobit.

Rozměry dřevěného lisu na sýry

Je to pracant a rozhodně bych ho nedala pryč. I přes to, že je objemný a své místo zabere, stojí za to – samozřejmě pro toho, kdo pracuje s mlékem častěji. Jinak to bude hlavně hezký doplněk do kuchyně.

Lisy na sýr existují v mnoha variacích. Jsou lisy vertikální, ale i horizontální, ktré si můžeme představit jako hever na ležato. Tady malá galerie lisů, které jsem našla na internetu jako alternativa lisu dřevěnému. V každém případě mi pákový lis zatím vychází jako nejpraktičtější. Ty ostatní jsou ovšem možná jednodušší na výrobu a proto je sem dávám pro ty, kteří chtějí mít rychle lis, který je multifunkční – například lis číslo jedna, jenž  lze s úspěchem kombinovat s domácí posilovnou :-)))

http://justinsomnia.org/2009/02/how-to-build-a-cheese-press/

http://justinsomnia.org/2009/02/how-to-build-a-cheese-press/

http://biology.clc.uc.edu/fankhauser/Cheese/Cheese_5_gallons/Cheese_press/44_next_AM_PC180152.JPG

18 komentářů to “Lis na sýr a tvaroh”

 • chillidoctor:

  Než tam do petky nalévat vodu nebo písek, je lepší a vizuelně efektnější nalít do petky řídkou sádru a nechat ztvrdnout. Poté do víčka udělat dva otvory a provléci potravinářský provázek a zvolit délku ideální k zavázání uzlu. Uzel schovejte do víčka. No a pak to zvažte a fixou na CD na petku napište váhu závaží.

 • Jarka:

  Dobrý den,
  manžel mi vyrobil dle Vašeho návodu lis a udělal dva navíc ráda bych je tady u Vás chtěla nabídnout k prodeji. Omlouvám se že to píšu sem nenašla jsem žádný skrytý kontakt, klidně mi tento příspěvěk vymažte zda jsem poručila nějaká pravidla nebo s ním nesouhlasíte. Děkuji Jarka

 • kupicek.mar:

  Dobrý den Kláro, tak mám doma lis na sýr a mohu poprosit o odpověď na můj dotaz?
  Sýr dám do formy, třeba plachetku, vrchní prkýnko, to je mi jasné. A tu celou formu dám do jiné větší nádoby na nějaké „nožičky“, aby mohla odkapávat syrovátka? nebo formu dám rovnou na lis /tzn. na dřevo/ a nechávám odtékat syrovátku tím žlábkem mezi prkýnky na kterém je ta forma. (tedy pokud máte ten lis – plochu, která leží na stole taky ze dvou prkýnek). Možná tam ten žlábek mám jenom já v této verzi od výrobce. Podle mne není dobré kapat na dřevo tu syrovátku, pak to umývat? Díky za radu. Markéta

  • Markéto, to je naprosto na vás. Mně dělal lis tchán, z tvrdého dřeva a obecně není asi vhodné nechávat dřevo namáčet a pouštět na něj syrovátku. Někdo nohu obaluje igelitem, já se s tím moc nemažu. Nohu neobaluju, mám přítlačné prkýnko a na něm ještě malé kolečko, pokud lisuju tvaroh, dávám ho do hrnce na špagety a syrovátka tedy teče rovnou do hrnce. Pokud sýr, mám veliký dřez – hospodský a lis se vejde přesně na délku na něj. Takže stavím lis přímo na dřez, formu dávám přímo na lis a lisuju. Určitě pro spoustu lidí zcela nevhodné pro mě ideální. Takže jsem vám moc neporadila a budete si to muset stejně nakonec rozhodnout sama. V každém případě můj lis drží takto už x let, až se rozpadne, pan domácí ho předpokládám opraví :), dá mu nový spodek, ale zatím na něm žádné rozklížení.

 • romeoscu:

  ahoj, chci si udělat lis podle vašeho návodu. Nejsem si jistý kde mám umístit otvory jsou tam jen rozteče mezi sebou ale né od jedné strany.Bojím se abych nevyrobil zmetek. A ještě se chci zeptat na co slouží ta spodní opěra.
  díky za pomoc

 • awakened:

  @Klára: Chtěl bych se zeptat, z fotek to vypadá, že váš hrnec na lisování se směrem dolů poněkud zužuje. Píšete, že přítlačné prkénko má průměr 20,8cm, jaký je průměr hrnce nahoře a jaký dole? Nedochází k tomu, že by se při lisování prkénko „zarazilo“ o stěny hrnce? Jaká tam je asi vůle? Zvažuju lisovat v něčem, co bude mít svislé stěny a tudíž v celé výšce stejný průměr, tak mě zajímá, jestli v tom není nějaký figl? :) Děkuji.

  • Dobrý den,
   tak já to řeším dvěma způsoby. 1) tím nerezovým hrncem na špagety a ten není konický, takže tam je to naprosto v pohodě, prkénko se nezarazí. 2) a druhý způsob je stejně jednoduchý. Mám velkou formu přímo na sýr – dárek od Dolomita a k tomu silikonové „prkénko“ také to není konické a pak dvě menší formy, které jsou mírně konické, jedna pojme asi 15 litrů mléka. Jsou to formy, kde se sýr nezatěžuje, lisuje jen vlastní vahou a já, když ho chci zatížit, dělám to tak, že tam dám tu samou druhou formu a do ní závaží, to se mi u konických věcí osvědčilo jako nejlepší způsob – ale nejde to na lis, ten je opravdu jen na nekonické nádoby.

   • hanaka:

    Tak já ještě doplním, mám taky hrnec na špagety a bohužel je mírně kónický, jiný se mi nepovedlo za rozumnou cenu sehnat. No a řeším to dvěma prkýnky. Na začátku o fous větší, jak si sýr sedá, dám to menší. Měla jsem z toho strach, ale jde to dobře odhadnout a teď už to mám v ruce, tak není problém a sýr má pravidelný tvar.

   • dolomiti:

    Ty vaše nádoby na nudle :-O :-D Kolik stojí takovej hrnec na nudle?

 • Dobrý den, na tento klasický hrnec je přítlačné prkýnko o průměru 20,8 cm a 2,5 cm tlouš´tka. Na to si dávám ještě asi taky 2,5cm tlusté malé kolečko o průměru 12cm – ze starého dřevěného auta .-), do kterého zapadá ten čudl na lisu. Je to mnohem lepší, lis je pak stabilnější a nepřeklápí prkýnko na sýru k jedné straně.

 • Vrahoun:

  Dobrý den,jaký máte průměr kotouče na lisu? Objednal jsem si stejný hrnec a než přijde,stihnu doufám lis vyrobit.Děkuji za odpověd.

 • @Libča: Jsem moc ráda, že bude lis k něčemu. Přeju moc, ať je brzy dodělaný !:-))

 • ahoj, super nové stránky!!!!!! Spousta udělané práce, parádička.
  a moc děkuji za info o Lisu. Už se na něm pracuje tak se snad brzo dočkám.
  zatím papaáá L.

Přidejte komentář