Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Jsme doma milci sýrů. Máme svou krávu a je tedy jasné, že sýry máme především a hlavně svoje.  Sýrař samouk prochází několika fázemi. U mě to byla fáze nadšenecká, kdy jsem sehnala veškerou možnou literaturu a četla a četla. Poté jsem si sehnala nejjednodušší cestou syřidlo a sýřila a sýřila. A po deseti letech se dostávám do fáze třetí. Prošla jsem deseti lety praxe formou pokus-omyl. Celkem neomylně už dělám obyčejné domácí sýry, které jsou sice stále vlastními originály, ovšem pokud bych si psala z každého sýru záznam, pravděpodobně by se mohly stát i opakovanými originály .-).  Na dfd1c58730_78822781_o2to jsem ale do teď neměla náturu.

Časy se však mění. Usazuji se nebo co. Sýry mě nesmírně a hodně baví a tak se vrhám do třetí fáze s nadšeneckou prvotní euforií, ale zároveń s deseti lety zkušeností a praxe v pokusech a omylech :-).  Mám objednáno a něco už i vypůčeno- zatím meziknihovní výpůjčkou 15 titulů o sýrech od roku 1909 až po dnešek, mám připravený foťák na ofocení, jsem natěšená a budu se se svými nově nabytými vědomostmi a zkušenostmi poctivě dělit – budu se sdílet .-)

Další věc, která mě k tomu přiměla byla komunikace s panem Dolomitem – s prominutím jsem si tak Milana soukromě pojmenovala. Je to virtuální partner do diskuze, který byl tak hodný, že si se mnou vyměnil více než malé množství mailů, zodpověděl mi vše, na co jsem se ptala, dělá sýraře v Dolomitech a jeho rady byly více než cenné.  Vzala jsem si je k srdci a první, co jsem na své nové sýrové cestě udělala je to, že jsem se rozhodla nebýt konzervativní a používat to co používám jen proto, že to používám a poohlédla jsem se po jiných produktech, které jsou v první řadě zásadně bližší našemu přesvědčení, neboť nejsou vyráběny z žaludků dosud sajících telat.  A já používala pouze a jen právě takové syřidlo, protože jsem byla celkem pohodlná měnit zaběhnuté. Mám plnou podporu pana domácího a kreditní karty, o kterou se stará on, protože já bych jí záhy ztratila :-) a dnes začínám prvním dílem, totiž základním vybavením.

Tento seriál, o který se pokusím nemá přesně stanovené rozmezí mezi díly, není to nic pro profesionály, ale pro takové amatéry a laiky jako jsem já, kteří nevytvářejí profesionální sýrárnu, ale snaží se vyjít s tím, co je doma, co je lehce dostupné, finančně není ruinující a zároveň je to sebezáchovné. Není to tedy pro sýraře na kšeft a zároveń se budu snažit, aby to také nebylo pro ty, co chtějí zkusit sýr jednou, protože těm nevadí, když seženou drahou věc. V rámi euforie  se často plácnou přes kapsu a mají radost z jednorázového vytržení z životní neměnnosti, ale pokud by měli být na svých produktech – sic jen jako rodina- závislí, dlouhodobě by to pro ně nebylo ekonomicky udržitelné. Je to tedy přesně pro zlatý střed.

Jak začít ?

Pokud máte přání a touhu udělat si vlastní sýr, vězte, že nejdůležitější je mít mléko. Vše ostatní se nějak dá nahradit, zamaskovat, přizpůsobit.  Když tedy už je mléko a chcete mít po kupě vše, co je potřeba k výrobě vlastního sladkého sýra, tak další  nezbytností je syřidlo. Bez syřidla se můžete vrhnout na výrobu tvarohu, oloumouckých syrečků,homolek nebo syrovátkového norského sýra, ale sladký sýr typu eidam, gouda, mozzarella, balkán atd. atd. bez něj neuděláte. Slibuju, že už teď vím, že další díly budou o mléce a rozdělení sýrů, o kulturách, o syřidlech, očkování, sýření, solení, zrání……. Dnes je to ale o materiálním vybavení a o drobných nezbytnostech. A o materiálním vybavení je první díl právě proto, aby každý, kdo má chuť se sýry začít zjistil, zda vystačí s tím, co má doma, či zda je případný dokup náročný na finance a pohodlí.

Co je tedy třeba mít v kuchyni kromě mléka, kultury  a syřidla?

Hrnec

Rozhodně se hodí nějaký hrnec.  Je dobré vědět, že velmi zjednodušeně řečeno, výtěžnost sýra je kolem 10%, takže pokud chcete jedno kilo sýra, musíte mít 10 litrů mléka. A tudíž i hrnec na 10 litrů. Nebo na 20,30,50…..

Samozřejmě to lze nahradit tím, že se použijí hrnce dva a  obou dvou se vykoná přesně totéž, přesně se kopíruje postup, ale je to mnohem méně pohodlné. Jeden může držet jinou teplotu a zasýřené mléko se může chovat jinak, takže za mě, raději hrnec jeden na dané množství mléka.  A jaký?

Já osobně jsem pro hrnec nerezový.  Existuje velké množství nerezových hrnců, kvalitních nerezových hrnců, ale to v tomto případě není potřeba. Nebo já si to alespoń myslím. Mléko na sýr se sice zahřívá kvůli pasterizaci, ale to se stejně děje většinou pouze při teplotách kolem 60 *C a navíc by mělo mléko při této teplotě vydržet 30 minut, tudíž ne přímo na velkém plameni. V tomto případě ani u levnějších a tenkostěnějších hrncích nehrozí připálení mléka.

Dalším důvodem proč stačí obyčejný je ten, že mléko se v něm pouze zasýří a nechá mimo zdroj tepla stát. Je to v podstatě tedy jakýsi zásobník. My osobně jsme si koupili tyto obyčejné nerezové hrnce, které jsou oproti stejné litráži mnohem levnější.A protože mám rodinnou anamnézu takovou, že co dám levně, to je v pořádku, přece si nebudu nechávat platit, upřímně se přiznávám, že tento článek, pokud dělá nějaké pr, tak jednoznačně nezištně :-) a dotyčný o tom ani neví, protože nemám náturu na to, ho kontaktovat. Na druhou stranu, ten, koho tady zmíním nám prodal takové výrobky a jsme s nimi natolik spokojení, že nevidím důvod předat informaci o něm dál, přesto, že z toho mám maximálně dobrý pocit :-) Jedná se o prodejce Bergland na aukru, jenž prodává nerezové hrnce v různých velkých velikostech. My máme 33 l a 21 l a jsem s nimi naprosto spokojená.  Kdo má větší přísun mléka a váhá, co doma s velikým hrncem, když je tenkostěnný a nebude na nic jiného než na mléko, vězte, že je také dobrý na kysání tvarohu, což se v něm děje neustále kromě doby, kdy se v něm dělá sýr :-)). Samozřejmě, kdo neřeší ekonomický aspekt, doporučuji tyto hrnce, které jsou z vlastní zkušenosti vynikající, ale největší mám pouze na 16 litrů a ty už jsou fakt na vaření .-)) Mají dvojité dno a jsou velmi masivní. Jejich mínus je ovšem zase to, že jsou mnohem těžší.702099daf1_78819872_v1 (1)

Forma na sýr

Prošla jsem mnoha formami :-), existují samozřejmě originály. Jediná nevýhoda je ta že musí stát na něčem, do čeho odtéká syrovátka a další nevýhodou je to, že někdy člověk neví, zda bude sýry i nadále vyrábět či nikoli. 1bc7bb8d42_92559164_v1

Pro domácí a tzv. farmářskou výrobu sýrů jsem přes všechna možná plastová uříznutá síta, přes různé děrované podložky, přes donucení pana domácího na děrování různých zajímavých nádob, na kterých zničil několik vrtáků, jsme se dostala nakonec k pár formám. mám v podstatě čtyři.( nyní již 7, díky dárku od Dolomita – totiž díky věnování originálních forem na sýr).

