Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Odborník se usměje nad obsahem článku, jenže nejsme odborníci jen s kravkami žijeme. Těchto pár řádků je napsáno pro ty, kdo uvažují o koupi kravky do domu a nemají o tom ani páru,nebo jako psychická pomoc tomu, kdo už nějaké takové milé zvíře má, ale není zemědělec a vše se teprve učí, většinou cestou pokus – omyl a rád by si přečetl o pár takových omylech dříve, než udělá nějaké další. Především je ale napsán proto, že kráva je ohromně citlivé, inteligentní zvíře a není zrovna ideální, když se její koupě stane omylem, protože pro mnoho lidí není pak nic jednoduššího, než milou krávu poslat na jatka.

Než si koupím krávu
Všichni naši nad metrák

Většina „alternativců“ má podobnou životní cestu poté, co se rozhodnou žít někde v přírodě a co se rozhodnou pořídit si nějaké milé,užitečné domácí zvíře. Začne to psem, pokud už nějaký není, většinou přibyde nějaká kočka a pak v zásadě následuje koza a ovce.

Naše koza Líza byla ušlechtilá, dojná, s velikým předkusem a uměla si otevřít všechno co k otevření bylo. Dělali jsme sice tvaroh a sýry, pili mléko – byť málo, protože ocas u kozího mléka jsme nedokázali úplně docenit, ale také jsme měli tři roky rybíz stejně veliký, jaký jsme ho zasadili, kapustu a zelí většinou sklizené mnohem dříve než jsme chtěli a navíc veliký problém s malými kůzlaty, která jsme nebyli schopni zabít a při prodeji, když je kvičící odváželi, říkali jsme si, jestli nám to stojí za to. Ale kráva se nám zdála moc velká.

