Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

veg
Většinou asi znáte kolem sebe, pokud ne přímo od sebe, nějakou pečlivou hospodyni.
Martinské rohlíky
( Omlouvám se za nesprávné genderové označení, není to vůbec záměr, ale ať se snažím, jak se snažím, toho chlapa tam prostě nemůžu nijak dostat. Nejsem schopná najít správný mužský ekvivalent k hospodyni-  “ hospodář“ mi okamžitě evokuje např. Radka Brzobohatého ve Všech dobrých rodácích nebo hospodáře s děvečkou na seně od Zena Dostála – nicméně žádná souvislost s hospodyní. Možná „hospodyň“ nebo „hospodin“? :-)), prostě nechám  ženskou verzi a všichni pečliví hospodyňové ať mi prosím prominou!) Tedy pečlivou hospodyni, která má vše stále pěkně přichystané, uklizené, před vánoci cukroví, vánočky a štrůdly, které sama, vstávajíc ráno v pět napeče, cukroví dokáže uschovat,aby ho nikdo nesnědl a bylo vyndáno přesně kdy má, na velikonoce má krásné bochníky mazanců, beránky a ošatky s vajíčky- je upravená, milá a štíhlá a neustále v dobré náladě.
To já  ale rozhodně nejsem a proto si můžu dovolit napsat recept na martinské rohlíky až dnes, šest dní poté. :-)) Uteklo mi to jen o fous !!!
Pan domácí je naštěstí v naší rodině ten, komu rozhodně nechybí držení tradic, je to ten, kdo se úporně snaží o jakékoli narušení klasických tradic -někdy více, někdy méně provokativně, často se mu to však podaří důsledně, neb si tradice, která chodí kolem nás, všimneme většinou až poté, co už pomalu odešla a my jí zaregistrujeme tak nějak z povzdálí…… Jsem to já, kdo většinou chybí…. kdo si ani po deseti letech přítomnosti dětí často pozdě uvědomí, že při snídani nemůže s radostí zvolat – “ dnes je svatého Martina a víte co se ten den peče?“ a čekat, že se pak nebude probouzet, snídat , obědvat,večeřet a usínat s neustálými dotazy – “ kdy už budeme péct ty martinský rohlíky?“
Letos jsem odolávala šest dní ! A pak to „naše pečení“ vypadalo tak, že všichni sedíc u snídaně, koukajíc na horké kakao a jedíc první várku sladkých makových rohlíků, na mou připomínku – v posledních rohlících bude málo nádivky – vykřikli – to nevadí – příště uděláš víc !!!
Tedy k receptu, jehož základ je podle Marie Sandtnerové,ale je upraven, protože celozrnná mouka prostě saje více a protože se mi to tak víc líbilo :-)
suroviny na 16 cca 150-200g rohlíků : 200g másla, 4 žloutky, 2 vejce, citronová kůra z jednoho citronu, 150 g cukru, 60g droždí, 1200 g mouky celozrnné pšeničné přesáté, 1/2-3/4 l mléka, vanilkový cukr, vejce na potření, máslo na vymazání plechu
na nádivku:400g máku, 1/2-3/4 l mléka,240g cukru, 20 g másla, 70g perníku, trochu skořice , jedna hořká mandle (lze nahradit třemi kapkami hořkomandlové tresti),2 lžíce medu
Nejprve si uděláme kvásek z trochy mouky, cukru, droždí a vlahého mléka. Mezitím si utřeme žloutky s vejci, cukrem, vanilkovým cukrem a máslem a do tého utřené hmoty posléze dáme citronovou kůru, kvásek, mouku a mléko. Vše pečlivě uhněteme a dáme do chladu kynout na 12 hodin. Bylo v chodbě, kde je cca 4-5st.C, takže do lednice. Těsto je spíše řidší!
Martinské rohlíky
Na obrázku těsto již odebrané, aby byla vidět konzistence těsta.
Ráno- či po 12ti hodinách těsto na jemně pomoučněném vále rozválíme a nařežeme velké obdélníky.
Martinské rohlíky
Uděláme si nádivku – namletý mák vložíme do hrnce, přidáme strouhaný perník a všechny ostatní suroviny a necháme chvíli vařit. Pokud se stane, že nádivka příliš zřídne, lze jí zahustit lžící mouky. Nádivku zchladíme ve studené vodě (hrnec do studené vody) či si jí připravíme dříve a necháme vychladnout.
Martinské rohlíky
Každý obdélník naplníme uprostřed po celé délce nádivkou a opatrně podélně zabalíme. Kraje přimáčkneme k sobě a uděláme v nich pět zářezů.
Martinské rohlíky
Rohlíky položíme na plech, ohneme a potřeme rozkvedlaným celým vejcem.
Pečeme v rozehřáté troubě na 200 st. C -zhruba 10-15 minut – až jsou hnědé – je třeba hlídat.
Martinské rohlíky
Upečené pocukrujeme.
Martinské rohlíky
Martinské rohlíky
Trochu malinko o martinských rohlících vůbec. Česká strava lidová od Marie Úlehlové píše:

Na sv. Martina kouřívá se prý z komín z důvodů nejen pečení hus, ale také slavných martinských rohlíků, které bývaly kdysi tak vzácné, že se o nich venku panímámám ve snu zdávalo a že dvorská čeleď dostávala dokonce zvláštní dávku pšeničné mouky s poznámkou: „K svatému Martinu na
rohlík !“

Tyto rohlíky, které přinesl sv. Martin i na Staré bělidlo spolu s dračkami, zachovaly se v lepším či horším vydání podnes. Obyčejně jsou zahnuty ve tvaru podkovy, prý na památku koně, na němž sv. Martin jel, když chudému žebráku, totiž Kristu, mečem uřízl polovinu svého pláště. Podle jiné legendy jsou martinské rohlíky, také jen „martiny“ zvané, zahnuty z jiného důvodu :
Svatý Martin měl prý zlou macechu a ta jej chtěla otrávit. Když tedy pekla koláče, dala do jednoho jed, a aby koláč ten bezpečně poznala, zahnula jej. Jaké však bylo její překvapení, když koláče z pece vytáhla a všechny byly zahnuty !

Martinské rohlíky se pekly z mouky pšeničné i ze žitného výražku, vrchem se mazaly vejcem nebo máslem a uvnitř se plnily nejčastěji mákem, někdy také povidly, perníkem nebo pracharandou. Neměly však všude tvar podkovy. Tak na př. ze Záhlinic píše Zkopalík: Na sv. Martina pekly hospodyně zvláštní čtyrrohé koláče-skládanky martinské. Také na Plzeňsku dělalo se o sv. Martině jiné pečivo, totiž roháče. Byl to veliký podlouhlý koláč s tvarohovým a švestkovým mazáním, na okrajích zahnutý. Tyto roháče chystaly hospodyně k sv. Martinu, protože v ten  den čeládka vandrovala, totiž službu vyměňovala. Také jinde pekly hospodyně martinské podkovy z téhož důvodu a dávaly je chase na cestu.
Práce děveček a čeledínů končila totiž právě o sv. Martinu, 11.listopadu, kdy už byly všechny práce v hospodářství udělány, bylo po žních, obilí vymláceno, sklizeno ovoce, hotové dřevo na zimu a další práce začínala až na Nový Rok, kdy se opět nabírali do hospodářství noví čeledíni a nové děvečky.
a o sv. Martinu z knihy ČESKÉ VÁNOCE, kterou vydalo nakl. Grada a jejímž autorem je Petr Herynek
SVATÝ MARTIN – 11. listopad měl být biskup Martin z Tours, který žil ve 4. stol. našeho letopočtu. Měl být původně vojákem. Jeho otec jej dal jako patnáctiletého chlapce do služeb římské armády a Martin se skutečně stal důstojníkem, navíc oblíbeným. Pro svou víru v křesťanského Boha však chtěl posléze z armády odejít. Při poslední bitvě se postavil do čela vojska a v rukou nesl namísto meče kříž. Nepřátelé byli  jeho jednámím vyvedeni z míry natolik, že složili zbraně a uzavřeli s římskými vojáky mír. Martin se stal po odchodu z armády poustevníkem. Svou víru v Boha projevoval odříkáním a konáním dobrých skutků. Pro jeho příkladný život si jej zvolili věřící  z tours za biskupa a ten založil polopoustevnickou řeholní komunitu, která dala vznik prvnímu klášteru v Galii. Později založil i další kláštery. Bojoval proti bezpráví a vystoupil také proti upalování žen – za tzv. čarodějnictví. Svatý Martin je zobrazován jako vojevůdce na koni.

Reklama


Přidejte komentář