Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Jet na kurz, kde člověk vyučuje pečení chleba a pak si hladoví cestou z kurzu kupovat česnekové špenátové bagety je fakt hřích a je to úplně absurdní, proto není od věci si s sebou  na cesty brát veky doma upečené, klidně se špenátem a česnekem. A jak na ně? Velmi jednoduše.

Připravíme si staré těsto (pokud pečeme např. housky nebo rohlíky nebo toustový chleba, odendáme část těsta, přesně 360 g a uložíme v chladu). Dále 610 hladké mouky, 25 g droždí, 15 ml oleje, 10 g světlého kvasu, 326 ml vody a 16 g soli. Na náplň 1x špenátový mražený protlak, 1 vejce, sůl a česnek. 

Staré těsto by mělo být staré min. 5 dní, raději týden, odleželé v krabičce nebo fólii v lednici. Musí být kyselé a stále aktivní (bublinkaté).  Nejprve si připravíme droťďový kvásek z trochy hladké mouky, droždí a vody. Zamícháme. Jakmile vzejde, přidáme vše ostatní a uhněteme dobré těsto. Poté necháme cca 30 min na lince a pak přemístíme na cca 4 h do chladu.

Mezitím si uvaříme špenátový protlak s jedním vejcem, solí a česnekem. Dva stroužky česneku si uschováme na potření vek.

Vykynuté těsto vyjmeme z lednice, rodělíme na několik menších kusů, které jemně stočíme do bochánku a necháme přikryté na lince dalších cca 30 min.

Poté každý kousek rozválíme a jemně pomoučněné pracovní desce, protřeme vychledlým špenátovým protlakem, zabalíme s utažením (vždy část kterou rolujeme hezky utáhneme palci dovnitř a položíme na pečicí papír na plech. Na plech se vejdou po šířce plechu cca 4 veky.

Pomoučníme a prostor mezi vekami shora vymezíme utěrkou.

Poté sundáme utěrku, veky nařízneme a vsadíme (i s pečicím papírem všechny najednou) do trouby rozpálené na 250 °C na rozpálenou podložku.

Pečeme cca 25 min.

Po upečení je sundáme i s papírem, papír sundáme z vek a veky ještě horké potřeme vodou smíchanou s lisovaným česnekem.

Přidejte komentář