Mařenka
Než si člověk koupí krávu je třeba překonat strach z velkých zvířat – neoprávněný, mít dostatečnou vůli se o krávu starat a čas. Kráva je poměrně časově nenáročné zvíře, ale nelze od ní odjet. A pokud člověk odjede, je třeba mít za sebe alespoň zastoupení a to se týká i odjezdu do druhého dne. Kráva se dojí dvakrát denně a nelibě nese výjímky.
Co se týká pořizovací ceny krávy, je několik možností
1) lze si zakoupit malé tele – jalovičku cca. 4-7000,- podle stáří telete a toto telátko si vykrmit a vychovat až do velikosti a stáří krávy, nechat zapustit a čekat na první dojení. Výhody jsou nízká cena, nevýhoda je ta, že nevíme, zda se kráva jednou zapustí či zda bude mít nějaký problém, neznáme konkrétní laktaci, čekáme na mléko až dva roky, kráva má březost 9 měsíců a zapouští se zhruba v 16 měsících nejdříve.
2) Zapuštěnou jalovici. Cena je cca 25-30000. V podstatě samé nevýhody. Výhoda je ta, že víme, že lze zapustit, nevýhody jsou ty, že neznáme její dojnost, i když podle matky a mléčnosti býka můžeme odhadnout, že bude dobrá či špatná dojnice, bude se poprvé telit, což může ale i nemusí být komplikované a hlavně jí musíme naučit zvyknout na dojení
3) Koupit si brakovanou krávu – krávu kterou někdo vyřazuje. To je trochu vabank a většinou jsou to krávy s nějakým problémem nebo jen krávy málo dojné v zem. Družstvech. Cena je cca 15-20000,-
4) Krávu dobrou, dojnou. Taková kráva po prvním nebo druhém teleti se prodává málokdy z družstva, většinou se jí družstva nezbavují, spíše na inzerát. Cena bývá většinou 20-30000,- Víme kolik kráva dojí- podle kontroly dojivosti, pokud nevíme, můžeme se jet podívat přímo k dojení, kráva je zapustitelná, vidíme, zda je hodná či nikoli. Problém nastává, pokud jsme registrovaní ekologičtí zemědělci – ti smí pořídit nejvýše vysokobřezí jakovici z konvenčního chovu, krávu pouze z chovu ekologického.
Pokud tedy je rozhodnuto, jakou variantu, pak je třeba vybrat krávu podle plemeno – nyní jen velmi stručně, velmi podrobný popis plemen a původu krav je v samostatném článku –
a to buď masnou , která se chová na maso a býci se zhruba po dvou letech věku dávají na jatka kombinovanou – jak na mléko, maso tak tah, nebo mléčné plemeno.
Plemena masných krav jsou : Charollais, Limousin, Plavé akvitánské, Hereford, Aberdeen – angus, alloway, Skotský náhorní, Belgické modré,Piemontské
Plemena kombinovaná jsou : Strakatý horský skot
švýcarský strakatý, německý strakatý, rakouský strakatý, český a slovenský strakatý, Montbeliard, Abodance
Červenostrakatý nížinný skot
MRI Plemeno, německý červenostrakatý
Hnědý horský skot
švýcarský hnědý (švýcký), německý hnědý, rakouský hnědý
Z našeho pohledu nejvhodnější varianta. Chováme krávy červenostrakaté a jsme s nimi velmi spokojeni. Mají dostatečně tučné mléko i mléko s dostatečnou bílkovinou, jsou hodné, nejsou příliš citlivé na životní podmínky, vydrží i ve vyšších polohách.
Plemena mléčná jsou : Holštýnsko-fríské, Ayrshire, Jersey, Brown-Swiss
Další věcí na kterou by si měl dát budoucí chovatel krávy pozor je její čistota. Kráva by měla být čistotná, protože pokud budete krávu dojit ručně, nečistotná kráva vám to pěkně zavaří. V lepším případě bude ocasem mrskat kravince po stěnách chléva, v horším po vás.
Vemeno krávy by mělo mít všechny čtyři čtvrtky stejné, vepředu by mělo být usazené pokud možno co nejvíce vpředu, pro strojové dojení není problém to, jak vypadají struky, pro ruční dojení jsou lepší struky střední, ne příliš malé, ale ani extra veliké.
VYBAVENÍ
Jestliže přemýšlíte o pořízení krávy, je dobré také vědět, že na to, aby kráva nebyla moc veliký chudák a nestála celý život uvázaná u řetězu, je třeba nějaký pozemek. Jeden hektar na jednu krávu je ideální míry. Více samozřejmě nevadí, ale každá pastvina se bude muset přesekávat, a na zimu je třeba usušit seno, takže je dobré popřemýšlet i o způsobu, jak seno získat. Zda koupit, či si nechat posíci a usušiti, nebo si sušit sám.
Siestička
Na jednu krávu je třeba na zimu zhruba 8-10 velkých balíků sena.Poslední dobou se velmi rozmohlo krmení senáží – slisovaná, mírně zavadnutá tráva. Jeden velký balík pro jednu krávu je příliš, protože po otevření vydrží jen určitou dobu, zhruba 10-14 dní. Je to poměrně také finančně náročná záležitost, protože jeden balík stojí bratru 500,- a to pouze zabalení vlastní trávy. Výhody jsou v tom, že je to šťavnaté krmení a je výborné pro zvýšení laktace. My toto řešíme šlapáním trávy do plastových sudů o objemu 200l. Trochu náročná činnost, ale v zimě, jako když senáž najdeš. Jeden sud vyjde pro krávu jako příkrm asi na čtyři dny.
Šrot – našrotované obilí dle toho, jak moc kráva dojí. Ječmen, pšenice, oves. Obilí dáváme krávě vždy při dojení, 2x denně, spařené teplou vodou. Je vhodné dodržet skutečně krmení šrotem p o 12 hodinách, protože žaludek krávy si vyrobí určitý pepsin na štěpení šrotu a pokud budeme s další dávkou vyčkávat a vyčkávat, bude trávení a následně i zužitkování obilí ztíženo. Budeme tzv. házet hrách sviním.
Důležité je také pořídit si minerální sůl. Ideální je přivázat na provázek tyčku, buď dřevěnou, nebo tenkou plastovou vodovodní a skrz díru v kostce lizu provázek protáhnout a zavěsit. Kostka pak leží na tyčce ve vzduchu a krávy jí nerozkoušou nýbrž skutečně pouze olizují. Lizy existují jak bílé, obyčejné, tak červené s minerály, hořčíkem, selenem, atd.
Dále je třeba nějaký přístřešek. Nemusí to být ze zásady kamenný chlév. Stačí dřevěná bouda, skrz kterou neprofukuje, ne moc daleko od domova, protože je třeba krávy navštěvovat – dojit, krmit, kydat.
Je dobré mít prostor pro uskladnění sena – pokud není lisované, pokud je lisované, může být i na dřevěných roštech venku, ale přikryté, jinak promokne a zplesniví.
Je třeba si pořídit také slámu, která se podestýlá krávě vždy před dojením, ráno a večer a místo na slámu použitou – tedy vykydaný hnůj se slámou. Kravský hnůj se hůře rozpadá, je lepší tedy haldu hnoje párkrát překupit.
Každá kráva má mít ušní známky, které po registraci chovatele zcela bez problémů vydává registr skotu a kam se zasílají všechny změny týkající se krávy – prodej, přesun, narození telete. Vše vypadá složitě, ale nezabere příliš mnoho času a vše lze dělat po internetu.
mánička na sněhu
Pokud chceme mít krávu na mléko a pokud je to jalovice, či zasušená kráva – kráva musí stát dva měsíce před otelením tzv. nasucho, nesmí dojit mléko, aby nabrala dalších sil pro další laktaci – tak je třeba, aby se kráva otelila a mohli jsme jí začít dojit.
Pokud je to již kráva telení mláděte zvyklá, neměl by s ní být žádný problém, neboť krávy, pokud jsou zapouštěny přiměřeným býkem, nikoli tedy červené stračeny, připouštěné velkým býkem masným a pokud jsou na pastvě, jsou chodivé, pohybují se, není důvod k tomu, aby porod neproběhl normálně a krávy se neotelila sama. viz. článek o učení jalovice dojit a o dojení vůbec
Mezi ostatní důležitosti, které je dobré mít či nemít patří bezespru náčiní na dojení a úpravu mléka – viz. článek dojení , sýry,