Do té doby byl základní  nerezový vnitřek špagetovéh hrnce, u kterého používám také ten venkovní obal. Je ze všech nejpraktičtější. Ve veliké variantě lze udělat sýr z 25 litrů mléka, má průměr tak akorát, krásně prozrává a dobře se s ním manipuluje.  V menší variantě udělám sýr až z 15 litrů mléka, stejný systém, velmi praktický, levný a trvanlivý.35f8852f1e_78819848_v1

Pokud však člověk tento hrnec nevlastní, lze si vypomoci mnoha způsoby. Na hodně veliký sýr lze proděravět vnitřek klasické várnice. Jeho výhoda je, že se dobře provrtává, že se do něj vejde poměrně mnoho sýřeniny. Nevýhoda je, že je hodně vysoká a špatně se s ní manipuluje, navíc sýřenina musí dole někam odtékat. To, že je z hliníku také může být pro někoho jako nevýhoda. Nebo používám vnitřek hrnce na šťávu57d447f18a_78819879_v1

Ale chápu, že existuje situace, že ani várnice, ani hrnec na šťávy není k dispozici :-)). Potom přichází na řadu jakákoli roura, která ovšem není z pvc, ale z nějakého nezávadného plastu – ta na dolním obrázku je nerezová.  Není ani třeba jí děrovat, stačí i jen podélné rýhy. Nemusí mít ani dno, to není zásadně nezbytné. Tady pak dávám k dispozici foto, které jsem získala od našich známých porobených zemědělců a kteří se tedy podělí o své know how .-)f1b480c4a4_78820334_o2

Pokud připadá dno jako dobrý nápad, lze proděravět jakýkoli kyblík, ale na rozdíl od první varianty, totiž špagetového hrnce, musí se vyřešit i podložka, protože špagetový hrnec je řešen tak, že vnitřní část zapadá do vnější a dole je ještě mezera na odteklou syrovátku. U všeho ostatního je třeba najít vyvýšenou podložku, na které bude forma stát a bude také na rozdíl od hrnce syrovátka odtékat někam- což už je vždy tak trochu nějaké monstrum, které musí mít někde své místo.

Na měkké sýry, které se obracejí a prokysávají ve formě používám obyčejné plastové kelímky. Netuším, odkud je mám. Při nouzi lze ale využít i kyblíček od hořtice nebo velikého jogurtu. Nebo si koupit plastový kelímek s víčkem, což určitě lze. V poslední době jsem přišla na výborné kelímky díky mastičkám, co si dělám a kupuji na ně kelímky v lékárně. Jsou z tvrdšího plastu, s víčkem a v mnoha velikostech. Ten na fotce je na 800 ml. Výhodou je minimální kóničnost, pokud je hodně kónický, není to příliš pohodlné, protože při obracení do širší strany se sýr pak špatně formuje zpět do užší.469968caa4_78819877_v1

Jako úplně nejzazší, ale naprosto funkční variantu lze využít i jakýkoli stojací cedník. Stojací proto, že většinou chceme sýr ve formě nějak zatěžovat a to při nejlepší vůli jde na cedníků, který leží jen opřený o držátko a ty dvě packy- velmi špatně – zkušenost :-) Výhodou použití cedníku jako formy je ta, že sýry z něj jsou velmi hezké, protože mají zaoblené hrany. Jsou to takové tlusté disky.

Na tyto formy je také téměř nezbytné mít nějaké víko, na které se vydává tlak. Lze použít talířek, ale není to příliš vhodné, protože talířek není většinou přesný na +-2 mm a větší mezera už při tlaku způsobí výtlak zrna na boku. Takže nejlépe prkýnko a na něj ještě malé – to je z dřevěného koníčka s dírkou uprostřed, aby nemělo víko tendenci se sklouznout na jednou stranu. cfdb173d7a_78819852_v1

Krájení

Když dosáhneme sýřeniny, je potřeba jí nakrájet a k tomu se nabízí samozřejmě sýrařská harfa, ale protože stojí kolem třech a půl tisíc, což je sice krásný dárek, ale málokterý darující ho docení .-) A já osobně jsem zastánce multifunkčnějších nástrojů, proto jsem jednoznačně pro nůž. Ideální je dlouhý a tenký nůž. Ještě lépe je mít těch nožů několikero a takovou harfu si svépomocí jejich spojením vytvořit, ale já osobně nevidím v používání nože problém.

Někdo používá metlu, což já jsem také dělala, ale po přečtení a vydiskutování jsme přišla na to, že to není úplně dobře. Že metla nedělá v sýřenině čistý a hladký řez, že jí trhá, prostě metla není dobrá na krájení sýřeniny a basta. .-) Používám také dlouhý dortový dort, což si nejsem úplně jistá, jestli je to dobře, ale je to druhá fáze po metle. .-)c3479c6bb7_78819869_v1

Solení

Solení je nezbytné. Většina sýrů se solí. Buď se solí jen posypávají, ale to hlavně sýry měkké a malé, nebo se dávají do solné lázně. A na takovou lázeň je potřeba jednoznačně nádoba. Já mám opět nerezové gastronádoby, které jsou velmi praktické, protože se dají stavět na sebe. Můj zdroj je zde a uvádím ho proto, že je osvědčený, vždy přišel rychle, bezproblémově a fungují bez jediného mínusu.  Pokud gastronádoba chybí, není vůbec problém vzít jakýkoli nerezový hrnec, plastový lavorek, velikou mísu, okřín, prostě cokoli. Není tam nic specifického, co by vyžadovalo nějakou konkrétní nádobu. My nakupujeme gastronádoby opět u Berglanda, protože jsou vynikajicí v poměru cena-kvalita.

Nádoba na solnou lázeň – její velikost, by měla vycházet z toho, že můžeme solnou lázeň používat velmi dlouhou dobu, pokud si koupíme hustoměr na solnou lázeň a tudíž můžeme lázeň pouze kontrolovat a dosolovat. V tom případě je potřeba taková nádoba, která vychází z velikosti našeho největšího sýra. Na 1kg sýra se počítá 5 litrů solné lázně.

ec2671ae4e_78819873_v1

a logicky, pokud se tedy rozhodneme pro stálou solnou lázeň a nikoli stále novou, je třeba hustoměr. Ten lze zakoupit např. zde.

Zrání

Zrání sýra je asi nejproblematičtější součást a nejnáročnější na vybavení.  Po různých pokusech se vším možným jsem opět skončila na kombinaci tří gastronádob, která je pro mě naprosto nepřekonatelná. Spodní nádoba zadržuje případný odtok zbytkové syrovátky, prostředek je děrovaný a leží na něm sýr, což je fajn pro to, že může syrovátka odtékat, že je vzdušný a zároveň k sýru proniká vlhkost odspodu. Vrchní část je pak stejnájako spodní, ovšem vyšší a krásně sýr přikryje, pokud chce člověk dosáhnout určité vlhkosti. Při zrání malých sýrů je to pak víko, které se s vysokou gastronádobou vymění.3ce58adb50_78819874_v1

Velmi dobré – pro nás a z mojí zkušenosti je mít tyto gastronádoby kompletní alespoň dvě, protože když dělám třeba nivu, tak není žádoucí, aby zrála ještě s jiným sýrem dohromady. Lze si také vypomoci tak, že se sýr nedá na děrovanou podložku, ale položí na prkénka a přikryje a u některých sýrů není na škodu naopak děrovanou část použít jako víko, aby lépe k sýru proudil vzduch.7747fe503c_78819875_v1 Samozřejmě uvažuji v té dimenzi, že máme  pouze dvě krávy, mléčně funkční hlavně jednu, a že tedy málokdy se stane to, že sýr vydrží déle, než tři neděle, a že tedy je nutné nějaké zrací stabilní místo. A police, a tvrdé dřevo a správná vlhkost a prostě ideální sklep. Ale nemusíme mít na sýr všichni vše :-) Já náš sklep právě drhnu, drhnu velikou nerezovou nádobu, co jsme kdysi dostali, že do ní pan domácí udělá police a apelovala jsem na tchána, aby udělal hezký stojan na sýry, aby se jich vešlo nad sebe víc. No ale… dozvěděla jsem se, že člověk je člověk právě proto, že si může uvědomit, že nemá právo a žádné nároky :-))) takže zatím jen drhnu  tu bednu….

