Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Neemigrovala jsem, neutekla, na stránku myslím, ale posledních 14 dní méně. Málo. Skoro vůbec. Jak psal pan domácí, mí bratři – stres a neklid a sestry – obavy, jsem posledních 14 dní opravdu pozvala na celodenní vzájemné soužití. Vše mělo být ukončeno přezkoušením o víkendu. Ani  nejbájnější představy však nevykreslily tak barvitou skutečnost.

Honzík nás hodil na vlak, děti byly disciplinované a hodné :). Po dojezdu směr Praha – východ to však začalo. Získala jsem  na půjčení švagrovo auto se slovy – „Hele, půjčím ti raděj tohle, je totiž pojištěný a já bych rád, abych pojištění konečně vybral. Chtěl tím říci – nemusíš mít strach, kdyby se cokoli stalo… vyznělo to …. toto auto tvůj zásah přežije.“ A pak pokračoval – „Když zastavíš, tahle kontrolka musí zhasnout, ale stává se, že nezhasne a pak musíš deset minut čekat a pak to natočíš, nebo to natočit rychle bez žhavení. Ručka funguje, ale zpátečka blbě – musíš s tím trochu zarajblovat. Občas se děje to a to a to…. ale jinak je to fakt dobrý auto!“. No – kontrolka nezhasla. Ani po deseti minutách, ani po dvaceti, ani po padesáti. Děti měly hlad, ale stále byly disciplinované. Nakonec jsme auto nechali kde bylo, i se všema kontrolkama. V noci pak u sousedů rodičů běhali hasiči – naštěstí jen bouchly saze. Jentl získala přivřenou ruku do dveří auta, ale žádný velký úraz, jen úlek. Pokousání od psa, velmi roztržené kalhoty, ale na noze jen škrábnutí. Upřímně – Jentl dostala krásný amulet od Saši, ale pan domácí si položil řečnickou otázku, zda neochraňuje jen tak nějak napůl? :-).

Ráno už bylo úplně v pohodě. Proběhla jsem si Mnichovice a Hrusice a Struhařov a Svojetice a vrátila se pro děti, že se pojedeme přezkoušet, Huga ovšem chytla horečka. O to bylo lepší přezkoušení – celé ho prospal v křesle, což byla ideální situace, protože ostatním třem dětem to díky tomu hezky odsejpalo.

Večer byl bezva u druhých rodičů a následovalo stejně hezké velmi brzké ráno, pobíháním po Rozkoši a Průhonickém parku. Všimli jste si někdy, že když běžíte hned kolem vodní hladiny, ve které se zrcadlí pohybující se mraky, není možné zjistit, kdo běží, zda voda, nebo vy? Máte zcela skálopevnou představu, že stojíte a najednou se běží velmi hezky :-). Chtěla jsem se hrozně vykoupat, ale racio zvítězilo. Park kvete a voní.

Teď už jsme doma, bratry stres a neklid a sestry obavy jsme vyprovodili, i když pan domácí to možná vidí jinak :) – no možná, občas, třeba dneska v jahodách jsem si chtěla sednout a začít trochu plakat. Přemýšlela jsem, že by nebylo od věci udělat takovou „Adventure 2013“. Vždy na víkend sem pozvat kohokoli, ať si zcela anarchisticky zkusí, jaké to je zvládnout dvě krávy o 50 litrech a jarní hospodářství a připravené 3 kubíky podlahovek a 150 OSB desek. Samozřejmě se 4 trpaslíkama za zády. Tak kdo by si chtěl zkusit dát dopořádku ty jahody, ráda ho pozvu a udělám mu soukromý sýrový workshop.  Když na to bude čas :)

 

No a nyní už ta jednoduchá červená řepa

Na toto rychlé jídlo je třeba 4 větších červených řep, slunečnicový olej, provensálské koření, sůl, sýr, vejce, majonézu a medvědí česnek.

Červenou řepu uvaříme doměkka. Oloupeme a nakrájíme na kolečka, silná asi půl centimetru. Kolečka vložíme na rozpálený olej, osolíme, okořeníme provensálským kořením a rychle z obou stran orestujeme. Na kolečka položíme sýr a vložíme na chvíli do trouby sýr zapéci. Mezitím si uděláme volská oka, která nezapomeneme osolit. Volská oka děláme tak, že si rozklepneme vejce do mističky, přelijeme na rozpálenou pánev, osolíme a orestujeme. Jako přílohu si během přípravy řepy připravíme brambory.

Pokud se vám líbí tento zeleninový recept, podívejte se na ostatní recepty ze zeleniny  jako e-knížka Zelenina z Kopce – čisté vařivo bez fotek, s proklikem na webovou stránku.

 

 

22 komentářů to “Obložená červená řepa”

 • Mňaaam tak toto musím vyzkoušet ;) červenou řepu mám ráda, ale většinou ji hodím jen upéct spolu s další zeleninou nebo uvařím boršč, ale toto vypadá jednoduše a moc dobře ;)

 • an:

  Mnichovice? Ale to jste byli u nás! :) Jsem ráda. že se vám tu líbilo

 • Michaelam:

  Ahoj!
  Nemohu se ubránit pocitu, že jsem si v tom přečetla odpověď na můj mail před několika dny :).

