Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Běžně k nám sv. Martin skutečně přijíždí na bílém koni, budu upřímná – k naší nevoli. Letos se ale zpozdil, v USA dělá psí kusy a i když jim to vůbec nepřeju, doufám, že tam ještě dlouho zůstane. Nám to velmi vyhovovalo i včera, byl totiž jižní vítr, což je ideální vítr na polský Mieroszow. Netušili jsme však, že v Polsku je 11.11. státní svátek, Den Nezávislosti a to znamená, že má spoustu lidí čas, především paraglidisti.

A kdo by tedy pekl, když může být se svými třemi muži v Polsku, mít báječný pocit, že na zemi je mnohem, ale mnohem menší zima než nahoře na obloze, dívá se neustále kolem sebe, protože plující barevné padáky na obloze člověku nic jiného nedovolí a přemýšlí, za jak dlouho bude zase jaro, začne termika a nebude se stát na jednom místě, ale budou se ti odletivší postupně sbírat různě po Čechách i Polsku.

Název dnešního článku je trochu zavádějící, nejsou podruhé, jsou minimálně podvacáté, ale podruhé jsou zde na stránce. Recept je úplně stejný jako v knize Domácí pekař. Na rozdíl od receptu, který je zde na stránce publikovaný před 9 lety, jsou to rohlíčky více zatočeného tvaru a nikoliv široké, tak jak se prodávají v Podkrkonoší a na Broumovsku.  Poprvé jsem recept uveřejnila 6 dní po svátku, letos je to mnohem dříve svátku sv. Martina, jednou to trefím přesně.

Tedy k receptu, který celý, rozdělený i do jednotlivých částí najdeme v knize
suroviny na 16 cca 150-200g rohlíků : 200g másla, 4 žloutky, 2 vejce, citronová kůra z jednoho citronu, 150 g cukru, 60 g droždí, 1200 g mouky celozrnné pšeničné přesáté, 1/2-3/4 l mléka, vanilkový cukr, vejce na potření, máslo na vymazání plechu
na nádivku: 400g máku, 1/2-3/4 l mléka, 240g cukru, 20 g másla, 70 g perníku, trochu skořice , jedna hořká mandle (lze nahradit třemi kapkami hořkomandlové tresti), 2 lžíce medu
Nejprve si zaděláme kvásek z trochy mouky, cukru, droždí a vlahého mléka. Mezitím si utřeme žloutky s vejci, cukrem, vanilkovým cukrem a máslem a do tého utřené hmoty posléze dáme citronovou kůru, kvásek, mouku a mléko. Vše pečlivě uhněteme do hladkého lesklého nadýchaného těsta a dáme kynout buď na 12  h do chladu nebo na cca 1 h do tepla.
Poté rozválíme těsto, nařežeme na trojúhelníky, naplníme nádivkou, kterou vytvoříme uvařením namletého máku se všemi surovinami na nádivku a zatočíme. Rohlíky potřeme rozkvedlaným vejcem a necháme ještě chvíli kynout na pracovní desce. Poté upečeme v troubě vyhřáté na cca 180 °C.
Nezapomeňte, že až do 30.11. probíhá na fb stránce soutěž o knihu Domácí pekař!

Přidejte komentář