Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Pochybujete někdy o sobě? Samo, že pochybujete :-). Já taky. U nás doma je právě báječné usmiřovací období, po období jemného dusna. Já protivná, pan domácí pak kvůli tomu taky protivnej a do toho dostala naše nová milá kobyla Sára rýmičku – spíš takový kašlíček.

Jemný. Kadence – 1x za hodinu max. Byla na noc ve stáji a tak jí naše frisné počasí nepřišlo v posledním měsíci březosti zrovna asi úplně vhod, navíc přišla do jiné rodiny po deseti letech a lidé nejen sobě oslabují imunitu.  Ale pan domácí se trochu bál, že to není žádný mastodont, ani hucul, ale jemná aristokratka a tak chtěl pro jistotu vše podchytit v počátku. Navíc, když venku skoro mrzne, prší a vůbec je pěkně hnusně. Tak, že vyklidíme chlívek.

Tak jsme naběhli a vyklidili z chlívku vše, co tam bylo – všechny skříně, oblečení, nesmysly i smysly. Jenomže v půlce vyklízení přijdu domů a pan domácí odsouvá mojí postel……kolem stolu sedí děti a natěšeně pana domácího pozorují, Eliška pozoruje vše s jemným odstupem a Hugo sedí na židli, pusu od ucha k uchu a ptá se pana domácího dychtivě, „a bude se s námi Sára  taky koukat na Gumídky?????“

Přehlížím mou odsunutou postel, protivného pana domácího, v ten moment ještě protivnější mě a ptám se, co to dělá? „Dám jí sem jen na tři hodinky, aby uschla“, on na to. “ Je tu teplo, jen vyschne a jde do chlíva!“   Poprvé v životě si jdu pro batoh, pevně rozhodnutá jít někam na výlet, než bude zase kobyla kde má a stejně tak moje postel :-))

Jarní úklid našich duší proběhl letos celkem v pohodě, pan domácí vychladl, prý nevychladl, nýbrž ustoupil,  takže kobyla šla do chlívku rovnou, já taky vychladla, takže batoh zůstal kde měl, jen dnes ráno se otočím na posteli a vedle pověšeného switche na internet na zdi je zašroubovaná  velká skoba. Zaujme mě, protože tam nebývala :-) a tak se ptám pana domácího, na co to tam je a on mi s ledovým klidem odpovídá, že to měl na Sáru. A tak si dávám závazek pro dnešní den – nepochybujme o sobě, že jsme selhali jako manželka, když se nám nelíbí, že místo naší postele má stát bílá Arabko-Cobka :)

A co ta cibulačka?

 

No a pro tak hezký den jedna obzvláště výživná polévka. Pokud vám chutnala tato výživná pórkovka, doporučuji zkusit i jarní cibulačku. Je to opět polévka buď určená jako maloporcová nebo jako hlavní jídlo, protože sic bez sacharidů, zasytí jednoznačně.

A co je třeba : 10 cibulí, další 3 cibule na osmažení, velký svazek cibulové natě, lžíce oleje, 100g másla, 100ml smetany, 2 žloutky, 30 kuliček bílého pepře, lžička šafránu, sůl, půlka muškátového oříšku, dva bobkové listy, trochu černého pepře, tolik vajec, kolik je lidí.

Nejprve oloupat a nakrájet cibuli na kostičky a tři cibule oloupat a nakrájet na plátky. Větší množství dát na rozpálený olej do hrnce a nechat dusit. Menší množství osmahnout na pánvi do růžova.

Když je cibule v hrnci hezky narůžovělá, přidávám sůl, bobkový list a 2 a půl litru vroucí vody. Přiklopím a nechám vařit.

Mezitím si rozpustím máslo a do rozpuštěného přidám smetanu a dva žloutky, šafrán, roztlučený bílý pepř a nastrouhanou půlku muškátového oříšku a řádně rozkvedlám. Když je polévka téměř hotová – cibule je hezky měkká a polévka je cibulí zahuštěná, přilévám pomalu tuto hmotu – máslo se žloutky a kořením a zamíchám do polévky.

Přidám ještě asi polovinu nakrájené zelené cibulové natě a odstavím z prudkého ohně, ale nechávám ještě asi dvacet minut na kraji kamen.

Mezitím si připravím vroucí vodu v hrnci, do které kápnu trochu octa a trochu osolím a postupně vkládám jedno vejce po druhém do sběračky a nalévám opatrně do vroucí vody.

Na talíř vždy přijde polévka, osmažená cibulka, vejce a zbytek nakrájené cibulové natě.

Třem by polévka chutnala více bez vajec, tři byli nadmíru spokojení plus čerstvý, právě vytažený chleba z trouby a po jídle tvarohová zmrzlina a jsme zcela spokojení :))

7 komentářů to “Extra výživná jarní cibulačka”

 • Anonym:

  Kláro, po delší době hledám polévku, aby byla změna a ty Vaše před-receptové řádky prostě miluju! Dost mi v knižní podobě receptů chybí.Jsou totiž ještě lepší než recepty samé. Váš náhled na život je mi milý.
  Lucka

 • Markéta:

  Dobrý večer,
  Na vaše stránky jsem narazila vlastně omylem..ale neodolala jsem fotce, na které vypadá polévka úžasně..a hned druhý den jsem ji zkusila uvařit…a musím říci, že je ještě lepší než vypadá..mňam :)

 • irresistible:

  Jste žena s velkým Ž, nevím, jak bych to rozdýchávala:-D
  Připomnělo mi to historku z dětství, kdy otec sebou z hospody dovedl bernardýna, kterého koupil za flašku nějakého šňapsu. Máti během chvilky vyprovodila z baráku otce i psa. Otec se pak teda ještě vrátil, už bez psa, což nás jako děcka dost mrzelo:-)

 • danadufkova:

  Říká se: „host do domu-hůl do ruky“. U Vás by platilo : „kobyla do domu-batoh do ruky“. Alespoň je veselo. Hezký den na kopec.

 • Sedím v práci, mám za sebou už 48 hodin nepřetržité služby a řvu smíchy! A moje srdce ví, že všechno je tak, jak má být :-) díky Kláro

Přidejte komentář