Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař


Potr2
Na letošní sena jsme se těšili, protože nám svitla naděje, že začneme sena už s „potrem“ – potažním traktorem. Pro spoustu zemědělců nepochopitelná záležitost – traktor, který táhnou koně. Pro nás ale naprosto ideální spojení. Snažíme se dělat většinu věcí jen s koňma, ale bohužel, jsme lidé z města, narozeni pro vstávání na sedmou, nikoli na čtvrtou, od malička hýčkaní a vychovávaní pro uživení se mozkem. Hlavně, aby tělo příliš netrpělo.
To že jsme se rozhodli jinak, nohy a ruce, že trápíme, to ještě neznamená, že to vzládáme :-). Čas je neúprosný. Dokážeme s koňma posekat, otočit, usušit, ale sebereme za den, když pracujeme od rána do večera jen sedm žebřiňáků a potřebujeme jich přes padesát !. Nikdy není tak dlouho hezky a proto přišla na přetřes varianta potru.Potr
Sen se splnil, potažní stroj je už pár týdnů doma a protože není moc peněz na kou
pi nového, je to domaděl, u kterého bylo těch pár týdnů třeba na vychytání všech much. Ale funguje, obrací a doufejme, bude i pořádně balit seno. Koně se tedy už nedívají přes ohradu, jak děláme seno, letos nás snad minou i vidle a žebřiňák, shánění sečení službou při časové nouzi a nervy, že nikdo, což je časté, v době sušení sena nebude mít čas, aby službu udělal.

5 komentářů to “Dorazil potr – potažní traktor”

 • sadlo:

  předpokládám, že asi znáte. Nicméně možná se bude někomu hodit..
  http://www.youtube.com/watch?v=LlQPu4xMR7g&feature=related
  .
  .
  Jinak držím palce, jak to děláte se mi líbí. Jsem na tom trochu podobně jako vy, akorát že já jsem se traktoru nezbavil. Nedovedu si to bez něj zatím moc představit, asi bych to nesíhal.

 • Pro p. Tulacha:
  Velice mě zajímá váš projekt pro SN a ke strojům za koně bych též měla nějaké kontakty. Byl byste tak moc hodný a ozval se mi, prosím, na mail info@helenag.cz? Velmi ráda bych se s vámi v tomto kontaktovala.
  Děkuji a zdravím, Helena Görnerová

  Klára s Jidášem, doufám, můj vpád prominou :o)
  (Případně můžete předat kontakt na mě? Moc vás všechny s Pavlem a Luckou zdravíme!)

 • Michaela:

  Aha, právě jsem si toho mailu všimla – dole jsem ho vážně nehledala, i když to není tak docela nelogické umístění. Ale to už je teď jedno :-)

 • Michaela:

  Dobrý den,
  všimla jsem si, že jste inzerovali wwooferství (nikdy jsem tento pojem nepotkala) a že jste s ním nebyli spokojení. Kontaktovala bych vás mailem, ale nikde jsem ho na vašich stránkách nenašla.

  Chtěla bych se zeptat, zda byste případně nestáli o holčinu – vegetariánku (proto to taky nezkouším nejprve jinde, celkově nejsem vybíravá, ale nechtěla bych svým stravováním nevegetariánům komplikovat život nebo být na suchých knedlících). Fyzickou silou sice moc neoplývám, ale jsem celkem přizpůsobivá a na „polní podmínky“ jsem v létě zvyklá, od šestnácti jezdívám na archeologické výzkumy (teplá voda je vážně luxus), protože potřebuju aspoň na chvíli vypadnout z města a nabrat psychické síly. Mám moc ráda zvířata a určitě bych vydržela u jedné činnosti déle než jeden den :-) Je mi jasné, že v první řadě jde o to, že mám být ku pomoci a ne dělat rozmazlenou fiflenu.
  Jinak je mi 22, studuji na Pedagogické Fakultě v Ústí.

  Pokud bych vám mohla být užitečná, můj mail je bily.krkavec@seznam.cz :-)
  Přeji krásný den
  Michaela

 • Tulach:

  Dobrý den,

  připravuji se hospodařit na statku na vysočině, také se slezskými noriky. Našel jsem německého a anglického výrobce „potru“, ale zajímalo by mne kdo je výrobcem toho vašeho, je-li to možné. A měl bych i zájem o kontakt na něj.

  Děkuji a zdravím, Pavel Tulach

Přidejte komentář