29 komentářů to “Kráva do domu”

 • Katka:

  Dobrý den,ráda bych si pořídila kravičku, respektive bych si ráda na jaře pořídila kone a protože kůň nemá být sám tak jsem přemýšlela o stene velkém zvířeti aby ji neměl konik jak se říká jako fotbaloví míč kdyby byl spolecne treba s kozou ,oveckou ci podnikem a také proto ze kravičky mam rada,ale zatím jim nijak nerozumím ,tak bych tedy ráda krávu, nebo telatko ale chtela bych ji jako společnici ne na mléko, da se mít jen kravicku aniž bych musela dojit?ja vim že kráva je od toho aby dávala mléko ale ja bych ji chtela jen jako společníka.dekuji za odpověď katka

 • Jan:

  Dobrý den uvažuji o koupi 60 dojnic. Tak se ptám kolik balíků sena na zimu??

 • Marie:

  Dobrý den,
  uvažujeme o koupi několika mastných krav. Chtěla bych se zeptat na kolik tak vyjdou měsíční/roční náklady na jednu krávu. Seno bychom museli kupovat, bohužel nemáme pozemky na vlastní.
  Děkuji Marie

 • Lída:

  Dobrý den,lovi v září jsem si pořídila kravičku jersey po druhým telátku.Je velice hodná a čistotná a v lednu se nám podařilo ji úspěšně inseminovat ( na druhý pokus).Je tedy dva měsíce březí,dojím jedenkrát denně a dává 3 až 4 l. mléka.V současné době jsem nemocná a tak bych kravičku chtěla zasušit. Přečetla jsem toho dost ale moudrá s toho nejsem většinou upřednostňují napíchání vemene přípravky na zasušení s pomocí veterináře.Ráda bych ,,zasušila přírodní cestou“.Prosím o radu máte určitě za ty léta strávená s kravičkami dost zkušeností.Děkuji vám předem za odpověď Lída