Když tedy není ani sklep a pokud není ani gastronádoba k dispozici, lze sýr uchovávat například na pařáku – rovném samozřejmě, nikoli tom sklopném, na plastové mřížce, na talíři, ale musí se častěji obracet a talíř osušovat. Na tácu, na prkénku, ale nesmí se na něm dělat nic jiného, protože dřevo strašně rychle přebírá pachy.

Plátno

Někdo dává sýr nikoli jen do formy, ale také do plachetky  a protože bavlna je syrovátce velmi neodolná, zatím nejlepší materiál, který jsem našla je monofil. Je to v podstatě hodně hustá záclona, dělají se z toho svatební šaty, vlečky, mašla, prostě taková bílá hustá syntetická látka.7c485c6fbc_78819880_v1

Lisování

Lisování samo o sobě je už popsáno v tomto článku o lisech na sýr, kde je i návod na jednoduchý dřevěný lis. O ostatních variantách lisování je také psáno v již zmíněném článku o lisech.  Pokud ovšem bude někdo používat odkapávání sýrů jako roura viz. výše, lze rovnou nahoru na sýr položit prkénko a zatížit. Na to lze použít jakékoli závaží. Kdo nemá doma závaží, osvědčily se velmi naplněné pet-lahve vodou. Navěšuji si na provázek vždy dvě za víčko a tento provázek pak pověsím na páku lisu. Pokud lisuji na rouře či rovnou na hrnci, pokládám si pet-lahve do kyblíku jako závaží. Lze takto dosáhnout až 16kg závaží. 285921784c_72259660_v1

Teploměr

Teploměr je poměrně hodně důležitý. Pokud ho nemáte,samozřejmě uděláte domácí, obyčejný sýr, samozřejmě pokaždé zcela jiný a samozřejmě má zpracování mléka takových specifik, že bez použití teploměru sýr také často neuděláte.  Například nepasterizovaný čerstvý sýr se bez teploměru udělá celkem lehce. Prostě se hned po nadojení zasýří, ovšem zrovna toto je hodně velká náhražka, protože i tak se po nadojení mléko pohybuje v rozmezí deseti stupňů, než s tím člověk dojde domů, za jak dlouho atd. Většina sýrů potřebuje mléko nechat vydýchat a nesýřit ho ihned, navíc ne všichni mají svou krávu .-)) a přinesení mléka po nadojení mně a někomu ze Lhotky do Brna, i kdyby tam už čekal za vraty je velmi rozdílné. Může tam být rozdíl až desítek minute, potažmo stupňů.

Takže já kopu za teploměr. Ale nechtělo se mi moc investovat a tak jsem to dlouhou dobu řešila zavařovacím teploměrem. Chyba ! Pan domácí to říkal. „Kup si proboha teploměr!“ Já však byla na sebe pyšná, jak jsem nenáročná a jak nic nepotřebuji a tak jsem x let měřila teploměrem, který jak jsem zjistila posléze, měří o 12*C méně, než je skutečná teplota. Což u sýrů je takřka fatální.

Teploměry jsou různé. Základní rozdělení je na analogový a digitální. Pokusím se napsat své zkušenosti s pozitivy a negativy obou

Analogový teploměr

plusy jsou ty, že je

 • analogový
 • že je finančně příznivější, i když ne o mnoho.  Obyčejný teploměr na mléko se pohybuje od 300 do 500 kč
 • je celkem vodotěsný

mínusy jsou ty, že

 • je rozbitný, zvláště, když máte čtyři děti
 • pokud se ponoří, je celkem vodotěsný, ovšem pokud se ponoří do mléka, což je nasnadě – tedy ponoří celý, mléko na něm udělá jemný film a nejde přečíst, musí se tedy celý pečlivě omýt a osušit
 • o něco delší doba odečítání teploty, ale dá se to snést:-)

oproti tomu teploměr digitální

plusy jsou, že

 • je méně rozbitný
 • je vodotěsný – ale jen některý
 • když se ponoří celý do mléka, téměř okamžitě lze odečíst teplotu, protože není třeba hledat teplotní sloupec, jehož modrá barva prostě pod mléčným filmem není vidět
 • odečítá velmi rychle, můj teploměr v řádu necelých sekund

mínusy jsou

 • je digitální, tudíž má i baterii, což není až zase tak životnímu prostředí příznivé, nicméně pokud spočítám množství rozbitých analogových teploměrů, možná na tom budu s digitálním lépe .-)
 • je poměrně drahý.  Stále však je to v porovnání dvou analogových- předpokládám, že se alespoń jednou rozije – stále levnější.

nakonec jsem skončila u tohoto teploměru9f4eafea97_78819850_v1 a nemůžu si ho vynachválit.  Známí používají tento analogový  teploměr na mléko a také velká spokojenost.

Kyselost mléka

To jak je mléko kyselé je samozřejmě pro precizní výrobu sýrů důležité, ale dá se bez toho velmi dlouhou dobu obejít. Nicméně, pokud by někdo chtěl měřit ph, lze to udělat buď phmetrem nebo ph papírky. Já jsem velmi dlouho nedělala. Papírky jsem si sice koupila, ale děti je téměř okamžitě v něčem vymáchaly. A tak pan domácí zakoupil za 75 Kč v lékárně nové :-) Ph metr nyní už používám velmi obyčejný. K němu však doporučuji si jednou za čas koupit kalibrační roztok.  Velmi plodná diskuze k tomuto tématu je zde ve fóru. 214b81037e_81513391_u

Drobné nezbytnosti

 • Výborná věc je kartáček na omývání sýra. Používám úplně obyčejný kartáček, který je nutné ale mít jen na sýr.
 • Další malá nezbytnost je injekční stříkačka na syřidlo. Velikost stříkačky je přímo úměrná množství sýřeného mléka, ale zatím nejlepší se jeví 5ml. Ty samotné mililitry jsou tam velmi důležité.
 • Jasná  nezbytnost je cedník.68f2bb9808_78819855_v1
 • Samozřejmě váha na vážení kultur, což preferuji váhu, která váží na gram. Minimálně na gram, na půlgramy ještě lépe, ale to nemám tedy.  A bez váhy to jde taky, ale pak je třeba alespoň trochu šikovné oko, nebo více plastových pytlíčků se zipem, aby se kultura hezky rozsypala do většího množstí pytlíků a to už pak jde rozdělovat samo. Na vážení se hodí laboratorní váhy. Tzv. kapesní laboratorní váhy  a lze najít poměrně mnoho prodejců v hodně různých cenách. Většinou se pohybují kolem 500-800 kč, dají se však sehnat i za několik tisíc a naopak také za 280 kč. 73a56b0428_78819871_v1
 • Velmi vhodné je mít alespoň do sedmi kilometrů mrazák.  Je samozřejmě praktičtější mít ho doma, ale vězte, jde to, i když je sedm kilometrů daleko -) a proč mrazák? Protože kvalitní sýrové kultury jsou uchovávané ve zmrazeném stavu. Nicméně při velikém dostatku mléka ani to není nezbytné, neboť tím, že kultura není v -18 st.C jí hned nezabijete, jen urychlíte slábnutí její síly.
 • Sešit na zapisování svých výsledků. Jakýkoli sešit a alespoň mírná disciplína – nemám, ale hledám – tedy ne sešit, nýbrž tu disciplínu. Posledních 14 dní jsem však šla do sebe a mám už i sešit, dokonce popsaný zápisky ze sýrů
 • Malý hrníček na rozmíchávání syřidla s vodou a také kultury s mlékem. Netřeba se tím zabývat, stačí jakýkoli je doma.A také je samozřejmě vhodná odměrka. Párkrát jsem koupila skleněnou – pak jsme rezignovala. Ráda bych to hodila na děti, ale většinou jsem jí rozbila já :-).5fb48b9ce1_78819854_v1
 • Lednice, aby syřidlo mohlo býti uchováno do 6*C, ovšem pokud není, také to jde, jen syřidlo ztrácí rychleji na své síle.

