Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

069309d19f_98276679_v1Patnáct let dělám sýry v hrncích na špagety, v různých tvořítkách a formách doma proděravěných hřebíkem, případně vrtáčkem. Ale Milan Dolomit mi poslal jako dárek formu a tím začala sýrová etapa mého života „mám formy“.

A jakmile jsem přišla na chuť originálním formám, které používám již déle než rok, přišla zcela logicky další životní etapa „mám málo forem“.

A tak jsem se pídila a pátrala, až jsem našla dvě důležité adresy, které by se někomu mohly hodit.

Než se pustíme do článku, mám potřebu napsat, že to není placený článek. Na této stránce si celkem zakládáme na tom, aby informace, které sem dáváme, nebyly na základě zisku, aby každý, kdo si je přečte věděl, že je nepropagujeme kvůli tomu, že za to něco máme.  Následující řádky jsou proto jen odezvou naší zkušenosti a z toho důvodu, že se snažíme začátečníkům a těm, kdo se v problematice neorientují přinést informace, které možná ocení. Pokud byste je ocenili a  rádi stránku dále rozvíjeli na stejném principu, napište jakékoli máte zkušenosti s formami dělanými, kupovanými, kde jste kupovali a jakou to mělo pro vás výhodu. Psát můžete do tohoto vlákna. Nebo do celého vlákna minimlékárna ve fóru.  A nyní již k formám.

Gouda + Gouda Kadova

d4bc5a70a3_98276681_v1

Hledala jsem formy Kadova na goudu, ale to bylo přes Milana neprůchodné – má na to, jako ostatně na mnoho věcí, svůj osobní názor, a má pravdu. Skutečně jsou „kadovky“ hodně drahé a pro profíky, kteří umí pracovat správně s plachetkou, mají vychytanou přesnou dobu lisování, vyndavání mokré plachetky, výměnu za suchou a správnou dobu jejího odstranění i zbytečné. Pro nás amatéry, kteří si rádi udělají radost jen tak, praktickou věcí, je to báječná věc. Já sama jsem s „kadovkami“ nadmíru spokojená.

Nejprve jsem koupila za velmi slušnou cenu na syřidlo.cz  kde byli nesmírně ochotní, ale protože jsme byly dvě, kdo chtěl koupit formy a chtěly jsme jich více, podruhé nám navrhli, abychom si ty, které oni nemají objednali rovnou v Holandsku. Firma, kterou nabízeli byla o něco dražší a tak jsem hledala a hledala , až jsem našla.3c3d828e47_98276682_v1

Henry z této firmy je nesmírně ochotná a pro ty, kdo nechtějí psát anglicky, vkládám sem rovnou nabídku i cenu forem.

Jedná se o formy Gouda, Gouda Kadova, Tomme, Edam, Cylind Gouda

e-mail je henriette.vandermeer@sonoco.com

stránka je

ceník kadova KADOVA TOMME KADOVA GOUDA KADOVA CYLINDRICAL

Formy se objednají u Henry jednoduše mailem, zaplatí se po přijaté proformě faktury účtem, nikoli kartou. Poplatek je díky platbě v Eurech minimální. Clo ani dph v ČR se neplatí, naopak je potřeba napsat do faktury, že nejste plátce v Holandsku a je třeba připočítat jejich DPH. Na rozdíl od různých balíků putujících po ČR, balík s formami přišel za dva dny díky DPD. Henry pošle e-mail, že odešly.

Poštovné je za velký balík forem 32 Euro, vyplatí se tedy určitě objednávat minimálně ve dvou, lépe ve třech až čtyřech lidech.

Moje zkušenosti:

formy jsou drahé, ale skvělé. Velmi dobře se ošetřují, dobře se s nimi pracuje. Pokud pracujete se sítkovou kadovou, je potřeba přesně vyzjistit okamžik, kdy sundat závaží a nechat sýr dolisovat pouze ve formě, aby se zcela vyhladily okraje, které zanechá na sýru víko.

Formy na tvrdý a polotvrdý sýr

1bc7bb8d42_92559164_v1

Tyto formy k nám doputovaly díky Milanovi a jeho ochotě. Sám si objednával formy a přiobjednal i pro nás a poslal z ČR. Zde tedy nemohu sloužit zkušeností, jak je to s poštovným a jak je to s ochotou v obchodě.

