Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Posts Tagged ‘wwoof’

pálení větví
V červnu nás navštívil Joel z Canady , který studuje doma Češtinu a Ryan , jejíž dědeček utíkal do USA přes Rakousko v Balónu, úspěšně se usadil ve Spojených Státech a Ryan je jeho vnučkou, která se přijela podívat do České Republiky – do rodiště svých prarodičů. Oběma nevadilo, že se zde setkali s dalším dobrovolníkem a sdíleli spolu pár dní tee-pee.

Letošního nádherného dubna nás navštívili mladí manželé se Singapúru na svatební cestě. Po dlouhé cestě, kterou začali v polovině ledna přijeli celkem čerství….a dobře naladěni na svou první dobrovolnickou farmu…

u ohně v tee-pee

jsou velmi milí a pomalu si zvykají na 650 m.n.m. středoevropského klimatu na začátku dubna – i když velmi nadprůměrně teplého – v tee-pee
dojení
teepee v noci
Zavítali k nám sympatičtí manželé z Berlína. Byl to tady pro ně, jako velmi klidné lidi trochu hektický čas :-) Ideální byla kombinace – český vystudovaná bohemistika a angličtina. Vynikající kombinace pro vzájemné učení jazyka s našimi dětmi :-)
sbírání jablek
Sbírali jsme jablka….
vyorávání brambor
vyorávali jsme brambory….
rovnali prkna...
Letos nás kontaktovalo hned z jara několik dobrovolníků, ale jak bývá pravidlem, málokdo nakonec skutečně dorazil. I v tom je dobrovolnictví docela zábavné – buď a nebo. V červnu se ozvala Roxanne z Californie, že by ráda dorazila. Je vegánka, ráda vaří, bude cestovat po Evropě a ráda by zavítala i k nám. Proč ne. Komunikovali jsme pouze mailem a skutečně, ke konci července se ozvala, že by ráda přijela na začátku srpna. Vlakem prý přijede večer v sedm hodin na nádraží. Jestli chceme,

můžeme přijít naproti. Tak jsme disciplinovaně zapřáhli koně, vůz a přes místní hospodu, první stavení po cestě, 3km vzdálenou, dojeli na nádraží. Nevystoupila. Doma nás čekal mail, že vlak má zpoždění v Berlíně. Ráno nám volali z nádraží, že nám dorazila „ňáká američanka“, tak jí poslali po silnici doprava, a že snad dojde. Ale byly dvě odpoledne a Roxanne nikde. Hlavou nám šly různé scénáře – co se stalo s Roxanne, vždy jsme však došli k závěru, že asi někde spí.
Nakonec dorazila skutečně po spánku někde v polích asi ve čtyři. Snědá, vysoká, příjemná, s batohem, nenáročná a hned chtěla nějakou práci :-).
Roxanne byla výborná. Byli jsme její první farma a vpodstatě sem jela jako na takový jeden jistý záchytný bod na své cestě po Evropě. Netušila asi ani ve snu, do čeho jede,(věděla, že bude spát v tee-pee, ale o suchém záchodě a koupelně, kde teče teplá voda, jen když si zatopí, neměla ani páru a to je štěstí, že nepřijela vloni, protože by se s žádnou koupelnou neshledala) nedala na sobě však nic znát , pracovala úporně a naprosto precizně. Pomáhala nám plít záhony, sbírat jeřabiny, sbírat maliny, houby, plavit koně,telit tele, loupat jablka, …..

S vegánskou stravou nebyl vůbec problém, nám nevadilo vařit pro vegánku, jí občas nevadila strava z mléka a vajec, o kterých ví, odkud pocházejí…
Naučila se od dětí dvě nadmíru důležité české věty : „velké růžové prase “ a „bez kalhot“, poznala dalších pár lidí a s některými z nových známých odjela na festival do Trutnova.
Po návštěvě Roxanne budeme opatrnější v národnostním paušalizování.
PODOBNÉ ČLÁNKY: OPĚT VE WWOOF SYSTÉMU

Náš první wwoofer byl z Čech a byla to pro nás ohromně zajímavá zkušenost, protože projel mnoho českých farem a my se dozvěděli, jak to na českých wwoof farmách chodí…
a taky třešně… k