Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Někdy člověk něco dělá s úmyslem věc ovlivnit. Má zkušenost je taková, že následně ovlivvní věc minimálně a navíc ty vedlejší účinky. A někdy si žije sobecky tak, jak ho to nejvíc naplňuje a podivme, často vůbec netuší, že něco ovlivní. Včera jsem si přečetla neuvěřitelně milou zpětnou vazbu a je zvláštní jak se objeví právě ve chvíli, kdy se člověk zase oklikou ke stránce vrací…věci se evidentně nejvíc dějí tak, jak mají! Vřelé díky všem, kdo stránku ať již tady nebo na fb navštěvují nebo se dívají na IG a IG a stále je to oslovuje a baví.

Ve zkratce posledních 7 let – na začátku byla unavená vrcholová manažerka, která si pod vlivem stránek „Co nového na kopci“ založila kvas a metodou pokus omyl bez jakéhokoli povědomí začala péci svůj chleba.Při cca 12-ti hodinovém pracovním dni.Byl to pro mně návrat ke kořenům, potřeba si sáhnout na tradici, odpočinout si a v neposlední míře – dokázat to, co kdysi každá žena uměla. Během osudu se mi tato potřeba stala „denním chlebem“, bez rozmyslu jsem se ve dvaapadesáti vrhla do rizika a jsou to dva roky, co vlastním malou řemeslnou pekárnu. Po roce a půl, kdy jsem vše zvládala sama (pohledem zpět, nechápu, jak jsem přežila🙂 ), jsem přijala další dvě ruce a jedeme dál. Pořád mě baví z mouky, kvasu a tekutiny stvořit boží dárek a dělit se o něj s ostatními. Takže za všechno vlastně může Klara, a vlastně taky trochu Iva, moje sudička a kamarádka, která mě chápe a povzbuzuje.Jsem unavená, ale jsem šťastná – jsem fakt pekařka!

A protože je ve sklepě 2000 kg brabor, bude to trochu nápor bramborových receptů. Dnes jsou to tzv. gratinované brambory. Kdo by znal slovo „gratinovaný“,  ale netušil, co znamená, je to v podstatě totéž co české „zapékaný“. Důležitá je křupavá vrstva nahoře, která zapékáním vznikne. Takže dnes jsou to tedy klasické zapékané brambory. Je to velmi jednoduché a rychlé jídlo, které se skládá z malého množství surovin.

Na přípravu potřebujeme brambory, tvrdý aromatický sýr (domácí gouda podle DM) – takové množství, aby pokrylo dvě vrstvy brambor plechu nebo pekáče, schválně nepíšu množství, mléko a vejce (na menší plech nebo větší pekáč je to cca 500 ml mléka a 4 vejce), sůl a směs pepřů (červený, zelený, bílý a černý).

Brambory oloupeme, omyjeme a následně nakrájíme na plátky tlusté cca 0,4 mm. Poklademe jimi vymazaný plech – musí mít vyšší okraj. Osolíme je a posypeme mletou směsí pepřů. Posypeme řádně strouhaným sýrem a poklademe druhou vrstvou brambor, opět osolíme, opepříme a poklademe druhou polovinou sýru. Poté zalijeme mlékem, ve kterém jsme rozkvedlali celá vejce a dáme péci. Pečeme v troubě vyhřáté na cca 200 °C cca 40 min.

Přidejte komentář