Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Protože jsem se včera definitivně odhlásili z Facebooku, slíbila jsem Levelyn, že se pokusím o nějaký vstřícný krok, aby bylo lze odebírat články ze stránky tak, aby to pro člověka bylo pohodlné. Tento článek je určený pro maminku pana domácího, se kterou trávím občas příjemné večery na skype, když se obě účastníme malého rodinného workshopu na téma: základy s počítačem :-) aneb – „složka není totéž co záložka“ a “ nový panel není totéž co lišta záložek“. Nicméně obě jsme velmi trpělivé. Já se díky ní naučila vařit, tak kam se hrabou nějaké záložky :).

Dnes tedy velmi podrobný návod na to, jak odebírat ze stránky články. Bude to návod na celkem 3. možnosti, krok za krokem. Tři možnosti – facebook nám odpusťte :-)

První možnost je velmi pohodlná, účinná a není složitá. Nezalekněte se počtu obrázků, pouze zjednoduší postup :). Jedná se o nainstalování RSS čtečky do počítače. Jedná se o velmi rychlý a jednoduchý program, který je volně ke stažení. Dávám zde k dispozici návod na jednu čtečku, ale samozřejmě jich existují mraky a každý má nějakou oblíbenou.

Proto, abychom pochopili, k čemu je RSS čtečka je třeba si vysvětlit, k čemu je RSS. Ten, kdo má větší počet oblíbených stránek, nebo i pouze jednu, nechce vlastnit nějaký rozvaděč stránek, jako je například Facebook a nechce se neustále na stránky dívat, zda tam už není nový článek, nebo nový komentář, naučí se využívat RSS kanálu.  Ikona pro RSS kanál je velmi specifická a najdete jí na téměr každé stránce. Pokud jí stránka nemá, lze využít tuto ikonu přímo v prohlížeči. Pokud se náhodou v prohlížeči nevyskytuje, lze jí  nastavit na liště prohlížeče .

RSS kanál má za úkol sbírat informace o nových článcích, komentářích, případně i článcích návštěvníků atd. Na nás už je, který kanál si k odběru vybereme. A velmi jednoduchou cestou k tomuto výběru je právě čtečka, neboť u té nepotřebujeme ani zmíněnou ikonku na žádané stránce hledat. Stačí nám jen okopírovat adresu.

Jak na čtečku

Opakuji, toto je návod na jednu čtečku z mnoha a čtečku si nainstalujeme velmi jednoduše.

Nejprve je nutné otevřít si prohlížeč.

Následuje napsání jména programu a totiž SharpReader. Pokud chcete tento krok přeskočit, lze kliknout rovnou sem. Po napsání se nám objeví adresy ke stažení a my si vybereme SharpReader RSS agregator, což je domovská stránka čtečky.

 

 

Adresu rozklikneme a dostaneme se na stránku ze které stáhneme program. Stáhneme ho pomocí kliknutí na hnědě napsané The installer v horní části obrazovky.

Po kliknutí se nám otevře okno, které se nás otáže, zda chceme skutečně program stáhnout.

necháme uložit soubor. Uložený soubor rozklineme a podle průvodce ho klasicky nainstalujeme. Pro ty, co netuší, co je klasická instalace – budeme neustále mačkat tlačítko next :-).

Jakmile je program nainstalovaný, objeví se nám na ploše, případně v nabídce start – tato ikona

Program otevřeme a objeví se nám toto dialogové okno

Pokud budou v okně nějaké další řádky, je možné, že je program přednastaven na to, aby odebíral již nastavené webové stránky. Pak lehká pomoc – vždy klikneme na řádek v levém sloupci, dáme delete a potvrdíme, dokud nezískáme tuto obrazovku.

Následuje rozkliknutí první záložky vlevo nahoře pod názvem „file“ a klikneme na Open RSS Feed – to budeme dělat vždy, když si budeme chtít přidat nějakou stránku do svých sledování

Objeví se další dialogové okno, které vypadá takto

Do rámečku napíšeme nebo překopírujeme adresu stránky, kterou chceme sledovat a zároveň nezapomeneme zaškrtnout dole políčko „subscribe to feed“. Znamená to, že chceme stránku sledovat i nadále, nikoli pouze jednorázově.

A ihned po kliknutí na enter, najede nám vpravo seznam publikovaných článků na dané stránce. Pokud jeden každý řádek rozklikneme, vidíme zároveň i komentáře, které jsou ke článku již napsané.

A zároveň nám v pravém dolním rohu vyjede tento modrý rámeček, který vyjede vždy, pokud máme tento program zapnutý, i jen minimalizovaný na liště a někdo napíše na nějakou naší oblíbenou stránku nějaký příspěvek.

