Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Jak  jsem psala již v článku o domácím másle, máslo v podobě, v jaké ho známe dnes a jak ho dnes především používáme se začíná používat až v 17. století a běžně používat až ve století minulém. Jeho jméno nebylo máslo, nýbrž „putra“ nebo „putr“ z  německého „butter“. Máslo -to byl naopak název pro to běžné, co se doma používalo a to je to, o čem píše dnešní článek- totiž máslo přepuštěné. Je to i zcela logické. Čerstvé máslo nebylo na denním jídelníčku, brzy se kazilo – žluklo, navíc máslo je surovina, která je v malochovu, totiž tam, kde je málo krav, potravina sezónní. Když je kráva zasušená – což je vždy dva měsíce až šest neděl před otelením – před narozením telete, nebo když je po otelení, tele už je na světě a není odstaveno, ale necháno pod krávou, je o tuto surovinu nouze. Proto v době, kdy je dostatek mléka, tudíž i dostatek smetany, je potřeba udělat si zásobu přepuštěného másla na horší časy.  Přepuštěné máslo chutná trochu jinak než máslo čerstvé, je koncentrovanější – je to víceprocentní tuk , je zbaveno přebytečné vody a v chladu dlouho vydrží. Používalo se a i nadále se dá používat na polévání kaší, na jíšky, na vymazávání plechů a pekáčů, ale i na pečení a vaření. Na zavářky, prostě tam, kde se nemaže čerstvé máslo na chleba – přepuštěné máslo rozehřejete, zahřejete, ale nenamažete. Jeho konzistence je jemně hrudkovitá, drží pohromadě v nalámaných kusech a jeho barva je závislá na karotenu v krmivu,potažmo v mléce. Když jsou krávy na pastvě a mají zelenou trávu, tudíž karotenu dostatek, máslo je tmavě žluté až červené. Když jsou krávy na seně a nejsou přikrmváni například krmnu mrkví, která má karotenu dost, je máslo světlejší – světle žluté.

Ještě dochází k jedné mýlce s přepuštěným máslem, často si ho chce přepustit někdo, komu máslo již žluklo, není úplně čerstvé a jemu je líto ho vyhodit. Ale to nefunguje !!!! Žluklé máslo žluklým zůstane a jediné, co s ním může udělat je, že ho použije jako indické ghí, kde se na žluklost zase tolik nehledí. Pokud chcete dobré přepuštěné máslo a chcete si uchovat tuto surovinu ať už z důvodu, že vám dojí hodně kráva a potřebujete na „potom“ nebo jednoduše proto, že mají v supermarketu zrovna super slevy, je třeba neotálet a přepustit hned a v chladu si schovat až máslo přepuštěné. Jak se zkazí, je s ním ámen.Pak už stačí jen koupit knot a udělat si z něj indickou lampičku, ale i s tím doporučuju příliš nekoketovat, i lampičky mají rády čerstvé máslo, protože krom toho, že bude všude hrozně začouzeno, bude to ještě smrdět žluklým máslem. Když už sedím v začouzené místnosti, je lepší mít kolem sebe alespoň odér libý.

K tomu, aby člověk přepustil máslo nepotřebuje skoro nic, ani šikovnost ne.:-)) Stačí máslo, nádoba -nejlépe co nejrozložitější, lžíce a zdroj tepla.

Máslo vložíme do nádoby, pro mě je to nejosvědčenější pekáč a zahřejeme tak, aby se máslo rozpustilo a začalo se hřát -nikoli, abysme ho dostali do varu a přepálili.

Na povrchu másla se začne dělat bílá pěna – čím více vody – syrovátky máslo obsahuje, tím více pěny a pak následně i vody pod tukem se udělá.

Pěnu sbíráme postupně lžící do misky.

Když nám zbyde už čistá žlutá tekutina, na které se žádná pěna nedělá, sundáme pekáč z kamen nebo sporáku  a dáme ho  do chladu.

Po určité době – jednoduše, až máslo vychladne a ztuhne ho opět přineseme do kuchyně a propícháme ho vidličkou.Pokud to bylo dobře vyprané a přepuštěné máslo, skoro nic nám nevyteče. Pokud ne, máslo – tuk, se usadí  nahoře a pod ním se naakumuluje voda. Tuto vodu pak vylijeme nahnutím pekáče dírami, které jsme v másle udělali a zbyde nám v pekáči jen máslo. Toto máslo má už konzistenci lámavou, není mazlavé, není vláčné, je tuhé a tvrdé a dá se zlomit.

