Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Dnes máme celkem úspěšný stavebnický den. Stavebně destruktivní den – pan domácí urazil 700 km a přivezl Juraje. S půjčeným autem, půjčeným vozíkem a půjčeným řidičem. Ve středu. Jura se aklimatizoval a dnes byl vpuštěn do stáda. Jura žil s mámou a tetou  a megery naše stádní dosud nezažil. Tak si to dnes užívá a pan domácí s ním. Spravuje ohrady, prasklá břevna, přeražená prkna a Jura hlavu neskloní a neskloní, Sláva nepřestane a nepřestane říjit a Lesy odmítá zapomenou, že již před dvěma měsíci kdesi nechal kulky a před Jurajem si Slávu hájí a ta si evidentně vybrala právě Juru, protože je hezky vymydlenej – chudák holka, taky je bez kulek.

Hezká pára to bude, až Juraj doroste, jen co je pravda.

A taky jsme už asi tři neděle docela o hladu. Dopisuju to své mlékařské minimum, pan domácí je spokojený a ptá se, zda bude následovat něco dalšího, protože tento způsob trávení času mu naprosto vyhovuje. Ihned zastavuje děti, jakmile se jen zmíní, že mají  hlad a tvrdí mi – to je v pohodě, my si něco uděláme! Neboj, neboj, nám nic nechybí!

No a tak jak procházím právě staré knížky, protože v nich jsou opravdu dost zajímavé věci, došla jsem k jedné, se kterou se nemohu nepodělit :

Právo okapu

Když je služebnost okapu 40 cm nad mým pozemkem knihovně zajištěna, má soused právo tvrditi, že je to jeho majetek? Nyní si soused udělal do našeho dvorku okno. Máme toto trpěti?

 

Má-li váš soused knihovní právo míti okap v jisté šířce a délce do vašeho prostoru, nejedná se o vlastní  právo okapu, které záleží v tom, že někdo může okopávat rouru, vésti na cizí pozemek a tudíž nechati stékat dešťovou vodu na cizí střechu volně nebo po žlabě, nýbrž v daném případě jedná se jen o právo, že váš soused může ponechávati jistou část svého pozemku v jisté šíři ve vašem vzduchovém prostoru. Je to pouhá služebnost a nemá proto váš soused práva užívati odpovídající pruh pozemků pod svým okapem. Ta část země jest přece ve vašem neomezeném vlastnictví. Udělal-li váš soused okna do vašeho dvora směřující bez vašeho svolení, nemůžete tomu z důvodu soukromého práva zabránit. Jste však oprávněni před těmi okny na svém pozeku zříditi si ohradu, případně se svolením stavebního úřadu i stavbu.

rádce český rolník 1930

Jak vy? Máte taky právo okapu?

Jedna odpověď to “Právo okapu”

Přidejte komentář