Objednávali jsme tyto formy  velikosti o průměru 22 cm, +18 cm a 16 cm. Pro ostatní formy se stačí vrátit do předchozího menu na stránce. Všechny jsme objednávali s víkem, doporučuji – pozor, víko se objednává zvlášť.

22aaf15ae5_98276685_v1

Všem krásný den s probíráním se novými sýrovými formami a hlavně při tvoření dalších sýrů!7bf84ff7ea_98276684_v1

 

51 komentářů to “Formy na sýr”

 • Markéta:

  Ahoj, z Vašich stránek jsem nadšená. Máme krátce dvě anglonubijky a učíme se dělat sýry. Mohu se zeptat, kde se dají sehnat ty hrncové originální formy nebo ten špagetový hrnec? Pochopily jsme, že ty malé plastové nám stačit nebudou, takže hledáme větší variantu. Zatím zkoušíme recepturu, prvně jsme koupili kulturu CH-19, jako byl dobrý, ale ne tak lahodně smetanový, a spíš měl konzistenci lučiny. Tak teď máme objednanou z ekokozy.cz CH-11. Když jsme se pídili po tom jakou tu dobrou kulturu, protože jsme si koupili kousek od nás uplně výborný sýr, bylo nám řečeno, že dává smetanovou kulturu a nebo zakysanou smetanu .. no tak uvidíme, jak budeme spokojené s CH-11, další volba je případně Smetanová od Milcomu. Škoda, že není eshop, kde mají více výrobců, to poštovné je zbytečné :( No snad se nám tento týden zadaří :) Díky moc :)

  • katka1:

   Markéto , dobrý večer.
   Originální formy se dají koupit v e-shopech a většinou jsou plastové. Špagetový hrnec občas mívají v Lidlu, do začátku poslouží cedníky, nebo propíchané nádoby z potravinářského plastu. Kultury se používají různé podle konkrétního druhu sýra, do začátku vám stačí jedna. Zákys je vlastně jen namnožená kultura, to co prodává Milcom jako smetanový zákys, je prostě sušená mezofilní kultura podobná těm co máte doma. Chuť sýra kultura samozřejmě ovlivní, ale mnohem víc je dáno recepturou. S jednou kulturou se dá udělat nekonečně mnoho druhů sýra. U čerstvého sýra smetanové chuti nedosáhnete ani se smetanovým zákysem a naopak i s kulturou třeba CHN11 vyrobíte výborný smetanový sýr, ovšem z tučnějšího mléka a podle receptu na smetanový sýr. Je velice zábavné zkoušet doma vyrobit někde ochutnaný sýr :-).
   Máte knihu Domácí mlékař ?
   Vaše AN kozy vám lehce závidím :-). Že mi není hamba, když mám krávu :-)
   Katka

 • kupicek.mar:

  Hezkou sobotu Klárko, prosím o odpověď. V knize je návod na Goudu z 16 litrů mléka. Vzniklá gouda – které velikosti formy Kadovy odpovídá?
  Díky za odpověď Markéta

  • Markéto, tak změřila jsem svojí formu, a ta má výška 9 cm, spodní průměr je 9 cm a horní 15 cm, ale je to tvar mísa.
   Jinak v pohodě může být průměr i kolem 12 cm – ten spodní. Záleží pak na výšce.

   • kupicek.mar:

    Díky Klárko, a do toho se vejde ze 16 litrů sýr? Prosím, kolik asi váží. Díky a snad už mi to bude stačit.
    Markéta

    • Markéto hele, právě dělám goudu přesně z 16 litrů, vydržte hoďku a já vám hodím foto

    • Markéto jsem tu. TAk jsem – abys to viděla, udělala ze 16 litrů do malé formy. Hned vedle stojí forma válcová. Ta válcová má stejn průměr jako ta malá gouda, je ale o dost vyšší, z fotky zřetelné. Válcová má 16 cm průměr a je vysoká 15 cm. Leží na ní pařený sýr, který je dělaný z ní. Ale nevím přesně z kolika je litrů. Má 1290 g. Určitě to nebude více než 16.

