Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Děti dnes dorazily do kuchyně, rozhlédly se a pravily: „Zase sladké!“ Zvolním, už budou zase jen brambory!

Saffransbullar je pečivo, které se peče tradičně ve Švédsku na den sv. Lucie, kterou oslavují 13. prosince. Nalezneme je ovšem také ve Finsku, Norsku a velmi vzácně v Dánsku.  Název – bullar napovídá, že se jedná o bulky, tedy jednoduché půlkulaté pečivo. V různých částech Švédska i v různých rodinách se však pečou tradičně i v jiných tvarech – jako zatočené uzly, rozkrojená zarolovaná roláda, bulky tvaru osmičky. Pečivo je spíše těžší, je plné másla a cukru a často se do něj přidávají rozinky, mandle nebo kandované ovoce. Důležitou součástí pečiva je šafrán, který mu dává velmi jasnou, žlutou barvu. Na jasnou barvu je ale třeba šafránu vemi mnoho, průmyslově se nyní ve Švédsku vyrábí šafránové pečivo častěji barvené potravinářskou barvou. Lze také přidat velmi malé množství kurkumy, která dobře žlutě barví, ovšem má také specifickou chuť.

Zkusila jsem několik receptů na šafránové pečivo, ale nakonec jsem si recept přizpůsobila naší chuti a celozrnné mouce. Zachovala jsem základní náležitosti, tedy obsah šafránu, přidala jsem kandované ovoce a rozinky, těsto vytvořila lehčí, méně hutné, zachovala jsem také cukrovomáslový plát, kterým se rozválené těsto potře a poté se zaroluje.

Na pečivo je třeba: 1050 g mouky celozrnné pšeničné přesáté, 50 g droždí, 400 ml mléka, 1 vejce, 150 g másla, šafrán, vanilka a citronová kůra, rozinky a kandované ovoce – každé 50 g.Na vnitřní tukový plát: 150 g másla, 200 g  moučkového cukru + vejce na potření.

Nejdříve připravme z trochy droždí, mléka a mouky kvásek, necháme vzejít a smícháme se všemi surovinami. Šafrán rozetřu v hmoždíři a sypu ho do rozpuštěného másla, kde ho nechám alespoň 30 min působit.

Těsto uhněteme a necháme cca 60 min kynout. Poté ho rozválíme, smícháme si dohromady máslo s cukrem a hmotu rozetřeme na rozválený plát těsta.

Těsto zarolujeme a dále vytvoříme různé tvary.

Ty necháme na vymazaném plechu ještě cca 20 min kynout, potřeme vejcem (můžeme sypat velmi hrubozrnným cukrem, který mi ovšem chybí) a dáme péci do trouby vyhřáté na cca 180 °C.

Hotové pečivo vyndáme, pokud není sypané hrubozrnným cukrem, pocukrujeme práškovým cukrem a můžeme ihned konzumovat.

Žlutá barva je výrazná především po rozkrojení, když je vidět těsto zevnitř.

Přidejte komentář