  • Dobrý den. Pokud dojíte kravku jen jednou denně a dává kolem 4 litrů, neměl by být se zasušením vůbec žádný problém. Začněte dojit 1 x za dva dny, cca 3 x, pak 1 x za tři dny a tím skončíte. Vemeno bude chvíli nalité, ale postupně se vše vstřebá. Vždy jsme zasušovali tímto způsobem a nikdy neměly krávy zánět, nikdy jsme zatím nemuseli aplikovat zasušovací injektory.

   • Lída:

    Velice děkuji za rychlou odpověď dám vědět jak jsme to s Amálkou (jméno kravičky) zvládly Lída

 • Zdravim Kaci, na tvoje otázky neni zas tak jednoduchá odpověď.Ono to, kolik potřebujete sena a slámy určují možnosti limitující způsob chovu. Naši soudruzi mají k dispozici neustále minimálně pět hektarů pro život. Jedno z hnojišť dělám vždy v jejich ohradě a spousta vychytávek které si uvědomim až když na ně někdo ukáže a podiví se proč to.
  Ale abych byl konkrétnější slámy spotřebuju pro tři krávy a šest koní tak podle zimy a potřeby 3-5 balíků.No a sena počítám pro všechny 600 balíků po 35kg. No a veterinář pro krávy nás stál za patnáct let asi 2 tisíce. Větší položka je spíše inseminátor a ten nás stojí kolem 350kč na krávu a rok.

  • kaci:

   Dekuji za odpoved. Je pravda, ze to neni jednoduche. 5 hektaru bysme tedy nemeli , takze tezko rici. Ale stejne se mi zda vase spotreba pomerne nizka. Tak malo slamy?

 • kaci:

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jakou má 1 (Vaše) kráva roční spotřebu sena a slámy. Kolik Vás ročně stojí veterinář?

  Jako asi více návštěvníků tohoto webu uvažuji o pořízení kravičky, zatím však ve značně teoretické rovině. Je mi však jasné, že čert vězí v detailech, a tak se snažím posbírat co nejvíce informací.

  Chci Vám strašně moc poděkovat za obrovskou práci na těchto stránkách. Jsem jimi naprosto unešena. Lidé jako Vy otáčí svět správným směrem. Díky Vám za to.

  Zdravím obyvatele kopce i všechny jeho virtuální návštěvníky :-)

  Katka

 • Eva:

  Dobrý den,
  jen se chci zeptat, zda krávy smějí syrová jablka a případně v jakém množství. Jde hlavně o býky na maso z pastviny u nás na chalupě. Protože krávu mít doma nemůžu, chodím se na ně alespoň dívat, fotit je a občas jim něco přinesu – včera jsem jim přinesla košík jablek. Napadá mě ale, jestli je můžou. U koňů je přeci množství jablek také omezeno. Děkuji za odpověď. Eva

 • Zdeněk Bober:

  Dobrý den.Chtěl bych se zeptat,čím to je,když podojím kravu a má v mléce krev. děkuji bober

  • Dobrý den, je více možností. Nejprve prohlédněte struky, zda není nikde nějaké poranění, nebo vřed, z ekterého by to mohlo téci. POkud ne, tak pokud vlastníte nk test -http://eshop.agrotrans.cz/nk-test-mastitidni-1l – je dobré ho mít, my máme litrovku už 13 let a stále funguje :-) a ještě jsme jí nevypotřebovali, zjistíte, zda nemá zánět, ovšem, to je podle mě nepravděpodobné, protože vše ostatní by bylo dříve, než krev v mléce. Měla by slané, slizovaté mléko a ze čtvrtky, která krvácí by šlo mléko občas jakoby sražené – takové bílé cucky.