     Ta žlutá zrající gouda má 1200 g a je také z méně než 16 litrů. Tuším, že to bylo tak 12-14 l. Ale nejsem si uplně jistá. Je dělaná v té malé goudovce, která je ideální tak na 12 l.

     A pak je na fotce vidět, jak vypadá ve formě sýřenina z 16 litrů nyní nacpaná. Určitě vol tedy formu o výšce kolem 13-15 cm, pokud bude válcová – z té goudovky je vidět, že to už je na ní moc, i když se to po dalších třech otočeních srovná.

     A pak jsem ti ještě přidala malý pařený s pepřem, který je dělaný naopak z malého množství mléka, jak vypadá z té goudovky.

     Takže pokud koupíš formu o průměru 16 cm a výšce kolem 15 cm, budeš z toho mít bez problémů sýr o velikosti toho s pepřem, žluté goudy i toho pařeného.
     Uf, tak kdyby něco nejasného, nebo třeba doplnit, napiš.

     • kupicek.mar:

      Klárko díky, díky za ochotu. Jak už jsem někde psala, fotím, to ano, ale dát fotky do PC je pro mne porod. Ale nikdo jiný to v rodině nedělá, takže jednou za čas musím. A Ty uděláš sýr, nafotíš, dáš na stránky, okomentuješ. Klobouk dolů před vším vaším konáním. Musela jsem si několikrát pozorně přečíst Tvou odpověď, abych si to nějak sesumírovala“. Je to tak, že ta dnešní gouda je vyfocená v té formě, která je vysoká 9cm? průměr 16cm, ale v té jsi ji nedělala, že? a ani ji v tom němůžeš lisovat,že? Je tedy ta dnešní gouda dělaná v té formě (1.foto), jak stojí za tou válcovou formou?, ta je asi vyšší než těch 9cm. Nebo je to tak, že sýřeninu děláš nejdříve v té válcové, které je vyšší než Kadova a pak přendáš do Kadovky? protože ta válcová není Kadovka, jestli dobře vidím. Tedy jestli foto nezkresluje. (vyjadřování psaním může být taky někdy nejasné!)
      A jestli ještě mohu poprosit. Ty dva sýry z fotek – pařený a pařený s pepřem, v knížce jsou to jaké stránky?
      Toho pepře je tam asi hafo, že? Moc a moc díky za odpověď Markéta

      • Markéto jasný, dovysvětlím. Ta zadní je tam jen na ukázku, že je o tolik větší. Ne – neměním sýřeninu z formy do formy. Tuto z 16 litrů jsem tam dala, abys viděla jak se tam vejde, nebo nevejde. Pak jsem ji i ve stejné formě dolisovala. Zpočátku víko nesedí přesně, ale tím, že sýřeninu otočím, postupně se nalisuje téměř k okraji. Po cca 6 hodinách víko zcela sundavám a už lisuji jen vlastní vahou, tím se vyhladí hrany. Ta žlutá gouda je lisovaná také v téhle malé formě, v té,jak v ní je na horní fotce sýenina. Ale bylo tam méně mléka, nikoli 16 l, tuším 12-14, nevím přesně. Tady na fotkách z dnešního rána tedy ta sýřenina ze včera a vedle toho jak vypadá gouda, když je tam o trochu mléka méně.(12-14).S tím tedy, že zráním samozřejmě ještě malinko sundá, ale nepodstatně.

       a

       Ta válcová forma mi přijde pro tebe naprosto ideální, přesně jak píše Katka, uděláš v ní v pohodě širší měkký sýr, krásně se v ní dělá niva, sýr měkký z termofilní kultury, pařený sýr. Ideál. Já mám dvě velikosti, 22 a 16 cm průměr. Tu 16 vidíš na obrázku. Máme je odsud http://shop.effingerklaus.de/epages/Effinger_Klaus44274391.sf/sec1aee2944d3/?ObjectPath=/Shops/Effinger_Klaus44274391/Products/202720/SubProducts/20272016 za 165 Kč a víko k tomu vyjde na 70 Kč. Platí se kartou a poštovné je kolem 300,- takže je lepší brát třeba ve dvou lidech. Já sem v pohodě dávám link na tento obchod, přesto, že není český, protože preferujume české výrobce, ale takový žádný není, jsou tu jen obchodníci a tam nám je dost jedno, odkud formy půjdou. Tyhle formy mám dost ráda, hlavně i proto, že k oběma mám víko a používám jí fakt hodně. Uvažuju i o tom, že bych si pořídila tu menší a tu 18 tku.

