Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Nový Domácí pekař
Domácí mlékař

 Jsem až po uši ve sladu :-). Když jsem si otevřela  knížku Dana Lepparda s chlebem před několika měsíci a vybrala si hezký chleba, měl tam jako surovinu slad. Ten nemám. Ale mám ječmen. A protože je výroba sladu celkem zdlouhavá, neustále jsem to odkládala. Jenomže – tento odkladný čas dal plně rozvinout mé obsesivní potřebě pochopit vše do detailů a dal plně rozvinout myšlence, že by to byla skoro ostuda, jako Čech a dcera pivaře-konzumenta, dělat slad podle receptu nějakého cizáka :-). A tak jsem začala

hledat a dopadlo to jako vždy. Listuji knížkou o bratru 360 stránkách, máčím, klíčím a hvozím, pšenici, ječmen, oves i žito a píšu tady závazně – pivo vařit nebudu –  možná :). No a jsem netrpělivá, je to proces na dlouhé lokte a tudíž je spousta času na jiné experimenty, třeba na použítí kardamomu do buchty a věřte, byl to experiment více než úspěšný. V nadpisu je napsáno  buchta skororychlá a to proto, že jí trochu zpomalí karamel, ale nebojte se toho , je to fofr :-) Hlavně se s tím moc napárat a nebát se  ho. Bez něj to bohužel už není ono.

Na buchtu je třeba : 3 velká vejce, 300g cukru, 6 tobolek zeleného kardamomu, 400 g celozrnné pšeničné mouky, 280 ml mléka, 150 ml oleje, prášek do pečiva, lžička citronové kůry, lžíce rumu. Na glazuru – 300g cukru, 300g vlašských ořechů, vrchovatá lžíce másla.

Utřeme celá vejce spolu s cukrem, přidáme olej a rozdrcených 6 tobolek zeleného kardamomu – bez slupek (při tření slupky jednoduše odpadnou). Přidám celozrnnou přeátou mouku, prášek do pečiva, citronovou kůru a rum. Toto těto naliji na vymazaný plech.

Mezitím, co se tře těto i udělám rychlý karamel. Není třeba se toho bát. Cukr se vloží do těžkého hrnce a když se rozpustí, přidá se 100 ml vody, sundá se z kamen, přidá se máslo a rozmíchá se. Nakonec se přidají rozsekané ořechy. Vše trvá kolem čtvrt hodiny. Je ale potřeba mít trochu větší hrnec. Pro podrobný popis karamelu je zde tento článek. Ten dnešní je ale taková rychlá verze.

Rozmícháme řádně karamel s ořechy a lžící rozetřeme jemně po povrchu buchty. Pak vložíme plech do trouby a pečeme při cca. 180°C, dokud není buchta hotová.

Nakrájet lze už zhruba deset minut po vyndání z trouby. Je velmi dobrá a na stole i hezká.

Sdílej článek...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

6 komentářů to “Skororychlá buchta s karamelovo-ořechovou glazurou”

 • petra štípek:

  ňam, ňam, ňam, ňaaaaaaaaaaaaaaam. Sice jsme se trochu poprali(y?) s karamelem, ale nakonec to skončilo smírem a zadařilo se :-) Nikdo si nestěžoval na skororychlou náhradu za skoropomalý makový buchty :-) Ba naopak. Recept opsán na útržek dětského obrázku z podlahy a založen mezi budoucí rodinné poklady ;-)

 • lida:

  To uz vam klici sminka, kde je snih?

 • andrea:

  úžasné stránky, včera jsem na ně narazila při hledání nějakých dietnějších receptů. tvůj styl psaní mě doslova pohltil. nádhera. jsem člověk od přírody líný a tvoje recepty jsou některé dost pracné, ale ta prezentace, popis a fotky… skoro mám chuť je vyzkoušet.díky za to!

 • hanaka:

  Mňam, vypadá krásně :-)

 • zuzkao:

  Moc pěkné – máma v rámci výzkumu do bezlepkového chleba dává pohankový slad a prý je moc dobrý, ukrutně zdravý a vůbec ;-) Ostatě slad patří mezi látky zlepšující kvalitu chleba (už si nepamatuju čím), takže se dá přidat vlastně do jakéhokoliv kynutého těsta.

Přidejte komentář