Knihy
e-knihy Domácí mlékař
FB skupiny

e-knihy

Domácí mlékař

Archivy
Rubriky
Knihy
Domácí mlékař
Kurzy pečení chleba

Domácí mlékař

Vloni touto dobou tu byl Honzík, sledoval Tour a při svém prvním výjezdu na kole, spadnul asi 20 km od nás, letěl přes strom a malinko se pochroumal. Měl tržnou ráno v pravém horním rohu hlavy, všude odřeniny a nakonec z toho bylo zlomené žebro a klíční kost. Letos se tomu rozhodl předejít a tak si s sebou k nám tentokrát vzal helmu – nezapomněl jí doma. Ho hó, osud je však osud a člověk ho jen tak jednoduše neočůrá. Honzík je tu opět, nejezdí na dlouhé výlety, kde by se vysekal, ale hezky maká, a když už, jezdí do rybníka a nazpět dělá výtah pro Huga. Řád však musí být a tak včera, když dělal pan domácí s Honzíkem nový seník – už fakt stojí, tak Honzovi spadla na hlavu ze tří a půl metru palička. Takové kladívko, cirka 2 kila mělo. Honza nejdříve vyběhl – ani nepípl kupodivu a jen se rozhlížel, co se děje. Viděli jsme to jen my – já a pan domácí. Honza to pouze cítil a netušil, jaký to ovád či komár ho tak silně ďobli. No a jak je zcela jasné, Honzík má tržnou ráno v pravém horním rohu hlavy. Okamžitě vznikla hádka. Tentokrát zcela opačně rozdělené síly – pan domácí pravil – je to na dva štychy – jeďte, Honzík byl krvavý, ale komunikova dobře, ihned pravil “ Nikam nejedu!“ , já, vycvičena panem domácím a jeho rozbruškami zabroušenými do stehna, kdy jsem dva dny netušila, že má v noze hluboký zaoblený šlic, jsem tentokrát byla pro to – nejet. Honzík vše vyřešil tím, že se neopatrně zeptal pana domácího, zda on by s tímto na sobě jel? Několikasekundové ticho před tím, než padla odpověď, dalo již jasně na vědomí, že nikoli. Honza hrdě pravil “ Tak vidíš! „. Dostal arniku, naše placebo, které dostává Hugo vždy, když vidí krev nebo se někde uhodí, panáka slivovice, zašili jsme to leukoplastí a zase maká. Ráno si dal se mnou desítku na lepší prokrvení a lepší odtok případného hnisu, a když už teda běžel, je jasný, že nemůže nepracovat a tak zdí. A já minulý týden poprvé v životě koupila višňák, abych tu měla tedy první pomoc, nicméně problém je v tom, že netuším, jak ho aplikovat, tak jsme to vymyli kysličníkem – víte někdo, na jakou ránu a kdy aplikovat višňák?  Nejlepší by byla odpověď typu – kysličník tehdy a višňák tehdy.  Ještě máme pederipru pro kobyly – ale to je vše, tudíž prosím věci znalé, případně ty, kdož mají zkušenosti, aby se podělili :)

No a taky nějaký recept – tentokrát rychlé sýrové bochánky. Další recept pro Medicin.cz.

15 komentářů to “Letní vaječné sýrové bochánky”

 • Magika:

  @Luciada: Stran višnovky a kysličníku už bylo napsáno asi vše podstatné (před měsícem mi višňovka krásně odpomohla o zánětu nehtového lůžka – vytáhla hnis na povrch, a ten už jsem pak jenom vymačkala do kousku gázy), ale k té Betadine, kterou tu zmínila Luciada, mohu připsat doporučení, které mi uštědřila doktorka, tedy hlava pomazaná ;-) Prý je Betadine jediná kožní desinfekce, která obsahuje látky ničící bakterie boreliózy, takže teď, když dítěti nebo nám vypreparuji klíště, okamžitě potírám betadinou.

 • Herma:

  Po přečtení článku jsem nabyla dojmu, že hned poránu otevíráte pivo (desítku), ale za chvíli už mi to docvaklo. :-)

 • Eva:

  Já na všechno používá éterický olej z levandule. Má úžasné antiseptické schopnosti, rychle hojí všechny rány. Výborný je na popáleniny, kdy se mi neudělal ani puchýř a za dvě hodiny bylo po bolesti (a to jsem se připálila pořádně). Na hlubší a hnisavé rány je dobré smíchat tento olej s medem. Nádherně to ránu zatáhne a zahojí.

 • MonikaBez:

  Téma kysličník je mi velmi blízké, takže mě donutilo reagovat. Já to leju na všechno, teda lila jsem…Nedávno se manželovi udělalo cosi hnisavého za uchem, takže jsem se ho jala ošetřovat. Abych úspěch léčby jo pojistila,tak jsem mu na to patlala tee three olej.Po několika dnech to vypadalo ještě hůř než na začátku,tak šel k dr.Vrátil se s několika mastičkama, antibiotiky a obviněním, že jsem se ho chtěla zbavit!Teď měl zas něco u rtu pro změnu syn, takže jsem se nadechla, jakože mu řeknu nejlíp, co si na to má dát a manža jen zařval:matku neposlouchej a jdi k doktorce. Taková nedůvěra…

 • Iva:

  Milé dámy, mám bezva pomůcku, kterou mi doporučila teta, když jsme řešili první odřené koleno mého synka. Je to řasa Nori – používaná na výrobu sushi. Z plátku této řasy si utrhneme/ustřihneme kousek velikosti krvácející rány a přitiskneme ho na ni. Řasa se tam přilepí tou krví a průběžně tam působí jako urychlovač hojení díky minerálům a dalším látkám, které obsahuje. Taky minimalizuje jizvy. Pokud rána krvácí moc, můžeme přidat druhou vrstvu.
  Když je to na náchylném místě(např pořezaná ruka v kuchyni) a hrozí zachycení kraje a stržení řasy, dávám přes to polštářkovou náplast, ale jinak to působí jako rychlý strup :o)

  No a ještě k opakovaným úrazům – mnohdy si takové věci podvědomě přitahujeme skrze bloky, které nám v podvědomí vznikly nepříjemnými prožitky v minulosti. Je to třeba i o tom, co nás denně štve na naší drahé polovičce a co nám i přes upozornění podvědomě dělá dál (např. mlaskání apod.) Tyto bloky si můžeme z podvědomí vymazat např při terapii RUŠ (viz http://www.zafira.sk). Větší bloky nám mohou později způsobovat nemoci. Tato metoda je jednoduchá a velmi účinná i na různé závislosti. Např. kouření lze během jedné terapie zlikvidovat bez jakýchkoliv vedlejších účinků (absťáků).

  Jinak díky za tento web, je úžasný a nechápu, jak to stíháte. Prostě paráda. Spoustu receptů už jsem odsud zkusila, ale všechno nestíhám. Teď jsem do toho dělala rybíz ala brusinky – celá rodina to miluje ke smetanovým omáčkám – a včera džem ze 7 kg rybízu a rybízové šťávy.

  Přeji Vám všem krásný den, zdraví a pohodu.
  Iva

 • M.:

  Na podporu hojení je IMHO nejlepší „mikulička“; jednoduše vyčistit, napatlat – musí se rychle neb dobře přilne k patlající končetině, lehce překrýt (nebo ne). Zdrojem masti je obvykle veterinář. M.

 • Veska:

  Kláro,souhlasím s přechozíma radama … višnák není desinfekce na to je kysličník … višnák nebo u nás se říká černá mast je spíš na hluboké zhnisané vředy kdy potřebuješ z hloubky vytáhnout hnis nahoru … třeba když si zarazíš třísku co hnisá tak na noc napatlat černou mastí zavázat a do rána máš třísku na povrchu … nebo na zhnisané krční mandle … pořádně napatlat vrstvu vně na krk až hodně dozadu pod ucho,překrýt vlhkým hadrem (co pak vyhodíš)a vrstvou igelitu aby se zapařilo a zabalit do něčeho teplého … většinou bolest v krku nebo oteklé mandle do rána zmizí nebo aspoň trochu poleví … jen ten smrad málokdo snese …

  stejně tak platí viňák na štípance po hmyzu …

  hele když potřebujeme aby se nějaká rána rychle zahojila používám smolu z dubu … odloupnu z dubu,hodim do trochy vody rozehřít,přecedím přes plátýnko aby zůstala jen čirá smola a pak ji smíchám s vazelínou nebo s čertvým rozpuštěným sádlem … krásně hojí jakékoliv i hluboké rány …

 • Sylvie:

  Je to ,jak píše Lenka, Višňak na spíš starší rány nebo boláky nebo zhnisané rány- které se normálně nehodí, kde je něco špatně..musí už být trochu zhojené..nanáší se normálně špachtličkou, potom se dá čtverec gázy, na to obvaz- nejlépe přes noc…uvidíš, že až ho vyzkoušíš, hned budeš vědět,na co Višňak jo…cit Ti to napoví! Přeju málo letních zranění!!

 • martina.matousu:

  Kláro,višňák je super,nedává se na rány,kde teče krev,tedy otevřený.Jinak na vše,včetně zvířat.zdravím M.

 • Luciada:

  Pro děti, slabší povahy a mého muže doporučuji Betadine. Nepálí to a nemá to ten výchovný účinek. Ale to už je u muže stejně jedno :c)

 • hanaka:

  Teda, tak jsem si musela vygooglit co je višňák :-) U nás pan domácí na vše kysličník, já framykoinový zásyp :-)

 • hanakol:

  Já bych asi spíš koupila takové to zelenidlo, nevím, jak se to jmenuje, myslím že NOVIKOV, nejsem si jistá, ale hezky to tu ránu překryje a vysychá. To takhle systematicky likvidujete všechny nájemné pracovní síly?

  • irena:

   Správně, správně je to solutio Novikov, zelenidlo, univerzální lék na drobné rány a fungující i jako obvaz. Moje děti, když si něco rozbily, tajily to / marně/ , aby nedošlo na “ zelený“. Ono to pěkně štípe a nastupuje / hlavně u dětí/ výchovný moment – je potřeba si dávat pozor.

   • hanakol:

    Jo, jo,…. a ušetří to peníze za dětské náplastě s obrázkem. Moje děti jsou přes prázdniny zelené od hlavy až k patě :))

 • Lenka:

  Kláro, višňák je skoro zázračnej, ale dává se na hnisavé rány, většinou takové, kdy hnis je v hloubce a nemůže se provalit ven. My jsme s ním několikrát ušetřili cestu na chirurgii a pro děti traumatické řezání do boláku. Prostě to tahá hnis, není to desinfekce, na to je ten peroxid nebo jodisol nebo tak něco.

Přidejte komentář