  Ať se daří!

  • Michaelo, já napíšu, slibuju, jen nebylo zatím kdy.

   • Michaelam:

    To je v pohodě! Tak jsem to ani nemyslela. (ale na odpověď se těším:))
    Myslela jsem to jako – ať si to zkusí, ještě s těmi čtyřmi mláďaty, což se nás též brzy týká…
    A jak budou přehodnocovat své plány:)
    Ale jak mi řekla jedna moudrá žena – nevíte, do čeho se chcete pustit. A to je dobře :).

 • hanaka:

  Kláro, jak já tě chápu! A zároveň máš můj obdiv, protože já tady toho mám o mnoho méně. 20l mlíka, políčko plné pýru, rozkopaný dvůr, rozdělanou kanalizaci, ztracené bednění… sednout si a plakat se mi chce neustále, produkty z mléka jsou přísahám všude a nikdo pro mě nemá pochopení :-)) A ty 4 děti bych brala, nejlépe tak 15-ti leté, aby každé vypilo 2l mléka, snědlo bochník sýra a pak šli plít to políčko :-) Dobrovolníci z města už přestali jezdit, po jednom dnu jsou většinou úplně vyřízení a my taky, protože nic neuděláme :-) Ale opravdu věř mi, myslím na tebe neustále, co s tím mlíkem proboha děláš? :-)))

  • Hanko, někdy odstředím a máslo, většinou hodně sýra a tvarohu a navíc, díky tomu, že syřidlo od ekokozy stojí jen stovku na 2000 litrů, občas to zasýřím slepicím, aby to bylo hodně rychle.

  • dolomiti:

   Klára je v poho ;-) udělá, dá do lázně a má dlouhodobý volno :-))))

   • Dušan Skála:

    Pro dolomiti. Jsem v sýrárně v Rakousku. Nebyl to problém. Na konci května jedu k Bregenz.D.S.

 • caso:

  Domnivam se, ze si pouze potrebujete obnovit (ci „vyslechtit“, pokud to nemate uz v genech) charakteristiky puvodniho venkovskeho obyvatelstva. Pokud mohu soudit, tak leccos uz mate, napr poteseni z jidla, tak uz jen chybi trochu fatalismu a obecne vira v to, ze nejak bude, a neni treba se predem znepokojovat (coz ale neznamena, ze se nema pracovat, nebo snad ze se ma polevit, pouze to, ze clovek zmuze to co zmuze, a nic vic). Na druhou stranu, ale podavate pro mne nazornou ilustraci duvodu proc nyni snad uz vetsina zemske populace zije ve mestech, ono to sepjeti s prirodou je nekdy dost masakr.

  • A to je dobře, že píšete. Jak jsem běžela kolem toho rybníka, přísahám, myslela jsem na Casa. Celou dobu jsem si říkala, no, prý nemá cenu zpočátku zvolna, pak to trvá dýl a vydrželo mi to asi hodinu, o tom přemýšlet :-)).

   • caso:

    To vypada jako dobra meditace, hned si predstavuju, jak se Vam pri tom behu ty myslenky prevaluji v hlave, a hodinu udrzet myslenku! Mate muj obdiv, toho ja v zadnem pripade nejsem schopen. Kdyz nad tim tak premyslim, tak ja vlastne nejsem schopen myslenku udrzet vubec, a proto pisu tak dlouhe komentare, abych si to aspon mohl precist :)

    • :-))) to nebyla hodinová meditace, to byl hodinový boj!!! běžet rychle od začátku, nebo neběžet rychle? Jo? Nebo ne? No a rozvedla jsem si jo a pak zákonitě přišlo rozvedení ne a hned nato – ale když to říkal Caso ! :-)))

  • Mimochodem, ten plurál je pravděpodbně vykání že? Ujišťuji se raději předem, než přijede pan domácí od hřebce a přečte si to. Pak by ho mohl chytit psotník, že ho házíte do jednoho pytle se mnou. Onen venkovský fatalismus, na tom si totiž jasně a nekompromisně zakládá. I když míjíte se v té míře. S druhou částí věty, totiž s touto coz ale neznamena, ze se nema pracovat, nebo snad ze se ma polevit , by podle mě tak úplně nesouhlasil :)

 • sklenička:

  Dobrý den Kláro , Vaše stránky sleduji delší dobu.. díky Vám, peču ten nejlepší kváskový chléb :-) Hned bych s jahodami pomohla a vedle vašich 4 trpaslíků bych postavila další 2 :-) To už je slušné stádo :-):-):-)

 • Sona:

  Jéžiš, a já už se taky bála, co se stalo. Tak hlavně, že to máte úspěšně za sebou a zase budeme mít co studovat :-). Zjistila jsem, že jsem na Vašich stránkách asi závislá :-).

 • dolomiti:

  Chybí mi tam špek :-(

 • Krása! Už se mi stejskalo :-)

Přidejte komentář