51 komentářů to “Sýry doma – díl 1. materiální vybavení”

 • horacja0:

  Dobrý den Kláro,
  právě jsem dočetl 1. díl seriálu a pro zručnější začínající sýraře mohu přispět dvěma nápady, jak ušetřit:
  A) Digitální teploměr
  K tomu jste mne inspirovala před týdnem v televizi. Kdekdo (včetně mne) vlastní tzv. „multimetr“ na měření el. napětí, proudu a odporu. Má také rozsah označený „hFE“, který slouží na měření zesilovacího činitele tranzistorů. Pak již stačí jen vyrobit sondu. Ta spočívá v sériovém spojení 4 polovodičových miniaturních diod (mají tu vlastnost, že jejich odpor se mění lineárně s teplotou), připojení kusu kablíku a vložení do vhodného pouzdra (já použil 1 díl zlomené teleskopické antény od radia, jehož jeden konec jsem ucpal epoxidem a druhý po odzkoušení jsem zalil taky). Kalibraci jsem provedl ve dvou bodech (tajicí led a bod varu vody). Z odečtených údajů multimetru jsem pak vypočetl koeficient závislosti 3,08 jednotky/°C. Z údaje pro 0°C a koeficientu pak vypočítat tabulku hodnot pro těch několik teplot v sýrařství používaných. Kontrolu kalibrace jsem provedl tak, že jsem si lékařským teploměrem změřil tělesnou teplotu a následně sondou. Odchylka je < 0,5 °C, což považuji za dostatečné. Všechen materiál jsem našel doma. Ještě poznámka: v poslední době jsem viděl v Lidlu nabízet multimetr i s teplotní sondou, který na displeji ukazuje přímo teplotu.

  B) Přesná váha
  Kdekdo vlastní digitální kuchyňskou váhu, jejíž citlivost je +/- 1g. Ke zvýšení citlivosti je možno použít výše uvedený lis, kde místo sýru se položí váha a místo závaží vážený materiál. Dělicí poměr je dán poměrem vzdáleností malé a velké páky od bodu otáčení. Já jsem pro výrobu použil starou dobrou stavebnici MERKUR a dělicí poměr 1:4, tj. hmotnost materiálu = údaj váhy/4 (před vložením materiálu je třeba váhu "vytárovat", aby ukazovala nulu). Náklady opět nulové.

  • Hezký den, tak tímto komentářem jste mě velmi potěšil a zároveń, nestydím se napsat pobavil a také – podivte, dodal mi sebevědomí. Jednou jsem si posteskla v jednom článku, že mi pán, zabývající se výrobou šperků z mědi už druhým rokem neposílá mou objednávku. Článek nepopostrčil ani pána s mědí, ani manžela, nýbrž Casa, který mi doporučil, abych si ten prsten udělala sama. Že je to vcelku snadné. POkud vás mé vystoupení v tv vedlo k domněnce, že jsem schopná sériově spojit 4 polovodiče miniaturních diod, u kterých se odpor mění lineárně s teplotou, připojit ks káblíků a zalít epoxidem, jsem nebývale potěšena. Ještě více bude jistě manžel, o tom nepochybuju, především, až nenajde svůj měřák odporu :)). S Merkurem to nevidím tak žhavé. Máme ho sice plnou bednu, ale pokud jen kousek vyndám, abych si pomocí lisu zvážila část gramu, jsem přesvědčena, že se mezi čtyřmi dětmi okamžitě strhne bitka právě o tu součást, ležící už několik měsíců v bedně.

   Komentář je fajn a pevně doufám, že pro šikovné sýraře bude také celkem zásadní. Je prima, když někdo dává nápady, jak si pomoci nenáročnou cestou. S dovolením překopíruji váš příspěvek do fóra do minimlékárny. Děkuji

   • horacja0:

    Promiňte, já neměl v úmyslu radit právě Vám, neboť potřebné vybavení máte. Myslel jsem na šikovné začínající sýraře v mém oboru, tzv. „bastlíře“ – bohužel vymírají, protože dneska stačí mít peníze a vše se dá koupit hotové. Ale teď mne napadá – vždyť Vy jste také takový „bastlíř“ (to není sprosté slovo – vyjadřuje schopnost vytvořit něco sám)jen v jiném oboru, takže snad nemymřeme.
    Hezký den.

    • Zdravim , vůbec se nemusíte omlouvat, naopak , váš komentář nás opravdu potěšil. Kopec je právě o tomto ač na stránkách to tak možná nevypadá. Když jsme začínali, tak byl pro nás obrovský šok zjištění, že novodobým sedlákům prochází rukama stovky litrů mléka a pro produkty z něj chodí do obchodu.
     Bastlíř je moc hezký název, my to známe pod názvem ,“mongolské hospodářství“ a nebo nacionalisticky „zlaté české ručičky“, které opravdu skoro vymizely.

     • katka1:

      Hustoměr v bio kvalitě za 3,50 :-). Tenhle nápad není můj, dal ho na Facebook pan Pepa Musil, omlouvám se, ale neodolala jsem :-). Do solného roztoku ponoříme vejce, pokud neponořená část má průměr velikosti pětikoruny, je roztok akorát. Pokud nebudeme řešit co je akorát, kolik stojí bio vejce a jak moc má být čerstvé, aby bylo správně kalibrované, tak se mi to jeví jako geniální a pěkně zapadající do vlákna :-)

 • kupicek.mar:

  Klárko, prosím Tě, chci se zeptat, nějak nemohu sehnat podložky pod sýr, jaké bych si představovala. Je možné použít dřevěnou mřížku?. Jak je to pak se dřevem a chytáním plísní? To jde asi z dřeva špatně odstranit. Díky za odpověď. Markéta

 • BrunoRAIS:

  Ahoj
  Máte prosím někdo zkušenosti s používáním vodní lázně? Popř. kde a jakou koupit. Vím, že mají i různou regulaci teploty. Obrázky už nějak vložit nejdou, tak dávám odkaz co jsem našel na aukru.
  http://aukro.cz/elektricka-vodni-lazen-bain-marie-10256-i4396177244.html

 • Marion:

  Klárko, koupili jsme velice výhodně v Lidlu hrnec na špagety, má něco přes 4 l a je v něm ta vložka, co se v ní dá lisovat… Já si ale lámu hlavu s tím, zda je to ta menší nebo větší varianta a tudíž na kolik mléka je to tak ideální použít?

 • romeoscu:

  ahoj, chci si udělat lis podle vašeho návodu. Nejsem si jistý kde mám umístit otvory jsou tam jen rozteče mezi sebou ale né od jedné strany.Bojím se abych nevyrobil zmetek. A ještě se chci zeptat na co slouží ta spodní opěra.
  díky za pomoc

 • Tomas:

  Dobrý den, píšete o kombinaci 3 gastronádob. Po rozkliknutí stránky Vámi uvedené jsem z toho trochu jelen. Mohla byste mi prosím napsat jaké přesně 3 gastornádoby, že to máte?

  děkuji

  • Dobrý den, toto je jeho stránka http://www.bergland24.cz/vyhledavani/?string=gastron%C3%A1doba a já mám 1/1 21 litrovou – to je dlouhá hluboká, pak 1/1 . 9l to je to samé na délku i šířku, ale je mělčí a pak 1/1 9l ale děrovanou. KOmbinujete tím způsobem, že do děrované se pokládají sýry a podle jejich velikosti a potřeby množství syrovátky pod sýry si pod dáváte buď hlubokou nebo mělkou a nahoru poklici či nikoli, dle druhu sýra.

