Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Nedávno jsem vyprávěla Petře naší nejoblíbenější historku, která přesto, že existuje google, a člověk může najít už téměř cokoli, může zamávat rodinným životem, neboť základní informace, která je pro naší historku stěžejní, google nenajde.

Kdysi k nám přijela jedna slečna, přítelkyně známého a protože studovala genetiku, měla potřebu nám povyprávět o tzv. malém testu rodičovství, což nás samozřejmě zaujalo. A tak vám to taky hezky naservíruju. Člověk má totiž pár schopností, které jsou, ač se to nezdá, závislé na jeho genetické výbavě.  A mezi jednu takovou schopnost patří rolování jazyka. Totiž vypláznutý jazyk dokázat srolovat podélně do jakési vaničky, ruličky. To se nepodaří tomu, kdo k tomu nemá náležitou genetickou výbavu.

Zmíněná slečna nám to vysvětlila následovně : od každého z rodičů dostane gen, vlastní tedy nakonec pár – od každého dostane jedno „a“. Buď malé a nebo velké A. Má tedy šanci, že v konečném důsledku získá „aa“ od každého z rodičů malé. Neumí pak rolovat jazyk, ani nemůže předat tuto možnost dál. Nebo získá „AA“ oba geny dominantní. Pak roluje a předává dál. Nebo poslední možnost „Aa“ roluje také a předat může či nemusí. Znamená to, že pokud má někdo „aa“ jeho dítě jednoznačně rolovat nemůže. Pokud „AA“ roluje a jeho dítě bude rolovat. Pokud „Aa“ roluje, jeho dítě rolovat může či nemusí. Nyní jistě tušíte, co přijde. Já i pan domácí patříme do 7 % lidí, kteří jazyk rolovat neumí, což znamená, že oba máme „aa“. A naše tři ze čtyř dětí rolují jazyk. Po té, co se u nás tento malý test rodičovství probíral, stalo se, že přestaly jen tak rolovat jazykem, ale začaly rolovat vyzývavě ! |Především tehdy, když jsem trávila čas před zbytkem našeho zdrcadla a snažila jsem se  pečlivě genetickou nedostatečnost dohnat pílí !  Proto pokud zavítá na tuto stránku nějaký genetik, pevně doufám, že znalosti zmíněné studentky byly značně nedostatečné, a že nám to tedy fundovaně vysvětlí :-) ( Pevně doufám, že toto osvětlení pomůže i tomu, kdo se již léta snaží být poctivým jogínem a rolovat jazyk a stále mu to nejde :-)

A nakonec kadeřávkové závitky

Dnešní jídlo je zdánlivě pracnější, ale i přesmírnou obtížnost trvá jeho příprava poměrně krátkou dobu. Mezi suroviny, které jsou zapotřebí patří: kadeřávek – tolik listů, kolik bude potřeba závitků + 6 listů navíc, tvrdý aromatický sýr, sůl, olej slunečnicový i olivový, dvě cibule, stroužek česneku,  zelená nať cibule, uzená paprika, jasmínová rýže a kurkuma.

Nejdříve ze všeho je nutné dát rozpálit olej, na olej nasypat jasmínovou rýži, osolit, nasypal lžičku kurkumy, zamíchat a po  chvíli restování nalít dva a půl násobné množství vody. Nechat uvařit doměkka.

Následuje omytí kadeřávkových listů, uříznutý tlustého košťálu na konci listu. Každý list je nutné rozložit a nasypat na něj nastrouhaný tvrdý, aromatický sýr. List pak zabalit do závitku, převázat zelenou natí cibule a vpíchnout do exponovaného místa ulomený kus špejle, aby závitek držela zabalený.

Rozpálit si na pánvi olej, vložit nakrájenou cibuli na kostičky, přimíchat uzenou papriku a vložit závitky. Přiklopit pokličkou a nechat asi čtyři minuty. Pak odklopit, závitky obrátit a opět  na chvíli přiklopit. Po dalším odklopení nasypat na závitky sýr a přiklopit naposledy. Naposledy odklopíme až při podávání na talíř.