Zlomíme jej tedy na několik kousků, které vložíme do uzaviratelné nádoby a dáme do chladu.  Je to jednoduché jak facka :-))

Máslo obsahuje na 100g 1.85 mg vitamínu E – to je dobré na potenci, ten bral můj děda :-), 0,608 mg karotenu- opět v závislosti na krmivu, 76 g mastných kyselin a má energii 3050 kj na 100g. Přepuštěné máslo má hodnoty rozhodně jiné, protože obsah látek počítá i se syrovátkou, kterou obsahuje čerstvé máslo a která je z másla přepuštěného odstraněna.

17 komentářů to “Máslo, žádná putra!”

 • Kris:

  Dobrý den,
  lze ghee pouzit take jako zaklad na nejake „tycinky“ na svacinu – rozpustit, pridat nasekane orisky, vlocky a nechat ztuhnout?

 • dolomiti:

  Proč se v dnešní době máslo přepouští?

 • dagmara49:

  Dobrý den, když mi pod přepuštěným máslem žádná tekutina nezbyla, udělala jsem někde chybu?
  děkuji

 • mkulicka:

  Dobrý den, přepuštěné máslo mi právě chladne na plotně:-) Co s tím „zbytkem“? Vyhodit nebo se dá nějak upotřebit?

 • Lota:

  Můžu se zeptat na tu jíšku? Jaký je přesně postup a jak se pak používá?
  A ještě prosím… pokud bych z mléka udělala máslo (podle Vašho postupu u jiného článku ale bez odstředivky), co se zbylým odtučněným mlékem? Mléko samotné doma nepijem, takže bych ho potřebovala nějak zpracovat. Lze z něj pak udělat sýr nebo tvaroh? Děkuji….

  • Milá Loto, tak jsem to raději hned udělala přehledně,než to popisovat :)) https://conovehonakopci.cz/?p=1563
   Kdyby přesto byl jakýkoli dotaz, stačí napsat.
   Doporučuju zkusit jíšku na nějaké obyčejné polévce- ideálně bramborové – je to dost značný rozdíl od bezjíškové.

   A k tomu mléku a máslu. Není vůbec problém sebrat smetanu a to mléko, které zbyde – a to není úplně bez tuku, protože rukou člověk vždy nechá dost tuku, tak z toho lze všechno, co s tučným. Sýry, tvaroh. Ale… je třeba počítat s tím, že sýry takto udělané jsou hubené, tzn. že nebudou tak mazlavé, budou spíše drobivé a tvrdší. Například já ho používám na balkán, který pak dávám do salátů. Takovéhle sýry se špatné roztékají, lépeřečeno- neroztékají se vůbec. Tvaroh je z toho udělat ideální a dokonce na syrečky se používá výhradně hubený tvaroh- tvaroh bez tuku. Dalši rozdíl je ten, že mléko bez tuku kysne mnohem rychleji, než mléko tučné. :-)

 • Veska:

  No jo máslo je máslo né žádné pudrkróty,když jsem se vdávala a peklo se na svatbu tak paní co dělala vrchní kuchtu nechtěla tuk do cukroví ani vidět jen máslo žádnou potru ,což měla pravdu …
  není nad domácí čerstvé máslo namazané na voňavý chlebík a k tomu hrnek mlíka … mňam

 • Ahoj Janko, já ho mám hrozně ráda na jíšku do foroty. Prostě si z něj do veliké sklenice dělám jíšku a nechávám pak v chladu a je to hrozně příjemný pak jen sahat a sahat a sahat :-))

  • Veska:

   Jíška do foroty to je věc,já nesnáším ty koupené co vypadají jako krmení pro psa a chutnají kdoví po čem
   takže po vzoru babičky dělám jíšku dopředu a vychladlou nacpu do šroubovací sklenice a pak jen stejně jako ty vytahuji,pak odpadne to,že na poslední chvíli se praží jíška a honem honem se vřelá nacpe do jídla …
   výsledný žmolkový efekt je pak zaručen …

 • janka:

  Ahoj Kláro, tak ty tvoje stránky mě nutí k činnosti, zjišťuji na co všechno zapomínám, co už jsem dlouho nedělala a ve kterých kuchařkách už jsem dlouho nelistovala. A stejné je to s tímhle máslem, už jsme ho dlouho neměli, máme ho rádi na chleba a třeba ještě posypat opraženým sezamovým semínkem…dobrota…

Přidejte komentář

Centrum nastavení ochrany osobních údajů

Osobní údaje

Advertising

Analytics

Other