 • Dolomiti:

  Jen tak mezi řečí, už jste dodrhla tu bednu? :-))))))

   • Dolomiti:

    To jsem se toho moc nedozvěděl, ohledně toho sklepa ;-)

    • :-)) No sklep se dnes otevřel,aby se v něm udělalo trochu teplo :), mám tam nerezový stolek, na kterém jsou gastronádoby a tvrdě pracuji na panu domácím, aby udělal dřevěné police. Ta bedna nerezová nebyla nerezová, jak mi sdělil pan domácí, ale obyčejný pozink a tak tam není, i když je vyčištěná a čekám na dřevo :)

 • Petrula:

  Dobrý den Kláro, jak rychle dozrávají názory. Už jsem u fáze sýr -vybavení. Nadchly mě gastronádoby u Berglandu. Plně spatřuji(byť jen obrázkově -bez zkušeností) a jak krásně píšete, jejich kombinační dokonalost.A myslím, že i na něco jiného, když duševně sýry nezvládnu. Takže i když se sýry začínám, chci si hned pořídit gastronádobu spodní + děrovanou + vrchni jako poklop. Váhám, ale po jakých mám šáhnout. Bergland u té děrované nepíšou rozměry, jen že je 9litrová. A tak se chci zeptat- jakou máte tu spodní gastronádobu? Bergland má 9,14,21 litrů? A u vrchní je to jedno, nebo také máte nějakou vychytávku?

  • Souhlasím, jsou bezvadný. Já mám ty dlouhé veliké a jen se liší hloubkou. mám devítilitrovou, ta je dost mělká, do ní devítilitrovou děrovanou a na to už jen víko nebo otočenou znovu tu devítilitrovou. A pak mám 14 a ta je super, je hodně hluboká, pasuje do ní ta děrovaná devítilitrovka, takže když nemáte volný dřez, můžete do ní dát třeba taroh a pak víko nebo otočenou devítku. Takže kombinuju plné devítku a 14.

   a pak mám od něj koupené ty čtvercové a obdélníkové menší. Na solení sýrů, na uskladnění tvarohu atd. Jsem s nimi moc spokojená, protože jsou nezničitelné:), což mi dost vyhovuje. Je to o něco silnější než klasický čínský plech a to mi taky vyhovuje. Fakt jde o to, na co to chcete, podle toho to nějak zkombinovat. My jsme si koupili navíc jeho dvojdřez a tam se nahoru ta gastronádoba vejde a lze mít tvaroh přímo v ní – na odkapávání. Vejde se bohužel jen na dřez a ne přímo do něj, ale sedí dobře.

 • hanaka:

  Našla jsem přímo na oficiálních stránkách – http://www.bergland24.cz. Neměli tam ty děrované, ale po vznesení dotazu během dne odpověděli a zboží doplnili. Ještě se chci zeptat, ta nádoba, kterou přiklápíte má 9l? Aby mi to taky tak hezky zapadlo do sebe :-) Jo jinak na těch ofiko stránkách mají u gastronádob stejné ceny jako na aukru :-)

  • Moc děkuju za info. No, já to mám tak, že mám jednu děrovanou a k ní jsme si koupila jednu mělkou a jednu hlubokou a víko. Takže když nemám volný velký dřez, tak dám děrovanou do té hluboké – ta má tuším asi 12litrů a přiklopím víkem. Pojme to hodně syrovátky. Když mám větší tvrdý sýr, tak dám mělkou, do ní posadím děrovanou, dám sýr a přiklopím hlubokou. Na měkké sýry dám mělkou, vložím děrovanou, přiklopím víkem. Takže jsem si koupila všechny tři a víko a pak ve sklepě, kde mi to zraje, zapomněla jsem odpovědět, jak to zraje – tak jsme si koupili od Berglanda pojízdný nerezový stolek. Pro mě perfektní – levnější mnohem než jiné stejné, je to nerez, takže se to lehce omývá a udržuje, je pojízdný, tak se s ním dá dobře manipulovat. No a pak z gastronádob dávám na stolek malé dřevěné lištičky, na ty položím sýr a přikryju proti kočkám buď děrovanou nebo hlubokou gastronádobou. Když jsme to utemovali, tak už tam nemůžou kočky a je to volně. JInak tedy sklep – cca 13°C a ted v zimě doma u stěny, kde máme cca 14°C,ale není to tak dobré jako ve sklepě Doma mám v hluboké gastronádobě na lištičkách a přikryté děrovanou.

   Jinak ta děrovaná je vynikající i na tvaroh, mám od něj veliký hospodský nerez dvoudřez a ta gastro se přesně vejde na něj, dám na ní monofil a rovnou liju hmotu na tvaroh. Pro mě ideální, i se pod to vejde malý kyblík na sbírání syrovátky. :-)

   • dolomiti:

    Co to je lištičky? Proc to nenechate zrát na normalnim dřevě? :-O Dobry dřevo dá tomu sýru taky něco. Znám specialistu ktery používá osm druhu dřev na trání :-)

    • Protože ten sklep je zatím „nedodělaný“-)) a nejde v něm dobře vše omývat, takže je pro mě jednodušší, než tam tahat dřevo a ven a omývat zatím nerez jen s dřevěnýma lištama, ale už letos bych tam chtěla klasické dřevěné police – katr máme :-) a dávat sýr přímo na ně. Je tu prostě dost jiné práce a na police nějak nedošlo, ale asi jo, asi vyměním i když nebudou za dřevěná prkna. Já tu letos už nadhodila, že by bylo nejlepší letos pořádná bouda pro koně a krávy a pan domácí se ne zcela příjemně otočil a pravil“ aha, takže k tomu – letos stačí jenom slepičárna, chodba, sklep, jenom bouda pro koně!“ o prkna se bojím říci :-)

   • Renáta:

    Paní Kláro,chci si vyrobit také sýr-máme doma svoji kravku,z ekokozy jsem si koupila mez.kultůru Ch 19,můžete mi poradit s dávkováním ?Na čtyři l mléka toho mám dát asi kolik.děkuji.Renáta

    • REnáto, vycházím z toho, co mi řekli v Ekokoze – na 40 litrů – 1gram- to by znamenalo na 4 litry desetinu gramu. Ale na tak malé množství možná budete mít lepší udělat si zákys – dát dvojnásobné množství kultury na litr mléka – tedy na litr vychází 0,025g a tedy dvojnásobek – o.05g a nechat v pokojové teplotě do druhého dne, nebo i více, ochutnejte, je třeba aby to byl prostě zákys – hustý a kyselý. Nejlépe z čerstvého mléka a podle toho, co mi říkal pan Čapek, tak dávám pak 5% , tedy na 4litry asi 200g zákysu. Můžete to použít pak i ještě pár dní, když dáte zákys do chladu. Vzhledem k tomu, že jsou kultury dost drahé, určitě se vyplatí koupit obyčejnou mikrováhu. Krásný den – jo a napsala jsem vám k mýdlu ten recept na kozí :-)

     • dolomiti:

      Váhy a vážení mě nepřestává fascinovat :-))

      • MIlane, nejsem si jistá, jestli to chápu:-)), myslíte tím, že prostě mnohem jednodušší je udělat provozní kulturu – ten můj pojem zákys, vyprdnout se na vážení a prostě stabilně dávat plus mínus podle litrů mléka? nebo jsem to pochopila úplně blbě?:-)))díky

       • dolomiti:

        Blbě nee, ale jinak :-))) abych rekl pravdu tak ja vubec nevazim, kdyz mam tisic litru dam tam cely sacek kdyz osmset tak odhadem ne cely :-)). Mam z toho ale nekdy spatny svedomi :-)) a kdyz tady ctu jak to zodpovedne vazite, tak jste me dotlacili k tomu ze budu vazit taky :-))
        Jinak s tou provozni kulturou. Pokud vyrabite aspon dvakrat tydne, tak pri vasem mnozstvi mleka bych delal jen provozni kulturu. Ma to jednu velkou vyhodu a to ze budete mit ty syry porad stejny. To vam kultura pridama rovnou do mleka nikdy nezaruci.