       Pokud děláš nejvíce z 16 litrů, brala bych asi tu, co má průměr 16 cm, to je ta na včerejší fotce s pařeným sýrem, který v ní byl lisován. Tu velkou 22 cm používám už fakt na sýry z 30 l a tu velkou goudu to samé, od 25 litrů. Když mám jen do 20 litrů, dávám to do dvou malých kadovek.

       Ten pařený sýr i ten pařený s pepřem, dám ho sem, kompletní návod, ale vydrž, potřebuju ještě pár týdnů :), pár sýrů udělat a vše bude i s fotkama.

       • kupicek.mar:

        Kláro díky moc za ochotu, v té formě tedy mohu dělat i goudu???? A už se těšíme na další návody. Takže něco, co v knize není… Fakt obdiv s jakou ochotou se do toho vrháš. Hezký zbytek neděle a ještě jednou velké díky. Markéta PS: ty goudy jsou tak krásné, zakulacené… Fakt super.

        • Markéto jasně, jde jen o tvar. Je třeba naučit se zacházet s plachetkou, abys měla hezky vyhlazený povrch a naučila se okamžik, kdy už plachetku z lisovaného sýru sundat a lisovat jen čistě ve formě, ale v této válcové smozřejmě lze udělat goudu. Bude mít tvar válce a nikoli kulatý. Pokud bys však vyloženě chtěla kulatý tvar a nechtělo se ti investovat do příliš drahých forem, můžeš použít zcela obyčejný plastový cedník. VEzmeš větší průměr, např. těch 16 cm, dáš hodně sýřeniny, aby byla jakoby do koule, aby vyčnívala ven z cedníku a zhora přiklopíš vyhloubeným talířem, miskou, něčím, co ti na cedník pásne a zatížíš. V tomto případě otáčíš v malinko menších intervalecha udělá se ti také krásně oblý tvar. Ale musí tam být skutečně hodně sýřeniny, aby z toho nebyl disk, nýbrž koule. Je tedy dobré brát raději menší průměr a nechat více sýřeniny shora. Zpočátku to nebude úplně pravé ořechové, ale postupně se ti bude dařit lépe a lépe. Pro hladší povrch dej i to cedníku, pokud bude příliš řídký, plachetku.

         • hanaka:

          „Jasně, jde jen o tvar“. Opakuji si to stále dokola, protože přece nedám tolik peněz za formu kvůli tvaru. Stejně se to sní. Ale Bože, ta koule je dokonalá!!! :-)

         • Hanko, nevim proč, ale jak jsem četla tvůj komentář, okamžitě mi naskočil Iggy Pop :) – tak teď už si můžu jednu dát, když už nekouřim :))

          • hanaka:

           Haha, tak právě jsem dala eidam do cedníku a tohle mě fakt pobavilo, výborný, fakt! :-))

     • katka1:

      Potvrzuji, tahle válcová forma je velmi univerzální, dělám do ní lisovaný sýr z 16 litrů, nebo hermelín ze 3 litrů a cokoliv mezi tím. Snese jakýkoli tlak při lisování, trochu problém bývá vylisovaný sýr vyndat. Ta moje nemá víko a má úplně ostré hrany, ale co by člověk chtěl za necelé 300,-. Zkoušela jsem i do ní vložit přesně pasující misku, aby se sýr zaoblil :-). Právě pokukuji po nějaké trochu větší, zaoblené a s víkem.
      Jinak 13. prosinec, Vysočina 550 m a 7°C. Asi jsem si spletla čas a místo. :-) Katka

      • kupicek.mar:

       A Katko, z jakého obchodu ji máš? Psm, můžeš poslat odkaz? Díky Markéta

       • katka1:

        Ahoj Markéto, ty odkazy mě nejdou :-), forma je z D.kol., ta moje má 16 cm průměr i výšku. Katka