   Pokud toto nemá, nezoufejte, je rada více než jednoduchá. Kráva prostě potřebuje vitamín K, měli jsme to samé letos na jaře. Předepíše vám ho veterinář, někde vám ho prodají i v lékárně. Aplikujete injekčně do svalu a aplikuje se poměrně hodně velké množství. Je to většinou olejová emulze a trochu to štípe:-). Ale už si nepamatuju množství, budete muset zavolat veterináři, kolik, ale je to fakt koňská dávka. Měli jsme krev v mléce znatelně a po aplikaci do dvou dnů zcela v pořádku.

   • Dolomiti:

    Tak to máte rychlý, my měli letos jednu a trvalo tři týdny než jsem pustil mlíko dál :-)

 • Monika:

  Dobrý den,
  když si obstarám telátko od registrovaného zemědělce-chovatele, tak je registrovaný. Musím někam hlásit, že jsem si telátko pořídila.
  Děkuji Monika

  • Dobrý den, přihlásíte se zde http://www.cmsch.cz/vedeni-ustredni-evidence-skot/ ústřední evidence skotu. Dostanete číslo hospodářství a můžete vše hlásit elektronicky, je to poměrně snadné. POkud nebudete chtít, tak lze samozřejmě poslat vždy ohlašovací formuláře poštou. Čítá to jen se přihlásit, znát svoje číslo :) a pak při změně oznámit. Změna je koupě, narození, přesun, úhyn atd. Hezký den.

   • Monika:

    Děkuji za odpověď. Podle ní, se musím nejdříve zaregistrovat (abych měla svoje číslo hospodářství), a teprve pak si pořídit telátko. A na opak, když budu chtít prodat živé telátko, tak zase jedině někomu kdo má svoje číslo hospodářství (i kdyby ho chtěl hned porazit a sníst). Chápu to dobře, že osoba, která nemá to svoje číslo hospodářství se nemůže oficiálně telátko nebo dospělého jedince koupit?
    Ještě jednou děkuji za odpověď, Monika.

 • martin:

  chci se zeptat .do sudu to davate hned po poseceni nebo to nechate trochu seschnout

 • Jakub Studna:

  Chci se zeptat když koupim mladou jalovičku,jak rychle vyroste do prodejní váhy???Děkuji za radu

 • Zdravím a mooooooc děkuji za vaše stránky- chodím sem už rok- co máme kozu- naučila jste mě sýry a pomohla odhodlat k pořízení kravičky, na kterou se letos s mužem po dlouhém zvažování chystáme… teď se chystám na kvásek a chléb- zatím jsem z kvásku pekla jen sem tam buchtu a chléb pouze z droždí…. velké díky zase ráda přijdu :-)

 • renata:

  ..ahoj,mě to článek o Učení jalovici dojit neukazuje,píše mi to stránka nenalezena…
  Moc zdraví renata od lesa

 • Hi! My mate has recommended me to read your site. And I’d like to say that I really respect what you’re doing here.

 • Jana:

  Dobrý den. Blahopřeji k novým stránkám. Je to velice příjemný design. :) Chci jen upozornit, že odkazy na obilí jsou špatné – vedou k editaci a jsou tedy pro čtenáře nepoužitelné.

  • Milá Jano, děkuji moc za pochvalu. O odkazech vím, nějaké už jsem stihla, ale obilí jsem ještě nestačila předělat, ale snad to bude brzy v pořádku.:-) Krásný večer a krásný Nový Rok

 • Anonym:

  @Anonym: Rozepsala jsem podrobně v článku, ale jinak se to pohybuje od 8000,- až po 30000,- i 35000,-. Záleží na tom, jak je stará, jak je výkonná :-D, jak lehce se připouští,jaké má parametry mléka atd. Ale my nejsme bohužel dobrý zdroj pro aktuální ceny krav – čehokoli. My tu jsme na kopci a moc v tom neorientujeme :-D

 • Anonym:

  Kolik stojí taková kravka

Přidejte komentář