       • dolomiti:

        Ještě k tomu množství provozní kultury. V každé receptuře je uvedeno množství kultury v procentech (nejsou až tak zásadní rozdíly) u profesionálních receptur se, pokud to výslovně není uvedeno jinak, jedná o množství na 100 litrů mléka. Ale to určitě víte, tak jen pro jistotu :-)))

       • To jsem ráda, že o tom sám píšete, protože to mi dělá celkem bordel:-)) a to vzhledem k tomu, že pan Čapek z Ekokozy, odkud beru kultury, Danicu, CH11 a Termofilní od Hansenu mi radí dávat 5% – říkám si, je to tedy doporučení asi od výrobce. Ovšem v konkrétních receptech na sýry mám úplně jiné množství- většinou kolem půl až jedno procento. V praxi to znamená podle první Ekokozy dávat na 20 litrů litr provozní a v druhém případě max. 200g. A tak tedy, je to otázka jen ekonomická, když dám více? Bude to mít nějaký zásadní negativní vliv na sýr? Protože tak nějak ze zásady dávám raději více:-))

        • dolomiti:

         Abych rekl pravdu tak s kozim mlekem nemam zadnou zkusenost, ale mam takove tuseni ze u neho musite davat vic kultury naz u kravskeho. Jestli muzu radit tak se drzte receptur. Vyrobce vam da maximelne oznaceni na sacek na kolik litru je mnozstvi kultury v sacku. Porad jsem ale presvadcenej ze pro vasi vyrobu je nejidealnejsi provozni kultura. Prevarit 4 litry mlika, zchladit na 28 stupnu a pridat na spicku noze kulturu. Je to i ekonomicky vyhodnejsi. A u flory daniky pozor je to agresivni i kdyz vyborna kultura. Doporucuje se ji primo vubec nepouzivat. Ja z ni na jeden druh syra delam provozni kulturu kazdy den.

         • Díky Milane, prodává to ekokoza, ale je to normální kultura pro kravské mléko a já používám jen pro kravské. Jasný, díky, budu dělat hlavně provozní kulturu. Když mi to vyjde :-)

          • dolomiti:

           Myslel jsem jestli se spis ta rada netyka koziho mleka. Kultura je jasna ;-)

   • hanaka:

    @Klára: Díky moc, právě jsem to u vás okukovala a moc se mi ten nápad s gastronádobou líbí a vyjde to poměrně dobře. Jen se ještě zeptám, všechny ty nádoby vám do sebe krásně zapadají? Nelze se tedy přehmátnout? Jinak ještě jednou musím říct, krásné stránky, dneska v práci celkem klídek, tak u toho sedím a prohlížím a kochám se… My jsme se přistěhovali před třemi lety na starý statek, uprostřed vsi, za náme jen pole a tak se snažíme vlastními silami dát to dohromady a jednou snad budeme co nejvíce soběstační. Jen můžu trošku vlezlou, hodně intimní otázku? Jak to všechno děláte, zvládáte finančně – s dětmi, když jste oba doma, jestli jsem to správně pochopila. Klidně odpovídat nemusíte, já jen pro inspiraci, moc se mi váš způsob života líbí a snažíme se o něco podobného, bez práce se ale prostě neuživíme a tak je to pořád jen kompromis…
    Jinak náš sklípek je taky značně nedodělaný, vyvěrá tam asi 7 pramenů a nesou sebou bahno, léta a léta s tím nikdo nic nedělal, tak to nás teprve čeká a pak snad jednou bude sklípek vhodný i na sýry :-)

   • hanaka:

    Kláro, díky moc za tip na Bergland a jejich gastronádoby!!!!!!! Dnes konečně nastal ten šťastný den a dorazily mi gastronádoby – ta hluboká s víkem + děrovaná. Nádoby mi vyrazili dech! Tak samozřejmě jsem lehce okoukla rozměry, ale že budou opravdu takhle velké, jsem si nepředstavila. Za tu cenu, opravdu bezkonkurenční. Dnes se chystám zadělat na tvaroh a nemůžu se dočkat, až se zbavím těch hnusných visících pytlíků, tvarohu všude, když náhodou blbě chytnu roh a následně smrdutých pytlíků, pokud je špatně properu – a popravdě řečeno, celá fáze vznikání tvarohu mi přijde mnohem jednodušší, než odstranit zbytky tvarohu z bavlněné plachetky :-) Takže díky díky moc!!!!!

    • Hanko, tak to jsem hrozně ráda, že se vám líbí – já tedy dávám ještě monofil, když mám hodně řídký tvaroh, jinak na hustší už jen gastronádobu. Mám je už několik let a upřímně si práci s mlíkem už bez nich vůbec nedokážu představit. Jsou to dost velcí a to obrazně i fakticky :) pomocníci. Mám od něj ještě tu velkou čtvercovou na cca 9litrů, je dost vysoká, tu mám na solení velkých sýrů a na uskladnění tvarohu a pak obdélníkové menší na tvaroh. A drží tedy bezvadně, stále jako nové.

 • hanaka:

  Tak děrované nádoby už jsem našla, aktualizovali nabídku :-)

  • to je dobře,já včera hledala u Berglanda na aukru, ale teď je v nabídce neměl, ani teď jsem nenašla, tak kdyžtak napište link, kde jste našla, díky a hezký den

 • hanaka:

  Tak už jsem našla :-)

 • hanaka:

  Kláro, máte krásné stránky a tak na nich už dva dny po objevení pěkně „ujíždím“ :-) Máme statek, který svépomocí opravujeme, do toho kravičku – jerseyku s teletem, pár ovcí a psy. Na jaře by se měli objevit konečně ještě slípky a pak prý stopstav :-)
  A teď k dotazu – zaujaly mě ty gastronádoby, koukala jsem na aukro i na oficiální stránky bergland24, ale nějak tam nemůžu najít ty děrované nádoby! To mají v nabídce jen nárazově? Většinu nádob tam mají s poklicí, ale to je asi celkem zbytečný…
  A prosím ještě dotaz, kam dáváte zrát sýry? Nějak nemůžu vychytat místečko se stabilní teplotou a minimální možností kontaminace :-( Hana

 • Anno, díky moc za milý komentář. Tak popořádku – článek o kulturách a následně syřidlech bude, ale bylo stále hodně práce a už je to lepší, takže už za nedlouho. Musím vybírat z více knížek a čekala jsem také na dodělání nějakých sýrů, počítám tak do týdne. Ano, napíšu i odkud se dají sehnat a jakou s tím mám zkušenost. Teploměr – mám přesně tento – http://www.tipa.eu/cz/teplomer-digitalni-vpichovaci-det3r-vodotesny/d-117729/, nevím už odkud, pán mi doporučil místo mnou vybraného tento, že je vodotěsný a souhlasím s ním, je to důležité :-)), už mi několikrát spadl do mléka. výhody – je perfektní, má maximominimální funkci, měří okamžitě. Nevýhoda – těžko se někam pověsí, musíte ho držet, ale vzhledem k měření kratšímu než za jednu sekundu je to jedno. Má dírku ve víčku a tak ho mám pro jistotu stále pověšený, aby nikde neležel.

  Ph metr- osobně se více přikláním vynaložit peníze za mikrováhu, ta je fakt bezvadná. Navíc v odborných knížkách je vše popsáno v SH měření. Papírky mám, ale jsou příliš málo podrobné, vyčtete z nich 5 a 6, což je příliš málo. Možná přímo mléčné papírky na měření sh. Nícméně myslím,že to není alfa omega. Ten ph metr měří nicméně velmi pěkně. Mám jen úplně obyčejný z aukra za cca 200 kč.

  Monofil kupuji buď v diakonii – jako záclonu nebo přímo monofil v obchodě s látkami. Je to dost specifická látka a já jsem s ní naprosto spokojená, ale netuším, zda existuje více druhů.Používá se to třeba na svatební šaty atd. Já s tím nemám žádný problém, látka neřídne, vydrží velmi dlouho – mnoho praní, krásně se přemáchává i v ruce, nezapáchá, pro mě ideál. Šiju si z toho buď pytlíky nebo jen nechám velký čtverec. Tak snad vše, kdyžtak se zeptejte, doplním. díky.