        • kupicek.mar:

         Ahoj Katko, tak jsem koukala na D. kol. a žádnou takovou formu jsem tam nenašla.
         Tahle je tak nejbližší, ale je vyšší než průměr a má i menší průměr než těch 16cm. Tak nevím.
         http://www.dobrykolonial.cz/FA25-1500-1800g-d76.htm
         Jinak díky Markéta

         • katka1:

          Hmm, Markéto tak nevím, já si totiž jezdím přímo k nim do Pacova a tam mají hromadu těch šestnáctek s malými kulatými dírkami. Cena odpovídá, tak mají na webu možná špatnou fotku, dá se tam zavolat, můžeš se ptát na cokoli, jsou celkem ochotní. Katka

          • kupicek.mar:

           Katko, ok, díky, zkusím zavolat. Markéta

          • kupicek.mar:

           Katko, tak mi dnes přišla z Pacova ta forma, musím říct, je nádherná, tedy porovnávám s těmi na měkký sýr. V neděli si jedu pro mléko, tak to hned vyzkouším. A pak o svátcích snad dám i nějaké foto rozpracovaných sýrů.A hustoměr jsem si taky vzala od nich. Díky Markéta

      • katka1:

       Ten oblý tvar sýra :-) , našla jsem misku, se synem jsme jí oštípali kleštěmi a potom tak dlouho brousili, až miska zapadla na dno formy, pak ještě jednou totéž s druhou miskou navrch a samozřejmě vyvrtat dírky. :-) Sýr z toho vypadl pěkný, byl to zrovna edam, takže lisování pod 10 kg a misky to vydržely. Mám to nafocené, až budu mít někdy čas, tak dám do fóra.

       • kupicek.mar:

        Holky, díky vám oběma, je to moc fajn takhle „spolupracovat“. Teď se zrovna „párám“ taky s Edamem. Nevím, jak ostatní, ale plácám se s tím od jedné, teď budu končit s lisováním. Je to tedy fuška, hlavně ať to moc nechytá plíseň. Pořád čekám na chladno, abych mohla dělat sýry, protože sklep na to nemám a ono je pořád takové teplo, no snad to sýry nějak přežijou. Tak ať se daří všem. Markéta

       • Výborný. Já taky takhle pořád něco chci dělat. Pan domácí už k tomu má svou profláknutou průpovídku „Kdo to bude uklízet?“ :))), ale nenechávám se odradit. Zvlášť nyní, dkyž vím, že jsme minimálně dvě :)

        • katka1:

         Dnes jsem byla v DK koupit kultury. Kromě jiného jsem si tam všimla třídílné formy FB09 a zdálo se mi, že by mohla „vlézt“ do té válcové formy. A opravdu, spodní a vrchní díl tam pasuje úplně přesně ! Za 190 Kč je to asi lepší, než „ohlodávat“ misky. :-) Dál jsem pořídila hustoměr :-), aktuální cena 285,- , ještě před měsícem byl za 400 Kč. A taky Plasticoat a PH papírky a nevím co ještě :-) No prostě, co jsem ušetřila na poštovném, to utratily hladové oči :-))
         Katka

         • katka1:

          Zkusím přidat fotky

          • katka1:

           Na té první je (spíš není) vidět zaoblený díl vsunutý do válcové formy, na druhé můj „okousaný“ talířek.

          • kupicek.mar:

           Katko, až budeš mít z toho nějaký sýr, hodíš sem foto? Díky a pa Markéta

 • Omlouvám se, návod jsem už našel: https://conovehonakopci.cz/?p=7129
  Jsem rád, že návod není žádným tajemstvím. Děkujeme! :-)

 • Na fotce vypadají sýry skvěle, plánujete napsat i nějaký recept/návod, jak si dělat doma vlastní sýry? Mléko máme, ale znalosti s tvorbou produktů už nikoliv. Pokud to není žádná věda, rádi bychom něco podobného zkusili :-)

 • Ještě pro zajímavost přidávám jeden profi set forem, který je na práci vynikající, ale je tak drahý, že se vyplatí jen tomu, kdo se sýrařením živí, stojí v průměru 300 – 400 E a profi sýrař jich potřebuje cca 10 sad, podle objemu mléka

  null

 • Opět nádherný článek. Dělání vlastních sýrů – to voní romantikou. Krásné letní fotky. Dnes je slunovrat, užívejte přírodu. Balíky slámy na fotkách mi vrací vzpomínky na dětství. Děkuji!

