Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Nový Domácí pekař
Domácí mlékař
veg
Dnešní snídaně je trochu tendenční. Velikonoční lehký piškotový beránek a beránek z kynutého těsta. Velikonoční se ještě obešel bez větších komplikací, u toho kynutého to již tak jednoduché nebylo. Kamna se rozhodly, že přesně při přechodu mezi beránky už toho mají dost, že už potřebují vymést, odmítly topit a zakouřily celou místnost. Takže kynutý beránek podle toho vypadá. Potřebuje mnohem větší teplotu a ne prskající kamna, která odmítají hřát do trouby. Nedá se nic dělat, vše se nemusí povést, tak příště :-)
Suroviny na piškotového beránka: 250g moučkového cukru, 5 žloutků, 1 vanilkový cukr, kůra i šťáva z 1/2 citronu, 300g polohrubé mouky, 5 bílků, tuk a strouhanka na formu
Cukr, žloutky, vanilkový cukr a strouhanou cirtonovou kůru třeme do pěny. Potom přidáme citronovou šťávu, ušlehaný tuhý sníh a prosátou ceozrnou pšeničnou mouku. Lehce promícháme a nalijeme do dobře vymaštěné a strouhankou vysypané formy. Pečeme ve středně teplé formě dorůžova. Upečeného beránka vyklopíme, oči uděláme z rozinek a pocukrujeme.
beranci
Suroviny na kynutého beránka : 500g celozrnné mouky pšeničné mouky, 250ml vlažné vody, 40g droždí, 50g cukru, 50g rozpuštěného másla, 1 vejce, sůl. Vejce na potření, hřebíčky na oči, moučkový cukr na posypání.
Z trochy vody, cukru, mouky a droždí uděláme kvásek – necháme vzejít. Zbylou mouku prosijeme do mísy, přidáme k ní zbylý cukr, sůl , vejce rozpuštěné prochladlé máslo , vzešlý kváse, a zbylou vodou zaděláme hladké těsto. Vypracované těsto poprášíme moukou a necháme vykynout přikryté utěrkou na teplém místě.  Z malých kuliček pak vytvarujeme beránka, místo očí dáme hřebíček, potřebme vejcem – rozšlehaným celým a dáme péci.  cca při 200st.

Tištěnou formu receptu naleznete v knize Domácí pekař.

Přidejte komentář