Zbylé listy kadeřávku  oddělíme od řapíku a vložíme do sekáčku, přilijeme trochu slunečnicového a olivového oleje, trochu soli a stroužek česneku. Vše rozsekáme na velmi jemnou drť. Tu pak nasypeme na rozpálenou pánev a cca 5 minut restujeme. Po této době orestovanou drť promícháme s uvařenou rýží a můžeme vše podávat. Pokud bychom nechali čerstvou, bude mít velmi výraznou štiplavou chuť. Krátké jemné restování chuť velmi zjemní.

15 komentářů to “Kadeřávkové závitky s rýží”

 • MELoun:

  Vážení přátelé ANO!! Dopadla som podobne, ako tá pani či slečna, ktorá chcela pôvodne recept a teraz sedí a roluje jazyk…
  Ja som si chcela pôvodne prezrieť Váš web, pretože sa mi váš kopec páči, a pretože smolím vlastnú webstránku. A teraz sedím a čítam a čítam a žasnem. Kedy preboha stíhate robiť to všetko, o čom píšete a ešte aj toto všetko písať?? Ako ste sa vlastne dostali na kopec a k syrom? Možno to tu je, ale ešte som sa k tomu neprehrýzla. V každom prípade vám ďakujem za zábavu, recepty, rady aj tipy. Ja tiež trošku robím syry a keď sa mi podarí niečo zaujímavé, pošlem Vám storry. Len neviem kedy to stihnem, pretože ja stále bojujem s časom a keď sledujem vaše aktivity zdá sa mi, že niečo (alebo všetko) robím úplne zle, pretože nestíham ani zlomok toho, čo vy. zdravím

 • Soňa:

  Heh :) tak jsem si sem zaskočila na nějaký super recept z kadeřávku a místo toho roluju a přemýšlím :D No jediné co mě k tomu napadlo že možná neroluju jazyk protože má nějaké to kilo (asi 20) navíc jako zbytek těla…no nějak jsem si to odůvodnila a teď pohledat nějaký ten „blaf“ jak jsem byla osočena, že bez uzeného s tím nic nejde…kromě uraženosti že vařím blafy jsem odhodlaná dokázat opak, tak mi držte palce :)

 • Halka:

  Tak abych vám to trochu zkomplikovala, tak posílám něco v angličtině. Myslím, že by to panu domácímu mohlo stačit a slečna studující genetiku se nemusí trápit, že přijde o zápočet, či co. (Vlk se nažere, koza atd.) I vědci si občas nemusejí být jistí, že… http://udel.edu/~mcdonald/mythtongueroll.html

 • Veska:

  Zajímavé téma… u nás se to řeší jednoznačně … typ aa nebo Aa nebo jiný prostě u nás jaksi nefunguje …
  dobré věci dětí dědí jednoznačné po tátovi a ty špatné zase po mámě …

 • Kikus:

  Genetik nejsem, ale trochu praxe v genetice se mi teď bohužel dostalo…tak jen můj dojem ohledně terminologie – řekla bych, že se jedná spíše o (autosomálně) recesivní geny nežli dominantní. Tehdy totiž může být rodič přenašeč (heterozygot) avšak dotyčnou vlastnosti nemít aktivní. Pokud předá každý z rodičů svůj jeden recesivní gen dítěti, pak toto vlastnost mít bude (homozygot). Přenos ob generaci bývá typický. Pravděpodobnost takovéto skutečnosti v případě recesivních genů je 25 % :-)

  Konkrétně rolování jazyka tu není zmíněno, ale teorie se aplikovat dá ;-) http://www.wikiskripta.eu/index.php/Autosomálně_recesivní_dědičnost

  • Kikus:

   Jo, ještě mě napadá, že slečna by asi fakt měla zápočet vrátit, neb právě toto, vzhledem k výše popsanému, není vhodný způsob testování rodičovství :-)

 • plevoun:

  Dobrý den Kláro,
  mám prosbu,můžete mi prosím poslat, pokud Vám to nevadí,svůj mail,ráda bych se s Vámi osobně na něčem chtěla domluvit.(plevoun@seznam.cz)
  Děkuji mnohokrát

  Děkuji N.S.