 • Miroslava Řihová:

  Dobrý den daji se u vás tyhle formy na sýr dekuji za odpověď Řihová

 • roman:

  Dobrý den, nejak sem nepochopil jak je to s tim DPH u tech kadovek v tom ceniku jsou ceny bez dph nebo s dph.

  • Dobrý den, a´t se podíváte v podstatě na jakoukoli prodejnu kadovek – ať na ceník, co zde uvádím, nebo tuto Holandskou firmu http://www.thecheesemouldshop.com/en/ , všichni mají ceny bez jejich dph. Takže je třeba připočíst dph 21%. POžádají vás o vat číslo a pokud ho nemáte, připočítají ho. V thecheesemouldshop se vám automaticky připočtou po spočítání, zde vám pošlou proformu a je to připočítáno na proformě. Sama jsem kupovala odsud od Sonoco, protože vyjde jedna forma o 6-8 levněji a poštovné mají levnější, neboť thecheesmemouldshop sice vypočítá poštovné na 32 euro, ale po mailové komunikaci vyjde najevo, že poštovné do ČR je 52 Euro. A pro mě byla ještě ta výhoda, že Sonoco má také kilové formy, které jsem chtěla.

   Přeposílám vám komunikaci v mailu :

   Our company Gebr. Rademaker bv is a large retailer of Sonoco Plastics. As Sonoco nowadays only sells the kadova moulds and nets through a few retailers they asked us to send you an offer. As attachment I send you specifications and the pricelist. The prices are ex works De Hoef The Netherlands. When we have received the complete order we can send you a pro forma invoice. Payment in advance by order. As soon as we have received the payment we willsend the cheesemoulds Also check very carefully at the specifications whether you order the correct references. I have attached specs of the Gouda and cylindrical cheese moulds Sizes and shape etc. are mentioned on the specs. For the pro forma invoice we need your VAT number.

   Sonoco asked our company to make you an offer for the cheesemoulds gouda 1,5 – 2,5 kilo (ref. 4060), you asked for.

   The price for a complete kadova cheesemould gouda 1,5 – 2,5 kilo (ref. 4060) is Euro 57,51 excl. vat.

   hezký den

 • Kláro, díky za info. Formu na goudu zatím pořizovat nebudu, neboť stále zápasím s obyčejnějšími sýry, bylo by to jako házet perly sviním :-)
  Jestli to někomu pomůže, malé porovnání cen: forma 16 cm Dobrý koloniál 294 Kč, z německého obchodu, na který si odkazovala 6,30 €.
  Rozdíl je to velký, ale já to mám do Pacova 20 km, takže bez poštovného jsem to měla nastejno.

  • A zapomněla jsem se zeptat, jestli se vám otelila poslední kravka, snad je vše v pořádku. Ať se daří. Katka.

   • Katko, to je tak, je jasný, že pokud si někdo kupuje jednu formu, asi se mu to nevyplatí. Pokud se ale dohodne více lidí a mají tak minimální poštovné, je to znát. Navíc, známá si se mnou těchto forem brala 6, různé velikosti. U těch větších to bude asi ještě větší rozdíl, tady podle toho, co píšete, je to 120 Kč na formu, to je hodně, to má 700 ušetřeno na formách, což je hodně znát. Právě pro tyto lidi je tato informace určená. Ale věřím tomu, že obchodníci, co tu v ČR formy prodávají se třeba dostanou časem díky objemu na lepší ceny.

    Já bydlet 20 km od výrobce, taky samozřejmě beru od něj, to je bez diskuze.

    No a kráva – no, je to tu letošní jaro trochu hektické – prohrabali jsme asi pět hotspotů a našli loňský kalendář a termín má až 24, už teď má vemeno, že budeme muset dojit nadvakrát, protože je tak od sebe, že na něj nenandáme struky :), hned jak se otelí, dám vědět.

