Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Nový Domácí pekař
Domácí mlékař

img_1405Moc nepíšu. Trochu mě odrovnal Mlékonoš, který je právě v tiskárně. Pekař, který je stále v počítači a mnoho hodin korektur a grafiky. Bylo toho natolik hodně u monitoru, že nyní, jen kolem procházím, dělá se mi špatně. A tak potřebuju pauzu. Malou pauzičku. Ideální doba na takový mezičas je týden před Vánoci, kdy všichni, kteří nemají napečeno a naklizeno, pečou a uklízí. To může znít jako nesmysl, ale není. Není tehdy, když Vánoce příliš neslavíte. Jakmile děti začaly brát rozum, vpašoval se do našeho života stromeček, cukroví a bramborový salát. Letos jsou však až do půlky ledna zasušené krávy a tak není dostatek másla, jen záloha smetany v mrazáku. Kdyby náhodou.

img_1401 Smetanu jsme vyndali, utloukli tři kila másla a rodinná rada rozhodla, že je nesmysl péct hodně cukroví, když od konce ledna bude opět nadbytek a můžeme si upéci únorové. Že bude stačit jen linecké z pár dávek, jako takové malé připomenutí. Inu dobře. Dcery připravily těsto na linecké. Včera.

Dneska ráno šla jedna z nich venčit dobrovolně psy do útulku a navštívila zároveň Vánoční trh. Poměrně brzy nám volala, že začínají padat velké vločky, všude nalévají punč a hrají koledy a začíná to být až příliš kýčovité. Takže to balí a jede domů.

Po návratu jsme se všechny tři seskupily nad mísou lineckého těsta, přinesly dva plechy, naloupaly jablka, vložily je na máslo na pánev se skořicí, rumem a cukrem, nechaly zkaramelizovat, pokladly tím rozprostřené linecké těsto na plechu a pokryly ho těstem třeným. A upekly jsme si vánoční variaci na jablečný koláč. Zítra dodám přesný recept, neb je fakt křehký a rozplývá se v puse.

Jsem vděčná, že děti vyrostly, že nepoznaly dárkové šílenství, že máme každý rok chuť na Tři oříšky pro Popelku, že jsme tu mohli v naprostém klidu přivítat Zuzku co kvasí a přinesla nám skvělý nakládaný tuřín a mohli jsme si velmi hezky popovídat o důležitých i méně důležitých věcech. Že jsme tu v pohodě spolu a neutíkáme jeden před druhým. A že jsem letos navíc zjistila, že kromě mě, nikdo doma nemá moc rád perníčky.

Ráno jsem si pustila Leonarda Cohena „You want it darker“ na You Tube a jsem upřímně dobře vánočně naladěná.

Sdílej článek...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

2 komentáře to “Motivační pro klidný čas Vánoc”

  • Cert z Liberce:

    Ahoj vám všem na Kopec. Mám radost, že to někdo vidí dosti podobně jako já. Přeji vám fajn dny konce kalendářního roku, užívejte samoty a sami sebe a ostatních. Žel v Liberci to jde o trochu méně, ale jaké si to uděláš takové máš…..Krásný den Klára

    • Dasa od hradu:

      Tak si tady pročítám články a našla jsem tu Certa z Liberce. Kláro, jsem také od Liberce a sháním parťáka na 4 denní sýrařský kurz v květnu. Nechcete jet se mnou? :-)

Přidejte komentář