Hned jako druhou adresu lze nakopírovat do čtečky stejným způsobem – tedy file – open rss feed – přidat tuto adresu

https://conovehonakopci.cz/wp-content/plugins/mingle-forum/feed.php?topic=all  je to adresa pro odebírání z místního fóra.  Nezapomeňte na zakliknutí čtverečku – subscribe feed – aby se příspěvky do fora načítaly vždy, když přijde nový a zůstal vám odběr ve čtečce.

Pozor, až budete klikat na ikonu čtečky na ploše a ona se ne a ne otevřít, podívejte se do pravého dolního rohu, případně rozklikněte šipku, program, pokud byl jednou otevřený, je minimalizovaný do ikony vpravo dole a vypne se nikoli křížkem, nýbrž kliknutím pravou myší právě na tuto ikonu vpravo dole a kliknutím na exit.

Mailová služba

Další možností, jak se dostat ke článkům na stránce je zaregistrovat si mailovou službu. Tato možnost je pro ty, kteří chtějí sledovat nové články na mailu. V tomto případě stačí najet na levý sloupec na stránce, zcela dolů a najít tento obdélník.

Do rámečku vyplníme svůj mail, nikoli my@conovehonakopci.cz. Odklikneme Subscribe, vyplníme Captchu a přijde nám na mail ověřovací mail. Pokud ho potvrdíme, bude nám na e-mailovou adresu, kterou jsme udali v rámečku, chodit upozornění na nové články.

Odběr RSS

A třetí možností je použít právě RSS odběr přímo na stránce. Klikneme na ikonku RSS

objeví se toto rozbalovací menu

Rozklikneme horní šipku a můžeme kliknout na řádek – Seznam, což se hodí v momentě, že naším výchozím prohlížečem je Seznam.cz.

odklikneme a otevře se nám menu nastavení naší prohlížecí stránky na Seznamu. Pokud si tam přidáme adresu, bude se objevovat dole  na hlavní stránce prohlížeče Seznam.

a bude to na seznamu vypadat takto

kdo tuto možnost nezná, především starší generace, bude se pravděpodobně divit, pokud jim toto nastavíte na seznam, že si vaší stránku vybral seznam na hlavní stranu. Není třeba jim to vždy vymlouvat.:-)

Stejným způsobem lze vybrat místo seznamu samozřejmě Google nebo Jyxo. Lze také vybrat řáde – přidat do záložek a pak bude oblíbená stránka v odběrech přímo v liště záložek na vašem prohlížeči.

 

13 komentářů to “Odběr článků ze stránky”

 • dolomiti:

  Tak mě tak napadlo s tím zítřejším koncem světa, jestli jste to nevzali nějak moc zgruntu ;-). Nedávno jste udělali rekapitulaci jak byla stránka navštěvovaná, potom jste skončili na FB a tady se poslední dobou taky už nic moc neděje :-O :-D

  • Zdravím Dolomite, no nemůže vás Klára bavit neustále, taky někdy musí bavit mě :) – btw. 10.,11.,12.,13.,15., to jsou data posledních článků ….. jak nic neděje? :)

  • Tak hele, to není fér :) já musela za posledních pět dní absolvovat zásadní průlom osmičky z čelisti – navíc na druhý straně je vpáčená do sedmy, i kladívko jsem použila :), honila rozsypaný nákup po kopcích, navštívila Dobu ledovou – naštěstí je to číslo 4 a pozitivní je, že 1-3 mě minulo, každej den se dívám na neudělaný těsta na cukroví a do toho vy s článkem :)))

 • Jana:

  Dolomiti to jsme na tom stejně……………………..

  • Jano, tak to se omlouvám, ale upřímně, ono je nejlepší nic neodebírat. Prostě, když si člověk vzpomene, tak si něco otevře, když ne, tak ne :)) Já sama čtečku nemám :)

 • jani:

  Celý ten dlouhý, krásný, podrobný článek, všechny screeny atd. a pak ten Jirkův komentář, to je tak skvělý kontrast a pohled do dvou úplně jiných světů :)) Nechci napsat do mužské a ženské hlavy, protože jen tím to není, ale tohle je jak kapitola z učebnice psychologie :) Vážně mě to hodně pobavilo :)

 • Jirka:

  Ahoj Dolomiti tady je strušný návos na dobrou čtčku! Najdi si na netu http://www.slunecnice.cz a tam si dej do vyhledat název čtečky Feedreader a nainstaluj si ji do svého PC. Je tam i čeština. pak si najdi http://www.Apetitus a tam si najdi články Na kopci potom pravou miší na názwv a dej si kopírovat adresu a tu přenes do otevřené čtečky a dej ok! To je celé. Jirka.

 • dolomiti:

  Tak jsem se prokousal až sem a řekl bych, že jsem na tom hůř než na začáku :-O Asi je něco špatně :-D

Přidejte komentář