  • Dobrý den, mail je my@conovehonakopci.cz :-). To je prosba zrovna pod báječný článek, pevně doufám, že jste genetik, a že tímto komentářem nabere tento blog trochu grády, neboť si každý domysí, co může být náplní vaší soukromé zprávy. :-))

 • Golda:

  Schopnost „rolovat“ jazyk je dedičná vlastnost, která je přenášená dominantním genem. Teoreticky to znamená, že pokud jeden z rodičů tuto vlastnost má jako dominantní,sám je schopen jazyk rolovat, z jeho čtyř dětí jedno nebude tuto schopnost mít vůbec, další dva sice jazyk rolovat budou, ale tato vlastnost u nich už nebude dominantní, budou pouze heterozygotní přenašeči, což jste zřejmě vy dva s manželem. Čtvrté dítě bude jazyk rolovat a bude homozygotní dominantní přenašeč.
  Prakticky: až přijedou na návštěvu obojí prarodiče, požádejte je, ať na vás vypláznou jazyk a srolují ho. Tato vlastnost by se měla vyskytovat jako dominantní u některého z nich jak z otcovské, tak z matčiné strany.
  Uf, to jsem se zapotila, nevím, jestli to bylo dost srozumitelné. A netrénujte to, fakt to nepůjde. Umíte báječnš péct, vařit a dělat spoustu dalších užitečných věcí, zkrátka nikdo není dokonalý. Vám prostě chybí jen to rolování.

  • A je to, přesně tak jsme si to mysleli, ale zmíněná slečna nám tvrdila, že to nelze – zápočet jí sebrat :-)). Chtěla jsem slyšet, že existuje prostě přenašeč, který sám nemá schopnost, tedy asi recesivní heterozyg, nebo prosgtě heterozygotní přenašeč, co jeho tělo funguje podle alely malé a a přenáší dominantní alelu. Ale nebudu se do toho zaplétat, důležité je, že už to půjde v google někde najít :-). Proto tu píšu kapitálkami – ROLOVÁNÍ JAZYKA DO KORÝTKA – :-)))Uf. U obou samo jeden z rodičů jazyk roluje, tudíž je to sice malý test rodičovství, ovšem v kooperaci s prarodiči :-). Děkuji za zpříjemnění odpoledne :-)))

 • Klaris:

  třeba se ozve nějaký opravdový genetik, já mám jen jeden semestr a už před deseti lety, takže už zůstaly právě jen takové „znalosti“ bez podrobností :D Stav , který panuje u vás by byl třeba možný pokud by to bylo naopak – tzn. recesivní alela by kódovala ten rolovací jazyk. Tzn. vy s mužem by jste byli oba Aa, tudíž se recesivní alela nemůže projevit. Ale děti se mohly nakombinovat do typu aa. A to jedno zase Aa. Tak leda tak. Ale to tady jen hypotetizuju :D Ještě jsem našla , že by to mohl „blokovat“ nějaký jiný gen (zase jen na obecných příkladech, nikoli v tomto konkrétním).
  Tak ale hlavně že si děti pan domácí pozná :D

  • :-), vy to rozvádíte stále do lepší a lepší varianty :-), blokovat jiný gen, to znamená, že třeba „velmi nízká inteigence“ dokáže zablokovat nerolování jazyka :-)))) A každém případě díky a kdyste přišla někdy na nějakého genetika, myslete na mě :-)

 • Klaris:

  ad genetická zápletka – no taky nás to tak v genetice učili :) nicméně jsem nad tím dále a hlouběji nehloubala, neb já jsem ten nerolovač, ale muž roluje a děti všechny taky , tudíž u nás dobrý :D

  • A na tohle se vás ptal kdo? :-)))) To jste mi příliš nepomohla, očekávám nějakou fundovanou odpověď typu – no to se dědí po babičce, je to nějaký recesivně dominantní nebo něco takovýho typ, prostě můžete mít aA, nerolujete, ale můžete přenýst, atd. Naštěstí jsou děti, jak kdyby panu domácímu vypadly z….., ale jako studijní typ mě to velmi zajímá. Díky :-))

Přidejte komentář