 • Milan:

  :-))))) ani u nás není povinnost mít pH-metr, tak že jestli 7 nebo 6,5 tím bych se netrápil. :-)))) Když chcete měřit pH tak nejpodstatnější je pH sýra vyndaného z formy a vychlazeného a to papírkama nezměříte ;-), tak se netrapte a užívejte si výrobu :-)))))

 • 7kenedz:

  Vážená paní Klárko,děkuji za Vaši odpověď a přiznávám, že jsem si pro odpověď přišel a nejprve čitl vyprávění o výletě koňmo do polska a pak spontálně pro další 20kg várku a dovedu si Vaši spontálnost představit.Jsem plně invalidní a již více let věřím, že se lze uzdravit a hledám cesty a že si dovedu Vaše počínání představit bych chtěl doložit skutečností jež se stala asi před deseti léty kdy jsem byl v lázních kam sem přijel ze vzdálenosti 220km jsem u stolu našel spolujedlíky se kterými jsem si vyměňoval názory na mnohé kolem sebe a pak přišla skutečnost že z kontaktu z domova jsem se dověděl že musím domu na včelařskou schůzi protože jsem neodevzdal potřebné záležitosti pro státní podporu včel a o tu bych nerad přišel a mezi řečí my manželka také řekla“ a co se bude dělat s těma rajčatama, je jich tů plno a ty si v lázních“, no pochopitelně u stolu bylo hned o čem povídat a dámy se obě doplňovaly jak který doma vyrábí svůj kečup, ale já už tenkrát jsem měl od svého moudrého lékaře rtecept a ten neopustím, ale nadchl mne rajský protlak a pro ten sem se spontálně rozhodl a začal jej vařit na dálku a když pak jsem přijel domu bylo vše připraveno tak jak sem plánoval-prostá rozkrájená uvařená rajčata sem vylil do mixeru, zaklopil trojúhelníkovou pokličkou s otvorem pro odvětrání vnitřního tlaku,na pokličku položil ruku,instintivně a zapl vrchovatě naplněný mixer právě skončenou vařenou hmotou. Vrtule mixeru je silná a obsah nadzvedla ten pomohl nadzvednou pokličku jíž má ruka instinktivně odmítla držet,vždyť to pálí vařilo to a tak se šedivá kuchynská linka proměnila na červenou i na zdi se červenalo a na podlaze,jéé kdo to přijel domu a začal úřadovat… …ano směle do toho a půl je hotovo a hned se Vám Vážená paní Klárko omlouvám a vzdávám se možnosti o Vás pečovat(Jsem opravdu moc ráda, že o mě má někdo strach .-))nestrachuje se o Vás a na takové záležitosti můžeme mít naše životní souputníky které si pro svou životní cestu hledáme jako své doplňky.Oni jsou jakýmsi doplněním části celku,tvoří s námi celek jak jeden kus permanetního magnetu má své plus a mínus na což si možná pamatujete z fyziky a nebo to asi někdy budete doma učit jako jisté ale základní moudro.Když dovolíte i do budoucna bych rád byl jen oblohou která vypráví o azurovém nebi i uragánu a já nejsem ani azurové nebe, které v sobě skrývá zápor melanom jak sama poznamenáváte a silné větrné poryvy pročistí i Tatry a způsobí polomy a i jinde a je zase čistý vzduch a já bych o kladech záporů a záporech kladů se i v budoucnu chtěl jen zmiňovat a Vy paní, vždy budete Paní svého těla a kráasná čistá jiskřička naděje na chutný kečup před jízdou na kole ve Vás sama vždy probudí touhu to dokázat a dokážete to.To? To co koliv.Vyrobí se adrenalin a tou zpáteční cestou se spálí.Proto byl vyroben a je dobře že se spálil.To je Vaše zdraví.Průtočnost všech potrubí která okolním buňkám přinášeji potřebné k jejich životu.Čtu že nejíte maso a žijete.Vajíček je pro člověka zdrávo sníst týdně 4kusy včetně kapání do polévky když je, ale ve Vašem mládí A s i umíte spálit a rozložit i více a vajíčka jsou ve Vašem případě také přísunem bílkovin a tělo pak má absťák když má něčeho nedostatek.
  Měl bych se omluvit že bych snad nechtěl aby konzumenti jedli Váš sýr z kopce, jak je poznat z obrázků a písmenek je to sýr vymazlený. Já se o výrobu mnoho nezajímám ale právě ze zdělovacích prostředků (často poslouchám radio ve sluchátkách celý den sem slyšel vyprávění o výrobě olomouckých syrečků a i jiných ale ty neumím nazvat.Nyní je na radiu taková dovolená a jsou tam méně zajímavý věci ale dnes na Meteoru bylo chytré povídání o vosách a tak vím že jsou vosy masožravý proto aby nakrmily svý larvy v buňkách a ty je zato krmí sladkou štávou kerou k životu potřebují dospělí jedinci (na iternetu pokud by Vás to zajímalo je možné najít iradio a tam lze najít různé pořady které něco řeknou a jen pro ukázku posílám dnešní možnou nabídku a ta se jistě mění a není tam dnešní vysílání když ten kdo to doplnuje má v rozhlase Možná dovolenou,kdo by neměl rád letní dovolenou a od září vše zase bude asi jako jinak po celý rok tedy dá se to poslechnout ještě jak kdy si to chci do sluchátek stáhnout.No já nemám a nechci zatím internet do mobilu mám jen pevné připojení za levno a bohatým to přeju. Já to nejsem.
  Jestli Vás ten meteor zajímá zde si jej můžete poslechnout z i vysílání- http://hledani.rozhlas.cz/iradio/?defaultNavigation=+generic3:^%2215x_Meteor%22$&query=&from=&to=&porad=15x_Meteor –
  a o vosách je povídání v 36.minutě a dále a když už mám ze zákona povinnost platit veřejné zdělovací prostředky co odběratel elektřiny tak se koukám na telku i poslouchám rádio a je to milý poslouchání i o zdravotních věcech a dalších a třeba sem i slyšel že dnes je blízko nás – http://strakonicky.denik.cz/zpravy_region/st_20110811_jedraz.html – „poslední kovboj“, dříve to bylo v Hošticích kde je Michal Tučný pohřbený a nyní je to nedaleko od Hoštic v Jedraži a Schovanky sem měl a mám stále rád a tak asi budu odpoledne hostem.
  Já jsem se jako elekrikář živil vodou 16let a tak vodní problematiku znám a po nedávné aféře s „koki“ kdy se o nich hodně povídalo a hledal se zdroj a nakonec jím byly klíčky které v německu někdo prodával a tam se to rozšířilo a zabíjelo, tak se mi potvrzovaly zásady které vždy musely být dodrženy.Nářadí na pitné vodě nikdy nesmělo být používané na vodě odkanalizované.Tam jsou ty „Koki“ a tak by se z kanalizace či fekálií Koki přenesly na začátek konzumace do pitné vody a když by jich bylo moc zabíjejí. Ale asi máte svý zkušenosti a i když vodu kontrolovanou nemáte tak ji kontrolovanou máte. Kontroluje ji Váš život a Vy víte kolik let a to je v pořádku a jistě si umíte ohlídat svý prameniště a tam kde jsme měli prameniště v lese odkud vždy tekla kyselá voda to je pH6,8 a méně 6,6atd tak se ta voda odkyselovala v odkyselovačce, ta ji změnila na pH OK a život běžel a běží.Při té Koko vé aféři odborníci říkali v radiu v telce že v nás i v dobitku jsou „koki“ a pomáhají nám v existenci ale nesmí jich být moc,pak nás zabií.Máte li svedené fekálie dobitka do jímky a jimy by ste polila ten krásný květák který by si pak vlastník neomyl mohly by Koki zabíjet.Brr.Čistota je lepší a život je krásný.
  Přeju Vám Klarko krásné léto na kopci a zdar v kečupovém umu.Zdeněk

 • 7kenedz:

