Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař


veg
Když jsou sena, tak se pracuje a moc se nejí ! Jí se po práci a je třeba uvařit něco
špenátové těstoviny
rychlého a lehkého, protože, když se dělají sena, je většinou dost vedro. Nebo pak něco sladkého proti depresi – to když náhodou vedro přestane být a vše zmokne. „Však má správné seno jednou zmoknout“, říká lidové přísloví. Někdy se to přísloví i znenadání změní na „dvakrát zmoknout“ a někdy se  z přísloví stane – však nakonec, co bysme neudělali senáž !!! Ale letošní rok tak zatím nevypadá.
Dnes ani nebyly ambice na jakékoli domácí těstoviny, prostě ty, co máme koupené ve skříni se rozhodně hodily a když jsem zahásila, že budou výborné těstoviny se špenátem – strhla se docela slovní přestřelka.  No přestřelka – prostě zaznělo tu pětkrát – “ já špenát nerad -a ! „, takže navíc ještě malá dodělávka – těstoviny s klasickými rajčaty na olivovém oleji,cibulce, česneku a čerstvém oreganu.
Suroviny: těstoviny 500g, sůl, špenát mražený,1 vejce,  100ml smetany, 5 rajčat, 2 cibule, 3 stroužky česneku,olej, 5 asi 15cm snítek čerstvé dobromysli, oregano molido neboli dobromysl obecná neboli sušené oregano buď mleté, nebo nemleté.Olivový olej.
Nejprve dávám vařit do hrnce vodu, aby byla vroucí dříve,než si udělám zbytek. Do vroucí, dobře osolené vody – u těstovin netřeba se nikdy bát soli, vsypu balíček těstovin – dnes vrtule.
Mezitím dám na rozpálený olej osmahnout nakrájenou cibulku na proužky spolu s jemnými plátky česneku. Po orestování přidám na osminky nakrájená rajčata. Osolím a přidám sušené oregano a čerstvou dobromysl, nasekanou na drobno. Po chvíli dušení rajčata vařečkou ještě trochu pomačkám, nechám ještě chvilku prohřát a odstavím.
Do druhého hrnce vložím špenátový protlak, nechám rozehřát do horka, osolím, přidám vejce, rozmíchám řádně a přiliji smetanu. Nechám prohřát a mohu podávat spolu s těstovinami. Nejprve nandavám na talíř rajčata, do nich pak těstoviny a zdobím listy dobromysli. Stejně tak nejprve špenát, těstoviny a ozdoba opět ze špenátu.
Takto připravené špenátové těstoviny zdají se chudé na suroviny, ale při správně zvolené dávce soli je špenát se smetanou naprosto dostačující. To samé platí o rajčatech s česnekem a cibulí.
Jako tip doporučuji vřele sehnat jakéhokoli nemajetného kamaráda, který jezdí sbírat na zimu do  Španělska olivy a přiveze domácí olivový olej od olivového farmáře – to je skutečná lahůdka!! Díky Filipe ! Mám pocit, že na těstoviny s takovým olejem je skoro škoda cokoli dávat :-)))

Komentáře

1 HaF HaF | Web | 8. června 2010 v 23:15 | Reagovat

Pro mne skvělá volba na lehký letní oběd, či večeři! Souhlasím s poznámkou o kamarádech. K nám takhle na podzim doplul nádherný losos z Aljašky. 8-) :-P

2 Veska Veska | 9. června 2010 v 8:49 | Reagovat

Kamarádi se určitě neztratí :-D

Přidejte komentář