    • katka1:

     Kravička vás teda pěkně natahuje.
     Formy. Zdá se mi, že na tak malou zemi je těch prodejců nějak moc a mají dost vysoké ceny. To nemůže dlouho vydržet, ani ceny ani prodejci.
     A v Pacově má sídlo taky Kamír, tak to beru při jednom :-)

 • jani:

  Kláro, v zimě jste psala, že nějaké formy šijete, myslela jsem, že jste vymyslela, jak ušít z plachetky ten vnitřek, ať nejsou na bocích sýra vroubky od skladů. Když vidím ty krásné nové formy, to se vám už těžko bude chtít :))
  Ona se plachetka při obracení vyměňuje? Vždycky se dozvídám tyhle detaily nějak náhodně.. To jsem nevěděla a nedělala :) Kdo to automaticky běžně dělá, ani ho nenapadne, že to amatér neví, takže to nenapíše. Taky jsem donedávna třeba sýřeninu ohřívala a krájela rychle a podobné drobnosti.
  Formy mám zatím jen úplně obyčejné za pár korun, používám ty modré plachetky. Obojí celkem krátce, předtím všelijaké kelímky, odkapávače a podobně :) Už i tyhle formy jsou obrovský rozdíl… Nechápu, že jsem si je nepořídila dřív, úplně rozumím Milanovi, jak někde v diskuzi psal, že lidi investují spoustu peněz do hrnců na špagety, místo aby si koupili formu za stovku… :)

  • Jani, přesně tak. Měla jsem jednu kadovku se sítky a jednu bez a byl to takový rozdíl, že jsem si objednala uhelon – syntetickou látku s atestem, ale zjistila, že to fakt nejde. To už je lepší makat a naučit se postupně využívat plachetku atd. Nicméně kadova se mi tolik líbí a tolik jí využívám, že pan domácí řekl – jasně, kup si jí, tak jsem si jí koupila. To je přesné, co píšete, práce s mlékem je fakt běh na dlouhou trať, protože je tam tolik věcí, které podle mě nelze pojmout najednou, chce to dělat a dělat a vždy postupně něco vypluje na povrch. Já dělala v obyčejných formách 13 let a přijde mi to, jako mít doma huculy a noriky. Huculové jsou na práci šílení, ale člověk má výbornou šanci pochopit, jak koně myslí :). S poslušnými noriky se to nedozví. Proto jsem pořád zastánce toho,že není špatné zkusit začít s obyčejnou věcí. Dobře řídit stopětku a nového renaulta je prostě rozdíl :-). Na druhou stranu, je to měsíc od měsíce lepší a lepší, takže nabídka se natolik zkvalitnila, že pokud si má člověk pořizovat něco nového, je rozumější rovnou forma. Pokud ale má něco doma, tak než zjistí, jak na to, stále si myslím, že není nutné do začátku příliš investovat.

 • Jindřich Sitta:

  Dobrý den,
  nejdřív Vás chci pochválit za super stránky. Chtěl bych se zeptat, zda se někde v ČR dají objednat formy na goudu na lisování se síťkou. Denně mám tak 25l. mléka tak bych poprosil i radu jaké formy vzít ohledně objemu. Děkuji

  • JIndřichu, děkuju. TAk určitě, mám goudu bez síťky i kadovu se síťkou. MOje zkušenost je taková, že forma bez síťky je sice hezká, ale stejně docela drahá, raděj bych šla do sí´tkové, nebo pak do obyčejné, vůbec ne na goudu. Se síťkou se dá sehnat na syřidlo.cz – viz kontakt v článku, ale mívají je jen občas, pak jsem viděla, že jsou síťkové slušně cenově ještě alm vizovice. Nekadovky se dají sehnat i v mnoha dalších obchodech.

 • Dolomiti:

  No za 32,- Euro bych rekl ze jsou uz dobry lupici

  • Milane, já do vás chlebem, vy do mě kamenem! :-)) to jsem přesně čekala, jen jsem čekala, že budete první komentář a ne druhej :). Je to jasný, ale… když si to kupují tři lidi a rozdělí si poštovný, už to jde

 • kupicek.mar:

  Klárko, děkujeme, záslužná činnost, nádherné dekorace. Hezký víkend Markéta

Přidejte komentář