  Dobrý večer Klárko, připojuji se mezi gratulanty k svátku Klárky a máme vnučku Klárku tak že o dnešním svátku máme dobrý přehled a myslim že chápete že Vám nepíši proto abych Vám jen gratuloval k svátku na tokové štěstí máte kolem sebe své spolubydlící a ve Vašich písmenkách v 1.díle o sýrech sem našel zmínku „-že ph má být 7, potřebuji nejprve zjistit, proč a pak jsem schopná to tak dělat :-)-“ a tak protože jako Vy nevim proč pH sýrů má být 7, ale znám knižku která tuto záležitost řeší a informuje o některých souvislostech… a tak pokud máte zájem o takové info napište mi na meil a Klárko, také Vás rád upozorním na pořad „Meteor“ na ČR2 je každou sobotu 08h něco zajímavýho už asi30let a možná i déle a několik pořadů zpět tam bylo povídání o krásné dokonalosti žaludku přežvýkavců a on je tak krásně dokonalý že po těch třech žaludkách se v konečné fázi rozkládá i celulóza na jednoduchý cukry (asi proto je kráva tak tlustá) a ukládá ty cukry do podkožních tuků a do tkáně a i proto mléko patří do žaludku telete ale do lidského žaludku jistě nepatří,zahleňuje A… …Klárko je mi více jak 50let a můj kamarád měl manželku,ta už nežije (právě s těmi problémy zjištěnými na mamografu odešla a dle mýho názoru to tam vede ucpáváním prokrvování cholesterolem-tukama), myslim si že Vy jste krásná žena a tak si myslim že Vás v budoucnosti také jako všechny jiné ženy čeká ošetření hrazené ZP „mamograf“ a tam se v mléčné žláze hledá stálá čistota a průtočnost cév a žil a když je něco špatně prokrvované pak tam může vznikat nemoc,novotvary,lidově rakovina.Sýry obsahují mnoho tuků a mnoho bílkovin a asi je známé množství které je pro tělo zdrávo s konsumovat ale to množství bílkovin si zřejmě se svou péčí sobě vlastní vyrobíte v zelenině kterou na svém kopci pěstujete a je to na fotkách krásná práce a září Vám z toho zahradnická zručnost, klobouk dolu a když si do těla zanesete mnoho tuků co vám Vaše kráva nadojila, můžete se poškozovat a lékaři pak těžko mohou pomáhat tomu kdo si neumí či nechce pomoci sám a nechce se přestat ucpávat,poškozovat.Promiňte.Jen sem po přečtení Vašeho povídání o sýrech Vám to musel napsat,nejdřiv sem nevěděl proč čtu Vaše stránky a možná že jsem Vám to měl zdělit a tak sem Vám to vyjádřil a je jen Vaší věcí jak i takové info přijmete.Máte li zájem jít dále vstříc amputaci své ženské ozdoby… …všichni jsme strůjci svého štěstí, ale někdy i opačně.
  Jsem elektrikář ale sem i otevřený i jinému vědění a tak se zajímám o ledacos.Protože tu na Vašich stránkách moc hledat neumim budu odpověď od Vás zase hledat tady.
  Hezké léto přeju Zdeněk

  • Milý Zdenku, díky za vyčerpávající komentář .-). Jsem opravdu moc ráda, že o mě má někdo strach .-). My se na dnešní poměry pane Zdenku vůbec dost sebepoškozujeme. Zbytečně své tělo opotřebováváme, vystavuji se příliš melanomu, protože jsem příliš mnoho času na slunci. Piji nepřevařenou a neozkoušenou vodu, nejím maso, čímž tělo okrádám o potřebné bílkoviny, jím hodně vajec a vystavuji se tak nepříjemnému ataku cholesterolu, jím cukr, což je neuvěřitelný jed,jíme sůl, u které se nemůže svět shodnout, zda to je dobře nebo špatně, učíme své tři děti ze čtyř doma, čímž se vystavuji poměrně velikému stresu .-), navštívila jsem poslance, abych mu před schvalováním druhého stupně učení doma udělala dobrý dojem z rodičů doma děti učících- což veřte byl ještě větší stres než to samotné učení (pan domácí naštěstí zůstal po dohodě doma), v zimě mám v chodbě -18 a dnes jsem vezla na kole 7 km do kopce 20 kg polských rajčat, protože moje jsou stále zelená a ty co jsou červená, ty sníme nebo je zavařuji jen krájené, ale děti milují kečup a já protě chci dělat kečup- čímž jsem se úplně odrovnala a ta pani, co mě v kopci ležérně předjela mě už vůbec nevytočila. Tohle mi nedělejte pane Zdenku. Jeslti ještě k tomu všemu mám přestat jíst sýry, tak už mi na tom světě zbývá jen tahle stránka a tu jak se dozvídám čtou lidé kvůli případnému ucpání mých ňader :-)). Z toho dnes nebudu vůbes spát :-). Díky za nabídku o sýrové literatuře, mám teď vypůjčeno mnoho knih mezivýpujční službou a i deset let zkušeností už mi dalo jakýs takýs nástin problematiky. Rádio neposloucháme.Kdysi jsme ho vypli, když sebrali jakési rodině dítě, protože ho neočkovali a na čro1 byl od 18 hodin pořad, který je každý den a nakonec tam volají posluchači. Po posluchači, který volal, že jim to patří, protože chodí po zahradě nazí, mají ve stodole tři auta a hrají si na chudé a kradou – jsme rádio vypli a od té doby ho nezapli- máme rádi ticho, hluk nám vadí. Budu o tom pane Zdenku přemýšlet, chápu, co mi chcete sdělit a pevně doufám, že nám zachováte přízeň, a že každý další článek bude takovým milým příslibem, že zatím žiju! Krásnou dobrou noc vám přeju…

  • Zdravím, pane Zdenku, zřejmě jste si špatně prostudoval naše stránky, protože došlo k drobné chybičce, nedojím Kláru, ale krávu! Kráva se jmenuje Máří a zde mohlo také dojít k malé záměně, mléko naní Klářino, ale Mářino! Můžu vás ubezpečit, že jako dojič jsem velmi zodpovědný.Na rozdíl od našich nezodpovědných čtyř dětí, které občas svým laxním přístupem ke konzumaci mléka způsobily občasné záněty, mě se to za 14 let nestalo!

 • renata:

  ..Kláro,vše nej k svátku…….Tak na tohle se moc těšíííííím.Článek je úžasný.Jak to umíš krásně popsat,že i tápající neumětel musí mít jasno…..to se mi bude sýrovat…..
  Já zkouším sýry teprve půl roku,většina se podařilo,ale spoustu maličkostí mi není jasné doposud…V afinaci jsem pořád na rozpacích (jestli potřít olejem,nebo slibovicí,nebo solí)…Tak si to konečně ujasním.
  No zkrátka se moc těším…..Díky,že se s námi dělíš o své nabyté zkušenosti.
  renata od lesa

 • manek380:

  Tak tohle se mi líbí, moc. U mně na stránkách je odkaz stránky, kde je popsána domácí výroba různých typů sýrů, třeba se budeš inspirovat. :)

  A jinak: Všechno nejlepší k dnešnímu svátku!!!

  • Mánku díky moc. Stránku znám, asi všechny, co jsou české o sýrech na netu :-)), jsem studijní typ .-). Ale- mám problém ten, že většina stránek nabízí recept, jak udělat který sýr a málokde je napsáno přesně proč to a to. A já mám ten problém, že pokud mi někdo řekne, že ph má být 7, potřebuji nejprve zjistit, proč a pak jsem schopná to tak dělat :-), což není zrovna přívětivá vlastnost pro život v dnešní době. A proto bych chtěla hlavně pro sebe sesumírovat si to množství informací nějak pochopitelně a třeba i pro stejně postižené laiky psát tento seriál, aby člověk v každé fázi přípravy sýra věděl, v jaké přesně situaci se nachází a proč. To, že je jednodušší vzít recept a udělat podle něj sýr je nasnadě :-)). Krásný den.

   • Manek380:

    Myslím, že to je právě moc dobře, že se snažíš přijít na to, proč zrovna pH má být 7 a ne třeba 6,5. Ostatně já to mám taky tak. :P

Přidejte komentář