Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Děkuji moc všem za důvěru, kurzy se plní bleskovou rychlostí a já mám obrovskou radost, že o  ně máte zájem. Ale neusínám na vavřínech a pracuju na tom! Pan domácí se postaral o odvoz, abychom se všichni vešli, jel pro vůz až do Chebu, což je bratru 7 hodin cesty vlakem a pak celou cestu zpět autem a jednoznačně je to auto kvůli kurzům a nikoli kvůli tomu, aby se nás tam vešlo 6 i s 30kilovými padáky. To je zcela podružné – nicméně, když už to tu bude….

Bylo by sice efektnější dojet do znojma na voze s koňma, ale ruku na srdce, kvas by po cestě asi trochu překynul a možná bych si to taky cestou rozmyslela. Pan domácí si tedy pod rouškou pořádání kurzů plní svůj  sen, tedy druh auta, který jsme chtěli odjakživa a mně se zase pod rouškou kurzů plní police v kuchyni různými naprosto nezbytnými druhy ošatek a jiných propriet (teď je na cestě například várka nařezávacích nožů a švédských hnětaček).

Když jsme rozbalili trojúhelníkové ošatky, které došly s poslední dávkou ošatek, hned jsem jednu položila na polici do kuchyně a bylo úplně jasné, jaký chleba v ní chci nechat dokynout. Že bude trojúhelníkový, o tom není pochyb, ale chtěla jsem, aby měl hodně semínek, byl tmavý a měl vypečenou praženou chuť. Od té doby, co jezdíme lítat do Polska a kupujeme si tam semínkové čtvercové bulky se na takový počin těším. Ty bulky jsou natuty kypřené kypřidly a droždím, nicméně já jsem chtěla něco kvasové a zvítězil celozrnný pšeničný kvas.

Na chléb je třeba: 500 g celozrnného pšeničného kvasu, 10 g sladu – pražené žito, 10 g sladu pražený ječmen, 20 g soli, 400 g celozrnné pšeničné mouky, 180 ml vody, směs semínek. 

Pokud nemám pšeničný kvas, překonvertujeme si ho z kvasu žitného. Jednu lžíci žitného kvasu vložíme do zavírací sklenice, přidáme 50 g pšeničné celozrnné mouky, 50 g vody, zamícháme a necháme alespoň 6 hodin kvasit. Poté celý proces několikrát opakujeme.

Večer před pečením vložíme do mísy cca 50–100 g překonvertovaného pšeničného celozrnného kvasu, přidáme 250 g celozrnné mouky a 250 g vody. zamícháme, mísu přikryjeme a necháme do rána kvasit. Ráno odebereme tolik kvasu, kolik jsme přidali do mísy zákvasku (50–100 g).

Zbyde nám 500 g hotového kvasu, do kterého přidáme všechny ostatní suroviny a vyhněteme. Uložíme do mísy a necháme kynout cca 1–2 h při pokojové teplotě.

Poté na pomoučněné pracovní desce stočíme do koule a vložíme do ošatky, kterou jsme vysypali hladkou moukou a různou směsí semínek (lněné, sezam, slunečnicové a dýňové). Semína si také nasypeme do hlubokého talíře a kouli těsta před vložením do ošatky ještě proválíme z boku v semínkách, tak, aby celý pruh kolem koule byl od semínek. Jemně semínka dlaní. do těsta zamáčkneme.

Těsto vložíme do ošatky a vytvarujeme dle ošatky a necháme kynout další cca 1,5 h.

Poté rozpálíme troubu, podložku v troubě, chléb vyklopíme na pomoučněné sázecí prkénko a pravděpodobně budeme muset ještě semínka namočenou rukou jednou jemně zatřít do povrchu chleba. Některá semínka opadají, ta sebereme a znovu do povrchu zatřeme.

Chléb sázíme do trouby rozpálené na 250 °C a ihned zapařujeme.

Po cca 10 min pečení stáhneme teplotu na 200 °C a i během pečení hlídáme chléb, aby se nespálil, případně přikrýváme alobalem. Pečeme cca 45 min.

A nakonec tři dnešní chleby – čistě žitný, pšenično-žitný a čistě pšeničný

 

Přidejte komentář